TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    betemam2 Avatarı

Gerçek Adı
    bilal
    Son Giriş
    18.10-2019
    Saat
    11:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Verdiginiz bilgiler için teşekür ederi iyi günler dilerim.

Merhaba arkadaşlar 2005 model Honda Civic alicam sanruflu onu alabilirmiyim acaba sadece otomatik fites yazıyor ehliyette ve sağdaki silecek kolunu sola alacaklar direksiyonda topuz yakacaklar alabilirmiyim bana tertibatci uyumlumu degilmi diye bakmamız lazım. Dedi ama

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    20.11-2021
    Saat
    17:10
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

@betemam2
    Tabi ki alabilirsiniz ve aracı ehliyetinizdeki kodlarla uyumlu hale getirerek kullanabilirsiniz.
    @StratoS
    Sürücü belgesindeki "ticari araç kullanamaz" kısıtlamasında aracın hafif ticari araç olarak kamyonet geçmesi önemli değildir. Kısıtlama, araç tipi değil, kullanım amacını kapsar.
    Ruhsatta kullanım şekli bölümünde
    1- Ticari yük ve yolcu nakli
    2- Hususi yük ve yolcu nakli
    Şeklinde iki seçenek vardır ve hususi kullanıma tahsis etmek sizin tercihinizdir.
    Sürücü belgesinde "Ticari araç kullanamaz" ibaresi ve kodu olan bir engelli, ruhsatta kullanım şekli olarak "hususi yük ve yolcu nakli" seçeneği seçilmiş hafif ticari araçları kamyonet olarak tescil edilmiş bile olsa kullanabilir.

Üye
    betemam2 Avatarı

Gerçek Adı
    bilal
    Son Giriş
    18.10-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar MTVden muaf olup olmadığımizi nerden öğrenebilir iz kodlamalarim 104 / 35.03/ 40.11/ 78 muaf olabikiyormuyum hangi tertibatlar takılır MTV den muaf olurmuyum ikinci el araç için

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@Ufukalp

Bu konu SRC konusu gibi Polis'in bakış açısında göre değişen bir konuymuş. 2-3 ay önce Emniyete gidip, hem polis ile hem şef ile bu konuyu konuştum.

Engelli olarak hafif ticari aracı hususi kullanım için alabilirsiniz. Ama diyelim ki eşya taşıyorsunuz. Polis bu aracı ticari olarak kullanıyorsun diyip hem SRC talep edebilir hem de sen ticari araç kullanamazsın diyip bağlayabilirmiş, kendileri aynen böyle söylediler. Elbette bu ihtimal van yani kasalı araçlarda daha yüksek. Koltuklu araçlarda daha düşük bir ihtimal. Ama uygulamada, eşimin işyerinde patronunun başına gelmiş. Kendi adına hususi olarak kayıtlı Doblo aracını polis arkada kutu taşırken durdurmuş ve ticari olarak kullanıyorsun, SRC yok diyip ceza kesmiş.

Vergisel yani maliyetsel avantajının az olmasını geçtim, ben bu şekilde yorum gerektiren bir durum altına girmem, hiç bir engelli arkadaşında girmesini önermem.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    20.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

@StratoS
    O konuda hiç endişeniz ve tereddütünüz olmasın.
    O konu şöyle :
    Kendinize, evinize, ailenize ait eşya taşımanın hiç bir mahsuru yoktur.
    Ama bir kişinin, ailenin kullanımı için abes kaçacak cins ve miktarda eşya olursa durum değişir.
    Örneğin bagajınızda tespit edilen 100 adet musluk bataryasını kişisel kullanım olarak açıklayamazsınız.
    Yine aynı şekilde profesyonel kullanıma özel iş ekipmanları da sorun yaratır.
    Ama bunun dışında hiç bir şekilde sorun olmaz.
    Hele camlı koltuklu, hiç...
    Camlı koltuklu sıfır Doblo aldım, 4 yılı İstanbul, 4 yılı İzmir'de olmak üzere 8 yıl aktif olarak kullandım. Bomba şüphesi gibi asayiş uygulamaları dışında hiç bir Allah'ın kulu "aç bakalım bagajında ne var" demedi.
    Ehliyetim normal B ama "ticari araç kullanamaz" ibaresi mevcut.
    Hatta aracı teslim alırken baktım ruhsatta "ticari yük ve yolcu nakli" işaretli.
    Ruhsatı bayiye geri verdim, ben bunu kullanamam gidin düzeltin" dedim. Düzeltildikten sonra aldım.

Üye
    betemam2 Avatarı

Gerçek Adı
    bilal
    Son Giriş
    18.10-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Peki ben bu kodlamalarla ötv mtv den yararlanabiliyormuyum acaba

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@Ufukalp

Ben kamçıyım. Bagajda çadırlar, kasalar ve içinde takım taklavat, minderler, katlanır sandalyeler vb şeyler devamlı var. Dediğim gibi bu çok yoruma dayalı bir konu. Ceza kezse, ben ticari olarak kullanmıyorum diye aksini ispatlamak zor. Takım çantası zaten şüphe uyandırıyor. Şüpheli olmasın diye bunları da çıkaramam.

Bana göre hiç bu yorumlara girmeden, ticari araç kullanamaz ibareli arkadaşların ticari/hafif ticari araçlarda özellikle van araçları tercih etmemelerini ben öneririm.

Bir diğer konu, otomatik vites. Bana zorunlu. Ticari araçların %90'ında otomatik vites yok.

Bir diğer konu, vergi konusu. ÖTV tutarı düşük olduğu için anahtar teslim fiyatında indirimli olmuyor. Bu sefer daha düşük fiyata binek alayım diyorsunuz.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    20.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

@StratoS
    Bagaja sığabilecek sayıda çadır, katlanır sandalye, kurulum için gerekli alet ve ekipmanların zaten kişisel kullanıma özel olduğu çok açık. Aksi bir yorum mümkün değil.
    Dedim ya 8 yıllık tecrübem var bu konuda. Böyle bir endişeyi aklımın ucuna bile getirecek herhangi bir deneyim, ya da uyarıya şahit olmadım.
    ÖTV muafiyeti konusunda haklısınız. ÖTV muafiyeti hakkına sahip olan bir kimse 5 sene sonra sıfırını alamayacağı fiyata satabileceği aracı almak istemez.
    Ben sadece kullanma konusunu yorumladım, arkadaş onu sorduğu için.
    Benim de ÖTV muafiyeti hakkım yok zaten.
    Bu hakkım olsa gidip de hafif ticari sınıfında bir araç almam, o kesin.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@Ufukalp

Eşimin patronu ne taşıyordu da ceza yedi, sordum. Köpek maması. Foça'da köpeklerine internetten 2-3 poşet büyük köpek maması almış, ambalajında

Üye
    ibrahimozt Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    03.04-2021
    Saat
    21:22
    Yaşadığı Yer
    Yozgat
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    26

%82 raporum var fakat araba almak için olan raporlardan değil (göz ve kulak) araç alsam eşim sürse ne gibi indirimlerden faydalanırım acaba ?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    20.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

@ibrahimozt
    Hiç bir indirim söz konusu değil.
    @StratoS
    O adam bu pasifliğiyle nasıl iş kurup patron olmuş hayret. Ya da parası çok, önemsemedi. Öyle bir sebepten ceza yazan memuru yazdığına pişman ederim, eğer durum dediğiniz gibiyse. Yeter ki inada binsin iş.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@Ufukalp

Bana söylenen bu...

Zamanında Trafik polisleri ile tartışan birisi olarak, ben önermem. Haklı bile olsanız, ısrarcı olduğunuz zaman başka şeyler devreye giriyor. Sonra gidip istediğiniz yere şikayet edin, sonuç alamıyorsanız. Trafik cezalarını sadece mahkeme iptal edebiliyor. O Polis ile ilgili soruşturma açtırsanız çok ciddi kanıtlarınız olması gerekiyor. Çünkü karşınızdaki şüpheli gördüm, durdurdum, bana hakaret etti. Eksiklikleri ile ilgili ceza kestim dediği an, Kamu Görevlisi olması sebebiyle ona inanılıyor.

Bu yüzden ben hiçbir engelli arkadaşıma böyle ikilemde yaratacak, saçma yorumlara mahal verecek durumlara düşmemelerini öneriyorum. (Genel olarak)

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    20.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

@StratoS
    Sadece resmi kullanım yetkisi konusunda bilgi verdim, gerisi kişisel yorum.
    Ayrıca konu ÖTV muafiyeti ile sıfır araç almak olursa zaten camlı koltuklu Doblo tipi araçlar da istenirse otomobil olarak tescil ediliyor.
    Normal alan birisi ÖTV farkı ödeyip otomobil olarak tescil ettirebiliyor. ÖTV muafiyeti hakkı olanlar zaten ÖTV den muaf oldukları için hiç bir fark ödemeksizin otomobil olarak tescil ettirebiliyor.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@Ufukalp

Türkiye'de her şey yorum. Yetki böyle diyip işin içine girdiğinizde dediğim gibi başınız ağrıyor, sonra yine siz uğraşıyorsunuz.

Doblo vb hafif ticari araçlar Engelliler için ÖTV'siz alınabildiği için, çok bir avantaj değil bu durum.(Otomobil tescili) Sonuçta net rakam + kdv ödeniyor her halukarda. Ama engelsiz kişilere satışta ÖTV'si düşük satılması sebebiyle, 5 yıl sonra yenisini alabilmeyi karşılayamayacağını konuşmuştuk.

Ama otomobil olarak tecilde sanırım muayene ve hız sınırı otomobil gibi oluyor değil mi? Bunu bir yerde dıuymuştum. Evet, buda dez avantajı ortadan kaldırıyor.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    20.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @StratoS
    Evet ÖTV muafiyeti hakkı olan bir engelli için hafif ticari araç maddi olarak avantaj değil.
    Kullanım kısıtlamaları ise (hız sınırı, her yıl muayene, İstanbul'da 1.köprü yasağı) otomobil olarak tescil edildiğinde ortadan kalkıyor, tamamen otomobil vasfına sahip oluyor. Hatta İzmir'desiniz bilirsiniz; İzmir otogardaki 50 dakika ücretsiz park girişinde bile o tür araçlar ruhsat kaydına göre işlem görüyor. Kamyonet ise alınmıyor, otomobil ise alınıyor.
    Tuhaf ama gerçek işte.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12