Engelli adaylara iş fırsatları Engelsiz Kariyer Günleri’nde. Katılmak ve daha fazla bilgi için hemen tıklayın
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    murat.ari.89 Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    20.06-2019
    Saat
    16:12
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Benim engelli sağ ayağımda ortepedik bir rahatsızlığım var 2015 yılında aldığım sağlık raporumda %25 ortepedik engel raporum var ve bunda H sınıfı ehliyet alabilir yazıyor.

Bu rapor ile engelli rapor alınamayacağını; vergi dairesi ,araç satan bayiler,il sağlık müdürlüğü,ve gittiğimiz malum hastane söyledi.

Sonrasında ise 2015 yılında aldığımız engelli sağlık raporuna itiraz etmemiz gerektiğini, yeni raporda ise özet tertibatlı araç kullanabilir,ve ötv muafiyetinden faydalanabilir yazması gerektiğini gittiğimiz hastane söyledi ve buna istinaden biz 2015 yılında almış olduğumuz engelli sağlık raporuna itiraz edip bizi tekrar heyete engelli sağlık raporu almaları için dilekçemizi verdik nitekim ilgili doktorları gezdik tek tek (sağ ayağımda metatarsal amputasyon olduğu için fizik doktoru,özel tertibatlı araç alabilir,sağlık kurulu heyetinde hatırlatın o ibare yazılsın dedi.)gezdik.ve o gün sağlık kurulu heyetine girdiğinde aynı fizik doktoru kuruldaki memur arkadaşa özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi yazılsın dediğinde heyetteki memur arkadaş 20 şubat 2019 'da çıkan kanundan dolayı artık kendilerinin yazmadığını söylediğini ve il sağlık müdürlüğüne sevk edeceklerini söylediler.

1.Öncelikle benim durumumda olup yada benim durumuma yakın olan bu şekilde engelli araç alan yada alamayan arkadaşım varmı ? var ise tecrubelerini aktarabilirmi ?

2.Yeni çıkacak engelli raporumda araç almam için gerekli ifadeler (özel tertibatlı araç kullanabilir ötv muafiyetinden faydalanabilir)yazmaz ise nasıl bir yol izlemeliyim?

3.Engelli olmadan önce traktör ehliyetim vardı olası bir engelli aracı almam durumunda ne yapmam gerekiğini herhangi bir sürücü kursuna sorduğumda sadece direksiyon sınavına girip engelli ehliyetini alabileceğimi söylediler.Fakat yeni alacağım raporda göz doktoruna girdiğim muane de göz doktoru %9 engelim olduğunu tespit etti ve rapora yazdı.bu %9 luk engel durumum sürücü olur raporu almama engel olur mu?

4.Son olarak 20 Şubat 2019 tarihindeki çıkan kanundan bilgisi olan varmı ?bizim engelli araç almamızda olumlu yada olumsuz durumları nelerdir? güncel bir gelişme olduğu için çoğu arkadaşımın faydasına olacağı kanaatindeyim.

Çok teşekkür ederim vereceğiniz cevaplar için şimdiden Allah kolaylık versin cümlemize...

Üye
    Can2735 Avatarı

Son Giriş
    29.05-2019
    Saat
    06:14
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kısmen cevap vereyim benimde sol ayağımda nörolojik bir engel vardı %20 seviyesinde... İlk olarak ehliyet alim islemleri için izlenilen yol doğru komisyona sevk ediliyor ve orada ehliyetine kodlar ekleniyor gerekirse techizat falan ekleniyor. OTV den yararlanıp araç almak için üzerinde oran yazan ortopedik bi engelin olduğunu belirten bir genel saglik kurulu raporu ve h sinifi ehliyeti kafi. Ben 5 farklı araç bayiisine sordum evraklarımı yolladim onlarda vergi dairesine sorup dönüş yaptılar elimde 2 tane şey var birisi engelli b ehliyetim arkasında otomatik vites kullanılır kodu bulunan ikinciside zamanında aldığım sürekli ibaresi bulunan ortopedik kısmı tiklenmis genel saglik raporum sonuç olumlu oldu belki yardimci olur.. Benim b sınıfı ehliyetim zaten vardı engelli b ehliyetim çıkarttım direk direksiyon sınavına yada herhangi birseye gerek duymadan..

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:45
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    302
    Verilen Beğeniler
    78

@murat.ari.89

Selamlar,

Aslında forumu etraflıca tarasaydınız sorularınıza cevap bulabilirdiniz.

1- Kanun değil, yeni çıkan yönetmelik ile engelli oranları ve sınıflamalar düzenlendi. Ve engelli raporlarında format değişimi yapıldı. Bu bölüm işaretlemeleri ve ibareler çok karıştığı için artık hiçbir şey yazılmadan ve tüm kurumları bağlayacak şekilde rapor veriliyor. Bunda bir sıkıntı yok.

2- Artık H sınıfı ehliyet yok. Mevcut ehliyetiniz H ise hatırladığım kadarıyla 2020 yılına kadar kullanabiliyorsunuz. Ama yazınızdan anladığım kadarıyla ehliyetiniz yok.

Bu durumda ehliyet almak için aile hekimi sevk => hastane engel durumunuza konu doktorların muayenesinden sonra sevk => İlçe Ehliyet Sağlık Kurulu.

Bu kurulu engelli raporunuzu çıkardığınız hastane sağlık kurulu ile karıştırmayın. Bu kurulda, doktorlar ve mühendisler var. Sizin engelli raporunuza ve sevk aldığınız doktor raporunuza göre araç kullanabileceğinizi ve kullanırsanız nasıl kullanabileceğinize karar veriyorlar.

Dolayısıyla göz ve %25 ortopedik engeliniz ile ilgili olarak sürücü olmanıza onlar karar verecek. Biz bir şey söyleyemeyiz. Eğer sürücü olmanızda sıkıntı yoksa, durumunuza göre araçta özel tertibat yapılmasını isteyecekler. Ve ehliyetinize o tertibat kodları işlenecek.

Sonrasında 0 araç bayisine gidip ehliyetiniz ve engelli sağlık raporunuz ile seçtiğiniz aracı ÖTV'siz alıp, tertibat yaptırıp, kullanabilirsiniz.

Üye
    murat.ari.89 Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    20.06-2019
    Saat
    16:12
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    StratoS ve Can2735 verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.