Engelli adaylara iş fırsatları Engelsiz Kariyer Günleri’nde. Katılmak ve daha fazla bilgi için hemen tıklayın
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    devran23 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    05:36
    Yaşadığı Yer
    ELAZIĞ
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    oğlum down sendromu . ilk etapta eğitimleri rama havale tedavi vs amaçlar için rapor çıkardık ama sonra biraz araştırdım acaba araç alabilir miyiz diye düşündük ?

rapor bu .

BaVkl9 - Özel koşul gereksinimi var raporu ile ÖTV'den muaf olabilir miyiz?

yeni çıkan engelli yönetmeliğiyle şöyle bir durum sözkonusu .

oXL1bk - Özel koşul gereksinimi var raporu ile ÖTV'den muaf olabilir miyiz?

ama gel gör ki durumu vergi memuruna anlatamadım yönetmelikten haberi yok . bana git oran belirten engelli sağlık kurulu raporu al diyor. adama dedim ki çözger raporunda oran yazılmadığı gibi veriliş nedeni de yok tek rapor sanal ortamda görünüyor her kuruma verilebiliyor.

ancak anlatamadım benzer durum yaşayıp araç alan arkadaş var mı ? ne yapmalıyım saygılar sevgiler

Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:09
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    48
    Verilen Beğeniler
    1

Bu raporla ötv istisnasından yararlanamazsınız. ÖTV kanununa göre "ağır engellilik" durumu herhangi bir şey ifade etmiyor. Engellilik oranının yüzde olarak belirlenmesi zorunlu.

Üye
    Merciless72 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:19
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yeni yönetmeliğe göre sizin oraniniz %90 bu raporlar hem otvsiz araç alırsınız hemde gelir kriteriniz uygunsa evde bakım parası alırsınız.. ama biraz beklemniz gerekecek. Bununla ilgili aile ve sosyal güvenlik bakanlığına genelge yayınlanmadı.. bilginiz olsun

Üye
    devran23 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ELAZIĞ
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

merhaba arkadaşlar . öncelikle cevap yazan ve yazacak destek veren verecek herkese teşekkür ederim. bugün vergi müfettişinden durumu sordurdum . ankara engelli birimi telefonlara cevap vermiyor bana bu raporla araç alamazsınız dedi.

ötv kanununun düzenlenmesi lazım dedi. bireysel olarak cimer'e başvurun dedi. ne kadar başvuru olursa farkındalık o kadar artar dedi.
    ben de açıkçası bu konuda sizden destek istiyorum . Açıkçası ötvsiz araba konusunu geçtim bu durum ailelere maaş konusunda sıkıntı çıkarıyor.

Alttaki örnek metni ilgili sütuna yapıştırıp hazine ve maliye bakanlığı birimine sevk edilmek üzere "istek" başvurusu yapabilirsiniz.

CİMER BAŞVURU : https://www.cimer.gov.tr/

TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM BAŞKANLIĞINA
    ANKARA
    Bilindiği üzere 18 yaş altı Çözger raporlarında 20.02.2019 tarih ve 30692 sayılı ÇOCUKLAR İÇİN ÖZEL GEREKSİNİM DEĞERLENDİRMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK gereği özür oranı ve kullanım amacı artık yazılmıyor.. İlgili yönetmeliğin 15.Maddesinde Vergi indirime esas raporlar kısmı bölümünde “ Bu Yönetmelikte geçen “Çok ileri düzeyde ÖGV”, “Belirgin ÖGV” ve “Özel koşul gereksinimi var (ÖKGV)” ifadeleri, ilgili mevzuatın uygulanması açısından ağır engellilik durumunu ifade eder.” ibaresi yer almakta.
    Verilen bu rapor birçok kuruma ibraz edilmeyi öngören kullanım kolaylığı sağladığı için bu rapora istinaden ötv muafiyetli araç alımı , bakıcı maaş bağlanması vs amaçlara tek rapor yeterli oluyor . Ancak çözger raporlarında engelli oran kısmı ve kullanım amacı kısmı çıkarılmış olup bahsi geçen hakların tahakkuku için hem ötv kanununda hem de 16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan” Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerinde düzenleme zorunludur.
    Kanunla yönetmeliğin uyumsuzluğu mağduriyetlere neden olmaktadır.
    Konuya ilişkin düzenlemenin yapılmasını arz ederim.

Üye
    toprak_55 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat TOPRAK
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:33
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Merhaba
    Çözger yönetmeliğinin 15 numaralı maddesi aşağıdaki gibidir.
    MADDE 15 – (1) Bu Yönetmelikte geçen “Çok ileri düzeyde ÖGV”, “Belirgin ÖGV” ve “Özel koşul gereksinimi var (ÖKGV)” ifadeleri, ilgili mevzuatın uygulanması açısından ağır engellilik durumunu ifade eder.
    Bu duruma göre Özel Koşul Gereksinimi var ifadesi Ağır Engelli durumunu zaten ifade ediyor ayrıca bir yerde yazmasına gerek yok.

Bende aynı durumda olduğum için bilgilenmek amacıyla Cimere aşağıdaki başvuruda bulundum.

Merhaba
    Bildiğiniz üzere 20 Şubat 2019 tarihinde Resmi gazetede yayımlanan ÇÖZGER Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik devreye girmistir. 2014 doğumlu Trisomy 21 tip downsendromlu bir kızım var.
    Sorum şu Çözger yönetmelik Ek-2 de bulunan Kalıtsal-Doğmalık Hastalıklar Alanı A bölümüne göre Mozaik olmayan Downsendromu için Hizmet gereksinimi "Doğumdan itibaren Özel Koşul gereksinimi vardır" şeklinde belirtilmiştir. Özel Koşul gereksinimi vardır alanının mevzuata uyumuna göre %90-99 engel oranını işaret etmekte buda araç alımında ötv indiriminden faydalanabilmektedir.

Bu durumda Mozaik olmayan downsendromlu çocuğum için başka koşul gerekmeksizin ÖTV indirimli araç alabilirmiyim bunu öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.
    Sayın bakanımızın açıklamasında 0-18 yaş aralığındaki çocukların özel araç ile seyahat edebilmeleri için “özel koşul gereksinimi var” durumunun tespitinin yapılacağını söylemiştir. Downsendromu tanısı tek başına yeterli olmayıp birde bu durum tespiti mi yapılacak bilgilenmek istiyorum. Yapacağınız bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim.

başvuruma cevap olarak
    Tanı tek başına yeterli olup, ayrıca bir durum tespiti bulunmamaktadır. ÖTV indirimi hakkında ilgili bakanlıktan bilgi almanız mümkündür. SAĞLIK BAKANLIĞI > HASTA, ÇALIŞAN HAKLARI VE GÜVENLİĞİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

cevabı gelmiştir. Burada aslında rapor yeterli olamsına rağmen diğer kurumlardaki yönetmelik, tebliğ vs yapılmamasından kaynaklı belirsizlik var. ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ 12.06.2002 tarihinde yürülüğe girmiş ve günün şartlarına göre henüz güncellenmemiştir. Ben başvurumu yaptım 13 HAzirana rapor için randevu aldım. henüz raporum çıkmadı.

Ayrıca sağlık bakanlığına aynı mesajı ilettiğimde aşağıdaki cevabı aldım.

Sayın İlgili,
    Bakanlığımız yalnızca raporları düzenlemekle yükümlü olup, rapordan doğan haklar için ilgili bakanlıklarla irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Üye
    devran23 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ELAZIĞ
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @toprak_55 interaktif vergi dairesi modülü üzerinden sisteme kaydolup oturum açıp işlemlerim / özelge talebi butonu üzerinden özelge talebiyle bakanlığa başvurdum bunu siz de yapın ardından ilimdeki defterdarlığa bir hata var mı evrak eksik mi diye gittim baktım özelge talebim ve online eklediğim rapor görünüyor bana denilen şu :
    özelge havuzuna bakacağız eğer benzer bir karar varsa bayrama kalmaz ya da hemen ertesinde size onayı vereceğiz şayet özelge havuzunda yoksa o zaman dosyayı ankara'ya yollayacağız görüş isteyeceğiz bu da aylar sürecek denildi. 3 ay 5 ay hatta bir sene bile sürebilir dedi. şayet benzer karar havuzda varsa bana tebliğ ederler ben de emsal olması amacıyla size hatta siteye atarım .
    ama dediğim gibi "özelge" isteyin.

interaktif vergi dairesi site linki:
    https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main...7098396c74a6f7

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:45
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    302
    Verilen Beğeniler
    78

@devran23

Kamu'da işlerini takip etmezseniz belirttiğiniz gibi aylarca bekleyebilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi pratik ama bana göre, direk bağlı bulunduğunuz vergi dairesine gidip oradaki memurlar ile görüşerek özelge doldurun. Telefonlarını alarak haftada bir kendinizi hatırlatın.

Zaten orada size, Ankara'ya gönderip göndermeyeceklerinin de sinyalini verirler. Ben Ankara'ya gitmeyen özelge cevabını bu şekilde 2 hafta içinde aldım.

Üye
    toprak_55 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat TOPRAK
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    Özelge isteğimi gönderdim, teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum.

@devran23

Özelge isteğim için vergi dairesinden arandım, Raporunuz varmı diye sordu henüz çıkmadığını randevum olduğunu söyledim. Bakanlık ile görüştüğünü ve talebinize olumlu cevap yazacağız varsa rapor tarih ve numaraınıda belirtmek için sordum dedi. 2-3 gün içinde cevap yazılacağını söyledi. Bilginize.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:45
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    302
    Verilen Beğeniler
    78

@toprak_55

İyi bir gelişme. Hayırlı olsun.

Üye
    devran23 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ELAZIĞ
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

@toprak_55

bu çok güzel bir haber teşekkürler. olumlu cevabınızı burda paylaşırsanız emsal olması açısından ben ve benim gibi insanlara bürokrasik kolaylık sağlarsınız hızlı bir şekilde işimizi hallederiz.

Üye
    toprak_55 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat TOPRAK
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Arkadaşlar Özelge talebime olumlu cevap verilmiştir.

Buna göre, 18 yaşının doldurmamış malul veya engelli adına düzenlenen ÇÖZGER'de "ÖKGV" özel gereksinim düzeyi belirlenmiş olması halinde, engellilik derecesinin %90 veya üzerinde olduğu anlaşıldığından, anılan Genel Tebliğde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun (7/2-a) maddesinde düzenlenen istisnadan yararlanılması mümkündür.
    Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederim.

Üye
    ilhan80 Avatarı

Son Giriş
    18.06-2019
    Saat
    18:42
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

Ozelgenizi paylaşabilir misiniz aynı durumda arkadaşım çocuğu uğraşıyoruz sağolun

Üye
    Mümin Çelik Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:20
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    27
    Verilen Beğeniler
    32

Hüseyin bey telefon numaranızı yazabilir misiniz
    @Hüseyin İlik bey telefon numaranızı yazabilir misiniz

Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:09
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    48
    Verilen Beğeniler
    1

@Mümin Çelik

Özel mesajla gönderdim.

Üye
    cntilmn Avatarı

Gerçek Adı
    Ramazan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:14
    Yaşadığı Yer
    Bingöl
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Murat bey benimde 7 yaşındaki oğlum adına aldığım 'ÖKGV' raporu var. Bende araç almak için uğraşıyorum. ama yönetmelik yeni olduğu için bir belirsizlik var. Bu konuda ne yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlemeliyim.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon