Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    462
    Verilen Beğeniler
    733

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    1- Şu şekilde olsun: "Sakatlık dereceleri % 90 dan az olan malûl ve engellilerin bu durumlarını; tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri ve kendi adlarına kayıt ve tescilli olan taşıtların engellilik haline uygun özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş taşıtlar olduğunu belirten "Motorlu Araç Tescil Belgesi"nin ilgili tescil kuruluşlarınca onaylanmış örneği ile "Araçlar İçin Teknik Belge" ve "Proje Raporu"nun aslı veya noter onaylı örneğini ilgili vergi dairelerine ibraz etmeleri halinde bu istisna hükmünden yararlanabileceklerdir" hükmüne istinaden aracımın bu istisnadan yararlanması için gerekli belgeleri ekte bilgilerinize sunar;

özel donanımlı araç kullanabileceğine dair bir rapor olması şart. Araca özel donanım taktırırken beyan ettiğin raporu trafik şubeden alıp noter onaylı bir nüshasını verebilirsin vergi dairesine. Ya da özel donanım ibareli yeni rapor çıkartman gerek.

Rapor şu minvalde olmalı: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...abilirler.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ömer Avatarı

Son Giriş
    23.01-2013
    Saat
    10:06
    Yaşadığı Yer
    şanlıurfa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende bugünlerde takip ediyorum ufak bir tertibat yaptırısak arabaya h sınıfı ehliyeti olmadan vergi indirim raporuyla mtv de muaf olabilirmi

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

H sınıfı ehliyetiniz olmadan vergi indiriminden faydalanamazsınız..

Askıda Üyelik
    erdalakbay Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal AKBAY
    Son Giriş
    18.06-2016
    Saat
    21:03
    Yaşadığı Yer
    MUĞLA
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

b sınıfı ehliyetim var Engelliyim ama hiç bi tertibata ihtiyacım yok rapordaa öle b ibare yok engelim gece körlüğü zaten ibare oalcak bi durum yok aracım otomatik vites ben mtv den muaf olabilirmiyim... anladığım hayır ama bi ihtimal sorayım dedim..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    462
    Verilen Beğeniler
    733

Olamazsın Erdal.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Eurest Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    13.07-2017
    Saat
    15:15
    Yaşadığı Yer
    İST - Ataşehir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    8

Merhaba arkadaşlarım;

H sınıfı "Otomatik vites kullanır" ibareli (H sınıfı sürücü olur ve otomatik vites araç kullanır ibareli raporumda mevcut)
    sürücü belgem ve raporum ile MTV istisnasından faydalanabilir miyim?

Rapor oranı: %56

Teşekkürler

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    4

Eurest,
    Raporunuzda rahatsızlığınızın sol bacağınızdan olduğu belirtiliyorsa olabilirsiniz. Aksi halde otomatik vites ibaresiyle ÖTV-MTV'den muaf olamazsınız.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...ygulamasi.html

Üye
    Eurest Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    13.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İST - Ataşehir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    8

Merhaba,

Bugün Bostancı Vergi Dairesine M.T.V. İstisnası müracaatı yapmak için gittim, bana ruhsatın değişmesi gerektiğini söylendi Vergi Dairesi Şefliği tarafından.

Sol diz altı ampütasyon lusu ve maliyeye kaydı olan bir yakınım için gitmiştim.
    Ümraniye Merkez Nakil Vasıtalar Müdürlüğüne gitmem gerektiği söylendi,

1) Şimdi ne yapmam gerekli tam olarak.
    2) Ruhsatın niçin değişmesi gerekli?

Teşekkür Ederim.

Üye
    toprak 24 Avatarı

Gerçek Adı
    turan
    Son Giriş
    07.01-2016
    Saat
    15:37
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

% 40 raporum var..sağ ayak polio sekeliyim.mtv ve ötv den yararlanabilirmiyim..şu an B ehliyetim var..ne yapmam gerekiyor..mtv için illa ehliyet değiştirmek gerekiyormu..vergi inidirimim var.

Üye
    hrnalbyrk Avatarı

Gerçek Adı
    harun albayrak
    Son Giriş
    10.06-2016
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaslar bu konuya en yakın benim herhalde iki ay once dört senedir kullandığım ve bu zamana kadar Mtv odedigim engelli plakalı aracimi Mtv den muaf ettirdim ve bu zamana kadar ödediğim paraları geri aldim.elinizde sadece1) Özürlü oldugunuza dair rapor aslı ve aslı gibidir olanı (aslı gibidir olani aliyorlar)2) engelli aracınızın ruhsatı3)ehliyetiniz ve fotokopisibu evraklarla bağlı bulunduğunuz motorlu taşıtlar vergi dairesine basvuruyorsunuz.size bir hazır dilekçe imzalatiyorlar (en azindan Pendik'te öyle)Evrakları teslim ettikten 10 dk sonra aracınız vergiden düşüyor. Odediklerinizi almak için ayri bir dilekçe yazıp teslim ediyorsunuz yaklaşık 15 gün sonra geri ödeniyor. Eğer trafik ceza borcunuz varsa oraya yatıp borçlarınız kapatılıyor kalan meblağ hesabınıza yatiyor.

Üye
    Eurest Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    13.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İST - Ataşehir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    8

Bencede prosedür bu şekilde olmalı ama bana ruhsatın değişmesi gerektiği söylendi böyle bişi duymadım.

Üye
    Muttalip Mutlucan Avatarı

Son Giriş
    08.03-2017
    Saat
    21:58
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili hrnalbyrk arkadaş ;

2005 tarihli sağlık kurulu raporumda : otomatik vitesli araba kullanabileceğim belirtilmiştir.

ÖZÜRLÜK durumu ( sol el 2,3,4,5 parmaklar MP eklemden ampute.
    Bilateral sensörinöral işitme kaybı.ODYO:Sağ-55 DB,sol 65 DB) özür oranı %55

Ben şimdiye kadar otomatik vites araba kullandım.Trafikten her hangi bir sorunla karşılaşmadım.Son çıkan sol el özürlülerle ilğili olarak ÖTV. muafiyetli araba alabilme imkanım yok.

Şu anda mevcut kullanmak da olduğum aracım için MTV.sinden muaf olabilme durumu ve şartları nelerdir.

Teşekkür ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    462
    Verilen Beğeniler
    733

@Muttalip Mutlucan

Aracınızda silecek kolu, kontak anahtarı vb. bir değişiklik olmalı ki MTV'den muaf olabilesiniz: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...tml#post263016

Üye
    oldboy Avatarı

Gerçek Adı
    erol
    Son Giriş
    15.05-2017
    Saat
    10:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@oturan boga

1-%45 engelli raporum var
    2-raporda sol bacağım ile ilgili aksaklık ıbaresi var
    3-otomatik vitesli aracım var
    4-B sınıfı ehliyetim var

aşağıda alıntısını yaptığım kanunun ilgi maddesine istinaden B sınıfı ehliyetimi değiştirmeden aracımı mtv den muaf tutabilirmiyim

Engellilik derecesi % 90 dan az olan malul ve engellilerin adlarına
    kayıt ve tescilli taşıtlarda engelliliklerine uygun bir tertibat bulunmaması halinde bu taşıtlar için motorlu taşıtlar vergisi istisnası uygulanmamaktadır. Buna göre, otomatik vitesli taşıtlar, sağ ayağında veya sağ bacağında engelliliği bulunanların engellilik hallerine uygun özel tertibatlı olması halinde motorlu taşıtlar vergisinden istisna olacaktır.Ancak, anılan Kanun hükmünün malul ve engellilerin engelliliklerine göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından; sağlık raporunda sadece sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) engelliliği olduğu belirtilen malul ve engellilerin otomatik
    vitesli taşıtlarının başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın, malul ve engelli adına kayıt ve tescil edildiği tarihten itibaren motorlu taşıtlar vergisinden istisna olması gerekmektedir

TESEKKUR EDERIM

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    19.04-2017
    Saat
    02:07
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @oldboy
    MTV muafiyeti için aracın engelli aracı olarak tescil edilmesi şarttır, bunun için de H sınıfı ya da otomatik vites kodu bulunan engelli B sınıfı ehliyetinizin olması gerekir.
    Aksi halde hiç bir otomatik vitesli araç sahibi mtv ödemezdi.

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon