TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @Mami Junior

Dalga geçmek için mi öyle dedin?

Elbette çok abartılacak ürünler değil. Zaten herkesin ortak görüşü 5 günün ardından sıkılmaya başlandığı yönünde. Yani 2 büyük en fazla 2 küçük çocuk (Ranzalı yatak alınabiliyorsa) ve en fazla 5 gün tatiller için. Yoksa 2 hafta 1 ay yada 3 yetişkin falan dediğinde hayatta yetmez bu araçlar...

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    27.11-2021
    Saat
    13:40
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    212
    Verilen Beğeniler
    169

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Estf hocam niye dalga geceyim.
    Sen, meraklı ve azimli birisin o yüzden bununla dünya turu bile yaparsın dedim.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    Selamlar,

Konuyu ilk açtığımda bu tür karavanların 30.000 TL ile 80.000 TL arasında değiştiğinden bahsetmiştim. (Yerli olanlar ve aksesuarlarına göre)

Dün yine Web de yaptığım araştırmalar ile daha düşük bütçeli arkadaşlar için 2 marka buldum. Bu markalar ile anahtar teslim 20.000 TL ye 0 bir çekme karavan almak mümkün.

Yani küçük bir aileniz varsa, otopark sorununuz yoksa, min. 20.000 TL ye cennet ülkemizin herhangi bir noktasında kısa tatiller yapabilirsiniz:

6- LEYLİ 2.40 ( DUŞ & WC )

7- ERBA 3.40 MT Çekme Karavan (Teknik bilgiye ulaşamadım, 750 kg altı geçiyor ama kalite anlamında çok eleştirilmiş.)

Üye
    black bishop Avatarı

Gerçek Adı
    tosun
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    evren
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    10

carpento nun tasarımı benimde çok hoşuma gitti kg olarakta ekstra ruhsat gereksinimi duyulmuyor sanırım ..
    2.0 veya 2.2 dizel bi araba ile on numara yolculuk olur ..

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@black bishop

Başlıkta belirttiğim bilgi ve resimler Carpento 310'a ait. Yani boyu 3.10 metrelik model. Bu karavanda sadece 130X190 çift kişilik yatak var.

Benim istediğim ayrıca 70X180 2'li ranza yataklı modeli 3.60 metrelik modeliymiş. Ve bu modele 48.000 TL fiyat veriyorlarmış. Resimdeki Ekstralarla 60.000 TL ye geliyor.

Bende çok beğendim. Bende Tuscon var, 1.6 Dizel 136 hp ve 1.6 ton. Zorlanmadan çok rahat çekeceğini düşünüyorum.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Selamlar,

Bu konuda araştırmalarıma devam ediyorum. Gün geçtikçe ilgim de artıyor diyebilirim.

Karavanın çekilmesi ile ilgili bilgi vermiştim.

Yasa gereği yani engelli olmamız sebebiyle BE/CE/DE ehliyeti alamayacağımızı düşünerek 750 kg altı karavan tek seçenek diye bahsetmiştim.

Ve son dönemde masrafsız da olması sebebiyle bir çok kişinin bu şekilde arayışından dolayı üreticiler bu tür karavanlara yoğunlaşmışlar. Yani seçenekler çok fazla ve her geçen gün de artıyor.

Ama yine belirttiğim gibi, karavanı seçmek ne kadar önemli ise, içindeki sistemleri seçmekte bir o kadar önemli. Çünkü o sistemler sizi bu işten soğutabilir ve en önemlisi maliyetinizi ciddi anlamda arttırabilir.

Bunların ilki elektrik konusu.

Şuan birçok kamping alanında ek ücret karşılığı elektrik veriliyor. Ama ülkemizde güzelliklerine oranla kamping alanlarının bile yetersiz oluşu, bu konuda düşünmenizi gerektiriyor.

Bu konuda çözümler 2 başlıkta toplanmış durumda:

*1.Güçlü akülerle, idareli elektrik tüketimi ile idare etmek ve son çare araçtan destek alıp aküleri şarj etmek.

Bu seçenek için güçlü akü hatta akülere ihtiyacınız var. Ve Buzdolabı dışında sadece aydınlatma için elektrik kullanmanız gerekiyor. Ancak, su hidraforu, ısıtıcılar, TV, telefonlarınız, hatta varsa diz üstü bilgisayarınız için çok bir şey yapamıyorsunuz. Hatta buzdolabı içinde günün belli saati çalıştırmak kaydı ile tüketimi en az olan, en küçük hacimde dolap tercih etmeniz gerekiyor.

Ve akülerin ömürleri de kısıtlı olduğu için min. 2 yılda bir yeni akü maliyeti ile bu iş sonunda size bıtkınlık getirebilir.

*2. Başlık elektrik üretme. Bununda karavan için 2 yolu var.

1. Jeneratör kullanmak ama kamp alanında yarattığı gürültü ve yakıt maliyeti ile yine ızdıraba dönüşebiliyor.

2. Ve en çok tavsiye edilen konu Güneş enerjisi. Yaklaşık 10.000 TL ye TV, hidrafor, havalandırma, prizler, küçük boy ama 60-90 lt arası bir buzdolabı, aydınlatma ve gerekirse 1-2 saatlik ısıtmayı sağlayabiliyorsunuz. Ve sadece 2 yılda bir yukarıda belirttiğim gibi akülerini değiştirmeniz ve temizlemeniz gerekiyor, başka bir maliyeti yok. Akülerde yukarı belirttiğim kadar büyük olmadığı için maliyeti de fazla olmuyor.

Burada ben karavan işini yılda en fazla 1 ay yapabilecek biri olarak, o aküleri arada şarj edip evde kullanabilir miyim diye araştırma yapıyorum. Okuduğum kadarıyla ek modifikasyonla mümkün gibi. Bu sayede arada kullanarak ömürlerini uzatacağımı az da olsa evin elektrik bütçesine katkı sağlayacağımı düşünüyorum.
    (Kışın hafta da 1 kez kullanabilsem ve kabaca elektrik faturasına ayda 50 TL katkı yapsa, yılda 600 TL, 10 garantisi olan bir sistemde 6.000 TL yapar. Bu şekilde sistemin en azından yarısının parasını çıkarabileceğimi de düşünüyorum )

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Selamlar,

Boş zamanlarımda başlıkta da belirttiğim gibi karavancılık/kampçılık konularında araştırma yapıyorum. Karavancılık konusunda geldiğim nokta min. 30.000 TL üstüne en fazla 1 hafta ve hafta sonu tatillerinde eğlenceli kaçamaklar yapılabileceği oldu.

Ama Türkiye şartlarında min. 30.000 TL az bir para değil. Bu noktada başka ne yapılabilir diye araştırdım...

10.000 TL ve altı bir paranız varsa, Karavan konforunda olmasa da, Tuvalet ve duşu olan bir Camping alanında 1-2 gün geçirebileceğiniz bir çözüm var:

Araç Üstü Çadır/Fiber Çadır Sistemleri:

Özellikle Fiber olmayan kitap tipi araç üstü çadırları 3.000 TL maliyetle aracınızda kullanabilirsiniz. Bu çadırların bildiğimiz çadırlardan farkı daha güvenli oluşu. Böcek vb yok, yabani hayvan sürprizi yok. Yağmurlu/nemli alanda su sürprizi yok, kötü zeminde sıkıntı yok.

Aracınızın üstüne kurduğunuz port bağlantıları açıp, 15 dk da hazırlayıp, eşiniz ve varsa 1 çocuğunuz ile yatabiliyorsunuz.

Araç üstü Kitap Tipi Çadır:

Araç Üstü Fiber Çadır:

Fiber çadırlar, Kitap tipi olanlara göre daha pahalı ama soğuk geçirgenliği daha iyi. Ve ayrıca araç aerodinamiği açısından özellikle yüksek hızlarda daha az ses yapıyormuş. Kitap tipi olanlara göre Fiber çadırı özellikle kaldırması daha kolaymış. Ortopedik engelli arkadaşlar için bu önemli olabilir diye düşündüm.

Sonuç olarak, araç içine koltukları yatırıp tek kişilik bir şişme yatak, tepesine de 2 kişi + 1-2 çocuğun rahat yatabileceği böyle bir çadırı koyduğunuzda, Anne/Babanızla/Kardeşlerinizle bile tek araba, 1-2 günlük kaçamak yapabilirsiniz.

Bazı Camp alanlarında Tuvalet vb ihtiyaçlarınızı karşılayıp, 1-2 gecenizi farklı bir atmosferde geçirebilirsiniz. (Falezlerin kenarı, Ege de bir köy, Karadeniz yaylaları, Abant, Saklıkent, Ürgüp ve sayısız yer...)

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Selamlar,

Engelli aracı ile çekebileceğimiz/yapabileceğimiz kamp konaklamaları için yaptığım çalışmada bütçeye bir sıralama yaptım. (Fiyat aralıkları ortalama fiyatlardır. Daha yüksek donanım ve ekipman istendiğinde bu fiyatlar artabilir)

5.000 TL Altı:

Yukarıda paylaştığım Kitap Tipi çadırlarla araç üstünde 2+1 kişilik konaklama ihtiyacı karşılanabiliyor.
    Dez Avantajları:
    -Isı problemi var. Özellikle çok soğuk ve sıcak havalarda kalmak çok zor.
    -Tuvalet/Banyo ihtiyacını dışarıdan karşılamanız gerekiyor.
    -Mutfak ve oturma alanı yok.
    -Sadece 2 kişi ve 1 ufak çocuk için uygun yatma ortamı var.
    -Tek kişi kurmak/kaldırmak biraz zor.

5-10.000 TL Arası:

Araç üstü Fiber Çadırlar var.
    Dez Avantajları:
    -Kitap tipine göre ısı geçirgenliği daha az ama çok soğuk/sıcak havalarda yine kullanımı zor.
    -Mutfak ve oturma alanı yok.
    -En fazla 3 kişi ve 1 ufak çocuk için uygun yatma ortamı var.

10-20.000 TL Arası Yaşam Römorkleri:

Bu römorkler hafif ve sadece yatma alanı kapalı karavan stilinde.
    Dez Avantajları:
    -Mutfağı var ama dışarıda. Bu yüzden özellikle yağmurlu havalarda kullanmak oldukça zor.
    -Ağırlıkları az olduğu için hemen hemen her araçla çekilebilir ama araca çeki demiri yapılması gerekiyor ve ruhsata işlenmeli.

20-30.000 TL Arası 2 Kişilik Çekme Karavanlar

Bu tür Karavanlarda 2 kişi +1 çocukta kapalı alanda rahat kalabilir. İçeride bir mutfak vardır. Ayrı bir Tuvalet/Duş Bölümü yoktur. Ama pek önerilmese portatif tuvalet içinde kullanılabilir.
    Dez Avantajları:
    -Banyo ihtiyacı dışarıdan karşılanır.
    -Ağırlıkları az olduğu için 1.2 lt üstü motorlu ve 1 Ton üzeri araçlarla çekilmesi önerilir.
    -Araca çeki demiri yapılması gerekiyor ve ruhsata işlenmelidir.
    -Şase tertibatının kaliteli olması ve mümkünse frenli olması önerilir.

30.000 TL Üstü Çekme Karavanlar
    Yukarıda da belirttiğim gibi çeşit çok fazla. Ancak 750 kg altı olması yine belirttiğim gibi önemli. Şuan bu kg altında 2 kişilik yatak ve 2 kişilik ranza olmak üzere 4 kişi +1 çocuk şeklinde karavanlar alınabiliyor. Yine bu karavanların içinde ufak bir mutfak, banyo var. Banyoda portatif/kasetli tuvalet kullanabiliyorsunuz. İsteğe göre TV/Klima/Isıtma Sistemi/Buzdolabı vb koyabiliyorsunuz.
    Dez Avantajları:
    -Ağırlıkları gereği min. 1.4 ve üstü yüksek torklu mümkünse dizel ve mümkünse 4x4 araçlarla çekilmesi önerilir.
    -Çekecek Aracın ağırlığı min. 1.3 tondan yüksek olmalıdır.
    -Araca çeki demiri yapılması gerekiyor ve ruhsata işlenmelidir.
    -Kaliteli Şase tertibatı, fren tertibatı ve mümkünse amortisör tertibatı olması önerilir.
    -Min boyutları 4 metreden yüksek olduğu şehir içinde her yere park etmek zordur.
    -Yine boyutları ve donanımları gereği enerji ihtiyacı fazladır, güvenlik ihtiyacı için ek önemler alınması önerilir.

Engelliler olarak, yasalar çerçevesinde daha başka karavan/kamp aracı kullanamıyoruz.

8+1 otomobil sınıfındaki araçları koltuk adedini değiştirip, banyo/tuvalet ekler hale getirdiğinizde yine ruhsat değişimi yapmak gerekiyor. Ve özel tertibatlı engelli araçlarına bu değişikliklerin yapılmayacağını düşünüyorum.
    Zaten bu seçenek için tüm masrafları ile (Araç, ekipman, ruhsat işlemleri) 100.000 TL üstünü gözden çıkarmak gerektiğini düşünüyorum.
    Bu arada bu araçların yükseklikleri olmadığı için Karavan(Motokaravan) olmuyor, camper olarak geçiyorlar. (İlerde satmak istediğinizde daha az rağbet görüyor.)

Sonuç olarak kısıtlı da olsa engelliler olarak araçlarımızla kamp yapabiliyoruz. Belli limitler dahilinde bazı temel ihtiyaçlarımızı da karşılayabiliyoruz.

Gerisi bütçenize ve size kalmış...

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Selamlar,

Bütçe konusunda sıkıntısı olmayan, Karavan tatili yapmak isteyen engelli arkadaşlar için çıtayı biraz daha yükseltmek için bir öneri daha buldum:

YÜZEN KARAVAN

Başlıkta bahsettiğim 750 kg ve altı ağırlığa sahip karavanları değerlendirdiğimizde fiyat anlamında bundan daha lüksünün olmadığını düşünüyorum.

Aşağıda paylaşacağım karavan, 2 kişi için hem karada hem de suda kısa dönem tatil imkanı sunuyor. Elektrikli motoru sayesinde kullanım maliyeti de çok az.

Ve ayrıca küçük boyutları sayesinde kapalı garajlara da girebiliyor. (Karavanların en büyük sorunlarından birisi yükseklikleri sebebiyle kapalı otoparklara girememesidir)

Yani, bir araba parası kadar paranız varsa (100-150.000 TL) böyle bir karavanı alıp kapalı garajınızda muhafaza edip, sıcak bahar ve yaz aylarında istediğiniz bir deniz kenarına gidip kısa dönem tatilinizi yapabilirsiniz.

SEALANDER

Bir Alman firması. Karavanın en önemli özelliği taşıyıcı sistemin karavan içinde olması ve suya mukavemetli olması. Yani hiç römork sisteminden ayırmadan, araçtan ayırıp suya indirebiliyorsunuz.

Elektrikli motoru hafif ve maliyetsiz bir şekilde hareket imkanı sağlıyor. Ayrıca güneş panelide eklenip şarj imkanı da sağlanıyor.

İç donanımlarında normal ufak sınıf karavanlarda olan donanımların hepsi var diyebilirim.

-Mini buzdolabı
    -Evye ve musluk
    -Sıcak su ve hidrafor sistemi
    -Dış bölümde pratik duş sistemi
    -Hoperlörler - Radyo ve Müzik Sistemi
    -2 Kişilik yatak
    -Portatif tuvalet (Tuvalet alanı yok.)
    -Barbekü Mangal Sistemi

Sonuç olarak, çok paranız varsa, harika bir doğaya dönüş seçeneği olabilir. Ama 2 kişilik oluşu, tuvalet için kapalı bir alanı olmayışı, arka panoramik bölümün kumaş olması sebebiyle özellikle serin ve soğuk havalarda ısı anlamında az korunaklı oluşu, benim negatif olarak ilk gördüğüm şeyler.

Ağırlığı 380 kg. Belki ilerde biraz boyutlarını optimize ederek, ağırlığı 400-500 kg ya çıkararak daha iyi bir ürün geliştirirler.

Elektrikli motoru bu ağırlık için yeterli gözüküyor, suda saatteki hızı 9 km olarak verilmiş.

Ve 750 kg altı olması sebebiyle karayollarında herhangi bir işlemi yok. Okuduğum kadarıyla uzunluğu sebebiyle deniz mevzuatı içinde herhangi bir kayıt vb maliyeti yokmuş.

Yapısı monoblok dediğimiz tek parça cam elyafıyla güçlendirilmiş plastikten şekillendirilen kasasıyla su almama konusunda iddaalı. Ama dediğim gibi özellikle ısı yalıtımı konusunda biraz eksiklikleri var.

Birde araçla indirme konusunda her alanda indirme ve bindirme yapılamayabilir. Kumsal alana araçla giremezsiniz. Araç girişi olmayan sahil alanlarında sanırım elle hareket ederek indirme yerine götürme çok zor olabilir.

Sealander: Home

Üye
    cabbarehlinamus Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:28
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/TURHAL
    Alınan Beğeniler
    47
    Verilen Beğeniler
    65

@StratoS
    Üstat merhaba bu konuya bende senin gibi meraklıyım ama bir sorun var egm ye bilgi edinme üzerinden başvuru yapmıştım gelen cevapta engelli araçları römork karavan çekidemir ile çekilen araçları çekme yetkileri yoktur şeklindeydi. sizin bu konu hakkında yeni yayınlanan bir yönetmelik vs var mıdır ve bu bahsettiğim konuyla alakalı bilginiz var mı acaba..!

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@cabbarehlinamus

Selam,

Başka bir başlıkta bu konuyu konuşmuştuk. 750 kg üstü romörk taşımada farklı bir ehliyet isteniyor. Evet onu Engeller için alanı duymadım.

Ama 750 kg altı karavan vb. herhangi bir romörk çekmede, sadece çeki demiri araç ruhsatına işleniyor. Bu konuda direk bu işi yapan bayileri arayıp görüştük. Birçok engelli aracına işlem yaptıklarını ve ruhsata işlettirdiklerini söylediler.

Mevzuatsal olarak da bir kısıt yok. Ama gidip emniyete sorduğunda 750 kg ayrımını çok bilmeyen değerli memurlar, çekemezsiniz diyor...

Konuştuğumuz Başlık: https://www.engelliler.biz/forum/oze...n-mudur-2.html

Üye
    cabbarehlinamus Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:28
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/TURHAL
    Alınan Beğeniler
    47
    Verilen Beğeniler
    65

@StratoS
    O firmalar ile görüşmek ve net bilgi edinmek lazım.
    tahminim ehliyet terimleri A,B,C,D gibi değiştiği için mevzuatta bir açıklık mı yakaladılar diye düşünüyorum.
    Bu da bizim zamanında yazıştığımız konu ve egm den gelen yazı.
    https://www.engelliler.biz/forum/oze...sturur-mu.html

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@cabbarehlinamus

Ben hiçbir zaman net olmayan bilgileri paylaşmam. Şuan çeki demiri yaptıramıyorum, çünkü aracım yeni model olduğu için bağlantı parçası bekliyoruz.

Ehliyet terimleri ile çeki demirinin ruhsata işlenmesi farklı şeyler. Paylaştığım başlıkta zaten mevzuatta açık hükümler var.

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ

Mevzuat Bilgi Sistemi

Çekici ve Römorkların Tescili

Madde 42- Çekici araçlar ile yüklü ağırlığı 750 kg.’ın üstündeki römork ve yarı römorklar (traktör römorkları hariç), bu Yönetmeliğin 29 uncu maddesindeki esas ve usullere uygun olarak ayrı ayrı tescil edilirler.

Tescile tabi olmamakla beraber, yüklü ağırlığı 750 kilograma kadar olan römork veya yarı römorkların arkasına çeken araca verilen numarayı taşıyan plaka takılır veya resmedilir.

Römork Takarak Araç Kullanma

Madde 86- (Değişik:RG-17/4/2015-29329) (11)

B, C, C1, D ve D1 sınıfı sürücü belgesi sahipleri araçlarını, azami yüklü ağırlığı 750 kilograma kadar olan (750 kilogram dahil) hafif römork takarak da kullanabilirler.

Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    16.11-2021
    Saat
    13:22
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Bende bir süredir bu konuyla ilgileniyorum, hiç alan yada kullanım deneyimlerini paylaşabilecek var mı aranızda, YouTube videoları genellikle erişilebilirlik sorunu olmayanların inceleme videoları, koltuk değneği yada tekerlekli sandalyeli bir kullanıcının deneyimlerini duymak isterdik naçizane.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @alanya

Ben şuan eşimin istememesi sebebiyle alma planı yapamıyorum ama tekneye olur verdi, tekne düşünüyorum

Bende tecrübe sahibi arkadaşların yorumlarını çok merak ediyorum.

Sayfa 2 / 5 İlkİlk 12345 SonSon