Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    huso39 Avatarı

Gerçek Adı
    HUSEYIN
    Son Giriş
    16.05-2012
    Saat
    20:39
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ben sol kol polıo sekelı hastasıyım (sol kolumu kullanamıyorum)
    ehlıyetımde h sınıf. "özel tertibatlı araç kullanabilir" yazıyor.
    Rapor oranım % 45
    vergi dairesi bana ötv siz araç alamazsınız diyor. Ama plakada işaretli olabilir diyor. dogru mudur?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Alamazsın evet.
    Ama, ehliyetini de değiştir bence. "Otomatik vitesli araç kullanır" ibareli rapor al ve bunu ehliyetine işlettir ki, otomatik vitesli tüm araçları hiç biğr sınırlama olmadan kullanabilesin.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    huso39 Avatarı

Gerçek Adı
    HUSEYIN
    Son Giriş
    16.05-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ehliyeti "OTOMTIK ARAC KULLANIR" YAPABILMEM İÇİN RAPOR DEĞİŞMESİ GEREKİYOR ZANNEDERSEM.
    BİRDE ELİMDEKİ EHLIYETLE OTOMATİK VİTES KULLANSAM CEZASI VARMIDIR.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Evet, raporun değişmesi gerek. Yeni bir raporla trafikte ehliyetine/dosyana işletmelisin raporu, "otomatik vites araç kullanır" ibaresini: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...nilabilir.html

Bu işlemi yapmadan otomatik vitesli araç kullanmanız yasal değildir. Kesinlikle mağdur edilirsiniz...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ferhat0038 Avatarı

Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    10:59
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya oturanboğa kardeş değiştir diyorsun güzel, otomatik vitesli araç kullanabilir ibareli rapor al diyorsun oda güzel en güzeli bütün otomatik araçları kullan diyorsun daha güzel ama kolundan engelli kardeşlerimize daha normal H sınıfı enhliyet raporunu vermiyorlar bu raporu nasıl alacağız böyle rapor alan ve işleten varmı eklesin görelimm bizde bu sevdayla kayseriye başvurduk ama araba kullanamaz diye rapor verdiler vekanudada diyorki doktor insiyatifine kalmış diyor...

Üye
    nuriye taşçı Avatarı

Son Giriş
    05.01-2012
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sol kolu kullanamadığın için düz vitesli araç kullanamazsın yani
    sağ elinle vites değiştirirken sol elinle direksiyonu tutamadığın için özel tertibat gerekir

bunu bu şekilde doktoruna anlatırsan raporununda özel tertibatlı araç kullanır ibaresi yazdırırsan vede ona göre tertibat çizdirirsen ötv indirimli araç alırsın
    maliye tamamen evrak üzerinden işlem yapıyor

Üye
    taytıs Avatarı

Gerçek Adı
    Tayfun
    Son Giriş
    10.11-2017
    Saat
    14:30
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Oturan boğa siz el ve kollaınrdan engeli olanların ÖTV indirimli araç alamayacagını söylemektesiniz ama Muğlada iki tane arkadaşım birinin sağ kolu dirsekten yok diğer ise kolu gelişmemiş ikiside ÖTV indririmli ve özel tertibatlı raç aldılar.
    Muğla TOYOTA dan.
    BU ne iş ola yanlışlık nerede canım kardeşim en derin sevgilerimle.
    TayTIS.

Üye
    UFUK2219 Avatarı

Son Giriş
    25.06-2009
    Saat
    17:35
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

koldan sakatlığı olanlar istanbul daki hastanelerden istediği raporu alabililer.
    ŞİŞLİ ETFAL,
    HASEKİ VB.
    BEN 2 KERE FARKLI İFADELERLE ALDIM.
    ÖZEL TERTİBATLI KULLANABİLİR RAPORU İLE ÜMRANİYE NAKİL VASITALARINA KENDİM GİTTİM. KOLDAN SAKATLIĞI OLANLARA VERGİ İNDİRİM OLMADIĞINI VE GEREKLİ BELGEYİ VEREMEYECEKLERİNİ MALİYE YETKİLİLERİ BİZZAT İFADE ETTİLER.
    ŞİMDİDE TOPUZLU OTOMATİK VİTESLİ ARAÇ KULLANABİLİR DİYE RAPOR ALDIM .
    RAPORU GEÇEN HAFTA EMNİYETE VERDİM. ESKİ EHLİYETİMİ DEĞİŞTİRECEKLERİN İFADE EDEREK GERİ ALDILAR. YARIN YENİ EHLİYETİ ALACAM AMA ŞUANDA NE İFADE YAZACAĞINI BİLMİYORUM.

Üye
    huso39 Avatarı

Gerçek Adı
    HUSEYIN
    Son Giriş
    16.05-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BEN ÖZEL TERTİBAT OLMADAN SOL CAMI NASIL ACARIM SİZCE. (direksiyonu bırakmadan.)
    BUNU ACABILMEK İÇİN DİREKSİYON İÇİNE KUMANDA TÜRÜNDE BİR ALET KONULMASI GEREKİR bence.
    HEM BU ALETTEN SİNYAL,SELLEKTOR,SİLECEK VB ÖZELLİKLERİDE KONTROL ETMEM GEREKMEZMİ Kİ.

Istanbul'da özel tertibatlı arac kullanır ibaresine göre özel tertibatı nereden çizdiririm acaba.

Arkadaşlar ben şimdi nasıl bir yol izleyeyim sizce.

Üye
    huso39 Avatarı

Gerçek Adı
    HUSEYIN
    Son Giriş
    16.05-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Raporumu degıstırmek ısteyıp otomatık vıtes arac kullanır yaptırmak istesem hastahane bana yeni rapor alır muammelesımı yapar
    (yani butun birimlere muayene olurmuyum ? )
    yoksa elimdeki raporu alıp yenisini verirlermi ?

Üye
    taytıs Avatarı

Gerçek Adı
    Tayfun
    Son Giriş
    10.11-2017
    Saat
    14:30
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar dediğim gibi Muğla vergi dairesi SAĞ Kolu dirsekten olmayan arkadaşıma ÖTV indirimli araç verdi.
    Bir diğer arkadaşımda alamak üzere araba bekliyor bu aradaşımıznda sağ kolu gelişmemmiş.
    kollarıdnan sakat olan aradaşlarım da araç alabiliyorlar demekki.
    Hem zaten saçmalık ona ver buna verme. Biz buradan prosedürleri uğraştık ve aştık.
    Biraz uğraşmak gerekiyor. Vermezlerse gelin Muğlada alın arkadaşlar
    sevgiler.
    TayTIS

Üye
    ferhat0038 Avatarı

Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya ne akıl ne hizmet istanbuldaki kanunlar değişikmi arkadaşlar istanbulda veriyorlarda kaysride vermiyorlar kanun dediğin herkese aynı değilmi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Evet, Eskişehir'de de kolundan sakatlığı olan arkadaşlar ötv muafiyetli araç aldılar. Bunu biliyorum. Silecek tertibatını ayağa aldırarak özel donanım statüsüne sokturlar... Ama işte bunlar stisna uygulamalar. Kısa süre sonra oradaki maliyeciler de uyguamadan dönebilirler...
    Ne diyebilirim bilmiyorum. Ama kural, koldan sakatlığı olanların vergi muafiyetli araç alamamalarını getiriyor. Alanlar nasıl alıyor, bilmiyorum

Not: O arkadaşlar araçlarına nasıl bir donanım taktırdılar ve ötv'den muaf olabildiler? Mümkünse donanım resmi koyar mısınız buraya?

Üye
    ferhat0038 Avatarı

Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ferhat0038 Mesajı Gör
    ya oturanboğa kardeş değiştir diyorsun güzel, otomatik vitesli araç kullanabilir ibareli rapor al diyorsun oda güzel en güzeli bütün otomatik araçları kullan diyorsun daha güzel ama kolundan engelli kardeşlerimize daha normal H sınıfı enhliyet raporunu vermiyorlar bu raporu nasıl alacağız böyle rapor alan ve işleten varmı eklesin görelimm bizde bu sevdayla kayseriye başvurduk ama araba kullanamaz diye rapor verdiler vekanudada diyorki doktor insiyatifine kalmış diyor...
    rica etsem oturanboğa bu yorumuma cevabınızı bekliyorum

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ne diyebilirim ki... Rapor için doktor değerlendirmesi göz önünde tutuluyor. Rapor vermeyen doktordan uzk durmak, veren doktoru bulmak lazım. Ya da vermeyen doktorun raporu için il sağlık müdürlüğüne itiraz etmek gerek...

bazı yerlerde vergi muafiyetli araç alımına izin verildiğine dair de bir şey diyemiyorum Teori "verme" diyor. %99 verilmiyor. Veren %1 neye göre veriyor, bilmiyorum. Sanırım bunun için de "gidip o veren yerden almak lazım" demekten başka bir şey diyemem.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon