TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    vtoncer78 Avatarı

Gerçek Adı
    Volkan
    Son Giriş
    06.02-2020
    Saat
    09:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar merhaba,

Ben İstanbul da TOKİ nin yapmış olduğu bir sitede oturuyorum.2018 Aralık ayında %94 raporu olan kayın valide adına araç aldık. Site içinde park problemi olduğundan site yönetimine giderek engelli park yeri talep ettim. Engelli raporunu ve ruhsat fotokopisini verdim. Ancak kayın validem aynı site içerisinde başka bir binada ikamet ettiği ve aracı ben ve kızı olan eşim kullandığımızı site yönetimine bildirdim.
    Bu beyan sonrasında yönetim bize bizim oturduğumuz binanın önüne aracı koymanız için izin verdi.Bu izin sonrası bizim oturduğumuz binanın önüne monte etmek için metal park demiri aldım. Bu park demirini biz aldık.Yaklaşık 2 haftadır kullanıyoruz.

Ancak bu gün site yönetimi beni arayarak oturduğumuz binadan şikayet geldiğini ve engelli araç yerinin engelli olan kayın validemin binasının önüne koymamız gerektiğini iletti Ben tekrar durumu izah ettim ama anlamak istemediler.

Sizlere sorum şu olacaktır.Engelli park yeri illa engelli araç sahibinin ikamet yerimi olmak zorundadır.Bununla ilgili bir mevzuat yada yasa varmıdır?Bizim amacımız acil yada ihtiyaç durumunda hızlı hareket ederek müdahale etmektir.İnanın tek gayem bizi şikayet eden duyarsız ve terbiyesiz vatandaşa haddini bildirmektir.O vatandaş yönetime,madem öyle bizde engelli kartı alalım bizimde özel park alanımız olsun demiş.
    Konu ile ilgili bilgiye sahip olanlar var ise ve beni bilgilendirirlerse sevinirim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:43
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.665
    Verilen Beğeniler
    3.157

Zaten Değerlendirdiniz! 12
    Yahu ben ki ne kadar uç olursa olsun yargılamadan sorulara cevap vermeye çalışırım ama bu soru beni bile çileden çıkartır düzeyde maşallah!

Canım kardeşim, o hak engelli kişi araca kolayca binsin-insin diye var. Siz 3. şahıslar keyif yapsın diye değil. Ayıptır. Bir de yönetimin iyi niyetini gözlerinin içine baka baka suistimal edip burada takla atacak bilgi arıyorsunuz. Yok öyle bir bilgi. Ben olsam yönetimin yerinde, mütekabiliyet esası gereği, araç alımında suistimal var diye maliye'ye şikayette bulunurum...

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    10.02-2020
    Saat
    00:31
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    45
    Verilen Beğeniler
    6

Zaten Değerlendirdiniz! 5
    Hergün engelli kişiyi taşıma ulaştırma için aracı kullanmıyorsanız, sizin ruhsatınızda engelli aracı yazması size park hakkı vermez. Aynı şekilde şehir içinde engelli kartı olan araç kullanan sağlam adam benimle tartışıyor hatta engelli yerine park edip beni mağdur ediyor. Aslında park hakkı engelli ruhsatına değil engelli ehliyetine verilmeli. Sağlam sürücünün engelli park yeri hakkı olmamalı.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:22
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.037
    Verilen Beğeniler
    481

@OturanBoğa 'ya da @NETBUS 'a da sonuna kadar katılıyorum.
    En deli olduğum konu bu işte; dibini sıyırana kadar istismar.
    Ya hu biz bedensel dışındaki engel gruplarında bile yok o hak ve hiç bir zaman bedensel engelli kardeşlerimizin bu hakkına yan gözle bakmadık.
    Ama görüyoruz ki sapasağlam adam engelliden çok sahipleniyor bu tür hakları.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:01
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    610
    Verilen Beğeniler
    148

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    Sadece Volkan beye tepki göstermek yanlış bana göre. Ülkede engelli park yeri olayı tam anlamıyla suistimal ediliyor.

Bülent beyin dediği gibi amaç ortopedik engellinin aracına rahat binmediyse, sadece onun bu yerleri kullanması lazım. Ama uygulama öyle uygulanmıyor.

Öneri sayfamda engelli kartı ile engelli park yerlerinin kullanılmasını önermiştim ama o önerimi geri çekeceğim. Çünkü bu olayın gerçekten suyu çıkmış.

Bu örnekte site yönetiminin Trafikten alınan engelli park kartını istemesi gerekiyordu. Engelli park kartı da sadece araç sahibine veriliyor. Dolayısıyla aracı kullanan 3. kişiler o kartı kullanamıyor.

Ama sadece bu site yönetimi değil AVM vb yerler bile engelli kimlik kartı ile işlem yapıyor.

@NETBUS

Engelli Park Kartı başvurusunda Trafik benden ortopedik kodları olan engelli ehliyetimi istedi. Ve bizzat beni istediler. Memur bey bana baktı, bu park yerini kullanmak sana neden fayda sağlar açıklar mısın dedi. Bende anlattım. Resmimi yapıştırdı ve sadece sen kullanacaksın, veriyorum dedi. Ben bu uygulamayı eleştirmiştim. Gerçi 3 yıl süreyle vermesini eleştirdim, niye 5 yıl değil diye. Meğer ne güzel bir uygulamaymış.

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    25.03-2020
    Saat
    14:46
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    24

Ağzınıza sağlık Bülent Bey!

Üye
    vtoncer78 Avatarı

Gerçek Adı
    Volkan
    Son Giriş
    06.02-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın OturanBoğa,
    Öncelikle peşin önyargınızdan dolayı üzüldüğümü iletmek isterim.Benim ailemde iki tane engelli kişi var ve engelli insanlara nasıl davranılacağını ihtiyaçlarını nasıl yerine getireceğimi çok iyi biliyorum.Sizin zannettiğiniz gibi ben keyif yapmak için bu haktan yararlanmak isteyen birisi değilim.İlk yazımdada yazmıştım ama maalesef siz bu yazıyı iyi okuyup anlamamışsınız.Ben sürekli engelli olan aile bireylerinin ihtiyaçları için bu aracı kullanıyorum.Aslında benim isyanım sizlerle aynı.Toplumumuzda maalesef kısıtlıda olsa bir takım haklara sahip olan engelli vatandaşlarımıza tanınan hakları görmezden gelen ve kabullenmek istemeyen insanlıktan yoksun kişilere isyanım.Ben burada takla atıp bir açık aramıyorum.Sadece başımdan geçen olayı açık bir şekilde sizlerle paylaşarak çözüm bulabileceğime inandım.Ancak maalesef siz ve sizin gibi düşünen kişileri gördükçe isyanım dahada fazla katlanıyor.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    610
    Verilen Beğeniler
    148

@vtoncer78

Volkan bey, sizin bu yazınızdan sonra mevzuatı taradım ve yukarıdaki yazımı yazdım. Sizin engelli park yerlerini kullanabilmeniz için "Engelli Park Kartınızın" olması gerekiyor. Var mı?

Konu açtığınız yazınızda böyle bir kartınızın olduğunu belirtmemişsiniz. Bu kart olmadan sizin bu tür taleplerde bulunmanız yasal değil.

Bu kart nasıl alınıyor, engelli sahibi ehliyeti ve üstüne kayıtlı aracının ruhsatı ile İl Trafik Şube Müdürlüğüne gidiyor. 1 tane resim ile polis memuru ile görüşüp alıyor. Ve o kartı sadece araç sahibi kullanıyor. Başkası kullanamıyor. Dolayısıyla Site Yönetiminin size söylediği, Annenin-izin bulunduğu yere sadece Anneniz kullanabilecek şekilde engelli parkı oluyor...

Üye
    vtoncer78 Avatarı

Gerçek Adı
    Volkan
    Son Giriş
    06.02-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın StratoS öncelikle teşekkür ederim.
    Evet engelli kartımız mevcut.Engelli olan kayınvalidemin hem ehliyeti yok hemde araç kullanacak durumda değildir.Zaten bundan dolayı böyle bir uygulama olup olmadığını merak etmiştim.Mümkünse ilgili mevzuata nereden ulaşabileceğimi söylerseniz bende bir göz geçirmek isterim.
    İlginiz için teşekkürederim.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    610
    Verilen Beğeniler
    148

Tekrar Merhaba,

Bu başlıkta arkadaşlar enine boyuna konuşmuşlar, bir göz atın isterseniz.

https://www.engelliler.biz/forum/ula...en-alinir.html

Üye
    metin13 Avatarı

Son Giriş
    12.02-2020
    Saat
    05:32
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

......
    Konu metin13 tarafından değiştirilmiştir (15.02-2019 Saat 13:27 ).

Üye
    login Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:50
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    69
    Verilen Beğeniler
    70

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    Ben daha engelli aracına bedensel engelli birinin bindiğini ya da indiğini görmedim.Durum özel park yeri edinip önüne kazık çakmaya kadar geldi demek!

Üye
    -GEBZELİ- Avatarı

Gerçek Adı
    gebzeli
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:32
    Yaşadığı Yer
    dünya.
    Alınan Beğeniler
    46
    Verilen Beğeniler
    51

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    610
    Verilen Beğeniler
    148

@login

Arkadaşlar normal insanlar böyle konuşuyor anlıyorum da bari biz böyle konuşmayalım. Engelli kişinin engelini görmememiz engelli olmadığı anlamına gelmez. Beni sağ kolumda problem var. Görünmüyor. Ancak üstü çıplak olduğumda görülüyor.
    Ne yapayım şimdi araçtan inerken soyunayım mı?

Neyse tartışmayacağım...

Üye
    ozcanerkus Avatarı

Gerçek Adı
    kafkas kartalı
    Son Giriş
    12.09-2019
    Saat
    11:14
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sorun şu kardeşim ama sen anlamak istemiyorsun sen engelli değilsin o yüzden aracın engelli park alanına park edilmesine gerek yok ama sen araç engelli kişinin üstüne alındığı için böyle bir hak var ve dibine kadar kulllanmak istiyosun senin gibi engelli aracı alıp sonrada avmde engelli park alanına park eden yüzlerce binlerce insan yüzünden gerçekten bedensel engelli bireyler park yeri bulamıyor bence daha fazla konuyu uzatma aracını nereye park edersen et yürüyecek bacaklara sahipsin engelli park alanına ihtiyacın yok

Sayfa 1 / 2 12 SonSon