TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    nazlı14 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2018
    Saat
    13:56
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    %45 sürekli ruhsal duygusal engelim var.engelli araç indiriminden yararlanabilir miyim?
    İlginiz için teşekkürler

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:43
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1.206
    Verilen Beğeniler
    803

@nazlı14

Hayır maalesef... En az %90 veya üzeri raporunuz olmalıdır.

Üye
    essaygin Avatarı

Son Giriş
    22.06-2021
    Saat
    10:14
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    14

@hozgul

ötv indiriminden bahsediyoruz ve yasayı tekrardan okuyun nasıl inidirim alınıyor ve verılıyor

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1.206
    Verilen Beğeniler
    803

@essaygin

Neden bahsettiğimi bilerek yazdım. Yasa'dan da haberim elbette var. Bana yukarıya derc ettiğiniz yasanın neresinde % 45 psiko-sosyal engellinin ÖTV'den istisna olacağını gösterir misiniz?

Üye
    DJ_BORAN Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Ali Şahin
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    72
    Verilen Beğeniler
    2

haksızlığın NİRVANA sı olmuş bu kanun. YAZIKLAR OLSUN YAZIKLAR OLSUN. YAZIKLAR OLSUN

Üye
    essaygin Avatarı

Son Giriş
    22.06-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    14

@hozgul

öncelik h ehliyeti % 90 olmalıdır dedıgınız tamamen otv odememek ama %40 üzeri kademeli otv ındırımı verılıyor . ayrıca engellı raporunda ayrımcılık yoktur. kanun da bu rapor sureklilik olarak verildiyse ister görme engellı veya psıkolojık engellı olsun sonucta engelli başlığı altındaysa her şekilde kanunun verdiği faydalardan yararlanır. bir cok ınsan % 42 ıle otv ındırımlı araç alıyor bır kalp kırızı gecıren insan 65 oranla indirimden faydalanabiliyor . onun için lütfen bilinçli konuşalım

Üye
    ozi82 Avatarı

Gerçek Adı
    Ozi
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    122

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @essaygin

Lütfen insanları yalan yanlış bilgilendirmeyin. Kanun ve yasalar açık;

%90 üzeri engelli veya ortopedik engelli (yüzdesi önemli değil) olmsı gerekiyor. Aksi durumda ÖTV indirirminden yararlanılmıyor.

Üye
    essaygin Avatarı

Son Giriş
    22.06-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    14

@ozi82

Cevremde % 62 engelle ve 44 engelle otv indiriminden kademeli olarak yararlanan ve araç alan kişiler var onun için lütfen doğru bilgilendirelim.

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1.206
    Verilen Beğeniler
    803

Hareket ettirici özel tertibat (otomatik vites dahil) düzeltmesi olmayan herhangi biri %90'nın altında raporla ÖTV istisnasından yararlanamaz. Yararlanmışsa usulsüzlük vardır.

Üye
    essaygin Avatarı

Son Giriş
    22.06-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    14

öncelikle satılan arabalar otomatik vitesli bunu belırteyım , ben 52 oranlıyım ve otomobıl satıcısı benden h ehliyetine sahip olmamı malıyenın yazısını ıstıyorlar. 120.000 tl lik arabayı bana 85 bine geliyor. Otv vergi indirim hakkımız olduğundan dolayı bunu yasadısı ve usulsuz olarak algılamayın ben gene vergi ödüyorum ama kademeli ötv uygulanıyor bu yasada var

Üye
    ozi82 Avatarı

Gerçek Adı
    Ozi
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    122

@essaygin

H sınıfı ehliyet diye birşey yıllardır yok. ARtık B engelli ehliyet sahibi olmak zorundasınve onu da baştan almak zorundasın.

Eğer öyle bir engelli ehliyeti almak istiyorsan da ortopedik sorunun olması lazım. kademeli ötv indirimi diye birşey yok.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@essaygin

Bilgi kirliği yaratıyorsunuz. Zaten çok başlık var ve birçok arkadaşın kafası karışık, yapmayın böyle şeyler.

Ozi82 arkadaşın belirttiği gibi, kademeli ÖTV indirimi yok ve hiç olmadı. Siz Gelir Vergisi teşviki ile karıştırıyor olabilirsiniz. Onda 40-60 ve 80 gibi kademeler var.

Ama araç ÖTV indiriminde kural basit: Ya %90 üzeri rapor ya da oran ne olursa olsun ortopedik engel ve kısıt kodlarını içeren yeni b sınıfı ehliyet. (Eski H sınıfı ehliyetler 2020'ye kadar geçerli bildiğim kadarıyla.)

Otomatik vites ile ilgili şöyle bir durum var: Sol kol ve sol ayak/bacak engelli arkadaşlar için otomatik vites özel tertibat sayılıyordu. 2-3 yıldan beri diğer engeli olan ben ve benim gibi arkadaşların mücadelesi ile sağ kol/sağ bacak içinde eğer ehliyet sağlık kurulu bu şekilde karar verirse özel tertibat sayılabiliyor. (Her vergi dairesi uygulamıyor, bireysel özelge talep ederek ilerliyoruz.) Ama burada kesin sağ kolunda sıkıntı olan arkadaş otomatik vitesi alır diyemiyoruz. Özelgede vergi dairesi, engelli oranı, engelli durumu, çalışabileceği işlere kadar her şeyi inceliyor. Örneğin benim sağ kol engelli oranım %40 ama aynı benim gibi, oranı %15 olan arkadaşıma otomatik vitesi tertibat olarak kabul etmedi vergi dairesi mesela.

Son olarak otomatik vites ile ilgili sol ayak/bacak dışındaki tüm engelli arkadaşlar eğer araçlarına otomatik vites dışında ek tertibat yaptırmadılarsa MTV borcu çıkarıyor vergi dairesi. Şimdi ben onun hukuk mücadelesini veriyorum.

Belirttiğim gibi, zaten ortalık karışık, lütfen sizde bulandırmayın.

Üye
    essaygin Avatarı

Son Giriş
    22.06-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    14

ilk basta şu yasayı okuyun benım durumuma uygun 52 oranlıyım

a) Sakatlık Dereceleri

Sakatlık derecesi % 90'ın üzerinde olanlar için başka bir şart aranmaksızın, altında olanlar için ise "H" sınıfı sürücü belgesini haiz olunması ve araçta sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartıyla istisna uygulanacaktır. Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanlarda, bu şartları haiz olmak koşuluyla sakatlık derecesinin önemi bulunmamaktadır.

c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması

Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

kaynak Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları ile İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanması. | Gelir İdaresi Başkanlığı

şimdi birli kirliliği yapmadığımı ögrenmiş oldunuz

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@essaygin

Sizde ciddi anlamda bir sıkıntı var sanırım?

Yukarıda arkadaşlar yazmışlar ben 1 paragraf yazdım, bu belirttiğiniz kanun maddesinden bizim söylediklerimizin farkı nedir?

Ayrıca bu belirttiğiniz maddenin neresinde kademeli ÖTV istisnası yazıyor?

Doğru bilgiyi veren bizler, şimdi bilgi kirliğimi yaratmış olduk?

Gerçekten bazen hiç yardım edesim bile gelmiyor.

Üye
    essaygin Avatarı

Son Giriş
    22.06-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    14

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bahsedilen % 90 üstü engel ve techizat deniliyor , bende idda ediyorum ki çünkü çevremde 3- 4 kişi ötv indirimli araç aldı bunlardan en düşük engel oranı olan 45 tı . sizler iddaa ediyorsunuz ki 90 üstü olmalı , otomabil satıcısının dediği abi siz otv muhafıyetınden bu kadar yararlanabiliyorsunuz , şayet % 90 ustu olsaydı hiç vermeyecektiniz dediği demek ki böyle bir durum uygulanabılıyor. çunkü baktığım markaların hepsi ( opel- honda - ford ) aynı şekilde bahsetti. bunu usulsüzlük diyorsunuz , yok böyle bir şey bilgi kirliliği diyorsunuz evet haklısınız benım bilgi kirliliğim 2020 yılında h ehliyet geçerliymiş yeni ehliyetlerde ise b kodları var mıs ben bunu sizden ögrendim . bana dedikleri sey sadece otomatik vites verilebilir başkası mumkun değil size belirtmek istediğim şey % 90 şartının her zaman geçerli olmadıgı . %93 engelli lupus ve bobrek hastanında ötv siz arac alabiliyor . onumuzdeki sene ÖTV indirimli arac alacam uygulanan herşeyi adım adım buraya yazacam.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon