TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @turan1977

Ehliyetinizi değiştirirken doktora rahatsızlığınızı söylediniz mi?

Eğer engelliliğinizi belirtmediyseniz yanlış bir işlem yapmışsınız. Yarın olası trafik kazası durumunda sigorta şirketi engelli raporunuzu tespit ederse, uygunsuz araç kullanımından siz suçlu duruma düşebilirsiniz.

Yeniden ehliyet çıkarıp, Ehliyet Sağlık Kuruluna çıkıp, onlar gerekli görürse özel tertibat kodlu ehliyetinizi almanız ve onların verdiği kodlara göre aracınıza tertibat yapıp kullanmanızı öneriyorum.

Üye
    turan1977 Avatarı

Gerçek Adı
    turan karataş
    Son Giriş
    24.11-2021
    Saat
    12:52
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    @StratoS

ben özel tertibatlı araç kullanmak istemiyorum düz vitesi ve normal aracı sağlam kişiden daha iyi kullanırım..b ehliyetimi değiştirmek istemiyorum 5 yılda bir aracı satabilmek filan benden başkasının kullanamaması gibi şeyler var..bu yüzden 25 yıllık ehliyetimden olmak istemiyorum.tşk

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@turan1977

Bahsettiğim konu sizin insiyatifinizde olan birşey değil. Siz şuan suç işliyorsunuz. Dediğim gibi yarın olası kaza/tespit durumunda çok sıkıntı yaşarsınız.

Ayrıca özel tertibata kurul karar verir. Sadece size otomatik vites verirlerse tertibat yaptırmadan sadece otomatik vitesli araç kullanırsınız. Ve tertibat yaptırsanızda TSE onayı ile yakınlarınız kullanabilir.

5 yılda aracı satma konusu eğer ÖTV muafiyetli 0 araç almazsanız olmaz. Yani 2. el bir araç alırsanız yada direk ÖTV'li araç alırsanız istediğiniz zaman satabilirsiniz.

Çok fazla bilgi boşluklarınız var. Sıkıntılar çekmemeniz adına araştırmanızı ve yardım almanızı öneririm.

Üye
    N3FR3T Avatarı

Gerçek Adı
    ....
    Son Giriş
    09.03-2020
    Saat
    15:35
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Hüseyin İlik

Mesajınızı yeni gördüm. Aracı 05.12.2019 tarihinde tertibatlı olarak tescil ettirdik. İnternet vergi dairesinde MTV borcunu görünce 10.12.2019 tarihinde İVD üzerinden "Malul ve Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıt Vergisi İstisna Dilekçesi"ni doldurduk. Araçta tertibat olmadığı gerekçesiyle reddedildi. Bunun üzerine Yeğenbey Vergi Dairesinde ilgili birime giderek tertibat olduğunu ve belgelerini gösterdim. Bu seferde tertibatın engelliliğe uygun olmadığını söyleyerek reddettiler. Bende Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdum. Henüz sonuç çıkmadı. Oradan çıkan sonuça göre hareket etmeyi planlıyorum. Henüz bir avukatla görüşmedim. Bir öneriniz varsa ve bu davalarla ilgiliyseniz görüşebiliriz. Sonuca kadar gitmek istiyorum.

Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    21.11-2021
    Saat
    13:58
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    132
    Verilen Beğeniler
    11

@N3FR3T

Vergi dairesi yazılı olarak mı reddetti? Yazı ile reddettiyse bu ne zaman size tebliğ edildi? Neyse ki KDK ya başvurunuz dava açma süresini durdurur. Kararı bekleyip dava açabileceğiniz gibi beklemeden de açabilirsiniz bu sizi tercihinize kalmış. Kendim de bu istisnalardan yararlanan engelli bir avukatım ve bu konuda birçok dava takip ettim, halen de ediyorum. Telefon numaram profil resmimde var buraya da yazayım: 0533 715 25 28.

Üye
    N3FR3T Avatarı

Gerçek Adı
    ....
    Son Giriş
    09.03-2020
    Saat
    15:35
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Hüseyin İlik
    12 aralık 2019'da yazılı olarak reddetti. 24 Aralıkta ise Kamu denetçiliğine başvurdum. Sonucu bekleyeceğim. Muhtemelen olumsuz olacak, sonrasında dava düşünüyorum.

Üye
    senco Avatarı

Gerçek Adı
    şenol
    Son Giriş
    09.04-2021
    Saat
    12:43
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

Merhaba,
    @HasancanAkçay Dostum ben de aynısını yaşadım. Öncesinde Vergi İndirimi olan raporumu şimdi; Sağ brachial dan %11 verdiler ve Özel Tertibatlı kutucuğunu dediğin maddeden yazmadılar. Bu arada otomatik vites kullanabilir ehliyeti verdiler. Çok sıkıntılı bir durum gerçekten. Bana telefonunu versen telefonla tam olarak ne yapmam gerekir görüşebilrmiyiz. Valla yardımcı olursan çok sevinirim.Benimki 05326608337

Üye
    marto1 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:00
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    149
    Verilen Beğeniler
    355

@senco

merhaba hangi hastane size %11 verdi ? merak ettim doğrusu

Üye
    senco Avatarı

Gerçek Adı
    şenol
    Son Giriş
    09.04-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

bursa çekirge devlet hastanesi 16 verdi . İtirazım sonucu Gürsu Devlet hastanesi %11 verdi. Ama ikisi de Özel Tertibatlı taşıt kullanması gerekir kutucuğunu işaretlemediler. Yani Araç alamıyoruz.

Üye
    marto1 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:00
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    149
    Verilen Beğeniler
    355

@senco

Benim bildiğim otomotik vites araç kullanabilir ibaresi varsa zaten tertibat olarak sayılmıyor mu?

ben de sol kol brakial pleksus var ve bir çok kişi sağ sol olsun alabiliyor diye biliyorum

hoş bu konunun üstadı @StratoS daha iyi bilir

ayrıca oranlar yerin dibine kadar inmiş %11-16 nedir ya billur mu geçiliyor

Üye
    fatih_123 Avatarı

Son Giriş
    17.05-2021
    Saat
    13:44
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    10

@marto1
    her brakial pleksus oranı aynı olacak diye kanun yok. herkesin engel oranı kendine özgü olarak değişir. arkadaşınki de %11 miş demekki. forumda isterse %1 olsun tertibat yazarsa alırsın diye bir laf dolaşıyor da yok öyle bir dünya. maliye eğer doğuştan veya sonradan el kol bacak vs kaybı yoksa çatır çatır inceliyor raporları. kişinin ne tip bir araç süreceğini onlar da yorumluyor. ilave tertibat olmadan her türlü otomatik vitesli araçları kullanan kişilere onay verilmiyor. maliyenin o anki memurun durumuna göre alanlar da vardır onlara bişey diyemem tabi.

Üye
    senco Avatarı

Gerçek Adı
    şenol
    Son Giriş
    09.04-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

@fatih_123 arkadaşım benim daha önceden Ankaradan vergi indirimim vardı. kolda kısalık ve incelik var bilekte problem ve yukarı kaldırmada problem var. Bunlara kayıp değil %11 normal diyorsan birşey diyemem. Ama devlet B sınıfı ehliyetle araç kullanamazsın Otomatik vites araç kullanabilirsin diye ehliyet veriyor. Eğer o kadar büyük problem yoksa niye normal ehliyet vermiyor bana.

@marto1 artık engelli raporlarında Sadece özel tertibatlı araç kullanması gerekir ibaresi var, oraya tik atılıyor. Herhangi bir başka ifade yazılmıyormuş. Ehliyetlerdeki kodlar önemli

Üye
    musa güzel Avatarı

Son Giriş
    24.05-2020
    Saat
    20:09
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba,
    ehliyetime kod işetmek için sağlık komisyonundan önümüzdeki haftaya gün aldım bu arada da bir kaç tane oto bayi ile görüşmem oldu bayi bana vergi dairesinden özelge almamı söyledi daha sonra başka bir bayi temsilcisi de ''Sakın, özelge denen şey tamamen yanıltıcı ve raporunuzda ötv muaf diye yazıyor zaten bazı bayiler bilgisi olmadığı için vergi dairesine yönlendiriyor ve süreç uzuyor olumsuz bile sonuçlanabiliyor vergi dairesine gitmenize gerek yok'' dedi bu konuda ne önerirsiniz?

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@musa güzel

Özel mesajınıza cevap verdim. Oto bayileri ikircikli konuşuyorlarsa siz kendiniz Buca Trafik Vergi Dairesine gidip ÖTV'siz araç alıp, alamayacağınızı sorabilirsiniz. Orasının yönlendirmesi ile hareket edersiniz. Bana ypatıkları yönlendirmede, sağ kol mevzuatta açık hüküm olmadığı için alamayacağım oldu ve ben Onların yönlendirmesi ile Bölge Vergi Dairesine giderek özelge(görüş) sordum. Oradaki aldığım cevpala Trafik Vergi Dairesi bana ÖTV'siz araç onayını verdi.

Oto bayileri müşteri kapmak için türlü türlü oyunlara girerler.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Selamlar,

Bugün itibariyle İstinaf Mahkemesi de benim lehimde karar vererek, Mahkeme kararını onayladı. Bu sayede diğer kararlar gibi benim kararımda emsal niteliği taşıyan bir karar oldu.

Bundan sonra 2,5 yıllık MTV borcunun birikmesi sebebiyle Vergi Dairesinin mahkeme kararını uygulamasıın beklemeden, kendim başvuru yapıp, olası haciz vb durumların önüne geçeceğim.

Ve bu karar bundan sonra araç alımlarında değişen mvzuatlardan etkilenmeden mevcut raporumla ÖTV ve MTV muafiyetli araç almamın garantisi de oldu. Avukatımın söylediğine göre artık ömür boyu bu değişikliklerden etkilenmemiş olacağım.

Sayfa 5 / 7 İlkİlk 1234567 SonSon