TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 2 / 7 İlkİlk 123456 ... SonSon
Toplam 94 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    deco53 Avatarı

Gerçek Adı
    Adem
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    62

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Stratos Selam, ÖTV'siz araç alırken otomatikde olsa araca özel teçhizat şart mı, ben şart diye biliyorum . Sen arabayı ÖTV'siz alırken teçhizat taktırdın mı.MTV için bunu şart koşmuşlar anladığım kadarıyla.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Selam,

Şart diye birşey yok. Otomatik vites tertibat sayılıyor. Ama bunu ÖTV mevzuatı sayıyor. MTV mevzuatı ise, sadece sol ayak/bacakta sayıyor.

Benim aracım otomatik vites, ve ek bir tertibat yok.

Üye
    deco53 Avatarı

Gerçek Adı
    Adem
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    62

Bahsettiğin gibi özelge yazanlara aşağıdaki gibi olumsuz cevaplar gelmekte. İllaki aracı hareket ettirici özel teçhizat istiyorlar.Örneğin ben gittim Vergi Dairesine ÖTV bölümüne ve Özelge doldurdum. Bu özelge sonucunda bana olumlu mu dönüş yapacaklar yoksa aşağıdaki gibi olumsuz bir yanıt gelme olasılığı nedir. Yanlış anlama sadece şunu merak ediyorum, senin ikili ilişkilerin bu özelgenin olumlu olmasında etkili olabilir mi

Maluliyeti veya engelliliği ile özel tertibat yaptırılan araçları kullanabileceğine dair "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" (veya raporun alındığı tarihte yürürlükte bulunan engellilere sağlık kurulu raporu verilmesine dair ilgili yönetmelik/mevzuat) hükümleri uyarınca yetkili bir sağlık kuruluşundan alınan özürlü sağlık kurulu raporuna sahip olma, - Bizzat kullanım amacıyla, araçta engelliliğe uygun hareket ettirici tadilat yapılması,
    - "H" sınıfı sürücü belgesine sahip olma,
    şartları aranmaktadır.
    Ayrıca, bahse konu uygulamada, hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin engelliliği ile uyumlu olması da yasal bir zorunluluktur. Engellilik derecesi %90'ın altında olanların gaz, fren, debriyaj pedalları ile vites kolunda engelliliğine uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmaksızın kullanabilecek olduğu araçların ilk iktisabında söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün olmadığı gibi araçta hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması, dikiz aynaları ile ilgili düzeneklerin yapılması, araca işitme ve konuşma engelli olduğunu belirtir işaretler takılması gibi) tadilatlar yaptırılması durumunda da söz konusu istisnanın uygulanması mümkün değildir.
    Dolayısıyla, diğer şartların yanı sıra, engellilik oranı (tüm vücut fonksiyon kaybı oranı) %90'ın altında olan malul ve engellilerin bahse konu istisna uygulaması kapsamında araç alımları için öncelikle malul ve engellilik durumlarının aracın hareket ettirici aksamında (debriyaj, fren veya gaz pedalı ile vites kolu) sabitlenmiş hareket ettirici tertibat yaptırılmasını gerektirecek nitelikte olması gerekmekte olup, özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %90'ın altında olanların "H" sınıfı sürücü belgesine sahip olsalar dahi, aracın hareket ettirici aksamında engelliliğe uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmalarına gerek olmadan kullanabilecekleri araçları iktisabında Kanunun (7/2-c) maddesinde düzenlenen istisnadan yararlanmaları mümkün değildir.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @deco53

Özelgeler elbette kişi özelinde değerlendiriliyor. Daha öncede belirtmiştim. Özellikle sağ kolda otomatik vitesin tertibat sayılması ile ilgili sağlık raporunda çalıştırabileceği işler ve engelli oranı gibi detaylara da bakıyorlar.

Şef bana, senin gibi aynı durumda olan ama engelli raporu düşük olanlara uygun görmedik demişti.

Bu arada otomatik vites sistemi, araçta hareket ettirici aksamdır. (debriyaj yoktur.) Buradaki konu, otomatik vitesin hareket ettirici aksam sayılmaması değil, size otomatik vitesin özel tertibat sayılıp/sayılmamasıdır.

Özel mesajda da yazmıştım. Özelgeden önce siz, ehliyetinizi değiştireceksiniz. Ehliyet Sağlık Kurulu otomatik vites kodunu verirse, onsan sonra özelge ile başvurabilirsiniz. Bu şekilde sonuç gelişirse, alabileceğinizi düşünüyorum. Çünkü sizin oranınız benimkinden yüksek, %60.

Üye
    deco53 Avatarı

Gerçek Adı
    Adem
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    62

Bilgilendirmen için teşekkür ederim Stratos , başvuruda bulunacağım sonuçları paylaşırım buradan

Üye
    delikanlibankaci Avatarı

Gerçek Adı
    fazlı ayan
    Son Giriş
    21.11-2021
    Saat
    18:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    0

2000yılına ait sürekli ibareli %50 oranlı -sağ alt exstremita de ağır polio sekeli ibareli ortapedik engelli raporum var.B
    ende ehliyet ve ötv/mtv indirimli araç almayı düşünüyorum. Bu raporun yararı olur mu? sürece nereden başlamalıyım.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@delikanlibankaci

Raporunuz kenarda dursun. Ehliyetinizi değiştirin/ehliyet alın. Yazımda paylaştığım süreçleri geçirerek özel tertibat gerekli ise özel tertibatlı ehliyetinizi alın. Onsan sonra engelli raporunuz ile birlikte özel tertibatlı araç için hareket edersiniz.

Üye
    delikanlibankaci Avatarı

Gerçek Adı
    fazlı ayan
    Son Giriş
    21.11-2021
    Saat
    18:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    0

hiç ehliyet almadım. emekliği bekledim. en son 2000 yılında vergi indiriminden yararlanmak için aldığım sürekli engelli raporuma devlette e nabıza işlettim.sağ ayakta kas gücü sıfır otamatik vites olsada donanımsız araç kullanmam mümkün değil.

Üye
    Bulut25 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    1.394
    Verilen Beğeniler
    1.021

Raporda %40 zorunlu mu?

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    21:01
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1.206
    Verilen Beğeniler
    803

@Bulut25

ÖTV'siz araba almak için %40 zorunlu değildir. Aracı kullanmak için hareket ettirici özel donanım/tertibat olması yeterlidir.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@delikanlibankaci

Yeni ehliyet süreçleri ile ilgili başlıklar var forumda. Bir sürücü kursu ile anlaşın. Sonrasında sağlık raporu süreçlerinde benim ilk sayfada yazdığım süreçleri yaşayacaksınız. Ehliyet Sağlık Kurulu ne kadar verirse, ne tertibat kodu verirse ona göre hareket edersiniz.

Üye
    Bulut25 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    1.394
    Verilen Beğeniler
    1.021

@hozgul Teşekkür ederim. Volswagenin sitesi biraz aklımı karıştırmıştı.

Üye
    mgunduz Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:04
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Benim engelli sağlık kurulu raporumda da araçtan tertibattan bahsedilmemiş. sadece ortopedik( sol omuz hareket kısıtlılığı ) ve kronik kısımları işaretli. % 7 ortopedik + % 80 solunum toplam % 81.4 engel oranı var. İl sağlık müdürlüğü sürücü sağlık raporumda 47,64,78,10.02,35.04 kodları mevcut. Vergi dairesine her iki raporu da sundum fakat özelgeye olumsuz döndü. Dava açtım. Tıbbi değerlendirmeyi il sağlık zaten yapmış, siz yapamazsınız diye. Sonuçlanmasını bekliyorum. Neticeyi buradan iletirim.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@gunduzm

Kesinlikle savunmuyorum ama ortopedi oranı düşük olduğu için olumsuz dönüş olabilirler mi diye düşündüm. Dava sonucunu dediğiniz gibi paylaşırsanız sevinirim.

Üye
    mgunduz Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:04
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ortopedi oranı düşük veya yüksek. Kodlu sürücü sağlık raporunu dikkate almadan tıbbi değerlendirme yapılması doğru değil diye düşünüyorum. Zira il sağlık müdürlüğündeki doktorlar ve makine mühendisinin düzenlediği rapor ortada iken hangi tıbbi bilgi ile yorumlayacak vergi memuru?

Sayfa 2 / 7 İlkİlk 123456 ... SonSon