TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 47 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:17
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    4

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Teşekkürler. Karar gelince paylaşacağım.

Üye
    hdoa Avatarı

Gerçek Adı
    morgen
    Son Giriş
    13.03-2020
    Saat
    02:05
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    61

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    @gunduzm

Karar gelmedi mi daha? çok anlamıyorum ama anladığım kadarıyla siz bulunduğunuz ilçedeki vergi dairesine dava açtınız sanırım yani özelgeyi oraya yazdınız ve buna göre dava açtınız.

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    4

@hdoa

Evet mahal vergi dairesine karşı açtım davayı. Bölge İdare Mahkemesinden karar geldi. İlk derece mahkemesinin kararını düzeltmesini bekliyorum. Adli tattil girdi araya.

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    4

Sayın @OturanBoğa :

Yukarıda detayları ile çok defa yazdım yalnız dava uzayınca ve araya adli tatil de girince sabrım kalmadı. Özetle: Engelli Sağlık Kurulu Raporunda sol kol hareket kısıtlılığı(%7) olduğu yazıyor 4 solunum engeli (%80) toplam %81,4 engel oranı var. Yalnız raporda tertibattan veya araçtan bahsetmiyor. Sürücüler için Sağlık Raporumda tertibatlı araç kodları olarak 47,64,78,102 kodları ve Araç uyarlama kodları olarak 10.02 ve 35.04 kodları var. İlk derece mahkemesinin incelenmeksizin ret ettiği kararı Bölge idare mahkemesi kararın hukuka aykırı olduğu için esastan bozulmasına ve mahkemesine iadesine karar verdi.

Sorum: 10.08.2019 tarihinde ötv Tebliğinde yapılan değişiklik davayı etkiler mi? Vergi Dairelerinin olumlu görüşlerine istinaden lehe bir karar çıkar mı?

Saygılarımla

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    4

Arkadaşlar ÖTV istisnası ile ilgili açtığım davanın incelenmeksizin reddi sonrası BİM ilk derece mahkemesi kararını esastan bozdu ve ilk derece mahkemesinde yeni Esas numarası ile yeni bir dava açıldı. Yakında karar çıkacak. Kararın lehe çıkması durumunda bu karar ile araç alınabilir mi? Süreç nasıldır? İdari Hukuktan anlayan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    4

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Mahkeme uzun sürse de lehinize sonuçlanacağını düşünüyorum. Gelişmelerden haberdar edin lütfen
    Sn @OturanBoğa ;

BİM in hukuki olmadığı için İYUK 45/5 e göre kesin olarak ESASTAN BOZDUĞU "ÖTV İstisnası" konulu vergi davamda 02.07.2019 da yeni Esas Numarası ile yeni bir dava açıldı.

Mahkemeyi aradım. 18.09.2019 da dosyanın hakime verildiği söylendi. Esastan havale edildiği için hakimin 6 ay süresi var dedi.

Dosya içeriği çok kısa ve mesele çok net. İYUK a göre anladığım kadarıyla eğer dosya TEKEMMÜL ETMİŞSE ( ki benim dosyam ile ilgili gerekli bildirimler sağlanmış ve DOSYA TEKEMMÜL ETMİŞ, davayı açmamda yardımcı olan avukat arkadaş tekemmül etmiş dedi.) hakim
    ya BOZMAYA UYARAK yeni bir karar verecek
    ya da DİRENME KARARI verecek.

Doğru mu anlıyorum? Dosyanın belli bir inceleme SÜRESİ VAR MIDIR? Karar çok uzar mı ?

Sitedeki muhtelif avukatlar daha da uzayabileceğinden bahsediyorlar. ANCAK 02.07.2019 tarihli DAVA AÇILIŞ FORMUNDA hedef süre olarak 240 gün belirtilmiş.

İdari Yargı ile ilgili tecrübelerinize ihtiyacım var. SİTEDEKİ TECRÜBELİ HUKUK UZMANLARI İLE MESAJIMI PAYLAŞABİLİRSENİZ ÇOK DUACI OLURUM.

NOT: İlk derece kararı çıkınca paylaşacağım.

Vergi mahkemesi kararı: http://prntscr.com/ny1b9k
    Bölge mahkemesi kararı: http://prntscr.com/ny1acs

SAYGILAR

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    4

@hozgul

Sn. Özgül,
    BİM in esastan lehimeze bozduğu davada Bölge İdare Mahkemesi kararında davalı idare işleminin icrai bir işlem olduğunu ve davacının güncel menfaatini açıkça etkilediğini ve hukuki olmadığını belirtmek suretiyle mahkeme kararının kaldırılmasına oy birliği ile karar vermiştir. İlk dava dilekçemizde yd talebinde bulunmuştuk. Fakat ilk derece mahkemesi incelenmeksizin ret kararı vermişti. İlk derece vergi mahkemesinde esastan bozma sonrası SMS ile sorguladığımızda yeni esas numarası ile açılan davada yd ile ilgili kararın. 24.12.2019 da verildiği belirtiliyor.

Tebligat ne zaman yapılır? Kararın müsbet çıkma olasılığı nedir?

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1.005
    Verilen Beğeniler
    680

@gunduzm

Kararın tebliği genelde bir ay içinde ulaşması beklenir.

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    4

Merhaba,

İlk açtığım vergi istisnası konulu davamda ilk derece mahkemesi INCELENMEKSIZIN RET KARARI vermişti.

Bölge İdare Mahkemesinin esastan lehime bozması sonrası ilk derece mahkemesinde YENI ESAS numarası ile açılan davada YD SAVUNMADAN SONRA kararı verildi ve tebliğe çıkıldı.

Bu kararda İSTEMİN ÖZETİ KISMINDA : Bölge İdare Mahkemesinin istinaf kararında yazan İSTEMİN ÖZETİ ifadeleri AYNEN yazılmış.
    - Bundan ilk derece mahkemesinin BİM in bozma kararına uyduğu sonucunu çıkarabilir miyiz?

Bölge İdare Mahkemesi gerekçelerini de detayları ile izah ederek ve ESASA girerek ilk derece mahkemesinin kararını bozup, idari işlemin İCRAİ bir işlem olduğunu vurguladı.

- Burdan YD nin lehe çıkma ihtimalinin yüksek olduğu sonucunu çıkarabilir miyiz?

İlk savunmadan sonra cevaba cevap dilekçesi vermeyi düşünmüyorum?

İdari hukuk konusunda bilgili üyelerin tavsiyelerine ihtiyacım var.

Saygılar.

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    4

@hozgul

Sn. Hakan Özgül kardeşim.

Dosyanın seyri yukarıdaki gibi. Sizler anladığım kadarıyla hukuk ile ilgilisiniz. Dosyayı mahkemesine sordurduğumda usuli bir takım eksiklerin tamamlanmasının beklendiği şeklinde cevap aldım. Karar Şubat gibi çıkar demişlerdi. Sonra anlaşıldı ki mesele yd talebinin unutulması imiş. Dosya BİM in esastan bozması sonrası 02.07.2019 de yeniden açılmıştı. Acaba YD ile ilgili Vergi Dairesinin cevabı gelince Mahkeme yd ile ilgili kararını hemen verir mi? Çünkü süreç çok çok uzadı. 78,10.02,35.04 kodlu ehliyetimi ve engelli kimlik kartımı da ek beyanla sundum. Vergi dairesinin yd hk cevap süresi 10.02.2020 de doluyor.

Saygılarımla

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1.005
    Verilen Beğeniler
    680

@gunduzm

Ama YD kararı verilmeyebilir, veredebilir. YD'nin idare hukukundaki şartları taşıması lazım. Örneğin işlemin veya eylemin sürmesi görülecek zararın ortadan kaldırılması veya telafi edilemeyecek durumlar. Bu arada YD lehte olması bir karine olmakla beraber davanın lehte sonuçlanacağı da kesin değildir. Benim takip ettiğim bazı dosyalarda YD lehte verilmesine rağmen karar aleyhte çıkmıştı.

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    4

@hozgul

Çok teşekkür ederim. BİM idari işlemin İCRAİ olduğunu ve MENFAATİMİN olumsuz etkilediğini vurgulamıştı. Vergi Dairesi muvafakatının araç alımı ile ilgili işlemler için gerekli olduğunu belirtmişti. Bekleyelim. Buradan haberdar ederim.

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    4

@hozgul ; @OturanBoğa ;

iyi günler dilerim herkese.

2018 yılında Vergi Dairesinin verdiği olumsuz özelge kararı aleyhinde açtığım davada bugün Yürütmeyi Durdurmayı kabul kararı verildi.

Değerli tecrübeleri ile bana yardımcı olan Avukat İsmail Arslan ve Avukat Hüseyin İlik beyefendilere hassaten çok teşekkür ederim.

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    4

Sn. @OturanBoğa

1,5 sene kadar sürdü dava ama lehte sonuçlandı çok şükür.

Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:06
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    69
    Verilen Beğeniler
    2

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @gunduzm

Hayırlı olsun, olumlu sonuçlandığına sevindim. Zaten olması gereken de buydu, idare üst mahkemeye gidecektir ancak çok büyük ihtimalle oradan da olumu gelir.

Bu vesileyle benzer durumda olan veya konuyla ilgilenen arkadaşlara faydalı olması amacıyla önemli bir hususu belirteyim; özelge cevabına karşı dava açabilmeniz için, o özelgenin mutlaka ama mutlaka istisna uygulanması talebini içermesi gerekiyor. Yani sadece bu konudaki görüşünüzün bildirilmesini talep ederim vb. şeklinde görüş soran özelgeler davaya imkan vermeyecektir. Bu nedenle olumsuz cevap verilen özelgeye dava açmak istiyorsanız, özelge talebinize mutlaka istisnanın uygulanmasını talep ediyorum şeklinde veya benzeri bir ifade ekleyin.

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon