Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gokhanyuncu Avatarı

Son Giriş
    05.10-2009
    Saat
    14:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul/küçükçekmece
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhabalar, sağ ayağımda diz altı protez kullanıyorum. h sınıfı ehliyetim var. "elden kumandalı gaz fren debriyaj" ibaresi mevcut arkadaşımdan 97 model bir araba alıcam.
    tertibatsız düz vites bu aracı satın aldığım zaman neler yapmam gerekiyor? hastane raporu gerekiyor mu? bandrol gibi şeyler ödüyor muyuz? engelli olmayan birine geri satarken sakıncası var mıdır?
    yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

1- Makine mühendisine elle kullanımı sağlayacak özel donanım projesi çizdireceksin
    2- Bu projeye göre faturası da olması koşuluyla aracına özel donanım taktırtacaksın
    3- Bu şekilde tescil işlemlerini haledecek ve sakat damgalı plaka taktıracaksın.
    4- Özel donanımlı araç olduğu için MTV muafiyetinden yararlanabilirsin. Bunun için vergi dairesine başvurcaksın

Aracı sakatlığı olmayan birine satmak istediğinde, yaptığın tüm işlemleri tersten tekrar yapacaksın. Proje (donanımın çıkartılması), plaka ve tescil işlemi. Sonra dilediğin kişiye satabilirsin.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    KIRAT35 Avatarı

Gerçek Adı
    TARIK.TARIQ
    Son Giriş
    13.11-2017
    Saat
    23:36
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sol pedel ılave tadilat yaptırdıktan sonra vergısını odesek. olmassamı 1 sene sonra satılacak arac ıcın tekrar aynı ıslemlerle ugrasılmasın dıye trafık sorun cıkartırmı araba satılacak cunku tesk.

Üye
    Rüzgar33 Avatarı

Son Giriş
    02.03-2010
    Saat
    17:41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım öncelikle almış olduğun ehliyete göre araca özel tertibat taktırmak zorundasın ve ruhsatada işletmek zorundasın eğer ruhsata işletmezsen trafikte çok sorun yaşarsın. Benim arkadaşım yaşadı

Üye
    benm Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    10:35
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Şu an ben normal statüdeki bir aracı engelli aracına çeviriyorum. masrafım:
    200 tl mühendis istedi, 70 tl ye sanayide aparatı yaptırıp faturasıyla taktırdım (sağ ayağa el gazı) 250 kadarda muayene + trafik tutuyor
    bana toplam maliyetide 520 tl çıkıyor, herşey dahil.

ankarada herkesin bildiği ama benim isim vermek istemediğim birisi sadece aparat için benden 350 tl istedi (bilgi amaçlı yazdım)

Üye
    gokhanyuncu Avatarı

Son Giriş
    05.10-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul/küçükçekmece
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aracın muayenesi 1 sene sonra dolsa bile tertibat taktırdığımızda muayene yaptırmak zorundamıyız ortalama bütün işlemlerin ne kadar zamanımı alır teşekkürler

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Evet 1 sene sonrada dolsa 3 ay sonrada dolsa yeniden m. harcı yatırmak zorundasın...

Üye
    gokhanyuncu Avatarı

Son Giriş
    05.10-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul/küçükçekmece
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

normal bir vatandaşın 6000 e aldığı araba bize 7000 gibi bir paraya geliyor artı bizden başkada kimse binemiyor valla anlamadım bu işten birşey gün olarak bir bilginiz varmı izin alıpta halletmem gerekecek çünkü bilgim olmadığı için bu kadar hassas davranıyorum kusuruma bakmayın

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Noter satış işleminden sonra
    1.İlk olarak makine müh. proje çizdireceksiniz daha sonra
    2.şöförler odasından dosya alıp doldurtturacaksın
    3.aracın trafik sig.yaptıracaksınız..
    4.sonrada araç muayene istasyonuna gideceksiniz... TÜVTURK (araç muayenesi için randevu alabilirsiniz.)
    5.Muayene işlemini de bitirdikten sonra trafik tescil işlemlerini yapacaksınız...

Üye
    gokhanyuncu Avatarı

Son Giriş
    05.10-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul/küçükçekmece
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok teşekkür ederim sağolun en iyisi ben bir hafta izini gözden çıkartayım anca yapılır bu işlemler

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

aslında bir trafik takip işi ileugraşan birine verseniz daha kolay halledilir...
    ister iseniz istanbulda bir takipci arkadaş var ismi serkan mersinden ilker verdi adresinizi demeniz yeterli...
    email adresi :srkntnc_52@hotmail.com

Üye
    gokhanyuncu Avatarı

Son Giriş
    05.10-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul/küçükçekmece
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yararlı olur eğer ben gitmeden vekalet vererek halledebiliyorsak çok güzel olur izin olayı zaten zor oluyor çalıştığım yerde birde prosedürü bilmediğimiz için sıkıntı çekiyoruz işlemi yaptıracağım zaman irtibata geçerim

Üye
    gokhanyuncu Avatarı

Son Giriş
    05.10-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul/küçükçekmece
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ticari bir aracada engelli tertibatı yapılabiliyormu örn:kangoo;palio van ruhsatta kamyonet yazan araçlarda

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

İnsan taşımaya değil, eşya taşımaya mahsus araçlar evet, özel donanım takılıp kullanılabilir. Ama bu araçlar vergi muafiyetiyle satın alınamaz. Vergi muafiyetiyle satın almak için aracın "binek" statüsünde olması gerek.

* bkz: " “H” sınıfı sürücü belgesi bulunan engellilerin özel tertibatlı motosiklet ve otomobiller dışında, sakatlıklarına uygun özel tertibat olması şartıyla azami yüklü kütlesi 4700 kg’ı geçmeyen kapalı kasa, sürücü sırasından başka oturma yeri veya sürücü sırası dışında yanda pencereleri olan motor silindir hacmi 2.800 cm3’ü aşmayan eşya taşımaya mahsus (kamyon ve kamyonet) taşıtları da adlarına tescil ettirmelerinde ve kullanmalarında sakınca bulunmamaktadır. (16.07.2007 tarih ve 8057-123514 sayılı talimat)"
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    gokhanyuncu Avatarı

Son Giriş
    05.10-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul/küçükçekmece
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    galiba tam olarak açıklayamadım alacağım araç sıfır değil 2001 2002 model aralığında sonradan cam açılan aaraçlardan bahsediyorum buna tertibat taktıracağım zman sorun yaşarmıyım olmaz denilirmi onu öğrenmek istedim

Sayfa 1 / 2 12 SonSon