Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    zekito Avatarı

Son Giriş
    02.06-2017
    Saat
    15:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba Arakadaşlar,

Benim kafama takılan bir soru var. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim. Çünkü çok az zamanım kaldı.
    Ben yurt dışından araç ihtal edebilmek içn Ankaradan muafiyet belgesini aldım, şimdi yurtdışından araç getirmek istiyorum. Aracı yurt dışına giderek bizzat kendim alabilir miyim?
    Normalde Döviz Transfer ve Hibe yoluyla yapılabildiğini biliyorum. Ama benim merak ettiği şey, kendim giderek ödemeyi kendim yaparak arabayı almak.
    Gerekli evrakları toplayıp arabayı da kendim getirmek istiyorum. Bu mümkün müdür acaba?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Yazacaklarım teorik bilgilerdir; pratik deyimi olan ve eksik/yanlış bilgi içerdiğini düşünen varsa lütfen düzeltsin:

Özel donanımlı araç satın alabilmek için uygun rapor
    Uygun H sınıfı sürücü belgesi
    Getirilecek aracın faturası veya alım-satım sözleşmesi
    Nüfus cüzdanı örneği
    İkametgah belgesi
    2 adet Taahütname*
    Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğü'nden alınan ithal izin belgesi (6 ay geçerlidir)

*
    Spoiler Spoiler/Ayrıntı İçerik:

Burada yazılanların çok daha güzeli: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...er-burada.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    alifatih1958 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    08.04-2017
    Saat
    14:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/B.Çekmece
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Muhterem kardeşim kambiyo mevzuatına göre arabanın buraya yurt dışından ithal edilip gümrüklenmesi ve nihai alıcısına burada satılması söz konusu olduğu gibi, şayet mevzuat değişmemiş ise ki değiştiğini sanmıyorum, aracın bilfiil sahibi olan kişi ithal edeceği aracı bizzat yurt dışından alıp kendisi binerek ve sürerek aracı buraya getirip yurda sokması mümkün bulunmaktadır. Tabi bunun formaliteleri var ve biraz daha değişik. Bu tür işlemler nadirattan işlemler olduğu için gümrük komisyoncuları da bu işin teferruatını çok iyi bilemezler. Hele hele işlem bir de sakatlara mahsus özel tertibatlı aracın ithali ise o zaman çok daha nadir yapılan bir işlem olduğu için bunun detayını tecrübeli bir gümrük komisyoncusundan sorup öğren. Aks halde bürokrasi ile uğraşayım derken lanet okur aracı aldığına bin pişman olursun.

Üye
    zekito Avatarı

Son Giriş
    02.06-2017
    Saat
    15:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler çok teşekkür ederim. Ben teminat olarak para yatırılacağını hiç duymamıştım. Bu parayı yatırma işlemi nasıl oluyor tam olarak?