TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 12 / 12 İlkİlk ... 289101112
Toplam 179 mesajın 166-179 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hdoa Avatarı

Gerçek Adı
    morgen
    Son Giriş
    30.07-2021
    Saat
    13:32
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    63

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @uNiQuE_54

Evet hocam bayiye de söyledim zaten ehliyeti daha değiştirmedim bu rapora vergi dairesi ne diyecek bir sorun dedim onlar sordu vergi dairesi bu rapor olur demiş şimdi ehliyeti değiştiricem. bu arada bugun hastaneye gittim senin dediğin gibi o ibareyi kullanabilirden kullanması gerklidire çevirin dedim memurlar çıldırdı neyse sonunda kabul ettirip tamam dediler cuma gidip alıcam. şimdi gelelim ehiliyet işine : ilk olarak aile hekimine gideceğim sonra o beni uzman bir ortapedi doktoruna sevk edecek ortapedi doktoru muheyenemi edecek ve sonra ne olacak il sağlıkta ne yapıyorlar tam olarak bu ''otomatik vites kullanır'' kodunu verin diye ben özeliklemi belirticem il sağlığa @alonemisin

Üye
    alonemisin Avatarı

Son Giriş
    01.08-2021
    Saat
    00:07
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    1

Aile hekimi devlet Hastanesi'ne sevk edecek. Orada ehliyet için geldim dersiniz 50 TL sanırım ücret tam hatirlamadim neyse sonra ilgili branşa gidiceksiniz ortopedi Dr da il sağlığa sevki uygundur diyecek ve size aile hekimliğinin verdiği belgeye il sağlık uygundur tertibatlı arac ? Gibi ifadeler yazacak sonra il sağlığa kendiniz müracaat ediyorsunuz. Onlar gün veriyor şu zaman gelin kurul var diye orada size şikayeti sorarlar birde raporunuza bakarlar gerekli kodları yazıp verirler. İl sağlığa engel raporunuzu da götürün gerisi ehliyet değişimi
    @hdoa

Üye
    uNiQuE_54 Avatarı

Son Giriş
    07.09-2020
    Saat
    16:42
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    43
    Verilen Beğeniler
    6

@hdoa @alonemisin 'nin anlattığı gibi işlemler olacak + olarak engelli raporunu götür komisyona göster ve manuel araç kullanamadığını otomatik vites kullanabildiğini söylersin.

Üye
    avkt Avatarı

Gerçek Adı
    Nadir ARIKAN
    Son Giriş
    02.06-2019
    Saat
    16:37
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    arkadaşlar merhaba. Sol kalça Perthes engellisi bir avukatım. İzmir'de yaşıyorum. ÖTV muafiyeti ve istisnaları ile ilgili genel bilgiler vermeyi gerekli gördüm. Zira İzmir bu konuda beni de çok uğraştırdı.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Kimse Vergi Dairesi Başkanlığınca verilen "Özelge" nin herşeyin sonu olduğunu düşünmesin.
    Özellikle İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı bu konuda çok ama çok az olumlu görüş bildiriyor.
    Prosedürler şöyle işliyor:

1- B Engelli Ehliyeti (Eski adıyla H sınıfı)
    Önceden Ehliyetiniz varsa; Doğrudan aile hekimine gidin, ehliyet için sağlık kurulu raporu almak istediğinizi, ancak ortopedik probleminiz bulunduğunu(Örneğin bende Sol kalça Perthes Sekeli) belirtin. Aile hekiminiz sizi, "başka engel hali yoktur" diyerek ortopedi uzmanına sevkedecek. Herhangi bir devlet hastanesinde ortopedi uzmanına elinizdeki formla gideceksiniz ve (yine benim örneğimden gidelim, "debriyaja basmakta zorlanıyorum, ya da bastıktan sonra çekmekte, yarım debriyaj yapmakta zorlanıyorum" diyeceksiniz. Ortopedi uzmanı da tanısını koyacak ve sizi "hangi tertibatlarla araç kullanabileceğinizi belirlemek üzere" İl-İlçe Sağlık Komisyonuna sevk edecek. Raporu doldururken sadece Komisyona sevk kutucuğunu işaretleyecek. kesinlikle "sürücü olur ya da olmaz" gibi kutucukları işaretlemeyecek. Daha sonra komisyonu arayıp konuşun ve gününü öğrenin bilgi alın. Komisyon günü sizi ilgilendiren kişiler makine mühendisi ve ortopedi uzmanıdır. komisyonda seni dinleyecekler ve onları debriyaja basamadığınıza, yarım debriyaj yapamadığınıza, ya da manuel vitesin kullanımında(örneğin sağ omuz engelli) sorun yaşadığınıza ikna edeceksiniz ve onlar da ilgili kodları komisyon raporuna yazacaklar. Daha sonra o komisyon raporuyla ehliyetinizi yenilemeye gideceksiniz. bu sürece kadar kimse size ehliyetiniz zaten var mıydı vs. diye sormayacak. yeni komisyon raporuyla da gidip ehliyetinize o yeni kodları işleteceksiniz.

Daha sonra ise, engelli sağlık kurulu raporu almamış olanlar için söylüyorum, listesi bakanlık sitesinde yayınlanmış devlet hastanelerinden birine gitmeden randevu alıp engelli sağlık kurulu raporu alacaksınız. heyete girdiğinizde onlara komisyondan aldığınız raporu ve kodlarını da gösterirseniz Engelli Sağlık Kurulu Raporuna "özel tertibatlı araç kullanması gereklidir diye yazmak zorunda kalacaklar. Engelli Sağlık Kurulu Raporunda engelinizin türü derecesi, ötv muafiyeti, ve özel tertibatlı araç kullanması gereklidir ibareleri bulunsun, bunu orada söyleyin. Engelli Sağlık kurulu raporunu ne için almak istediğiniz kutucuklarına ÖTV Muafiyeti yazacaksınız ya da işaretleyeceksiniz.
    Burda genel anlamda sıkıntı yaşanılan husus otomatik vitesli araçtaki istisnadadır. Otomatik viteste istisnadan yararlanmanız için ehliyetinizin B Engelli ehliyeti olması, (otomatik viteste yararlanabilmeniz için, 78(manuel vitesli araç kullanamaz) ve 10.02(otomatik vites uygulama kodu) kodlarını birlikte içermesi gerekmektedir. Otomatik vitesli bir araçta başkaca bir tertibata gerek olmaksızın istisnadan yararlanabilmeniz için engelinizin ortopedik ve sadece sol alt ekstremitede bulunması gerekmektedir. Örneğin engeliniz sağ alt ekstremitedeyse otomatik vitesli bir araçta gaz pedalının sol tarafa alınması bir tertibat sayılmaktadır.

Biliyorum ki herkesin engel durumu ve raporları çok farklı olduğu için bu yazı da yeterli olmayacak ve her olaya göre kodlar ve durumlar değişecektir. elimden geldiğince hepinize yardımcı olmaya çalışacağım. henüz yeni üyeyim.
    son olarak özelge kısmında özellikle İzmirde olumlu sonuç almak çok zor. ama özelge olumlu veya olumsuz elinize geçtikten sonra eğer olumsuz ise işin sadece dava kısmı kalıyor. o konuda da sizlere yardımcı olacağım. mümkün oldukça buraya bakacağım. Özelgenin tarafınıza tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde dava açma hakkınız var. iyi günler dilerim.

Üye
    Corpus Avatarı

Son Giriş
    14.05-2019
    Saat
    10:35
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

Sayın @avkt Nadir Arıkan

Konuyu çok güzel özetlemişsiniz.
    Benim engelli raporum 2013 yılına ait ve sürekli açıklamada H sınıfı ehliyet alır, özel tertibatlı araç kullanabilir oran %12 tanı sol alt ekstremite polio sekeli.
    Ehliyet raporum da yeni 10.02 ve 78 kodları var
    Sürekli rapor olduğu için itirazla değiştirmek gerekiyor. Açıklamayı şu an istenilen gibi yazsalar bile oran değişmesi halinde rapor hakem hastaneye gidiyor. Bu süreci yaşayanlar zorluğu da çok iyi biliyor.
    Size sormak istediğim benim gibi mevcut raporu olanlar ne yapmalı?

Üye
    avkt Avatarı

Gerçek Adı
    Nadir ARIKAN
    Son Giriş
    02.06-2019
    Saat
    16:37
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

@Corpus , raporun sürekli olduğu için yenilemene gerek yok. Özel tertibatlı araç ibaresi zaten mevcu ve rahatsızlığının sol alt ekstremite olduğu yeterince açık. H sınıfı ibaresinin olması bir sorun yaratmaz. Ehliyetin de ilgili kodları içerdiği için özelge talebinde bulunabilirsin doğrudan. H sınıfının kalkmış olması, ehliyetinin engelli ehliyeti olduğu gerçeğini değiştirmez. Ama ehliyetin eskiyse onu yenilemelisin. Sonrasında özelge talebi ve olumsuz gelirse otuz gün içerisinde dava açılacak.

Üye
    uNiQuE_54 Avatarı

Son Giriş
    07.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    43
    Verilen Beğeniler
    6

@avkt Engelli sağlık raporlarında sadece sol alt ekstremitede engeli olanlar değilde, Sol alt ekstremitede aracı kullanmaya engel bir durum var ise ÖTV'den muaf olunmakta diye biliyorum. ve ayrıca @Corpus 'ın engelli sağlık raporunda sadece sol alt ekstremite polio sekeli bulgusu haricinde kısalık, hareket kısıtlılığının rapora açıkça yazılması ve rapor kararı kısmında ise "özel tertibatlı araç kullanması gereklidir" ibaresinin yazılması daha anlaşılır ve sorunsuz olacağını düşünüyorum.

Yani sonuçta sol alt ekstremitede manuel araç kullanmayı gerektirmeyen engel durumlarıda mevcut nebilim mesela ayak parmaklarından 1 i nin olmaması manuel kullanmayı engelliyecek bir durum olmadığı için muafiyet söz konusu olmaz sanırım. ÖTV Sirkülerinde, Tebliğ'lerde ve çoğu özelgelerde bahsedilen önemli husus şudur;

Engellilik durumunun tevsikinde ibrazı zorunlu olan engelli sağlık kurulu raporunun, maluliyeti veya engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli taşıtların) kullanılabileceğine dair değerlendirmeyi içermesi ya da bu hususun anlaşılabilmesini sağlayacak şekilde açık olması gerektiği
    belirtilmiştir.Bu kapsamda, engellilik oranı %90'ın altında olan engellilerden yalnızca, engellilik durumu, ilk iktisabı yapılacak taşıtın hareket ettirici aksamında (debriyaj pedalı, fren pedalı,gaz pedalı ve/veya vites kolunda) tadilat yaptırılmasını gerektirecek (zorunlu kılacak) nitelikte olanlar."

Üye
    Corpus Avatarı

Son Giriş
    14.05-2019
    Saat
    10:35
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

Engelli sağlık kurulu raporunda tanı oran özel tertibatlı araç kullanabilir ya da kullanmalıdır yazmalı.

Ehliyet raporunda da ilgili kodlar yer almalı.

Otomatik vites araç alacaklar için ise tanı ya da engelin sadece sol alt ekstremite de olduğu net yer almalı. Benim tecrübelerim bu yönde.

Üye
    srkn2113 Avatarı

Son Giriş
    19.05-2020
    Saat
    08:45
    Yaşadığı Yer
    çankırı
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    10

dostum ben öne aile hekimine gittim kendisi il saglık kurumuna gönderdi.ve ehliyet için heyete girdim en son bir daha il sağlık krumuna gönderip kodları yazdılar önce aile hekimine gitsen daha iyi yani il sağlık kuruluda aile hekimine yönlendirecek seni

Üye
    SU35 Avatarı

Son Giriş
    15.01-2020
    Saat
    11:51
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    35
    Verilen Beğeniler
    14

@avkt benim raporumda ötv işaretli ÖZELTERTİBATA GEREK YOKTUR. OTOMATİK VİTES ARAÇ KULLANABİLİR yazan sol dizimde osteonekroza bağlı eklem hareket kısıtlılığı olduğunu belirtem %22 oranlı sürekli raporum var ve ehliyetimi değiştirerek 78 ve 102 kodları mevcut raporu tertibatlımı değiştirmem gerek bu durumda. Ama 5,5 yıl öncede bana tertibat yazarlarsa tertibat atktırman gerek o nedenle tertibata gerek yok yazdır sol dizindeki sorun net şekilde yazılırsa alırsın demişlerdi ve sorunsuz almıştım 5.5yıl önce aracımı. İzmir gerçekten çok zorluyor.

Üye
    hdoa Avatarı

Gerçek Adı
    morgen
    Son Giriş
    30.07-2021
    Saat
    13:32
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    63

Herkese selam, dün mevcut ''B'' ehliyetimi engelli ehliyetine çevirmek için Aile hekimine başvurdum. Beni Ortapedi, göz ve piskiyatriye sevk etti. Toplam 125 tl yatırıp bu bölümlere muhayene oldum, piskiyatri doktoru rapora 1. sınıf sürücü olur yazdı ve 102 kodunu ekledi. göz doktoru gözlük ile sürücü olur yazdı ve o da bir kod ekledi fakat ne kodu bilmiyorum bu arada normalde gözlük kullanmıyorum onu neden yazdı anlamış değilim görme bozukluğum da yok gayet iyi görüyorum. Ortapedi doktoru da bacağımdaki bulguları ve komisyona sevki uygundur yazdı o kadar sonra bu raporu ilçe sağlığa teslim ettim oradaki bu işlere bakan memur bu ayın sonuna kadar izinliymiş bekliyceksiniz biraz dediler ve raporumu aldılar şuan bekliyorum bakalım nasıl olacak. raporu aşağıda paylaşıyorum.

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...ab&oe=5BE9BC92

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...73&oe=5BDC12AF

@uNiQuE_54 bu arada hocam heyet raporumda sizin dediğiniz gibi ''özel tertibatlı araç kullanması gereklidir'' ibaresinide düzeltmişler sağolun 1 hekimin imzası eksik diye alamdım ama hala

Üye
    uNiQuE_54 Avatarı

Son Giriş
    07.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    43
    Verilen Beğeniler
    6

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @hdoa Hadi hayırlısı bakalım

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    85
    Verilen Beğeniler
    43

@avkt
    merhaba nadir bey;
    eski H sınıfı ehliyeti yeni kodlu ehliyet ile değiştirmeden araba alamıyormuyuz, hukuk bu konuda nasıl, ehliyet konusunda özelge talebimize olumsuz yanıt gelirse ne yapmamız gerekiyor, biliyorsunuz ehliyetlerin değiştirilme tarihi 2022 yılı sonuna kadar uzatıldı,yani eski H sınıfı ehliyetimizi değiştirmeden yeni araba alabiliyormuyuz,
    teşekkürler

Üye
    fatih_123 Avatarı

Son Giriş
    17.05-2021
    Saat
    13:44
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    10

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    engelli aracın varsa H sınıfı ehliyetinle 2022 sonuna kadar aracını sürmeye devam edersin. ama yeni araç alacaksan B sınıfı ehliyet şart

Sayfa 12 / 12 İlkİlk ... 289101112