Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    alperen Avatarı

Gerçek Adı
    Kürşad YAVUZ
    Son Giriş
    22.09-2016
    Saat
    11:48
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba Değerli Arkadaşlarım,

Özürlüler İdaresi İstatistik Dairesi başkanıyla bir sohbetim olmuştu, engelliler kanunda sakat araçları için üst sınırın dizel araçlarda 2000 motor olduğunu ama daha sonra itiraz edildiğini ve 1600 motora düşürüldüğünü söylemişti.

Yurt dışında 1600 motor aile arabası bulmak gerçekten zor 2000 motor araçlar bizler için daha kullanışlı, beşyıl boyuncada satılamıyacağından, vergisiz satış on yıl olduğundan bizlerin sağlam arabalar alması gerekir.

Dernek ya da resmi bir birimin 1600 motora itiraz ettiğini ya da mahkemeye verdiğini duydunuz mu?

Bu alanda yapılanları paylaşırmısınız.

Üye
    tusem4268 Avatarı

Gerçek Adı
    MESUT KOCAK
    Son Giriş
    30.09-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    AKSARAY
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

duymadım ama bu konuda örgütlü olarak bir çalışma yapabiliriz ve sonuna kadar destek veriyorum

Üye
    alperen Avatarı

Gerçek Adı
    Kürşad YAVUZ
    Son Giriş
    22.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Forumumuz, biz engellilerin bir araya gelerek oluşturduğu en büyük engelli platformdur.

Bu platformun işlevliğini arttırabilecek en büyük güç biz üyeriz. Yaratılan beyin fırtınalarını izleyerek ve desteğimizle katkıda bulunarak hem bilinç oluşturabilir hemde hakklarımızı kazanabiliriz.

Engelli araclar için 2000 motor zannedilen gibi lüks değil, ihtiyacımız ve hakkımızdır.

Sevgili Oturanboğa layık olduğumuz hayat için sarf edilecek hertürlü mücadelemize benide ekle..

Üye
    seyithan Avatarı

Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    13:53
    Yaşadığı Yer
    şanlıurfa gogan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aramızda hukuk cu yokmu hic hepimizin adına mahkeme acsılar gerekirse herkes dilekce versin ve hukukcu arkadaslara yollasın ne gerekiyorsa yapalım oturanboga bir teskilatlanma yapsın ne gereken neyse ben varım

Üye
    tusem4268 Avatarı

Gerçek Adı
    MESUT KOCAK
    Son Giriş
    30.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    AKSARAY
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

avukatı bulun ilk vekalet veren ben olacam

Üye
    tusem4268 Avatarı

Gerçek Adı
    MESUT KOCAK
    Son Giriş
    30.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    AKSARAY
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aslında avukata gerek varmı ankarada içimizden birisi (lokman AYVA) var o ne iş yapıyor ona müracat edelim ondaN SONUÇ ÇIKMASSA MAHKEMEYE GİDELİM İÇ HUKUK YOOLARI RUKENDİMİ AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE GİDELİM ENGELLİLER ARASINDA AYRIMCILIK YAPILIYOR DİE

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

Bu tür şeyler dava ile kazanılamaz ki. Yani konuhukuki değil siyasi bir konu.
    Ve otomobil ile ilgili girişimlerimiz zaten yıllardır sürüyor. En sonuncusu: http://www.engelliler.biz/forum/gund...talepleri.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    alperen Avatarı

Gerçek Adı
    Kürşad YAVUZ
    Son Giriş
    22.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Oturanboğa,

Haklı olarak mücalemizi senelerdir sürdürüyoruz ama hala istenildiği gibi bir sonuç olmamasına karşın araçlarımızdan muayene ücretleri alınmasıyda şartlarımız daha ağılaşıyor.

Bana göre yapılacak üç şey var.

1.- Topluluk oluşturup kamuoyunun dikkatini çekmek.

2.- Bugün kanunlar, anayasa mahkemesi araçılığı ile kaldırabiliyorlar. Bence birazda kanunlar yolunu denemeliyiz.

3.- Tüm engelli dernekleri ve kuruluşlarını ortak harekete çağırabiliriz. Ankara bu şekilde su kullanımında %90 indirim sağlandı.

1. için bir ankara buluşması ayarlıyabiriz ve kısa bir yürüyüşle kamu oyunun dikkatini çekebiliriz.

2. için ise bu konularda uzman bir avukat, süreci başlatma ve devam ettirmek için maddiyat gerekli. Bu yöntemin işletilebilmesi için diğer üyelerimizde katılımıyla imkanlarım dahilinde maddi yardımda bulunurum.

3. için Dernekler ve kuruluşlar aracılık ederse ne maddi sıkıntı olur ne de ulaşılamıyacak yer kalır.

Üye
    alperen Avatarı

Gerçek Adı
    Kürşad YAVUZ
    Son Giriş
    22.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sanırım haklı olarak sivil toplum örgütlerine kimsenin güveni kalmamış. Muhtemelen onlarında bu haklara ihtiyacı vardır ama onlar vergisiz yoldan çözmeyi ya da görmemeyi yelemektedirler.

Çözüm üretmesi gereken makamlar sorun üretmektedirler.

Bizler yeterli bilgiyi edinmeden ve istemeyi öğrenmeden çözüm bulamıyacağız.

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    21:41
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

2.8cc motor gücüne sahip olan, 4x4 bir araç almıştım.

Bunu MTV'den muaf edebilmek için, Gelir İdaresi Başkanlığı ile yaptığım uzuuuun uzun görüşmeler ve tartışmalar sonucunda, 2.8 motorlu aracın mtv muafiyeti için dilekçe yazmamı istediler. Yazdım gönderdim. Sonrasında GİB çalışanı bir memur tarafından arandım.

Uzun tartışmalarımın sonucunda yazdığım dilekçeye cevaben, "Motor hacmi önemli değil, ama 4x4 olduğu için lükse giriyor" dedi. "Yani 4x4 olmasaydı, ama binek araç olsaydı sıkıntı olmayacak mıydı? 2.8 motorlu araca mtv muafiyeti uygulanabilecek miydi?" diye özellikle sordum. "Bu tarz dilekçeler GİB tarafından bazen olumlu değerlendirilebiliyor" gibi ucu açık bir yanıt verdi.

Bu da demek oluyor ki, bizlerin böyle bir hakkı var. 4x4 olmasaydı, binek araç olsaydı MTV muafiyetinden faydalanacaktım diye düşünüyorum. Çünkü tartışmalarımdan dolayı işimi bir an önce halledip benden kurtulmak istiyorlardı.

Bu konuşmadan bilginiz olsun, böyle bir hakkımız olabilir. Sonra binek araç almadım. Ama alan ve bu tarz motor sınırlamasına takılmayan varsa lütfen bizler ile paylaşsın. Emsal gösterebilelim.

Üye
    loks Avatarı

Gerçek Adı
    veysel
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    03:04
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Araç aldıktan sonra mı dilekçe yazılacak? Kim böyle bir riske girer ki, aldıktan sonra değil almadan önce böyle bir hakkın olup olmadığı kesinleştirilmeli.

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    21:41
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bilmiyorum artık, ama bir şekilde 1.6'dan yüksek motorlu araç alıp, mtv muafiyetinden yararlanan arkadaşlar varsa bu konuda belirtirse, bizede ön ayak olmuş olur.