TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ali mesut Avatarı

Gerçek Adı
    ali mesut
    Son Giriş
    17.09-2018
    Saat
    15:29
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    %17 sol kol engelim var sağlık kurulu raporunda ise otomatik vites ve topuz kodları yazılı.heyet raporunda ise 2022 sayılı yasa gereği engelli haklarından faydalanması için h sınıfı ehliyet alabilir özel tertibatlı araç kullanabilir yazıyor. bu raporlarla vergi dairesine gittim ama ötv faydalanamayacağımı söylediler. araç firmaları ise faydalanabileceğimi söyledi. hangisine inanmalıyım????

Üye
    Ceylinfatih44 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

@ali mesut

Topuz ötv ye girmiyor ama faydalanabilirsin otomatik demişse vergi dairesinde en yetkili kişiyle görüş alt personel her zaman zorluk çıkartır müdürle görüş bu arada hangi il

Üye
    ottobock Avatarı

Son Giriş
    02.10-2019
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

memur bilmeden sallamış şayet raporuna özel tertibatlı araç kullanır,sürekli ibareli ise ve % oranı yazıyorsa (% oranının 5,10,20,50,80,90 vs olmasının önemi yok) ötv den muaf olarak araç alır ve kullanırsın

Üye
    ali mesut Avatarı

Gerçek Adı
    ali mesut
    Son Giriş
    17.09-2018
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Mersin.. Müdür ile görüşemedim. Ama aynı bilgilerle topuz olmadan sadece otomatik vites kodu ile arkadaşım skoda superb aldı. Sanırım benim raporumda da sorun çıkmayacak bugün bi kaç firma ile daha görüştüm sordurdular ettiler alabilirsin dediler..ottobock kardeş dediklerin aynen yazıyor raporumda ve firmalarda o ibare yeterli dediler. Topuz'un tertibattan sayılmaması ise korkunç bir rezillik 200000bin limiti gibi saçma..

Üye
    hdoa Avatarı

Gerçek Adı
    morgen
    Son Giriş
    15.08-2019
    Saat
    16:14
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    61

@ali mesut

hocam geçmiş olsun. sol kolunzdaki engel tam olarak nedir?

Üye
    ali mesut Avatarı

Gerçek Adı
    ali mesut
    Son Giriş
    17.09-2018
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Kırık sonucu doktorun yanlış müdahelesi sebebiyle spünasyon pronasyon yok , norolojik ağrılar dirsek yamukluğu...

Arkadaşlar benim raporumda otomatik vites ve topuz kodları var. Maliye topuz yüzünden ötvden faydalanamazsın diyor... Bilgisi olan varsa bilgilendirirse sevinirim

Üye
    brn2191 Avatarı

Gerçek Adı
    Can
    Son Giriş
    24.06-2019
    Saat
    21:52
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    43

yetkisi ve sorumluluğu olanlardan çok kimsenin sağlıklı bir bilgiye sahip olduklarına inanmıyorum..!!!
    elbete istisnası olanlar hariç

ben yaşadım kimisine mevzuatı ben hatırlattım

mevzuatta yazan şu % 90 altı engeli olanların ortopedik engelli olanların araçlarına engeline uygun tertibat taktırmaları halinde bu haktan yararlanırlar.

burada anlaşılması gereken araba alımında % 90 altı oranın önemi yoktur. yeter ki engelli ehliyetin olsun.
    buda raporunuz ile uyumlu olursa bir sıkıntı çıkmaması gerekir sıkıntı çıkaranlar memurlar ise bilgisizlikten olması gerek
    selametle

Üye
    ali mesut Avatarı

Gerçek Adı
    ali mesut
    Son Giriş
    17.09-2018
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

@brn2191

sevgili brn2191 sana kesinlikle katılıyorum ama maliye diyor ki topuz özel tertibat ama ötvden faydalanılmasını sağlamıyor ki sanırım yasa da böyle diyor ama benim raporumda otomatik vites de var bunun yanında topuz olması neden böyle bir sonuç çıkarsın ki diyorum olmaz proje çizilecek diyor. ne yapacağımı şaşırdım ki allahtan ehliyetimi değişmedim daha

Üye
    brn2191 Avatarı

Gerçek Adı
    Can
    Son Giriş
    24.06-2019
    Saat
    21:52
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    43

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    maalesef son yıllarda engelli vatandaşa bilerek ve isteyerek zorluk çıkarılıyor.
    rabbim zorluk çıkaranlara da engelliliği göstersin diyemiyorum!!!

takılacak tertibatın proje elbette şartı vardır .

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    05:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.477
    Verilen Beğeniler
    2.894

@ali mesut

Direksiyondaki donanım ile maalesef ötv indiriminden yararlanılamıyor. Vites ya da pedallarda özel donanım olmalı ki vergi dairesi araç alımına izin versin.

Engelli sağlık kurulu raporunda "özel donanımlı araç kullanır" ibaresi var mı? (dikkat! kısıtlama kodlarının yer aldığı ehliyet raporunu kastetmiyorum)

Üye
    engelilik Avatarı

Son Giriş
    25.09-2019
    Saat
    09:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

ÖTV II sayılı Genel Tebliğinde topuzun özel tertibat sayılmayacağı açıkça belirtilmiştir.Raporunuzun teşhis kısmında yer alan engelliğinize uygun hareket ettirici aksamda bir tertibat yapılmalı ki araç alabilesiniz. Tanı kısmında tam olarak ne yazıyor ?
    @brn2191

ÖTV II sayılı Genel Tebliği okuyunuz, daha bir bilgilenirsiniz bu hususta yeterince açık bir şekilde izah edilmiş.

Üye
    ali mesut Avatarı

Gerçek Adı
    ali mesut
    Son Giriş
    17.09-2018
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

@OturanBoğa

merhabalar raporumda tam olarak şu yazıyor: "2022 sayılı yasa tüm engelli haklarından yararlanması için h sınıfı ehliyet alabilir özel tertibatlı ve otomatik vitesli araç kullanabilir" erken cevap yazarsanız çok sevinirim

bir arkadaşım benim kodlarıma ek olarak silecek yeri kodu ile ötvden faydalandı bildiğim kadarıyla silecek kodu da aynı tertibata girmiyor

Üye
    engelilik Avatarı

Son Giriş
    25.09-2019
    Saat
    09:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Bakın silecek kolu, topuz vs özel tertibat kapsamında değil, sizin tanı kısmında rahatsızlığınız ne olacak belirtilmiş bu önemli. "otomatik vitesli araç kullanır, özel tertibatlı araç alır" ibareleri maktu şeyler olması gerekli elbette raporda ama dediğim gibi teşhis kısmına göre siz araç alıyorsunuz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    05:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.477
    Verilen Beğeniler
    2.894

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @ali mesut

Öncelikle ÖTV'siz araç konusu manuel vitesli aracın sürülüp sürülemeyeceği temelinde değerlendirilir. Eğer sol koldaki kısıtlılık manuel vitesli aracı donanımsız sürmeye mani olacak seviyedeyse, bu bağlamda "özel donanımlı araç kullanmalıdır" ibareli sağlık kurulu raporu alınabilirse, ÖTV'den yararlanılabilir.

Mantık şu:

Sol elinizdeki kısıtlılıkla manuel vitesli araç kullanabilir misiniz?
    HAYIR!
    Otomatik vitesli aracı "35.04 Direksiyondan sağ*eli çekmeden kullanılabilen kontrol cihazları" ile sürebilir misiniz?
    EVET

O halde otomatik vitesli aracı başkaca bir hareket ettirici özel donanıma ihtiyaç duymadan ÖTV'den muaf bir şekilde satın alabilirsiniz. Ayrıca 35.04 koduna istinaden aracınızda olacak donanım da size MTV muafiyeti sağlar.

Vergi dairesinin değerlendirmesi bu minvalde olmalı.

Bu konuda detaylı tartışma burada