TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @machonur

Boş mu konuşuyoruz?

Ben dernek falan bilmiyorum ki Dernekse eğer zaten bu tür yapıları takip etmeliler olmalılar. Bana Devlet vatandaş olarak başvuracağım alanlar vermiş. Ben kendim başvururum, örgütlerim, başvurmak isteyen yine kendi başvurur. Niye aracı kullanayım ki?

Kaldı ki bana göre, özellikle Engellilerin Sosyal Hayatlarında ben hiçbir derneği göremiyorum. Hiçbir derneğin mücadelesini de göremiyorum. Var mı böyle liste oluşturmuş, tüm engellileri dinleyen, uğraşan dernek? Varsa, çıksın tanıtsın kendini bizde bilelim...

Boş konuşuyorsak, siz katılmayın bu boş işlere. Biz tek başımıza mücadelemizi veririz. Bu zamana kadar öyle yaptık, yine öyle yaparız!

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    20.11-2021
    Saat
    17:10
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

Arkadaşlar, burada %90 ve üzeri raporla alınmış araçların 3. dereceye kadar hısımlar tarafından kullanılması konusunu tartışıyorsunuz ama, %90 ve üzeri raporla yurt içinden alınmış araçların kullanımı konusunda ne 3. dereceye kadar hısımlar, ne de başka şekilde, hiç bir kısıtlama yoktur. Sokaktan çevireceğiniz bir adam bile kullanabiliyor.
    Ve asıl istismarı doğuran da bu bence.

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    212
    Verilen Beğeniler
    169

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    @ılgaz20 hocam biz nerde direk alma dedik.
    1. derece yakınları kullansın dedik, yada %90 raporlu olanlar farklı bir uygulama getirilsin.
    Zaten denetim olsaydı kanun değişmezdi.
    Bizde kes at mantıgı vardır, burda da o yapılmıştır.
    @Ufukalp hocam,

3. derece demek o dediğin demek zaten, herhangi biri kullanabilir demek.

Görme engelli bir arkadaşım adına eniştesi ötv indirimli bir araba alıyor ve arkadaşım arabaya bir ilk alındıgında birde aracın 5 yılı dolup satışını yaptıgında biniyor.
    Böyleleride var malasef.

Üye
    machonur Avatarı

Gerçek Adı
    onur
    Son Giriş
    23.07-2019
    Saat
    15:04
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    31
    Verilen Beğeniler
    56

@StratoS

alınganlık değil hatalarımızdan dönüp birlik olma zamanı. Tek başınıza olmuyor. Destek alıcaz. İsteyeceğiz. Bu kurumlar dernekler bizi kullanarak Avrupa birliğinden onca para alıyor biraz da destek olsun

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@Mami Junior

Bu benim çalışmamın ana fikridir:

İstediğimiz bir avantaj, diğer avantajları kısıtlamalı. Yani 3. derece alabiliyorsa ve bundan gerçekten faydalanan bir engelli arkadaş varsa varsın öyle olsun. Ama biz bu limiti değiştirelim. Limitsiz olmuyor, kısıtlama olacak diyor Devlet büyükleri. O halde nasıl bir kısıtlama olsun ki herkes biraz mutlu olsun?

Halil hocam, Yabancı para olsun limit, döviz kuru artışlarından etkilenmeyelim, YDO Duasına çıkmayalım dedi. Çok mantıklı.

Bu Yabancı parayı talep ederken biraz yüksek talep edip, şuan sıkıntı yaratan 200.000 TL barajınıda aşmış olalım diye ben düşündüm. Ve 50.000 Euro teklif edelim limite dedim.
    Elbette buda yetmeyebilir. Ama en azından bu şekilde yıl içinde araç fiyatları artışından etkilenmeyip, limitimizi de 300.000 TL ye yükseltmiş oluruz diye düşündük...
    @machonur

Ben kimsenin kapısın çalmam, hele ne yaptığını bilmediğim hiçbir kuruluşun...

Gerçekten amaçları yardımcı olmaksa, onlar bizi bulur, bizim kapımız herkese açık.

Bu listenin son halini her yerde paylaşacağız. İstekli olan varsa, alır destek olur.

Üye
    machonur Avatarı

Gerçek Adı
    onur
    Son Giriş
    23.07-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    31
    Verilen Beğeniler
    56

@StratoS

Tüzük yönetmelik emin ol senin benim bilmediğim birçok şeyi bilen var. el öpmek ile ağzı aşınmaz. kibir sadece kötülüğü getirir .

50.000 euro limit çok az bence en az 100.000 bin olmalı parası olan alsın. bari koşamıyor, çocuğuyla top oynayamıyor. onunla bir şeyleri yetişebilsin. sıkıntı yaşamasın.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@machonur

Konuyu başka yerlere çekmeyin. Kibir ile konunun alakası yok. Burada var mı bir Dernek? Siz herhalde bir Derneğe üyesiniz ve çekmeye çalışıyorsunuz. Derneklere insanlar gitmez, gitmemeli. Dernekler gider, bulur ve destek olur. Bana engellilik hayatım boyunca hiçbir dernek destek olmadı. Bu saatten sonra da gidip, bana destek olun demem.

Ama siz diyin, siz oradan yürüyün, ben kendi bildiğim yöntentemle gideyim. Amaç fayda sağlamak değil mi?

Üye
    ılgaz20 Avatarı

Son Giriş
    29.09-2021
    Saat
    19:55
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    55
    Verilen Beğeniler
    27

Zaten Değerlendirdiniz! 3
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Mami Junior Mesajı Gör
    @ılgaz20 hocam biz nerde direk alma dedik.
    1. derece yakınları kullansın dedik, yada %90 raporlu olanlar farklı bir uygulama getirilsin.
    https://www.engelliler.biz/forum/oze...ml#post2081769
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: O da mı olmadı, o zaman onlara özel bir limit konsun, [B
    adamların zaten beklentisi ihtiyaç oldugunda sadece ulaşım değil mi[/B]?
    Tekrar tekrar yazıyorum, Araçlarını kendileri kullananlar engelliler için otomobil büyük nimet, en büyük konforumuz açık söyliyim.
    Arabasını kendi başına kullanan hafif engelliler için konfor niye önemli? Daha sık binebiliyorlar, gezip dolaşabiliyorlar, veya iş yerlerine gidebiliyorlar diye mi? Araba süremeyen engellilere gelince "senin derdin ihtiyaç olduğunda ulaşım değil mi?" diyorsun. Sırf engeli ağır diye o insanı "daha az insan" olarak mı görüyoruz? 10 yıl öncesinden bugüne kadar bakıma muhtaç halimle 80 bin km yol gittim, bunun yarısı gezip dolaşmakla geçti. Haftada 2 fizik tedaviye, 2 de yüzmeye gidiyorum. Engelimiz ağır diye bu kısıtlamayı hak ediyorsak bence siz hiç ortalıkta engelli hakları falan diye gezmeyin.

Üye
    machonur Avatarı

Gerçek Adı
    onur
    Son Giriş
    23.07-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    31
    Verilen Beğeniler
    56

@StratoS

ku kadar şeyi de engelliler yazmaz zaten vardır. ama türkiye'de böyle işlemiyor maalesef Türkiye'de ağlamayana meme yok. derneğe üyeymişim üye çekmeye çalışıyormuşum. at çamuru izi kalsın. müslümanlıkta yeri var mı bunun yok. keşke güzel bir dernek olsa da üye olsam . ankara da birkaç dernek vakıf Avrupa'ya götürüyormuş mesala ne kadar güzel. ama yine diyorum . siz hala en iyisini ben bilirim diyorsunuz.

bu da kibirdir.

Üye
    daimon Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:49
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    48
    Verilen Beğeniler
    15

@ılgaz20 seninde belirttiğin gibi bu forumda bazı arkadaşlar %90 üzeri engellilerin ÖTV istisnası hakkına takmış görünüyor. Kendileri %3-5 oranlarla bile ÖTV muafiyetinden faydalansın fakat hayatları boyunca asla araç kullanabilme imkanı bulamayacak oranda engeli olanların aile olarak ÖTV istisnası ile araç sahibi olmalarına karşı çıksınlar. Sebep ise devletin denetim görevini yerine getirmemesi sonucu bu hakkın suistimal edilmesi. Peki benim gibi doğuştan %90 engelli kişilerin ne suçu var.

Bana bir tercih şansı verilseydi, ÖTV istisnası ile lüks bir araç sahibi olmak mı yoksa kendi başına otomobil kullanabilmek mı? Ben hiç düşünmeden ikincisini tercih ederdim.

Zaten engelli olmayan bir kesimin kem gözleri vergi muafiyetinde iken devlet tarafından bize sağlanan bu hakkı kendi aramızda tartışa tartışa heba etmeyelim. Kendi kullanan/%90 engelli yakını kullanan ayrımlara gitmeden topyekün mücadele edelim

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    212
    Verilen Beğeniler
    169

@ılgaz20

Ben seçeneklerden birini söyledim, sende olması gerektiğin şeyi söyle bizde haklısın diyelim.
    Hem bizde 1. dereceye kadar kullanılsın diyoruz.

Kimseye bir ayrımcılık yapalım demiyoruz, sende biliyorsun ki bütün bu olayların başı bu 3.derece muhabbetinden çıktı.
    Varsa bir çözüm önerin söyle. Kimseyi ayrıştırdıgımız yok, sonuçta hepimiz aynı gemideyiz.

Üye
    daimon Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:49
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    48
    Verilen Beğeniler
    15

Kanun ilk çıktığında %90 engelli kişiler üzerine alınan araçlar için 3. dereceye kadar kişilerin kullanımı söz konusu idi ve suistimaller bu günkü kadar yoktu. Ancak daha sonra bu sınır kaldırıldı ve suistimallerin de önü açıldı.

Benim önerim,

1-. %90 engellilerin üzerine alınan araçlar kullanımında 3. dereceye kadar kan bağı kuralının tekrar getirilmesi.

2.- Hizmet akdi ile şoför çalıştırılacak ise ÖTV istisnasının binek araçlar için uygulanmaması, eğer araç hizmet akdi ile şoförlü olarak kullanılacaksa ÖTV istisnasının minibüs tarzı araçlarla sınırlandırılması.

3. Yaşa bağlı hastalıklar için verilen %90 üzeri raporların ÖTV istisnasında kullanılamaması. Hasta fırsatçılarına izin verilmemesi.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@machonur

Burada bir fayda sağmaya çalışıyoruz. Kibirden girdiniz mülümanlıktan çıktınız. At çamur derken kişi kendinden bilir işi misali siz çamur atıyorsunuz.

Şu paylaşımı söz dalaşına sokmayalım. Size uygun gelmiyorsa, desteklemeyin, öneri vermeyin, istediğiniz derneğe gidip üye olun. Ama ben böyle bir yöntem izleyeceğim, saygı duyun olur mu?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    20.11-2021
    Saat
    17:10
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

@daimon
    Önerdiğiniz 3 maddeye de kesinlikle katılıyorum.
    3 değil 5. göbekten bile akrabalığı olmayan, hiç tanımadığı biri geliyor, kendisi araç alıp hakkını kullanamayacak engellinin eline üç beş birşeyler sıkıştırıyor ve altına yarı fiyatına lüks araç çekiyor. 5 sene sonra kendi üzerine devretmesi için de senet imzalatıyor.
    Malesef bu gibi olaylar ve bunlara prim veren engelliler de var.
    Ve her yıl engellilerin aleyhine çıkarılan düzenlemelerin de tek sebebi bu gibi istismarcılar.
    İstismarların önüne geçilmedikçe engelli hakları sürekli kırpılmaya devam edecektir.

Üye
    quadratic Avatarı

Son Giriş
    21.05-2019
    Saat
    17:04
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Benim basit bir onerim var.

"Engelli araci alanlarin odeyecegi KDV miktari 50000 TL yi gecmemelidir."

Alacaginiz arabaya limit koymak yerine devletin alacagi KDV yi limitleyelim. Bu formul yanilmiyorsam (50000×1.18)/0.18 gibi bir ust limite karsilik gelir ama bir soylem degisikligi yaratir.