TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Zaten Değerlendirdiniz! 3
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Selamlar,

Ben bu konuda bir liste hazırlıyorum. Elbette şu meşhur 200.000 TL sınırda var. Sizden ricam, bu sınırı, nasıl ihtiyacımızı karşılar şekilde genişletebiliriz? Komple kaldırmıyorlar. İllaki bir sınırlama olacak. Ama nasıl bir şey olsun, fikir verirseniz sevinirim?

https://www.engelliler.biz/forum/dig...n-haklari.html

Birde bu çalışma ile ilgili şöyle bir yol izlemeyi düşünüyorum.

Cumhurbaşkanlığının yeni kurulan "Sosyal Politikalar Kurulu"na dilekçe ile iletmeyi düşünüyorum.

Üye
    tanerbudak Avatarı

Gerçek Adı
    Taner Budak
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    810
    Verilen Beğeniler
    514

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    @halil385 özel kalem müdürünün aziz ünal olduğundan emin misiniz? maliye bakanlığının sitesinde Mehmet Karataş yazıyor özel kalem müdürü olarak. Aziz Ünal enerji bakanlığı döneminde özel kalem müdürüydü sanırsam
    @daimon zaten vergiler hariç ilk 70.000 TL olarak piyasaya çıktı kanun teklifi. baskılar ile 90.000 TL dediler komisyon görüşmelerinde. en son mecliste oylanırken AKP önerge verdi ve vergiler dahil 200.000 TL olarak yasa geçti. bu önergede AKP bursa milletvekili (kendisi de engelli) imza verdi. o dönem onunla çok sık konuştuk bu konuyu. beni çok yönlendirdi yardımcı oldu. milletvekillerinin elinden maalesef birşey gelmiyor arkadaşlar. bakanlara ulaşmak lazım. ya da cumhurbaşkanına.

Üye
    halil385 Avatarı

Gerçek Adı
    Halil
    Son Giriş
    18.11-2021
    Saat
    15:52
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    47
    Verilen Beğeniler
    46

@tanerbudak yok hocam emin değilim buna ulaşabildim. Muhtemelen diyolagları devam ediyordur diye düşünüyorum.

Faks olarak da bu var sitelerinde zaten 0(312) 415 23 12 oraya faks atsak yalan olacaktır.

@StratoS hocam sınırlamaya toptan karşıyız zaten de işte zevk almaya çalışıyoruz. 50-60 bin euro olarak revize etseler en azından iş görebilir belki

Üye
    ılgaz20 Avatarı

Son Giriş
    29.09-2021
    Saat
    19:55
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    55
    Verilen Beğeniler
    27

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    @halil385
    @Green54
    Devlet engelliler için her türlü GEREKLİ imkana sahip olan otomobillerden vergi almasın istiyoruz. Otomatik vites, yakıt tüketimi düşük uygun hacimli (2.0) bir dizel motor, otomatik kapanan ayna, adaptif hız sabitleyici, geniş bagaj, bağımsız süspansiyon gibi kullanıcılar için her türlü kolaylığı sunan şeyler, hatta gerekli durumlarda 4x4 gibi özellikler de ilave edilebilir.. Bu özelliklere sahip olan ve güvenlik açısından da uygun olan modeller alınabilir.

Burada konuyla ilgili her türlü düşünceyi paylaştıktan sonra bir değerlendirme yapmayı, bir sonuca ulaşmayı amaçlıyoruz. Önerilerimiz zaman içinde olgunlaşacaktır. Örneğin sınıf bazlı fiyat sınırı uygulamasında ısrar eden biri olarak, fiyat konusunda katı bir sınır konulmasına karşıyım. Bu durumda ne yapılabilir? Belirtilen sınıra kadar ötv indirimi tam olarak uygulanır, fazlası da engelliden istenir. Böylece devlet engellinin refahını gereken seviyeye yükseltmek için bir kolaylık yaparken, fazlasını isteyenin de aradaki farkı ödemesi sağlanabilir.

Üye
    ılgaz20 Avatarı

Son Giriş
    29.09-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    55
    Verilen Beğeniler
    27

Kişisel görüşlerin ifade edilmesine karşı değilim, ancak çoğu zaman bu tartışmaların "her kafadan farklı ses" noktasına geldiğini görüyoruz.

Biraz daha ileri götürüyorum, kendisine hak verilirken diğerlerinin hakkının kısıtlanmasını isteyenler bile oldu."Fiyat sınırı özel donanımlı araçlarda kalksın, 1.6 motor sınırı geri gelsin razıyız. %90 raporlu olanlarda da 1.6'ya ek olarak 200.000 sınırı gelsin, çünkü çoğu araç bu kategoride satılıyor, haliyle istismar da çok oluyor. hatta 3. dereceden yakınların kullanması şartı da geri gelsin" diyenler oldu.

-1.6 motorlu 520i, E180 gibi araçlar alınabiliyorsa, niye bu araçların 2.0 motorlu olanları alınamasın? Arada fazla fiyat farkı da yok.

-Kışları sert geçen yerde yaşayan bir engelli, bu modellerin yarı fiyatına satılan Subaru Forester'a , sırf motoru 1.6 değil diye binemez.

-Kendi vücudunu hareket ettiremediği için araç süremeyen bir engelli, niye kendi arabasını sürebilen engelliler gibi E sınıfı araçlara binemesin? Aksine bu durumdaki arkadaşlarımızın büyük araçlara binmesi gerekmez mi? Hareket rahatlığı, inme-binme kolaylığı, taşınacak eşyaların çokluğu gibi şeyler bu gruptakilere de lazım. (bugün itibarıyla D sınıfı 320d, C180'i geçtim Talisman, Superb gibi sınıfının ucuz modelleri bile alınamıyor.)

-3. dereceden akraba kuralının olduğu yıllarda 1.6 motorlu en pahalı arabaları gözüne kestirip, bunları uzaktaki engellinin üzerinden alan sahtekarlar vardı. Bu sahtekarlar yine o ailelerin üzerine maaşlı bir şoför tutuyor, maaşı da kendisi ödüyor, bu anlaşmalı "şoför"ler de maaşı aynen iade ediyor. Kanunda yazıldığı gibi. O şoför o araca bindiği sürece istediğini yapabilir, engelli hiç binmese bile istediği kadar kullanabilir.

Peki o engelli ölürse ne olacak?
    Buna karşı da senet imzalatmışlar.
    Artık bu sahtekarlar çok yukarılarda takılmıyor. Mütevazı davranıp 200.000 sınırı içindeki arabalara biniyorlar.

Üye
    savior44 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:10
    Yaşadığı Yer
    Malatya
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    3

Bence ;

Aracı kendisi kullananlara 1.6 motor fiyat limitsiz, 1601- 2000 motora kadarsa 300 bin TLsınırı ile sadece 2. Dereceye kadar kullanma izni olmalı.

Yüzde 90 üzeri raporlu aracı başkası kullananlara da 1.6 motor 250 bin TL sınırı ve 3. Dereceye kadar kullanım izni olmalı

Üye
    ılgaz20 Avatarı

Son Giriş
    29.09-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    55
    Verilen Beğeniler
    27

@savior44
    Bir önceki yazıda durumu belirttim zaten. 1.6 olunca istediğin her türlü arabayı al, 2.0 olunca sadece bir-birkaç kısıtlı modelle idare et. Olacak iş değil. Adalet anlayışına gel. Örnek veresim yoktu ama yine de kendimi tutamıyorum.

1.6 motorlu en pahalı arabayı merak ettim, direkt E180 AMG paket aklıma geldi. Net fiyat 470.000 TL. Vergisiz 248.199 TL.
    2.0 motorlu, sınıf ve marka değeri açısından bir seviye aşağıda olan modellere baktım sonra. En bilineni Passat.
    Passat'ın en ucuz 2.0 modeli, 2.0 TDI 150 PS DSG Comfortline. Net fiyatı 336.700 TL, Vergisiz 135.875 TL.
    2.0 motor o kadar lüks bir şey ki. Aman Allah... Yasakla gitsin.

Bir sonraki maddeye gelince... Aslında bu konuyu da daha önce anlatmıştım. Şimdi biraz daha konuyu açıyorum. Bu dedikleriniz ayrımcılık olmakla kalmayıp nefret söylemine bile varabilir. Engel durumu ağır olanlara daha dar kapsamlı bir sınırlama istiyorsunuz. Bunu derken bir de hafif bir engeliniz varsa, tebrikler. Kategorizasyonu kabul etmişsiniz demektir. Tekrar soruyorum. %90 + engellilere farklı bir sınırlama getirme gerekçeniz nedir?

Üye
    egemmm Avatarı

Gerçek Adı
    Osman
    Son Giriş
    01.12-2021
    Saat
    09:09
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    172
    Verilen Beğeniler
    318

@ılgaz20

%90 ve uzerı agır engelliye giriyor . normalde zaten kendı kullanamaz akrabaları engellei uzerınden arac alarak istedıklerı gıbı kullanıyorlar. calıstıgım iş yerınde ananesinin üstüne arac alıp , engellı kısının arabayı dahi görmediğini biliyorum . o yuzden boyle fırsatcılar ıcın %90 ve uzerıne sınır getırılebılır . ancak aracı kendısı kullanacak sa uzuv kayvı var ise fiyta sınırı olmamalıdır.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Selamlar,

Sanırım en mantıklısı ve en anlatılabilir olanı Euro cinsinden limit. Satın alınan gün merkez bankası kurlarına göre karşılığı kadar olan araç alınabilir.
    Örneğin: 50.000 Euro limit konsa, o günkü kur üzerinden çarpılır. Bu sayede döviz kurları ve enflasyon bazlı sıkıntıların önüne geçer diye düşünüyorum. Hem Yeniden Değerleme Oranı vb tatışmaların da önüne geçmiş olur.

halil385 hocama öneri için teşekkürler. Aksi görüş yoksa bu öneri üzerinden gidelim?

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    212
    Verilen Beğeniler
    169

3. derece yakınları kullanabilir maddesi kaldırılmadıgı sürece istediğinizi yapın önünüze bu engel olarak gelecek.
    Yine suistmail devam edecek, birileri nemalanacak.
    Kanunun asıl çıkma sebebide budur zaten.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@Mami Junior

%90 üzeri engelli de bu var. Nasıl bir çözüm olabilir sizce? Çünkü çoğu %90 üzeri engelli araçları kullanamıyor. Kaldırılsa bu madde, nasıl araç alacaklar? Önerinizi iletin. Biz mücadele edelim iletelim.

Şöyle ifade edeyim. Ben Kamu İlişkileri Uzmanıyım. Yani Şirketimin Kamu İlişkilerini takip ediyorum. Bu yıl özellikle bu dönem kadar Vatandaşa hizmet etmeye çalışan ve tüm bürokratların ayakta olduğu bir dönem daha görmedim. Biz gerekli yerlere ulaşabilirsek, sorunlarımızın çoğunu çözeceğimizi düşünüyorum.

Ve gerekli yerlere de ulaşacağım

Üye
    machonur Avatarı

Gerçek Adı
    onur
    Son Giriş
    23.07-2019
    Saat
    15:04
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    31
    Verilen Beğeniler
    56

@ılgaz20

niye passat onu anlamıyorum. niye bu kadar sığ düşünüyorsunuz. tamam güzel görünsün ama.... Bizim için gerekli olan geniş karlı buzlu yollarda kalmayacak, sellerde bujisiz olup bizi öldürmeyecek araçlar.. Jimmy gibi bizim sandalyemizi koltuk deyniğimizi almayan değil, ailecek çocuğumuzla çocuğumuzun arabasını koyabileceğimiz ve bizim de arabamızı sandalyemizi koyabileceğimiz yeterli olalacak araçlar. JEEP, SUBARU, TOYOTA, LAND ROVER gibi lüks mü ? asıl bizim lükse ihtiyacımız var parıltıya değil iyi çekişe, 20 inç ekrana değil bir sorun olduğunda ekranda bize gösteren her yerde sensör olan araca...

o kadar engelli vakfı derneği var ne işe yarıyorlar yazsanıza arasınıza mail atsanıza....

tamam engelli yakınları ve engelli için Kanunda ayrı ayrı maddeler (fıkralar) çıkarsınlar.. Yakına en fazla 200.000 bize 500.000 versinler .

SADECE boş konuşuyorsunuz. yazın mailleri derneklere vakıflara buraya atın . ben yaptım... sıra sizde

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    212
    Verilen Beğeniler
    169

@StratoS

Biliyorum kullanamadıklarını, kanun yine eskisi gibi 1. derece yakınları kullanabilsin olsun.
    3. derece nedir yahu, dıdısının dıdısı.
    Zaten bu sebepten başımıza geldi.
    Bi kaç münferit olaydan dolay koca konun değiştiril mi?
    Sıkıntısı olanları emniyet özel izin verir ruhsata yazdırır bu kadar basit.
    O da mı olmadı, o zaman onlara özel bir limit konsun, adamların zaten beklentisi ihtiyaç oldugunda sadece ulaşım değil mi?
    Tekrar tekrar yazıyorum, Araçlarını kendileri kullananlar engelliler için otomobil büyük nimet, en büyük konforumuz açık söyliyim.
    Bunda bu kadar sorun çıkarılması cidden çok zoruma gidiyor.

Üye
    ılgaz20 Avatarı

Son Giriş
    29.09-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    55
    Verilen Beğeniler
    27

@Mami Junior @egemmm

1. Eğer bir engelli aracından yararlanamıyor ve sadece 3. derece akrabası kullanıyorsa, veya daha önce anlattığım gibi şoför tutma sahtekarlığı ile akraba bağı olmayan biri kullanıyorsa, fiyat sınırı getirerek sadece istismarı sınırlamış olursunuz. Dediğiniz gibi uzuv kaybında böyle bir ihtimal yok. Ancak %90 üstü engellilerle ilgili denetimleri arttırmak yerine fiyat sınırı getirmek tamamen ''siz de ucuz araba binin ne olacak'' kafasının ürünüdür. Bir de farklı bir durum var.

Bir engellinin parası yoksa ve bir yakınının parasıyla ötv indirimli araba alıyorsa, niye ağırlıklı olarak yakınının kullanmasına izin vermesin? Arabayı ailenden biri alırsa ve sen ondan ayda yılda bir yararlanabiliyorsan sorun yok, ancak bir yakının sana araba alır ve sen buna haftada 2 3 kere biner, onun dışında yakınına verirsen istismar var... Olacak şey değil. Siz bu durumda direkt ''kardeşim sen araba alma'' demiş oluyorsunuz. Denetlemek kadar kolay bir şey yok.

Üye
    ılgaz20 Avatarı

Son Giriş
    29.09-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    55
    Verilen Beğeniler
    27

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @machonur
    Sıkıntınızı anladım. Ben o Passat'ı farklı bir örnek için vermiştim ama şu ''arazi aracı'' gerekliliğine ben de katılıyorum. Evet sadece ''arazi aracı'' açısından bakarsak Suzuki Jimny gibi aşırı derecede küçük bir araçtan bile örnek verebiliriz. Veya güvenliği sıkıntılı Dacia Duster da olabilir. Ben de yurt dışında compact suv olarak tabir edilen araçların alınabilmesi için özel bir fiyat sınırı getirilmesini istedim. D sınıfı station wagon araçlarla aynı iç hacme sahip olan SUVlar yani. Sınıf bazlı fiyat sınırı uygulamasını bunun için düşündük. İhtiyacın neyse alacaksın, devletimiz de ona göre senden ötv almayacak. Bu sınıfta Subaru Outback, Mazda CX-5, Jeep Cherokee, Toyota Rav4 gibi modeller var. Eğer Land Rover Discovery, Toyota Prado, Mercedes GLC gibi modellere terfi etmek isteyenler varsa onlar da sınırın üstünde kalan miktarın ötvsini öder... Yani ya hep ya hiç değil. Sınır kaç olursa olsun biraz daha ileri bir model isteyenler çıkacaktır, ve haklılar da. Sınırın bir miktar üstüne çıktık diye verginin tamamını talep edip bizleri bir kalıba sokmaya çalışıyorlar, bunu istemiyoruz.

Ancak sadece bu araçlar için sınır bu kadar yükseltilmelidir. Eğer vergi dahil fiyat baz alınır ve bu sınır bütün araçlara uygulanırsa, 1.6 motorlu orta-üst sedan araçların tekrar ötv indirimli satılması gündeme gelecektir. İşte bu doğru değil. Eskiden Rav4 alınamazken E serisi 5 serisi alınabiliyordu... Şimdi ikisi de alınamıyor. Olması gereken Rav4'e izin verip E serisini yasaklamak (veya ötvnin bir kısmını ödemek şartıyla)