TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    marto1 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:11
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    79
    Verilen Beğeniler
    103

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    10 Ağustos 2019 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 30858
    TEBLİĞ
    Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan:
    ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL
    TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ
    (SERİ NO: 6)

Elinizde istediğiniz kadar eski sürekli rapor olsun geçmiyor aha da aşağıda kanun var

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20190810-8.htm

Tekrar yazıyorum e-raporlarda bekleme olayı yok,eski rapor olan ve sisteme işletilmemiş raporlar hastane ile yazışılır aynı zamanda il sağlık müdürlükleriyle yazışılır tertibat kodlamaların teyidi için bu üstteki tebliğ yayınlandıktan sonra olmaya başladı yeni değil.....yazıyor okuyun tebliği

Üye
    delikanlibankaci Avatarı

Gerçek Adı
    fazlı ayan
    Son Giriş
    27.10-2020
    Saat
    20:37
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Mami Junior Mesajı Gör
    @delikanlibankaci

Peki, Neden tekrar bi rapor almıyorsun ki?
    Mami Junior kardeşim Neden mi? biraz uzun olacak ama dikkatle okuyun lütfen;

10 AYLIK bebekken çocuk felçi geçirdim. Çocuk felci aşısı bana yapılmamış-Çok ağır geçirmişim- Virüsle mücadelede hayatta kaldım. Fakat sağ ayağımı belime kadar benden aldı virüs. Ağır polio sekeli yüyüyemiyordum . Kas gücü sıfır. ellerim üzerinde yürüyordum .İlk okula annem beni bisikletle götürüp getirirdi.7 yaşındayken 10 cm kısalık gidermek için ilk kez Türkiye de ayak uzatma ameliyatını ben oldum. Uzun baçak yürüme çihazı sayesinde yürüyebilmeye başladım .Ortaokul ve liseyi bitirdim.18 yaşında 2022 sayılı yasayla ilk engelli sağlık kurulu raporumualdım. Engellli maaşı bağlandı. Bu parayla dersaneye kaydoldum. istanbul üniversitesi uluslararası lişkiler bölümünü yüzde birlik dilimle kazandım. Engelli olarak çalışabilmek istiyordum. Yine devlet tarafından sağlık kurulu engelli raporuyla çalışabilir raporu aldım iş ve işci kurmuna bu raporla kaydoldum. İlk gönderildiğim iş banka idi. Banka beni tekrar devlet hastanesine gönderdi. Ordan da engelli sağlık kurulu çıkardım. İett yeni rapor istedi onu çıkardım .Vergi indirimi istedim.tekrar resmi rapor 2 yılda çıktı.Bu arada sayamayaçağım diğer resmi raporlarıda çıkardım. geçen yıl emekliyede ayrıldım. Bir çocuğum var 7 yaşında okula ve diğer etkinliklere götürmek için verilen kıdem tazminatımla araba alayım dedim.sürücü adayları için sağlık raporu istendi.engelli olduğumu belirlemek için 2019 10 ayda Haydarpaşa numune hastenesi sağlık kuruluna ve başhekimine 3 kez gittim 3 ayda sisteme en son aldığım engelli raporunu kaydettirerek engelliişlettirdim. 2019 aralıkta Sürücü raporu için devlet hastanesinden sonra komisyona yönlendirildim.n 3 ay bekledim ve b engelli tertibat kodlarını içeren sürücü raporu olabileceğimi kanıtlayan rapor aldım .1 yıl ehliyetle uğraştım.47 yaşımdayım 47 yıldır bu ülkede rapor eziyieti kadar diğer eziyetleri de çektiren bu sisteme karşı onca azme karşın isyandayım kardeşim. Yaşadığım eziyetleri azmimle aştım. Daha öncesinden de 7 tane resmi Engelli sağlık raporum var. Hepsi de devlet kayıtlarında sürekli ibareli en düşüğü en son çıkardığım vergi indirim raporu %50. Ben bu raporları ne eziyet içinde aldığımı unutamıyorum. Engellilere yapılan bu rapor eziyeti sebebiyle bu vakitten sonra kendi isteğimle rapor almam mümkün değil. Yemin ettim bu konuda. Vergi dairesi resmi dilekçemle -tüm belgerimi noterden aslı gibidir yaparak ekleyip- ötv indirimini talep ettim Cevabını bekliyorum. Vergi dairesi yazı ile beni devlet hastanesine yönlendirirse ve devlet engelli raporu almak için engellilere eziyet etmeden ,rapor almamızı sağlarsa giderim. Daha önce kazanılmış haklarımı tekrar kazanmak için eziyet görmekten bıktım.
    Engelli raporumu yenilediğimde oranımın yükseleceğine %100 eminim.
    Konu delikanlibankaci tarafından değiştirilmiştir (01.10-2020 Saat 10:58 ).

Üye
    kardelenn Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    119
    Verilen Beğeniler
    23

@marto1

bugün gittim olmaz dediler yeni rapor istiyorlar

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    28.10-2020
    Saat
    13:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    189
    Verilen Beğeniler
    100

@delikanlibankaci

Haklısın ama bunları yaşamayan engelliler varmı acaba ?
    Defalarca hastaneye git, günlerce uğraş bi rapor alabilmek için.
    5 yılı dolu aracımı satabilmek prosedürler için güncelerce uğraştım, çünkü bir çok kurum bi çok şeyi bilmiyor taki bilene denk gelene kadar.
    Malasef yaşayarak tecrübe ediyoruz herşeyi.
    Ama şunu duymuştum, belli bir yıldan önceki raporlar kabul edilmiyor diye.
    Takdir senin, burda kaybedeeceğin süreyide orda kazanırsın, yine sen bilirsin.

Üye
    delikanlibankaci Avatarı

Gerçek Adı
    fazlı ayan
    Son Giriş
    27.10-2020
    Saat
    20:37
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @Mami Junior

Hak verilmez alınır. Kazanılmış hakları göz göre göre kaybetmek engelli camiasının sahipsiz olmasından kaynaklanmaktadır.Engelliler kendi haklarına sahip cıkmassa kim sahip çıkabilir. Boyun eğme genel kabul görmüştür .Ben Allahtan başkasının önünde eğilmem kardeşlerim. Hakkım olanı alana kadarda sonuna kadar kanun ve hukuk içinde hakkımı ararım.sürekli engelli raporu olanlardan ve sisteme işletenlerden yeni engelli raporu istenemez.
    Süre konusuna gelince yurtdışından araç getirme alternatifim var. Hakkımda herşeyin hayırlısını allahtan dilerim.Zaman kaybetmek lehime mi aleyhi me mi olur bunu zaman gösterecek

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    2

Bu karardan sonra güncelleme yaptılar farkında değilsin sanırım.

Engellilere, (Değişik ibare:RG-10/8/2019-30858) engellilik sağlık kurulu raporu veya ÇÖZGER” şeklinde, “engelli sağlık kurulu raporları” ibaresi “engellilik sağlık kurulu raporları veya ÇÖZGER’ler verilmesine dair ilgili mevzuatın değişmesi halinde, değişiklik tarihinden önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan engelli sağlık kurulu raporları ÖTV istisnası uygulamasında geçerlidir. Ancak, Özel Tüketim Vergisi Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten önce alınmış sağlık kurulu raporlarına dayanılarak bu istisna kapsamında işlem tesis edilmez.

(Değişik ibare:RG-10/8/2019-30858) Engellilik sağlık kurulu raporunda veya ÇÖZGER’de, raporun süresiz olduğunun belirtilmesi halinde herhangi bir tarihle sınırlı olmaksızın; belirli süre içinde geçerli olduğunun belirtilmesi halinde, raporun süresinin bitimine altı aydan az bir süre kalmaması kaydıyla, bu süre içinde, ilk iktisabı yapılacak taşıtlar bakımından söz konusu raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılabilir.
    Süreli raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılması halinde, raporun süre bitiminde ÖTV istisnasının devamı için yeni rapor ibrazı aranmaz. (Ek cümle:RG-10/8/2019-30858) Aynı şekilde, ÇÖZGER’e istinaden istisnadan yararlanılması ve taşıtın alındığı tarihten itibaren beş yıllık süre içinde malul veya engellinin 18 yaşını doldurması halinde, ÖTV istisnasının devamı için erişkinler için engellilik sağlık kurulu raporu ibrazı aranmaz.
    Malul veya engelliler tarafından ibrazı zorunlu (Değişik ibare:RG-10/8/2019-30858) engellilik sağlık kurulu raporunun veya ÇÖZGER’in örneği ile şekli ve içeriğine ilişkin açıklamalar, söz konusu raporun verilmesine dair ilgili mevzuatla belirlenmiş olup, rapor tarihi dikkate alınmak suretiyle bu tarihte geçerli mevzuatla yapılan belirlemeler çerçevesinde raporun uygun olup olmadığı vergi dairesince tespit edilir. Bu kapsamda, (Değişik ibare:RG-10/8/2019-30858) engellilik sağlık kurulu raporu veya ÇÖZGER verebilecek yetkili sağlık kurumlarının kontrolü de Sağlık Bakanlığının resmi internet sitesinden yapılır.

Güncel ÖTV Mevzuatında 1.5 Ortak hususları sonuna kadar okuyun

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?M...evzuatTertip=5

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Jungle Mesajı Gör
    Bu karardan sonra güncelleme yaptılar farkında değilsin sanırım.

Üye
    Sedat Yıldırım Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat Yıldırım
    Son Giriş
    29.10-2020
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    11

2015'te Ötv'siz araç aldığım sürekli olan raporu maliye kabul etmedi, tıpkı eski ehliyetlerin yenilenmesi gibi bu raporunda yenilenmesi, üzerinde yeni ehliyetteki kodların raporda da yazması gerekiyormuş. Mhrs üzerinden devlet hastanesi sağlık kuruluna randevu aldım, Ötv'siz araç için rapor almak istiyorum dedim hastaneye gittiğimde. Sonra heyet doktorlarına muayene oldum, aynı gün saat 15:30'da raporumu aldım. Hiç bir sıkıntı yaşatmadılar.
    Gözüm çok korkuyordu ama şükür korktuğum gibi değilmiş.
    Tabi hastaneden hastaneye, doktordan doktora bu durum değişiyor. İlk raporda hayatımı kararttılar, B sınıfı ehliyetimi H yapmak için gittim, çıkan raporda araç kullanamaz raporu verdiler, elimdeki hazır ehliyette gitti. 6 ay süründürdüler.
    Bu dediğim hastane İstanbul'daydı.
    Allah c.c. doktorların insan olanıyla karşılaştırsın. 🤲

Üye
    melihbe Avatarı

Gerçek Adı
    Mb
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:25
    Yaşadığı Yer
    Ank
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    0

Rapor ne olarak verildi. Kodları sağlık raporunami yazdilar ? Hangi hastaneden aldiniz ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    28.10-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    189
    Verilen Beğeniler
    100

@delikanlibankaci

Senin tercihin, senin kararın.
    Bu ülkede dün söylenen bugun geçerliliğini yitiyor malasef.
    Ama yukarda arkadaş demiş, eski raporunda sistemde kayıtlı oldugu için hastaneden tekrar rapor alman bi sıkıntı oluşturmaz.
    Tabi Sen böyle diretince, hakkını kaybedecekmişsin izlenimi de oluşuyor.
    Hakkında hayırlısı olsun, inş olumlubi sonuca kavuşursun.

Üye
    Sedat Yıldırım Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat Yıldırım
    Son Giriş
    29.10-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    11

Raporun içeriği Ötv'siz araç alımı.
    Raporda "sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir" yazılı.
    Ayrıca engel durumu detaylı yazılı.
    Ehliyetteki kodların karşılığı olan engel durumu yazılı.
    Sivas Devlet Hastanesinden aldım.

Üye
    melihbe Avatarı

Gerçek Adı
    Mb
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:25
    Yaşadığı Yer
    Ank
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    0

Benim rapor 2014, şimdi tekrardan rapormu almak gerek anlamadım ben bu işi. Araç almak için bayiye gittiğimde kodlu ehliyet ve engel durum derece bildirir raporunu istediler. Gönderdim sorgulattılar araç alabilir denildi. Tertibatlı araç kullanır raporunu bile istemediler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    2

@marto1

Bu kanuna eklemeler yapıldı 10.08.2019 tarihinde.

Üye
    kardelenn Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    119
    Verilen Beğeniler
    23

@marto1

bugün gidip sordum zaten vergi dairesine olmaz dedi ve ibareyi gösterdi tüm kontrolü elden araç kullanabilir ibaresi var bende orada sadece hareket ettirici aksamda özel tertibat taşıt kullanması gerekir olucak dedi

Üye
    Sedat Yıldırım Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat Yıldırım
    Son Giriş
    29.10-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    11

@melihbe

Bende raporumu 2015'te aldım, o zaman o raporla Ötv'siz araç aldım. Beşinci yıl doldu, şimdi aynı raporu kabul etmediler raporum sürekli olduğu halde.
    Ağustos'ta yeniden rapor aldım, "sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı araç kullanması gerekir" ibaresi yazılı.
    Bu raporla Ağustos'un 14'ünde araç sipariş sözleşmesi imzaladım. Nasipse bu hafta otomatik aracımı teslim alacağım İnşeAllah. 🤲

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    28.10-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    189
    Verilen Beğeniler
    100

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Sedat Yıldırım
    Bende bu sene araba aldım ve 2012 yılında aldıgım raporla.
    Bence onların takıldıkları bazı noktalar var ve o yüzden tekrar rapor istiyorlar.