TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    delikanlibankaci Avatarı

Gerçek Adı
    fazlı ayan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:52
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @marto1
    Benim tüm raporlar resmi kurumlarda ve dijital olarak kayıtlı sahtecilik yok.fakat vergi dairesi henüz ötv muafiyetli arac alma konusunda izin vermedi.

Benim en son aldığım engelli raporum 2000 ekim ayı vergi indiriminden yararlanmak için alınan sürekli bir rapordur.Sürekli yüzde elli oranlı sağ alt ekstrimitede ağır polio sekeli DİR. Vergi indiriminden yararlanır olarakta 2001 ekim ayında maliye bakanlığı sağlık kurulu komisyonunca da onalylanmıştır. Ulusal engelli veri tabanına ağustos 2019 yılında bu en son engelli raporumuda kaydettirdim. Akabinde hayatımda ilk kez ehliyet almak için sürücü adayları için raporumu aile hekimi devlet hastanesi ve komisyon olarak görünüp. Tertibat kodlarıda ötv muafiyetli araç almama yeterli b engelli raporuda aldım. Ehliyet kursuna kaydoldum. yazılı ve direksiyon sınavını da geçerek .15.09.2020 bu ay ehliyetimi de aldım. Vergi dairesi ötv tebliği 2002 de çikti senin engelli raporu bu tarihten önce alınmış diye diye bana olur vermedi.engelli raporum sürekli ve 2019 yılında aldığım hastaneye götürüp bashekim mührü ve ıslat imzasıyla ulusal engelli veri tabanına girildiği için eski değil tarih itibariyle yenilenmiş sayıkması gerektiği açıktır. Dilekçe yazdım evraklarla ötv indirimli araç alma talebimi resmi olarak ilettim. Sonucu bekliyorum.
    Her şey sistemde görülüyor. Ulusal Engelliler Veri tabanı niye çıktı. Kurumların burdan sorgulaması için. vergi dairesi 2002 yılı gibi eski bir tebliğle bana hakkım olan ötv indirimini vermemek için ayak sürümesi Haksız bir fiildir. Sebebsiz fakirleşmeme araç alamamama sebeb olmaktadır. Anayasadaki engellilere pozitif ayrımcılık ada bağdaşmaz. kurumların tebliğleri anayasaya ve kazanılmış haklara engel olamaz.2002 Yılında çıkan köhnemiş eski tebliğe dayanarak engelli hakları yok sayılmamalı. Bu konuya engelli dernekleri sahip çıkması gerekir. Ben bireysel olarak hakkımı her zaman savunan bir insanım. Hakkını savunamayan diğer engelli kardeşlerimiz ne yapacak?

Üye
    marto1 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    87
    Verilen Beğeniler
    116

Dediğim gibi olsa değil hocam bu şekilde herşey ben de gidip sora sora öğrendim yanlış anlamyın herkes bir şeyler söylüyor olay bu ben de mağdur oldum ve bu mağduriyet sonucunda yeni rapor çıkardım.Eski rapor muhabbeti yüzünden aracımdan oldum....

Ben kendim için değil amcaoğlu için sağ ayak protez bir çok şeyi beraber yaptık ettik ben çok hoşlanmasamda amcaoğluna Opel grandland X aldık geçen hafta rapor onaylandıktan (1 saat sürmedi inanın) sonra bayiye bayiye ödemeyi yaptık indirimde oldu haftaya çarşamba araç gelecek Full paket ve ötv sınırı aşmıyor

Herkes için hayırlısı olsun ne diyelim

Hocam zaten elinizdeki raporu kabul etmeleri mümkün değil

ben de %50 2006 ,%60 2007-ve 2014 te %45 Raporlarla araç vermediler eski ve rapor tanımı uyumsuz.Ve tüm veriler sisteme kayıtlı

Hatta bu sebepten ötürü areacımı alamadım bu konularda bayiler bilgisiz ve cahil.

Yazdıklarınızın tamamaına katılıyorum...Banada aşağıdaki şekilde yapılması gerektiği söylenildi.

d) Onuncu paragrafında yer alan “incelenerek” ibaresinden sonra gelmek üzere “bahsi geçen raporun aranan şartları taşıdığının tespitini müteakip geçerli ve malul veya engellinin haiz olduğu en son tarihli rapor olduğunun Sağlık Bakanlığının sistemi üzerinden elektronik ortamda teyit edilmesi (bu şekilde teyit edilemeyenlerin ilgili hastaneden/il sağlık müdürlüğünden teyit edilmesi) üzerine,” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 4 Ç)
    20/2/2019 tarihinden itibaren düzenlenen engellilik sağlık kurulu raporlarına istinaden işlem yapılabilmesi için raporun “Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir” değerlendirmesini içermesi şarttır. Bu tarihten itibaren düzenlenmekle birlikte söz konusu değerlendirmeyi içermeyen raporlara istinaden işlem yapılmaz.Bununla birlikte, 20/2/2019 tarihinden önce düzenlenen engelli sağlık kurulu raporlarına istinaden işlem yapılabilmesi için ise raporun, maluliyeti veya engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın sadece otomatik vitesli taşıtların) kullanılması gerektiğine dair değerlendirme içermesi gerekir. 20/2/2019 tarihinden önce düzenlenen raporlardan; taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirme bulunmayanlar ile “Özel tertibatlı araç kullanabilir”, “Otomatik vitesli araç kullanabilir”, “Otomatik vitesli araç kullanması uygundur” gibi bir zorunluluğu değil, tercihi veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeleri içeren raporlara istinaden işlem yapılmaz. Ancak, taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirmeyi içermemekle veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeler içermekle birlikte, raporda yer alan tespit ve açıklamalardan (sağ veya sol kol/bacak uzuv yokluğu veya uzuvların fonksiyonlarını yitirdiği/yerine getirmediği/kullanılamadığı ve benzeri) özel tertibat gerekliliğinin açıkça anlaşılması halinde, bu raporlara istinaden de işlem yapılabilir
    https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20190810-8.htm
    Konu marto1 tarafından değiştirilmiştir (01.10-2020 Saat 00:50 ).

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    29.11-2020
    Saat
    14:47
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    16

@delikanlibankaci

Sağ bacakta uzun yürüme ortezi mi kullanıyorsun?

Üye
    marto1 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    87
    Verilen Beğeniler
    116

Ben değil üstadım Benim sol kolumda brakial pleksus var.. Kısmetse ocak ayının bekliyorum.
    Amcamın oğlu protez-ortez kullanıyor ben o konuya tam vakıf değilim ama onun araç işlemlerini beraber yaptık.

Üye
    kardelenn Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    121
    Verilen Beğeniler
    23

@marto1

benimkinde tüm kontrolü elde olan otomatik vitesli araç kullanabilir yazıyor

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    2

vergi memurları sağlık bakanlığı sisteminden göre biliyor. hatta şöyle bir madde var ÖTV mevzuatında;

alul veya engellinin, birden fazla (Değişik ibare:RG-10/8/2019-30858) engellilik sağlık kurulu raporunun veya ÇÖZGER’inin bulunması halinde, en son tarihli rapor bu uygulamada dikkate alınır. (Ek cümle:RG-10/8/2019-30858) İlgili mevzuat uyarınca, malul veya engelli adına düzenlenen en son tarihli rapordan önce düzenlenen raporlar, süresine bakılmaksızın yeni rapor tarihinden sonra yapılacak başvurular bakımından geçersiz olduğundan, malul veya engellinin birden fazla engellilik sağlık kurulu raporu veya ÇÖZGER’inin bulunması halinde bu uygulamada en son tarihli rapora istinaden işlem yapılır. Malul veya engelli tarafından geçerli raporun ibraz edilmediğinin tespiti ve ibraz edilmeyen en son tarihli raporun da ilgili istisna uygulamasında aranılan mahiyette olmaması durumunda, ziyaa uğratılan vergi, vergi ziyaı cezası ve gecikme faizi ile birlikte malul veya engelliden aranır.
    (Değişik ibare:RG-10/8/2019-30858) Engellilik sağlık kurulu raporunda veya ÇÖZGER’de

ve devamında ;

Değişik ibare:RG-10/8/2019-30858) Engellilik sağlık kurulu raporunda veya ÇÖZGER’de, raporun süresiz olduğunun belirtilmesi halinde herhangi bir tarihle sınırlı olmaksızın; belirli süre içinde geçerli olduğunun belirtilmesi halinde, raporun süresinin bitimine altı aydan az bir süre kalmaması kaydıyla, bu süre içinde, ilk iktisabı yapılacak taşıtlar bakımından söz konusu raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılabilir.

ÖTV MEVZUATININ 1.5 ORTAK HUSULAR KISMINI SONUNA KADAR OKUYUN.

ÖTV Mevzuatı 1.5 Ortak Hususlar

Engellilere, (Değişik ibare:RG-10/8/2019-30858) engellilik sağlık kurulu raporu veya ÇÖZGER” şeklinde, “engelli sağlık kurulu raporları” ibaresi “engellilik sağlık kurulu raporları veya ÇÖZGER’ler verilmesine dair ilgili mevzuatın değişmesi halinde, değişiklik tarihinden önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan engelli sağlık kurulu raporları ÖTV istisnası uygulamasında geçerlidir. Ancak, Özel Tüketim Vergisi Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten önce alınmış sağlık kurulu raporlarına dayanılarak bu istisna kapsamında işlem tesis edilmez.

Malul veya engellinin, birden fazla (Değişik ibare:RG-10/8/2019-30858) engellilik sağlık kurulu raporunun veya ÇÖZGER’inin bulunması halinde, en son tarihli rapor bu uygulamada dikkate alınır. (Ek cümle:RG-10/8/2019-30858) İlgili mevzuat uyarınca, malul veya engelli adına düzenlenen en son tarihli rapordan önce düzenlenen raporlar, süresine bakılmaksızın yeni rapor tarihinden sonra yapılacak başvurular bakımından geçersiz olduğundan, malul veya engellinin birden fazla engellilik sağlık kurulu raporu veya ÇÖZGER’inin bulunması halinde bu uygulamada en son tarihli rapora istinaden işlem yapılır.

Burada son rapor ile işlem yapılır diyor...!!

Malul veya engelli tarafından geçerli raporun ibraz edilmediğinin tespiti ve ibraz edilmeyen en son tarihli raporun da ilgili istisna uygulamasında aranılan mahiyette olmaması durumunda, ziyaa uğratılan vergi, vergi ziyaı cezası ve gecikme faizi ile birlikte malul veya engelliden aranır.

(Değişik ibare:RG-10/8/2019-30858) Engellilik sağlık kurulu raporunda veya ÇÖZGER’de, raporun süresiz olduğunun belirtilmesi halinde herhangi bir tarihle sınırlı olmaksızın; belirli süre içinde geçerli olduğunun belirtilmesi halinde, raporun süresinin bitimine altı aydan az bir süre kalmaması kaydıyla, bu süre içinde, ilk iktisabı yapılacak taşıtlar bakımından söz konusu raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılabilir.
    Süreli raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılması halinde, raporun süre bitiminde ÖTV istisnasının devamı için yeni rapor ibrazı aranmaz. (Ek cümle:RG-10/8/2019-30858) Aynı şekilde, ÇÖZGER’e istinaden istisnadan yararlanılması ve taşıtın alındığı tarihten itibaren beş yıllık süre içinde malul veya engellinin 18 yaşını doldurması halinde, ÖTV istisnasının devamı için erişkinler için engellilik sağlık kurulu raporu ibrazı aranmaz.
    Malul veya engelliler tarafından ibrazı zorunlu (Değişik ibare:RG-10/8/2019-30858) engellilik sağlık kurulu raporunun veya ÇÖZGER’in örneği ile şekli ve içeriğine ilişkin açıklamalar, söz konusu raporun verilmesine dair ilgili mevzuatla belirlenmiş olup, rapor tarihi dikkate alınmak suretiyle bu tarihte geçerli mevzuatla yapılan belirlemeler çerçevesinde raporun uygun olup olmadığı vergi dairesince tespit edilir. Bu kapsamda, (Değişik ibare:RG-10/8/2019-30858) engellilik sağlık kurulu raporu veya ÇÖZGER verebilecek yetkili sağlık kurumlarının kontrolü de Sağlık Bakanlığının resmi internet sitesinden yapılır.

Burada da rapor süresiz veya belli süre içinde geçerli ise raporlar geçerlidir diyor.

Üye
    slayshot Avatarı

Son Giriş
    02.11-2020
    Saat
    15:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Biraz önce vergi dairesinden geldim, evet arkadaşlar artık tüm raporlar alınan karar ile hastaneye sorgulatılıyormuş. Dosyanın vergi dairesinden çıkması bile 10 günü buluyormuş. Posta ile gidip gelecek. Onaylanana kadar geçen süre için en az 1 ay diyorlar. Bütün bunların sebebi usulsüz raporlarmış. Bu kararı bu hafta almışlar.

Üye
    tanerbudak Avatarı

Gerçek Adı
    Taner Budak
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:10
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    636
    Verilen Beğeniler
    353

Devletin sunmuş olduğu bu imkanı o kadar çok suistimal eden çıktı ki devlet ne yapsın. bu arada aldığım bir duyuma göre ÖTV indirimi gelebilirmiş. zamanı konusunda net bir bilgi alamadım ama yılbaşı olabilir diye düşünüyorum.

Üye
    melihbe Avatarı

Gerçek Adı
    Mb
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:41
    Yaşadığı Yer
    Ank
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    0

Otv indirimi dediginiz %80 den tekrar %60 a düşürme mi ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Üye
    tanerbudak Avatarı

Gerçek Adı
    Taner Budak
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:10
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    636
    Verilen Beğeniler
    353

@melihbe büyük ihtimal.

Üye
    slayshot Avatarı

Son Giriş
    02.11-2020
    Saat
    15:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@tanerbudak

denk gelirde bize mi denk gelir, bahsızlık diz boyu. Araç kasko sigorta ödenmiş halde bayi de yatıcak..

Üye
    karabil07 Avatarı

Son Giriş
    29.11-2020
    Saat
    20:31
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Ben bir ay önce aldım vergi dairesi bayiye gelip aracı kontrol ediyor tertibat kısmını daha sonra bi kaç saat sonra da vergi dairesi onayı geldi ama memurların bayiye aracı kontrol için gelmeleri bir haftayı buldu

Üye
    delikanlibankaci Avatarı

Gerçek Adı
    fazlı ayan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:52
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: SiyahPelerinliAdam Mesajı Gör
    Sağ bacakta uzun yürüme ortezi mi kullanıyorsun?
    evet sağ bacakta uzunbacak yürüme ortesi belden kemerli diz kompenenti otamatik kilitlenebilen patikli.12 cm kısalık var kas gücü sıfır
    sag bacak sol bacağın 10 da 2 si kadar.
    SiyahPelerinliAdam@
    Raporumu kabul etmeleri mümkün değil değimişsin. Sen kimin tarafındasın. Raporu kabül etmemeleri mümkün değil kardeşim .Geçerli bir rapordur.

Vergi dairelerinin her dedidi doğru olmayabilir. Bu duurmda hakkını yargıda arasın.bu konudada bügün kazanan arkadaş kararı atmış foruma bak görürsün.
    https://www.engelliler.biz/forum/oze...me-karari.html

forumda oturan bogada belirtmiş ki
    Karar diyor ki, komisyon özel donanımlı araç kullanmalıdır diyorsa, vergi dairesi buna uymak zorundadır. Kendi kafasına göre "ben ötv muafiyeti vermem" diyemez.

Konu delikanlibankaci tarafından değiştirilmiştir (30.09-2020 Saat 22:48 ).

Üye
    marto1 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    87
    Verilen Beğeniler
    116

@kardelenn

Gidip sorun başka çaresi yok ÖTV yönetmeliği 2019 da değişti. Rapor kabul şekli değişti...herlkes bir şeyler söylüyor aslını astarını vergi dairesi bilir...

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20190810-8.htm

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:36
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    189
    Verilen Beğeniler
    100

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @delikanlibankaci

Peki, Neden tekrar bi rapor almıyorsun ki?