TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    tanerbudak Avatarı

Gerçek Adı
    Taner Budak
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    810
    Verilen Beğeniler
    514

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ithalde ötv matrahı beyan edilir. satışta beyan edilen matrah ithalde beyan edilenin altında olamaz. bu ithalde beyan edilen matrah ise gümrük beyan değeri olup her Gümrük beyannamesinde yeralır. ithalde ötv ödenmez ama bir matrah beyan edilir. elinize bir tane gçb alın bakın göreceksiniz.

Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    28.11-2021
    Saat
    19:21
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    132
    Verilen Beğeniler
    11

o beyannamedeki tutar bayiinin ötv matrahına esas olacak değerdir. burada gb sadece giriş işlemleri için düzenlenir vergi tahakkuku için değil. dolayısıyla o matrah değil gümrüğe esas değerdir. matrah bayiinin sattığı bedeldir, gümrük değerinin üzerinde de satabilir. ötv bu matrahtan hesaplanır. gb nin bir fonksiyonu yok ötv konusunda.

Üye
    Byarug Avatarı

Son Giriş
    10.06-2020
    Saat
    22:28
    Yaşadığı Yer
    Şahinbey
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bayilerin hesaplaması farklı mı?
    Astra sedan otomatık 139000 liste fiyatı raporlu 94 bin
    Sport için 149000 raporlu 99 bin
    Deniliyor . Ben hesaplayinca bukadar çıkmıyor hata bende mi bayi mi uyanık çözemedim.
    Rapor %90uzeri

Üye
    tanerbudak Avatarı

Gerçek Adı
    Taner Budak
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    810
    Verilen Beğeniler
    514

@Hüseyin İlik aynı şeyi söylüyoruz hocam. üstünde satabilir ama altında satamaz işte. volvo da altında satmıyor demek istiyorum ben.

Üye
    dgnoztrk Avatarı

Son Giriş
    19.08-2020
    Saat
    04:28
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    0

@tanerbudak

inşallah kurdaki bu artışlar fiyatları aşırı etkilemez sonuçta kapora verdik anlaştık

Üye
    kitikapa Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:30
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    35
    Verilen Beğeniler
    31

@dgnoztrk

Aracın satış fiyatı, gümrüğe girdikten sonra o günkü kur üzerinden hesaplanır. Araç gümrüğe girmeden ve şasi numarası belli olmadan fatura kesilemez. Bu yüzden kurlarda bir değişiklik olması durumunda etkilenebilirsiniz.

Üye
    tanerbudak Avatarı

Gerçek Adı
    Taner Budak
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    810
    Verilen Beğeniler
    514

@dgnoztrk volvo sabit fiyat garantisi veriyor bana öyle söylemişlerdi.

Üye
    ernayvaz Avatarı

Gerçek Adı
    EREN
    Son Giriş
    12.05-2020
    Saat
    01:53
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

VOLVO XC40 larda high iç aydınlatma olacağı bilgisini aldım bilginize

Üye
    esrkan Avatarı

Gerçek Adı
    erkan
    Son Giriş
    31.03-2020
    Saat
    12:31
    Yaşadığı Yer
    ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hangi bayi söyledi acaba bize olmayacağı söylrnmişti

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ÇUKUROVA
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    8

@Byarug
    size fazla fiyat çıkartmış bayii.ben daha yeni aldım araç 139000 muaflı hali 92000 tiydi.hatta kendi iskontosundanda kullanıp 91000 TL’ye Seat leon aldım..bayi uyanıklık yapıyor

Üye
    ernayvaz Avatarı

Gerçek Adı
    EREN
    Son Giriş
    12.05-2020
    Saat
    01:53
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

VOLVO genel müdürü Sabri Sözen kendi yazı bilgilendirmesi var İzmir bayisine sordugumdada dogruladılar. Aracım nisan başı gelecekmiş resimlerini çeker atarım

Üye
    ali07 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:43
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Ötv muafiyetim var ama para olmadığı için kullanamıyorum 😂😂

Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    16.11-2021
    Saat
    13:22
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Ombdsmanlık üzerinden GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞINA aracını kendisi kullanan engellilerin bu düzenlemeden hariç tutulması için başvurmuştum; cevap aşağıdaki şekilde geldi;

Kamu Denetçiliği Kurumunun **** tarihli ve 2020/***-* sayılı gönderme kararı ile Başkanlığımıza intikal ettirilen ilgide kayıtlı başvurunuzun incelenmesinden; 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı
    bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde düzenlenen istisna kapsamında ilk iktisap edilebilecek 87.03 G.T.İ.P. numaralı taşıtlar için parantez içi hükümle üst sınırı belirlenen hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dahil tutarın, taşıtı bizzat kullanan engelliler bakımından kaldırılmasına yönelik Bakanlığımızca düzenleme yapılmasının talep edildiği anlaşılmıştır.

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının; 7061 sayılı Kanunla değişik (2) numaralı bendiyle, Kanuna ekli (II) sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tâbi mallardan;

a) 87.03 (2020 yılı için; hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dahil bedeli 303.200 TL'yi aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, engellilik derecesi %90 veya daha
    fazla olan malûl ve engelliler tarafından,

b) 87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alan (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar, bütün tekerlekleri motordan güç alan veya alabilenler, sürücü dâhil 8 kişiye kadar oturma yeri olan binek otomobilleri, yarış arabaları, arazi taşıtları hariç), yük taşımasında kullanılıp azami ağırlığı 3,5 tonu aşmayan ve yolcu taşıma kapasitesi istiap haddinin %50'sinin altında olanlar ile sürücü dâhil 9 kişilik oturma yeri olanların, engellilik durumlarının araçları bizzat kullanamayacak ve sürekli olarak tekerlekli sandalye veya sedye kullanmalarını gerektirecek nitelikte olduğunu ilgili mevzuat çerçevesinde alınan engelli sağlık kurulu raporuyla tevsik eden ve engellilik derecesi %90 veya daha fazla olup tekerlekli sandalye veya sedye ile binilmesine ve seyahat edilmesine uygun tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından,

c) 87.03 (2020 yılı için; hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dahil bedeli 303.200 TL'yi aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, bizzat kullanma amacıyla
    engelliliğine uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV'den istisna edilmiştir.

Aynı maddenin (2) numaralı fıkrasında "Birinci fıkranın; (2) numaralı bendinin (a) ve (c) alt bentleri ile (6) numaralı bendinde yer alan tutarlar, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanır. Hesaplanan tutarın 100 lirayı aşmayan kesirleri dikkate alınmaz. Bakanlar Kurulu, bu şekilde tespit edilen tutarı %50'sine kadar artırmaya yetkilidir." hükmü yer almaktadır.

Buna göre, engellilik oranı %90 veya üzerinde olan malul veya engelliler ile bizzat kullanmak üzere taşıtta hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul veya engellilerce, 87.03 tarife pozisyonunda yer alan binek otomobili, arazi taşıtı, SUV, steyşın vagon vb. taşıtlardan
    motor silindir hacmine bakılmaksızın, hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer tüm vergiler dahil bedeli 2020 yılı için 303.200 TL'yi aşmayanların ilk iktisabı vergiden müstesnadır.

Öte yandan, ilgili Kanun hükmü gereği olan bu sınırlamanın, 87.03 G.T.İ.P. numaralı taşıtları bizzat kullanmak üzere engelliliğine uygun hareket ettirici aksamda özel tertibat yaptıran engelliler bakımından kaldırılması/değiştirilmesi yönündeki talebiniz, kanun değişikliği yapılmasını gerektirmekte olup, bu kapsamda değerlendirilmek üzere not edilmiş olmakla birlikte, Anayasamıza göre yasama yetkisinin Türkiye Büyük Millet Meclisine ait olduğu tabiidir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Nuray SERDAROĞLU ERBİL
    Başkan a.
    Gelir İdaresi Grup Başkanı V.

Üye
    marto1 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:32
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    150
    Verilen Beğeniler
    359

yani özetle diyor ki biz bir cacık yapamıyoruz topu tbmmye atıyor tbmm de hiçbir şey yapmaz

bu ombustmanı zaten hiç bir zaman anlamadım sorun çözmek yerine sorunu çözümü içinde hiç bir cacık yapmaz topu tbmmye atar top orta alanda döner durur

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    212
    Verilen Beğeniler
    169

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @alanya

Zamanında bende atmıştım ona benzer yazıyı, ama bizim sorumlulugumuzda değil demişlerdi.
    Bu ülkede birinin ayagına basılmadıgı sürece hiç bi şey kolay kolay değişmiyor malasef.