TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kenfat10 Avatarı

Son Giriş
    25.11-2019
    Saat
    14:59
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    39
    Verilen Beğeniler
    21

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Egea işimi görür ama evet şu hayatta hiçbir şeyi tam yapamazken BMW alıp bir parça mutlu olmak hakkım değilmi? Ve temelde devleti zarara da uğratmıyorum.Devletin kaybedeceği hiç bir şey yok.Kendi paramla daha çok ödeyerek aldığım aracın vergiyi almıyor sadece.Zaten avantaj olmasa o aracı hiç almayıp o vergiyi hiç vermemiş olacağım...Verdiğim zarar sadece cari açığı bir damla artırmak olacak..

Üye
    bfb_91 Avatarı

Gerçek Adı
    Burak
    Son Giriş
    05.12-2019
    Saat
    18:20
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Bu konu baya revaçtaydı ama bir süredir etkileşim almamış.
    Uzun araştırmalarım sonunda alacagım araç konusunda tercihimi 1.8 hybrid Corolla flame xpackten yana kullandım. Tercihimi etkileyen başlıca faktor yakıt tasaruffu (s. İçi 3.5 - 4 lt), yuklu MTV muafiyeti ve önümüzdeki dönemde öngörülen dizel araç üretiminin ve arzın düşecek olması. Ayrıca bu araç Turkiye de uretildiğinden emsallerine göre biraz daha uygun. Ve yine emsallerine gore oldukca ekstra ozellikler mevcut.bir aksilik cıkmaz ise önümüzdeki hafta teslim almayı öngörüyorum. Kullandıkca referans olması konusunda yakıt tüketimi başta olmak üzere tecrübelerimi paylaşacagım.

Üye
    melihbe Avatarı

Gerçek Adı
    Mb
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:32
    Yaşadığı Yer
    Ank
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Hybrid araçlarda pil garantisi ne kadar oluyor. Birde malum 5 yıl satamıyoruz. 5 yıl sonunda ikinci elleri nasıl olur, almak isteyen pil batarya endişesine girermi ? Ucuz birşey değildir herhalde bataryalar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Üye
    bfb_91 Avatarı

Gerçek Adı
    Burak
    Son Giriş
    05.12-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Evet bu konuda benim kafamı en cok kurcalayan sey idi. Toyota 5 srne hybrid syatem garantisi 3 sene kalan aksam garantisi veriyor +2 sene kalan kapsamı tamamlamak için 800 tl aloyorlar ben bunu yaptırıyorum. Ayrıca hybrid system garantisi her sene düzenli bakımla 10 seneye kadar devam ediyor yani 10 sene boyunca piller garantide. Buna ek olarak firma pil ömrünü araç ömrüyle eşdeger oldugunı belirtiyor. Olurda 10 sene sonra bu pillerin değişmesi gerekti bunlarda yerli üretim oldugundam 10 k civarı ucuk olmayan bi maliyeti oldugu belirtildi.
    5yıl sonraki satışda sıkıntı konusunuda cok düşündüm en buyuk şüphem aracın otvsindeki yukseklik ve insanların pil arızasından cekinmesi fakat ben önümüzdeki dönemde bu araçlara mtv konusunda bir teşvik gelecegini öngörüyoeuö, nasıl otv teşviği verildiyse buda verilecek. Ozellikle yerli otomobilin hybrid olacagı düşünülürse. Pil konusunuda garanti ile aşıyor Toyota.

Üye
    cemil çiçek Avatarı

Son Giriş
    21.11-2019
    Saat
    09:59
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hocam hybridi kaç tl ye aldınız

Üye
    ugir Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    68
    Verilen Beğeniler
    151

Hayırlı olsun aracınız bende hybrti icin geçen jafta görüştüm ancak 2 gün önce aradı temsilci Aralık fiyatına zam olduğunu söyledi araç 3k daha zamlandi.kotu oldu

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:30
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    521
    Verilen Beğeniler
    126

@bfb_91

Hybrid araçlar ile elektrikli araçları karıştırıyoruz. Hybrid aracında atmosferik benzinli motoru var. Ve üstelik 1.8 litre...

Yani yarın atmosferik motorlara yasak geldiğinde bu Hybrid araçları da kapsayacak. Elbette emisyona göre yasaklamaya gidiliyor, yani en az salımın yapan araç en son yasaklanacak. Ama yasaklanacak...

Teşviklerde bu şekilde. Devletimizin Hybrid araçlara teşvik vermesindeki en büyük sebep TOYOTA'nın Türkiye'de kurduğu Fabrikayı büyütmedeki şartı olmasıydı. Biliyorsunuz Toyota fabrikası büyütüldü ve kapasite arttırıldı. Devlet'te bunun karşılığında Hybrid araçlara özel bir düzenleme yaptı.

Ben daha fazla teşvik verileceğini çok snmıyorum. Ama salt elektrikli araçlara evet ek vergisel teşvikler verilebilir.

Sonuç olarak bana fikir soran arkadaşlara ben Hybrid önermiyorum. Bana göre br geçiş teknolojisi, tıpkı TV'lerdeki HD Ready gibi...
    İlerde yani yaş aldığında markanın salt elektrikli motora kayması ile ve yasakların artması ile bu araçlar hızlı bir demode sürecine girecekler diye düşünüyorum. Üstelik 2 motorlu olmaları sebebiyle (Hem atmosferik hem elektrik) mutlaka bir bakım maliyet farkı da yaratacak.

Yani şu dönemde Dizeller bu kadar ucuzlamışken, ben yeni nesil Dizelleri öneriyorum herkese. Bakım maliyetleri Beniznli motora yaklaşmış durumda, satın alma fiyatları da dediğim gibi çok uygun hale gelmiş durumda ve emisyon değerlerini de ek katkı maddeleri ile çok düşürmüş durumdalar...

Bu arada Honda/toyota gibi firmalar neden Hybrid satıyorlar derseniz, zamanında Dizel motora yatırım yapmadıkları/yapmak istemedikleri için ve teknolojik anlamda geri kalmaları sebebiyle şuan mevcut emisyon değerlerini sağlayamadıkları veya çok maliyetli sağlayabildikleri için Hybrid modelleri geliştirdiler ve onun üzerine gidiyorlar. Elbette gelecekte salt elektrikli araçlarda bu o markalara ciddi bir bilgi birikimi kazandırıyor, bu inkar ediilemez bir avantajdır.

Üye
    bfb_91 Avatarı

Gerçek Adı
    Burak
    Son Giriş
    05.12-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: cemil çiçek Mesajı Gör
    hocam hybridi kaç tl ye aldınız
    cemil bey merhaba

aracın liste fiyatı 185000 tl bir miktar indirim ile , toplamda 121 000 tl ye geldi araç

@ugir

teşekkürler, evet aynı şekilde bende gittiğimde liste fiyatı üzerine 7000 tl zam geldiği belirtildi.

@StratoS

Evet bu genelde dizel araç kullanıcılarının ortak görüşü. haklı olduğu taraflar var fakat özellikle yanıldığınız nokta bakım maliyeti. dizeller ile karşılaştırılamyacak düzeydedir 15000 de bir 750-850 tl civarı bakım maliyeti mevcut . 70000 ve 150000 dışındaki 2 büyük bakımı dışında bakım maliyetleri dizelin altındadır. tercihimin bir diğer sebebi de bu. ek olarak dizel fiyatlarının benzini bile aştığı aşikar hadi bunu geçelim yaklaşık 2 aydır araç araştırıyorum bayilere gittiğimde bir çok bayide aynı şeyler ile karşılaştım. " abi bundan sonra bu aracın dizeli gelmeyecek " bunların yerine düşük motorlu benzinli araç üreticeklerini belirtiyorlar. " Örnek; honda, octavia, toyota komple kaldırdı envanterinden vs. " diyeceksiniz honda dizel üretemedi zarar etti fakat octavia piyasada en cok tutan araçlardan. bunu temel sebebi ise birçok Avrupa şehrinde dizel araçların şehir merkezlerine girişinin engellenmesi ve bir çoğunda daha bunun uygulanacak olması. Bir risk olarak düşünebilirsiniz ama ben bunu bi risk olarak görmedim Toyota bu işi yakın zamanda değil 22 yıldır yapıyor ve dünyanın en cok satan arabasına bile bu uygulamayı yapıyorsa bu riskin alınabileceğini düşündüm yanılacağımı sanmıyorum. İyi günler.

Üye
    gunduzm Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    1

Merhaba yakıt, yedek parça ve servis anlamında ekonomik SUV tarzı otomatik dizel bir araç almak istesem, ÖTV üst limiti dahilinde hangisini tavsiye edersiniz? Hyundai tucson nline & Nissan Xtrail? Veya başka marka model de olabilir?

Üye
    ayhankarasu Avatarı

Son Giriş
    30.11-2019
    Saat
    12:19
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

MERHABALAR HERKESE;
    Motor silindir hacmine göre belirlenen yeni ÖTV artış oranları aşağıdaki gibi olacak:
    Silindir Hacmi Vergisiz Satış Tutarı ÖTV Oranı
    250cc ve altı motosikletler %0
    1600 cm3'e kadar 70 bin TL'ye kadar %30
    1600 cm3'e kadar 70 - 120 bin TL arası %35
    1600 cm3'e kadar 120 bin TL ve üzeri %60
    1600-2000 cm3 arası 170 bin TL'ye kadar %100
    1600-2000 cm3 arası 170 bin TL ve üzeri %110
    2000 cm3 üzeri Tutar sınırı yok %160

Üye
    ugir Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    68
    Verilen Beğeniler
    151

@ayhankarasu

Değişmiş demek

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üye
    esrarengizadam25 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:17
    Yaşadığı Yer
    kahramanmaraş
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    1

@ayhankarasu

yani bize karı mı var zararı mı ?

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    521
    Verilen Beğeniler
    126

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @bfb_91

1- Sizin Toyota'nın 15.000 bakım fiyatı 750 TL mi? Gerçekten iyiymiş. Hyundai'de Tucson aracının benzinli bakım fiyatı ile Dizel motor bakım fiyatı arasında ortalama 100-200 TL fark çıkıyor. Bu yüzden bakım maliyetleri Dizelde yüksek sözü geçerli değil demiştim. Ama Toyota 750 TL ye bakım yapıyorsa gerçekten çok çok iyi. Bende araştırayım...

2- Dizel fiyatı benzinli aşmıyor. Bazı modellerde evet hala fark var. Ama genelde turbo benzinli motorlar ile hemen hemen aynı veya çok az fark ile satılıyorlar. (Yine kullandığım araçtan örnek vereyim: Tucson Dizel, Benizli Turbo dan daha ucuza satılmıştı. Şimdi Benzinli satılmıyor.)

3- Vw araçlar biliyorsunuz Emisyon skandalı ile uğraşıyor. Bu yüzden tüm modellerinde 1.6 Dizel satışlarını geri çektiler. Bazı modellerde yukarıdaki yazımda da belirttiğim gibi özel katkı maddeleri ile araç satıyorlar. Dolayısıyla araç satabilmek için "dizeller kalkacak, Beniznli verelim" tabiki diyecekler

Toyota ve Honda'yı zaten yukarıda açıkladım.

Bu arada Avrupa şehirlerinde Dizel değil emisyona göre en yüksek emisyonlu araçlar yasaklanıyor. Bunlar içinde Benzinli araçlarda var.

Toyota 22 yıldır elektrikli araç yatırımı yapıyor, Hyundai 40 yıldız dizel araç yatırı yapıyor vb. Bunlar şirket politikalarıdır. Ben gerçekten dünyada Hybrid yani melez araçların bir geçiş teknoloji olduğundan ve özellikle elektrikli araç yatırımları arttırkça, yol istasyonları genişledikçe demode olacağından bahsetmiştim.

Neyse, sonuçta almışsınız. Kazasız belasız.

Size de iyi günler.

@gunduzm

Ben ilgili başlıkta SUV ile ilgili detaylı bir liste çıkarmıştım:

https://www.engelliler.biz/forum/ali...var-mi-96.html

@ayhankarasu

Verdiğiniz vergi listesi eskidir. Teşvikler varken geçerliydi. Yaklaşık 3-4 aydır teşvikler bitti. %30 =>%45, %35 =>%50 oldu.

Bilgi verirken lütfen kontrol edin olur mu?

Üye
    ayhankarasu Avatarı

Son Giriş
    30.11-2019
    Saat
    12:19
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Peki liste fiyatı 230 bin tl olan bir araç (1,6 cc) ötv indirimli fiyatı nedir?

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    521
    Verilen Beğeniler
    126

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @ayhankarasu

227.000 TL ye düşürülen bir araç, %60 ÖTV sınırının en altındadır yani vergisiz fiyatı 120.000 TL dir. Bu araç ÖTV'siz olarak engelli arkadaşlara 141.000 TL ye gelir.