TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ousenmez Avatarı

Gerçek Adı
    ousenmez
    Son Giriş
    26.06-2020
    Saat
    12:38
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    28

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @frknsysl

ben gördüm bizzat gözlerimle benim de arkadaşın dayısının da cp sekeli raporu vardı.Adam dayısı adına 2017 de limit gelmeden e 180 mercedes aldı 381980tllik. Neyse dayısı değil o biniyor.Bu sene aynı cp sekeli raporumla ben gittim kendime alacağım arabada otomatik vites ibaresi yok diye maliye kabul etmedi mevzuat değişmiş. Yani benim sol bacak sakat yararlanamazken sapasağlam adam e180e biniyor aynı raporla. devlet de güya suistimal önlüyomuş hadi oradan.

Üye
    emrah1986 Avatarı

Gerçek Adı
    emrah
    Son Giriş
    05.12-2019
    Saat
    00:38
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @metin13

Kusura bakma kardeşim, çok boş yazmışsın.
    @frknsysl

Aslında biraz mantıklı düşününce cevap çok basit.Çünkü maliyetten kısıp orta ve düşük paketlere joystik ve 8 ileri şanzuman koymuyorlar.

Üye
    ugir Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    01.07-2020
    Saat
    21:22
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    75
    Verilen Beğeniler
    185

parası olan ımkanı yeten ne ıstıyorsa alsın.ama suıstımal etmeden.

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    06.06-2020
    Saat
    22:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    175
    Verilen Beğeniler
    95

Zaten Değerlendirdiniz! 3
    Beyler boşuna tartışıyorsunz.
    Suistimal eden de belli, suistimale sebep olanda.
    Eski düzende olsaydı, yılda 8-10 bin adet satılan ötv muafiyetli lüks araç sayısı (Mercedes-BMW-AUDi vb.), 2015'te ki düzenlemeden sonra 50-60 bin adete çıkmazdı.
    Suistimal denilen şeyi, 3. derece yakınlara tanınan haktan sonra ortaya çıktı ve üzerine özellikle güneydoğu da sahte rapor çıkartıp araç alan bir sürü insan vardı.
    Bu suistimal maddesi değişmediği sürece, bu söylemler devamlı önümüze gelecek.

Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    18.06-2020
    Saat
    16:20
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

2020 yılı için YDO (Yeniden Değerlendirme Oranı) belli oldu 22.58 eğer hesabım doğruysa buda *303.262 TL ediyor.

Hayırlı olsun üst segmente biraz daha yaklaştık, 1 Ocak itibarı ile büyük zam gelmezse araçları yenileriz gibi...

Kaynak

Üye
    daimon Avatarı

Son Giriş
    19.06-2020
    Saat
    15:34
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    15

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @Mami Junior

Aynen söylediğiniz gibi, kanunda bu değişikliği yaparken 3. dereceye kadar olan sınırlamanın kaldırılmasının bu şekilde bir sonucu olacağının hesap edilmesi gerekirdi. Uygulamada çıkan suistimaller göz önünde bulundurularak 3. dereceye kadar akrabaların kullanımı sınırlamasının tekrar getirilmesi bu konu üzerinde gerek engelliler arasında gerekse engellilerin dışında engellilere sağlanan ÖTV muafiyetinin göze batması noktasında yapılan tartışmaların sonlandıracağını düşünüyorum.

Üye
    bfb_91 Avatarı

Gerçek Adı
    Burak
    Son Giriş
    06.02-2020
    Saat
    16:22
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

@frknsysl

Allah şifalar versin , yorumunuz gerçekten çok içten ve güzel.
    Hiç sanmıyorum ama umarım insanların zihniyeti zamanla değişecektir. Bu sınır ilk geldiğinde sınıra giren araç bile yoktu adam akıllı.

Üye
    frknsysl Avatarı

Son Giriş
    07.11-2019
    Saat
    09:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

@emrah1986

Kesinlikle. Maliyetten dolayı bayilere showroom'a 5008 gönderilmiyor bile. Aldığımız zamanlama çok güzel dedi satıcımız. Bundan sonra 8 ileri yerine 6 ileri geliyormuş. Bu da maliyetten dolayı. Showroom daki 3008 lerde joystik şanzımanlar kalkmış ile. Şimdikine göre daha boş duruyor gibi.

@bfb_91

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Umarım zamanla yaptıkları yanlıştan ders çıkararak zihniyetlerini değiştirirler. Herkes hakkını alsın, ne ihtiyacı varsa onu alsın. Benim büyük otomobile ihtiyacım vardı, bir sürü eşyası var çocuğun. Egea ya da o tarz C sınıfı araba büyüklüğü ne yazık ki bize yetmiyor. Ben dediğim gibi bana kalsa tofaşa da binerim. Evladınız olunca her şeyin onun için iyi ve güzel olmasını istiyosunuz. Bakalım Allah nasip etti, bu hafta sonuna kadar işlemleri bitecek inşallah. Allah herkese daha iyisini nasip etsin.

@ousenmez

Parası olan her arabaya biner. 1.000.000 liraya BMW 7 serisine de biner, 100.000 tl lik egea yada. Herkesin kazandığı para kendine. Bu kimseye haram ya da haksızlık değildir. Engellinin ihtiyacı ne ise, işini hangi aracı görüyorsa onu alsın binsin, parası varsa çok ihtiyacı yoksa, 400.000 tl lik arabaya da binsin. Ama sizin gibi örneklerden dolayı, hiç bir engeli olmayan adam rahatlıkla hayalini süslerken, sizin ihtiyaçtan almanız gereken aracı alamamanız. Ben çok adaletsizliğe şahit oldum, aracımın satışını haberim olmadan ben olmadan kaç kişiye satmışlar. Kendi paranızla rezil oluyorsunuz yeri geldi mi. Bakalım, her şeyin hayırlısı. Umarım istediğiniz olur en yakın zamanda.

Üye
    hocaoglu21 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    32
    Verilen Beğeniler
    10

303 bin dogru mu?

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    46
    Verilen Beğeniler
    9

@daimon

Şu iki esas dikkate alınarak zekice bi formül bulunmalı;

1- Aracın tertibatlı yada tertibatsız olmasına bakılmaksızın, aracın sahibi olan engelli canının istediği ehliyetli olan herkese kendi malını kullandırabilme özgürlüğüne sahip olmalı.

2-Aracın gerçekten engellinin kendisine alınmış olması caydırıcı yaptırımı olan bir karar ile teminat altına alınmalı

Üzerinde düşünerek çok akıllıca kurallar koyulabilir. İlk aklıma gelenleri söylüyorum;

-Öncelikle aracı kimin kullanacağı ile ilgili sınırlama tertibatlı yada tertibatsız olmasına bakılmaksızın tamamen kaldırılmalı. Zira, sadece indirimi istismar edenlerin yüzünden koyulan bir kural yüzünden, engellinin kendi aracını özgürce çevresinde canının istediği kişilere kullandıramaması ciddi bir hak mahrumiyetidir. İstismar edenlerin cezasını engelli çekmemelidir.

- Araç muafiyetle satın alınırken maliye Engelli'den, velisinden ya da vasisinden bir taahhütname alır. Bu taahhütname de Aracın gerçekten engellinin kendisine hizmet maksatlı alındığı ve bu sebeple ÖTV muafiyetinden yararlandırıldığı şikayet yada şüphe üzerine engellinin kullanmamasının maliye tarafından tespiti durumunda yasal faiziyle muafiyet miktarının araç sahibinden talep edileceği gayet açık ve net bir dille ifade edilir. Sonrasın da örneğin; Her trafik kontrolünde engellinin araçta olup olmamasına bakılır. Üst üste 3 yada 5 kez engellinin araçta olmaması kuvvetle muhtemel aracın o engellinin hizmetinde olmadığı ihtimalini kuvvetlendirir ve aracın ne maksatla kimin hizmetinde kullanıldığı engellinin ikametine yakın tutulup tutulmaması "gizlice" maliye tarafından takibe alınabilir ve istismar tespit edildiğinde direkt rapor tutularak ödenmeyen ÖTV yasal faiziyle engelliden yada asıl aracın faydalanıcısından talep edilebilir. Bu kural gerçekten engellinin kullanımı maksadıyla alınmış hiçbir engelliyi mağdur etmez ve engelliye tanınan hakkı başkalarının kullanmasıyla doğan istismar konusunda caydırıcı rol oynar diye düşünüyorum.

Üye
    frknsysl Avatarı

Son Giriş
    07.11-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

@SiyahPelerinliAdam

Mantıklı fakat bence Türkiye gibi bir yerde diyeceğiniz yaptırımların uygulanması gerçekten imkansıza yakın. Engelli araçlarda plakalarda sembol kalktığı için normal bir araba gibi duruyor. Burada buna özel bir durdurma çalışması yapılsa, hem yapılan yerlerde gereksiz trafik, hem de engelli arabasına denk gelip çevirmek gerçekten zor. Ve ayrıca, engellinin atadığı vasi sonucunda, maliyenin ya da trafiğin, araçta engelli yokken kullanmasını sınırlayamaz. Engelli o arabaya vasi olarak atadığı kişinin, ya da kişi 18 yaşından küçük ise, 3.dereceye kadar akrabalarının kullanabilmesinde bir sakınca bulunmadığı için, bu durumda yapılacak hiç bir şey yoktur. Ayrıca Türk insanından bahsediyoruz, maliyeye taahhüt bile verse, sonrasında aracın neye hizmet ettiğini takip etmek imkansız. Şöyle ki, gerçek zamanda da engellinin arabada olmadığı çokça zaman oluyor.

Fakat engelli araç alımında bazı önemli şartlar getirilebilir. Örneğin alınacak arabanın tesciliyle, engellinin bulunduğu ikamet aynı olmalıdır gibi. Bu gibi belge üzerinde ki düzenlemelerle biraz daha kontrol altına alınabilir diye düşünüyorum. Kaldı ki, bunu yapacak olan adam ulaşılması zor olan premium markalarda yapıyor. Normalde ulaşabileceği bir araçta yapmıyor. Bunu önlemek için arkadaşın dediği 100.000 sınırı getirilmeli ama, bu engelliye yapılan en büyük haksızlık olur. Ya da sınır kaldırılıp, engellinin vasi atadığı kişiler, engelli ile birlikte kullanması zorunluluğu getirilerek bir nebze -ki bunun sonucundaki yaptırım ağır olmalı- düzene sokabilir.

Bana sorarsanız sonuç olarak bunu takip etmek çol zor. İster sınır kalksın, ister düşsün, ister artsın. Bunu yapacak olan kişi her türlü yine yapar zaten.

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    46
    Verilen Beğeniler
    9

@frknsysl

Özel bir durdurma çalışmasından bahsetmiyorum. Zira buda bir hak mahrumiyeti doğurur. Rutin trafik kontrollerinde normal araçlarda muayene sigorta kontrolü yapılırken eğer araç ruhsatta engelli aracı ise engellinin araçta olup olmamasına bakılır ve tarihle birlikte trafik kayıt sisteminde var yada yok şeklinde bir kayıt düşülür. Üst üste fazla kez engellinin araçta olmaması durumunda maliyeye uyarı düşer ve araç gizlice maliye tarafından kimin hizmetinde kullanıldığına ilişkin takibe alınır. Bu esnada araç sahibi yada kullanıcısı yahut kontrolü yapan trafik memuru hiçbir şekilde takip maliye tarafından takip sürecinin başladığından haberi olmaz. Ve bu süreç işlerken özellikle hak sahipleri mağdur olmaz ve sürecin ne zaman başladığını bilemeyen istismar edici kendince duruma önlem alarak devleti kandırmakta bir hayli güçlük çeker. Mevcut sistemde bu gayet mümkün bence...

Üye
    fantastik Avatarı

Son Giriş
    27.02-2020
    Saat
    16:50
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    18

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    ne boş adamlar var ya hocam kafa sağlammı sizde 100000 sınırrından bahseden insanlar rapormu vemediler paramı bulamadnız ne parazit yapıyorsunuz

Üye
    frknsysl Avatarı

Son Giriş
    07.11-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

@fantastik

😂😂😂👏🏻👏🏻

Üye
    doğaevrim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Alınan Beğeniler
    1.265
    Verilen Beğeniler
    1.270

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ousenmez...siyahpelerinliadam....çok iyi bilgilendirdiniz...teşekkür ederim....😌...
    Konu doğaevrim tarafından değiştirilmiştir (07.11-2019 Saat 05:11 ).