TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bfb_91 Avatarı

Gerçek Adı
    Burak
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:20
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @ugir

Paket flame x pack mtv muaf oldugumu biliyorum fakat aracın 0 alındıgında mtvsi 3100 tl civarı oldugu belirtildi 5 sene sonunda satış sırasında bu sıkıntı cıkarabilir.

Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    02.12-2019
    Saat
    10:47
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @StratoS

Değişen tek şey her mesajda algınız, metinler orada duruyor tek tek okuyun.

Neden anlamak istemiyorsunuz gerçekten zorlanıyorum idrak etmekte, engelli aracı diye bir sipariş yok beyfendi ENGELLİ ARACI DİYE BİR SİPARİŞ YOK...

Siz araç alıyorsunuz sadece, bakkala gidip bisküvit almaktan, çokomella almaktan farkı yok, bakkala gidip bana engelli biskivüti mi ver diyorsunuz? ÖTV sizinle devlet arasındaki bir konu bayiyi ilgilendirmez, siz engellisiniz diye dünya sizin etrafınızda dönmüyor maalesef.

Avukatımında selamı var gelsin biraz hukuk öğreteyim diyor.

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:38
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    74
    Verilen Beğeniler
    106

@bfb_91 Aracını 5 sene sonra sattığında bişey olmaz merak etme,3 defa araç sattım hiç birinde mtv karşıma çıkmadı hatta son aracımı bu sene mart ayında sattım sattıktan sonra artık mtv alan kişiye geçer zamanı gelincede mtv sini öder ,geçmişteki mtv ler çıkmaz merak etme .

Üye
    mrtkts Avatarı

Son Giriş
    04.11-2019
    Saat
    12:06
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    3

@alanya

hocam stratos un yazdıklarında anlaşılmayan ya da yanlış anlaşılan bir konu yok. eminim stratos da biliyordur engelli aracı diye bir şey olmadığını. bunu yazarken ötv muafiyetinin kalktığını belirtebilmek için böyle bir tabir kullandığı apaçık ortada. kimse kelime cambazlığı yapmıyor.

sizin okumayı istediğiniz anlatımla aslında şunu yazmış. "247bin tl satış fiyatı olan bir aracı engelli olduğunuz için ötv muafiyeti ile almak istediğinizde araç size teslim edilirken kur artışı vs sebeple aracın fiyatı 250bin tl ye ulaşırsa bayi bu araç için ötv muafiyeti uygulayamaz. aracın bedelinin tamamını isteyebilir. bununla ilgili sözleşmede herhangi bir madde yoksa kaporanızı yakabilir."

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:36
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    512
    Verilen Beğeniler
    122

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @ugir

167.281 TL ==> ÖTV'siz: 111.000 TL (Düz) - %50 ÖTV

@bfb_91

1.8 Hybrid Corolla: 184.000 TL 00> ÖTV'siz: 122.000 TL (Düz) - %50 ÖTV (Doğru rakam vermişler.)

Evet, MTV açısından 1.8 motor sebebiyle 2.elde bir miktar geri kalınabilir. Ama çok afaki değil. Sonuçta Dizel gibi yakıt ekonomisi olan bir araç alacak alan kişi.

Hybrid de en çok benim düşündüğüm yüksek km lerde hem batarya hem de motor maliyetleri... Sonuçta 5 yıl kullanacağınız için özellikle 15.000 km üstü kullanım planlarınızda bütün maliyetleri değerlendirin, derim.

@alanya

Çok hukuk biliyorsunuz ama Forumun kurallarını bilmeden hala beinmle münakaşaya giriyorsunuz. 247.000 TL limiti geçen araçlar engelli aracı olarak gümrükten sipariş verilemez. Engelli aracı sadece ÖTV'siz araç demek değildir. Ruhsata ve Trafik kayıtlarına işlenir. Bayi ekranında elbette engelli aracı diye sipariş vermiyor. Ama engelli kişi, siparişini engelli aracı olarak veriyor ve trafik işlemleri böyle yapılıyor. Taraflar arasında yapılan sözleşmede aksi bir durum yoksa, 247.000 TL limiti aşan araç engelli aracı olarak alınamayacağı için engelli kişi sadece standart olarakalabilir. Ancak standart olarak alınan araçta engelli arası olarak trafik tecili yapılmaz. Buda ÖTV ve MTV kanununa göre ek maliyet oluşturur. Bu duruma tüketici katlanmak zorunda değildir. Sonuçta bu planlanmayan ve tüketicinin elinde olmayan bir maliyettir.

Burada bilgi paylaşımı yapıyoruz. Çoluk çocuk muhabbeti yapmadan sadece bilgi paylaşın olur mu?

Son olarak Avukatınız önce tüketici mevzuatı, iyi niyet ve hakları bir öğrensin, sonra size anlatsın, sonra ben dinleyeyim onu...

@mrtkts

Selamlar,

İşte bende kapora yakamaz diyorum. (sözleşmede aksi madde yoksa) Çünkü bu alan adamın elinde olan birşey değil. Kapora iade olmalı diyorum.

@alanya @mrtkts

Bu arada bunun örneğini geçmişte yaşadık. Münferit olay değil, genel bir olaydı. BMW 5.20 araçlara kampanya yapıp, sınırın altına indirdi. Sonra vergi dairesi araçlar 2.0 motor olması sebebiyle şüphelendi ve engelli satışlarını durdurttu. Araçların kaporlarını insanlar zararına kendi araçlarını satarak ödemişlerdi.

Vergi Dairesi bu araçlar limit üstü olarak satılır, ÖTV'siz satılamaz diyince, Borusan sorgusuz sualsiz, kaporaları iade etti. Kur artışını geçtim vergi dairesinin kararı ile alınamayan araçlara Borusan benlik birşey yok, sözleşme yaptık, kaporayı yaktım diyemedi. Ve hatta tüketiciler biz araçlarımızı zararına sattık diye dava bile açtılar.

Üye
    thehell67 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    12.11-2019
    Saat
    10:04
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba, benim raporum göz bozukluğundan %52 oranlı raporum var ve raporda araç kullanmaz diye ibare yer alıyor. Ancak eşime ÖTV indiriminden yararlanarak bir araç almak için araştırdığımda %90 altında raporu olanların indirimli araç alamayacakları söyleniyor.. Araç kullanamaz ibresi olsa dahi bu haktan yararlanamıyor muyum ?

Şayet bu haktan yararlanamıyorsam bu %90 sınırının benim durumumda olanlar için esnetilmesi ile ilgili herhangi bir çalışma yapan dernek vs var mıdır. Destek olmak için elimden geleni yapmak isterim.

Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    02.12-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

@StratoS
    Hukuk'u bildiğim kadarıyla forum kurallarını da iyi biliyorum, yazdığınıza nezaketle cevap veriyorum sizde bi okuyun o kuralları bir zahmet, konuyu araç siparişinden bambaşka bir yere getirdiniz, konu nerede başlamıştı? İkimiz de mercedes almıştık. ikimize de kur farkı çıkmıştı, sizin bayiniz sizden almamış benimki almıştı, neden çünkü aramızda sipariş sözleşmesinde böyle yazıyordu, kanunen beni bağlayan bir sözleşme yapmıştım ve kur farkını avukatıma danışarak ödedim. Ne zaman? Bu parasal sınır işi çıkmadan 4 yıl önce yani konu günümüz konusu değil bu gün zaten bayiler engellilere araç bile satmak istemiyor orası ayrı.

Aslında haksız olduğunuzu anladınız ama karizmanız çizilmesin diye çevir kazı yanmasın diye uğraşıyorsunuz ama nafile, haksızsınız.

BMW olayı bambaşka bir olay, iki konu birbirine benzer gibi görünse de birinde ithal edilen aracın yeni sipariş ile güncel kurdan vergilendirilmesi söz konusu, diğerinde ise daha önce getirilen araçların gümrüklendirme fiyatının altında borusan tarafından düşük beyan edilmesi girişimine devletin müdahalesi söz konusu.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: mrtkts Mesajı Gör
    bununla ilgili sözleşmede herhangi bir madde yoksa kaporanızı yakabilir."
    10 mesajdır anlatmak istediğim şey.

Üye
    mrtkts Avatarı

Son Giriş
    04.11-2019
    Saat
    12:06
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    3

burada aslında demek istediğim bayi lehine bir sözleşme maddesiydi. yani atıyorum "kur artışından aracın belirlenen muafiyet bedelinin üzerine çıkması ve alıcının aracı almaması halinde kapora iade edilemez" gibi bir madde.
    @StratoS

aslında biz aynı şeyi söylüyoruz

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    512
    Verilen Beğeniler
    122

@alanya

Nezaket mi,siz mi?

Bakın beyfendi. Yine yazıyorum anlamadığınız için. Benim sözleşmemede de kur farkı tüketiciye ait yazıyordu. Ama Egemer almadı. Çünkü ben sizin gibi çok bilmiş tavırlarla değil, bu bedel üstünü karşılayamam diye söyleyince, beni madur etmemek için almadılar.

Gelelim diğer konuya... Kur arttı ve limit üstü araçlar kaldığı için "Hukuken" kaporayı yakan bayi, vergi dairesi ÖTV'li satarsın, kendince sebeplrden ben ÖTV'siz vermiyorum dediğinde nasıl yakmıyor? yine sözleşme var, yine ÖTV'li alma durumu var. Bayi ben senle sözleşme yaptım, engelli araç tanımam, bu fiyattan almıyorsan kaporanı yakarım niye demiyor ve demedi?

Kişi kendinden bilir işi misali karizma çizilmesin vb çocukça şeylerinizle hala aynı şeyi tekrarlıyorsunuz... Tüketici ile ne sözleşme yaparsan yap, eğer kendisi dışında oluşabilecek durumları varsa ve alamaz hale geldiyse parasını iade edersin.

Ciddi söylüyorum, o avukatla çalışmayın, sizi kandırıyor, yazık...
    Konu StratoS tarafından değiştirilmiştir (31.10-2019 Saat 16:12 ).

Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    02.12-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Üstad sen param yok alamam diyip kendini acındırmışsın, ben onu yapmadım, adamlar haklıydı bende bastım parayı aldım, kendinle çelişiyorsun haberin yok.

Neyse ya; adam anlamıyor, gerçekten anlamıyor ve ben pes ediyorum. Sanırsın duvara karşı konuşuyorum.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    512
    Verilen Beğeniler
    122

@alanya

Aynı düşünceleri paylaşıyoruz fakat farkı, ben duvara da değil direk boşluğa konuşuyorum.

Dedim ki, araç fiyatı arttı ve ben bunu karşıyalamam ve Egemer farkı almadı, beyfendi diyor ki acındırmışsın. Ne acındırması? Hani sözleşme vardı, hani alırdi, hani sizden almış herkesten almıştı? Önce sözleşmen yok almamış dediniz, sözleşmem var dedim, acındırmışsın diye saçmalıyorsunuz...

Öyle çok bilmiş edalarıyla atıp tutmayın. Bu konular karşılıklı iyi niyet çerçevesince halledilebilir. Ama siz çok bilmiş gibi davranırsanız tıpış tıpış ödersiniz.

Ben Kur farkı kaynaklı limit üstüne çıkan araçta, müşteri kaynaklı bir durum olmadığı için ÖTV'siz alınamama durumuna istinaden kapora iade edilir diye kıvırmadan mertçe söylüyorum ve bu hukuki diyorum.

Avukat olarak @Hüseyin İlik yorumlamanı rica ediyorum.

Şimdiden teşekkürler Hüseyin bey.

Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    02.12-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

@StratoS

Beyefendi sizde idrak yolları enfeksiyonu var sadece benim yazdıklarımı değil kendi yazdıklarınızı da idrak edemiyorsunuz, demişsiniz ki ''beni mağdur etmemek adına kur farkını almadılar''... NE DEMEK BU? alabilirlerdi ama almadılar....

Hukuk niye var? Karşılıklı iyi niyet gösterilmediği durumlarda anlaşmazlıkları çözmek için var, peki ortada bir sözleşme var mı? var hemde karşılıklı imzalı.. Ne diyor sözleşmede? Araç Türkiye'ye geldiği gün TCMB efektif satış kurundan fiyatı belirlenir. bitti.

Sen engelliymişsin, engelli şu kadara alırmış alamazmış o bayiyi ilgilendirmez, zaten öyle de bir madde yok sözleşmede...

Diğer bir madde de ne diyor ? Alıcı yukarıdaki maddeleri kabul ederek bu aracı sipariş etmiş ve x miktarda kaparo ödemiştir, vazgeçmesi durumunda bayinin zarar etmemesi için x tutarında kaparo iade edilemez...

TUT ALİ, ALİ TOPU TUT. seviyesinde yazdım artık anladın anladın.. yok yine anlamazsan artık avukata mı sorarsın HSYK'ya mı sorarsın orası senin bileceğin iş.

Üye
    ugir Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    60
    Verilen Beğeniler
    145

aracımın değerini nasıl belirleyebilirim?Satışa cıkaracagım

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    512
    Verilen Beğeniler
    122

@alanya

Komedi ya...

Sözleşmede varsa niye almadılar diyorum? Madem Hukuk var kesin hakları var, niye almadılar diyorum? Çünkü onların İNSİYATİFİNDE!!!!

Yani kesin birşey yok. Kalkıp çok bilmiş gibi kur farkı ödersiniz diyemezsiniz...

Engelli/müşteri sözleşmeden vaz geçmiyor. Gelecekte tahimn edilmeyen bir olay oluyor, araç limit üstüne çıkıyor hme pahalılarşıyor hem de vergi yükümlülüğü ortaya çıktığı için fiyatı neredeyse 2 kat artıyor ve engelli/müşteri alamaz hale geliyor. Müşteri hala aracı istiyor ama alamıyor. Kapora iade edilir. Bayi aracı getirtti diye bir zararı varsa tazminat davası açar. Onu bayi bilir.

Örnekte verdim, kendimden bile örnek verdim...

Araç için ek para vermişsiniz, geçmiş olsun. Kafanızı değiştirin, avukatınız da değiştirin de başka gereksz paralar vermeyin, yazık...

Sizin, tuhaf düşünce yapınızla işe yaramaz Avukatınıza sorduğunuz gibi bende sitemizdeki Avukata'a sordum zaten Hüseyin bey değerlendirir...

@ugir

Sigorta değerine bak, ve emsal 2. el araçların fiyatlarına bak. Eğer aracın temizse hasar yoksa, emsal araçlarda en yükseğini baz alabilirsin.

https://www.tsb.org.tr/kasko-deger-l...spx?pageID=631

Üye
    alanya Avatarı

Son Giriş
    02.12-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya - Alanya
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @StratoS

Hüseyin beyi boşa yorma zira sen umutsuz vakasın... adam gelse dese ki @alanya haklı sen yine mantıksız örnekler vermeye devam edeceksin....