TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    melihbe Avatarı

Gerçek Adı
    Mb
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:49
    Yaşadığı Yer
    Ank
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @ousenmez

O zaman ötv %45 di, seat hangi araç aldınız bilmiyorum ama leonlar 70 küsür bin tl idi. Birde buna ötv indirimi ekleniyordu. Bazı markalarda liste fiyatları çok oynuyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:43
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    596
    Verilen Beğeniler
    142

@elbey.arif

Selamlar,

Biliyorsunuz, Engelli ÖTV Limiti 2 yıldır gündemimizde olan bir şey. Ve Meclis'de büyük tartışmalarla çıktı. O dönem Meclis tutanaklarını incelerseniz bizlerin burada savunduğu her şeyin söylenip tartışıldığını görürsünüz. 1.6 motor hacim kısıtı yerine mutlaka bir limit getirilmesi gerekiyormuş ve birçok kişi tarafından ÖTV'siz araç almak bir ihtiyaç değilde ticarete dönmüş. Bu yüzden Devlet'in vergi kaybına uğramaması için bunu yapması şartmış...

Sözün özü, daha 2 yıl önce tartışılan ve aynı siyasi konjektürde olduğumuz şu ortamda bu limitin kaldırılacağını düşünmüyorum ve inanmıyorum.

Ancak Cumhurbaşkanlığına verilen yetki ile 247.000 TL limit 2 katına çıkartılabilir. Bununla ilgili çalışma yapıyoruz. CİMER'e bireysel başvuruda bulunup, Cumhurbaşkanımızdan destek isteyeceğiz.

Ancak burada da bir kısıt var. YDO yıl sonunda artacak. Şuandaki rakamlar arkadaşların hesaplarına göre 25-30 seviyesinde. Ve bu oran yayımlanırsa, sınır 300.000 TL yi gececek. 320.000 TL anahtar teslim fiyatı geçerse, %60 değilde, %100 ÖTV'li araçlar alınabilir hale gelecek mevcut ÖTV sınırları ile. Devlet başından beri bunu istemediği için bırakın Cumhurbaşkanlığı yetkisi ile artmasını YDO ile bile bu limiti geçip geçmeyeceği konusunda şüpheliyim.

Sonuç olarak, şuan için 320.000 TL sınırına kadar belki bir artış olabilir ama sınırın kaldırılması ve üst sınır için ben bir umut görmüyorum. Umarım sizin girişimlerinizle yanılırım.

Üye
    hsyn48 Avatarı

Son Giriş
    30.10-2019
    Saat
    21:16
    Yaşadığı Yer
    muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

citroen c5 aircros düşünüyorum bayiye gittim shine modeli full diye geçiyor ama birçok opsiyon yok.araç 245 bin tl.deri koltuk opsiyonunu istediğinde yasadan dolayı alamıyoruz.... bir dilekçe örneği yazalım herkez cimlere yollasın bir ses gelir belki ?

Üye
    ousenmez Avatarı

Gerçek Adı
    ousenmez
    Son Giriş
    02.01-2020
    Saat
    13:17
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    28

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Devletin yasasi acik 12 aylik ortalama ufe rakamina gore ekim ayinda belirlenir.bu ydo oranini artirabilirler ama azaltamaz kanun degisikligi olmadan. Eger keyfi ydo orani ufe altinda olursa mahkemeye gidilebilir kanuna aykiri islemden. Agustos on iki aylik ufe ortalama 30.31 .ekim sonu gorecegiz net rakami. yasayı da buraya koyayım "213 sayılı vergi usul kanunu'nun 298inci maddesinde yeniden değerleme oranı, "yeniden değerleme yapılacak yılın ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre tuik'in üfe'sinde meydana gelen ortalama artış oranı" olarak belirlenmiş olup, mtv'den pasaport harcına kadar belli başlı giderler bu oran nispetinde artırılmaktadır".
    Konu ousenmez tarafından değiştirilmiştir (19.09-2019 Saat 10:15 ).

Üye
    ousenmez Avatarı

Gerçek Adı
    ousenmez
    Son Giriş
    02.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    28

Tabii c.baskaninin yuzde 50 indirim hakki varmis onu kullanirsa baya degisik bir tablo ortaya cikar.

Üye
    savior44 Avatarı

Son Giriş
    09.02-2020
    Saat
    18:21
    Yaşadığı Yer
    Malatya
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

@ousenmez

İndirim derken sınırı düşürme mi?

Üye
    ousenmez Avatarı

Gerçek Adı
    ousenmez
    Son Giriş
    02.01-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    28

@savior44

evet yüzde 30 artışı yüzde 15e kadar indirebilir mesela.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    596
    Verilen Beğeniler
    142

@ousenmez

Paylaştığın bilgilerin bazıları doğru, bazıları ikilemde ve bazıları yanlış

Doğru olan kısım YDO hesabı evet dediğiniz gibi %30 civarında. Ama ikilem yaratan kısım bazı kaynakların YDO bir önceki yıla göre farkı yansıtır demesidir. Yani Geçtiğimiz yıl %23 dü sanırım. Bu yıl dediğiniz gibi %30 çıkarsa ve bu söyleme göre fark alınırsa, %7 çıkartabilirler. Bunu kime sorduysam Vergi dairesi de dahil net bir şey söyleyemedi. Bu yıl neyi uygulandığını bende yaşayıp göreceğim.

Yanlış olan kısım, Cumhurbaşkanı engelli ÖTV limitine uygulanacak YDO artışını arttırmaz/azaltmaz.
    Engelli ÖTV limitini %50 ye kadar attırır ve azaltır. Yani varsayalım ki YDO dediğiniz gibi hesaplandı ve %40 çıktı. Buda 346.000 TL ye çıkması demek. Cumhurbaşkanı isterse bunu 173.000 TL ye kadar düşürebilir. Ama yine isterse 519.000 TL ye kadar da çıkarabilir. Yasa ona bu limiti arttırıp/azaltma yetkisi vermiştir.

Üye
    BuKadder Avatarı

Gerçek Adı
    Muammer
    Son Giriş
    05.02-2020
    Saat
    14:48
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Selam,
    ben dün % 82 engelli raporu aldım.
    Raporum 1 yıl süreli.
    Onkoloji hastasıyım.
    Ötv muafiyetinden yararlanabiliyor muyum?
    B sınıfı ehliyetim var arabam yok.
    Teşekkür ederim.

Üye
    egemmm Avatarı

Gerçek Adı
    Osman
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:30
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    131
    Verilen Beğeniler
    179

@BuKadder

%90 ve uzerı olması gerekmektedır .

Üye
    BuKadder Avatarı

Gerçek Adı
    Muammer
    Son Giriş
    05.02-2020
    Saat
    14:48
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@egemmm
    teşekkür ederim hızlı cevabınız için.

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    17.02-2020
    Saat
    14:19
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    78
    Verilen Beğeniler
    111

@egemmm bazen arkadaşlar soruyor ötv indirimli araçlarıda takıldığım yer var daha doğrusu acaba yanlışmı biliyorum diye düşünüyorum ,bu %90 ve üzeri alınca raporu, sadece kişinin belirlediği yada istediği yakınları kullanıyor kendisi kullanamıyor diye söylüyorum hep ama acaba kendisi kullanıcak derecede ise ama yinede %90 ve üzeri rapor aldıysa işte yukarıdaki arkadaş örneği mesela o 90 alsaydı raporu kendisi hiçbir şartta kullanımor değilmi ben öyle biliyorumda yanlış söylemek istemiyorum çünkü ,diğer şartları biliyorumda hep bu %90 da bi tereddütüm var ,%90 ve üzeri rapor alan kişilere sen kullanamazsın diyorum . %90 alıp aynı zamanda rapor sahibinin kullanabildiği bir durum olmuyor değilmi?

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    596
    Verilen Beğeniler
    142

@Mehmetyilmaz

Abi %90 üzeri engellinin aktif ehliyeti varsa araç kullanabilir. ÖTV'siz aracını kullanamaz diye bir kısıt yok. Amma genelde hele ki şimdi yeni özel kodlu ehliyetlerde %90 üzeri engellilerin ehliyeti varsa iptal edilebiliyor ya da direk verilmeyebiliyor. (Genel olarak duyduklarımı söylüyorum, hemen %90 üzeri ehliyeti olamaz gibi bir sonuç çıkmasın.)

Eğer ehliyeti iptal olursa ya da ehliyet alamıyorsa elbette ÖTV'siz aldığı aracını kullanamaz.

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    17.02-2020
    Saat
    14:19
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    78
    Verilen Beğeniler
    111

@StratoS soruyu tam soramamışım şunu demek istiyorum:

şimdi benim öyle bir hastalığım varki rapor oranım %90 yada üzeri olsun ama arabayı kullanmakta hiç bir engelim yok, yani hareket etirici uzuvlarımın hepsi sağlam ehliyetimde normal b sınıfı haliylede herhangibir aparata yada otomatik vitese ihtiyaç duymadığım için kısıtlı ehliyetim yok,ben gidipte araba bayisine bu raporla kendi adıma ötv ödemeden araç alabiliyormuyum?

ben ,alınamaz ötv den yaralanmak için sadece o kişi adına başkası yani oğlu yada akrabası kimse o alır diye biliyorum ve çevremede öyle söylüyorum. yanlışmı biliyorum

yani bu kişi bizim ötv sis aldığımız araç gibi sadece kendi kullanmak için ve ötv ödemeden %90 ve üzeri olan raporuyla gidip araç alabiliyormu?

Üye
    cabbar0101 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    130

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ydo oranı her zaman Ekim sonunda oluşan 12 aylık Üfe ortalamasıdır. Fark dediği budur nasıl ki geçtiğimiz yıl ortalamasından önceki yıl ortalaması düşmediyse bu yılki ydo dan geçen yıl ki düşmeyecektir.Bu oranın yüksek olması devletin yararınadır suni olarak düşürmek işine gelmez vergi artışlarından cezalara kadar bu oran kullanılır. Ayrıca Kıdem tazminat tavanıda bu orana göre artar. Yalnız denildiği gibi bu oranı uygularken Ydo oranını arttırıp düşürebilir. Fakat bizler için sınırlama gelirken kanunda azaltılır ibaresi yok yani oran azaltılamaz. Ama burası Türkiye her şey olur. Biz lafzında öyle dedik ama özünde azaltılabilmede vardı diyip,%25 i 12.5 uygulayabilir.(bu arada benim kanundan anladığım miktarın değil oranın% 50 oranında artırılmasıdır.Yani %26 yı 39 yapabilir.)