TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 48 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    abdullah_1982_1905 Avatarı

Son Giriş
    25.01-2018
    Saat
    22:16
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bir kaç sorum olacak

1) sol üst ekstremite engeli olup ötv indirimden faydalanıp otomobil alan var mı yakın zamanda 2015 den bu tarihe kadar

2) hangi vergilerden muaf durumdayız mesela mtv ödüyormuyuz.

3) ben 2003 te aldım ehliyeti. benim b sınıfı ehliyetim ve ticari araç kullanamaz yazıyor. o zaman gurur yaptım h sınıfı almak istemedim.ayrıca benim engelime vergi indirimi yapmıyorlardı zaten.şimdi öğrendim ki artık faydalanabiliyormuş. ne yapmamız lazım nereden baslamamız lazım.mesela yeniden kursa gitmek mi gerek sınava girmek mi gerek

bu arada 11 sene sonra ilk kez foruma girmişim. o zaman birilerine kızmıstım siteden.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:43
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.261
    Verilen Beğeniler
    3.815

güncel deneyimi olan arkadaşlar deneyimlerini paylaşabilirse çok yararlı olur

Üye
    tanerbudak Avatarı

Gerçek Adı
    Taner Budak
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:21
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    802
    Verilen Beğeniler
    504

benim sol kol engelim var. mayıs-2016 da araç aldım. otomatik vites. başka tertibat yok. ötv den muaf olarak aldım. ayrıca vergi dairesi sinyal kolunu falan sağa aldırmadan MTV den de muaf tutmuş. H sınıfı ehliyetim var 2015 te almıştım.

Üye

Son Giriş
    25.01-2018
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@tanerbudak

ötv indirimini aldıktan sonra otomobili alma süreci yaklaşık ne kadar sürüyor. yani oto firmasına gidip onların evrakları alması yasal işlemleri yapması ve aracı teslim etmesi vs.birde bu kampanyalardan faydalanabilirmusun 25.000 12 o faiz gibi

Üye
    tanerbudak Avatarı

Gerçek Adı
    Taner Budak
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:21
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    802
    Verilen Beğeniler
    504

bayiinin elinde araç var ise 3 gün bile sürmez.

Üye

Son Giriş
    25.01-2018
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hastaneden ötv indirimden faylanabilir raporu aldıktan sonra maliye ile olan yazısmaları kim yapıyor araç firması değil mi yani benim öğrenmek istediğim prosödürler ne kadar sürede sonuçlanıyor.

@tanerbudak
    ötv indirimini aldıktan sonra otomobili alma süreci yaklaşık ne kadar sürüyor. yani oto firmasına gidip onların evrakları alması yasal işlemleri yapması ve aracı teslim etmesi vs.birde bu kampanyalardan faydalanabilirmusun 25.000 12 o faiz gibi

Üye
    fbalkan Avatarı

Gerçek Adı
    fikret
    Son Giriş
    03.08-2020
    Saat
    12:59
    Yaşadığı Yer
    tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    2

benimde sol kolumda engelim var maliye il içinde bizimle çalışan firmalardan alırsan onaylarız dedi fakat özelge isteyince sonuç olumsuz geldi. böyle konularda özelge istemek sanırım tehlikeli . kendimi garantiye alayım dedim bu sefer eldeki imkandan oldum

Üye
    gokmengul Avatarı

Gerçek Adı
    gkmn
    Son Giriş
    23.01-2018
    Saat
    09:34
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba benimde sol el ve kol kısıtlılığım var b ehliyetim vardı sol kol yasası çıktığından sonra hastaneye başvurdum ve sadece otomotik vites araç kullanabilir raporu verdiler . geçen hafta pazartesi kodlu engelli ehliyeti için emniyete baivurdum 2 gün sonra ehliyetim geldi hemen audi bayiine gittim 1 günsonra raporum vergi daireisnden ve tarfik tescilden onaylandı plaka işlerim halloduktan sonra 1 gün sonra aracımı teslim aldım .nasıl oldu bende anlamadım 5 günden hem heliyetimi değiştirdim hem aracımı aldım. ama mtv muafiyeti konusunda bilgim yok ne yapılması lazım

Üye

Son Giriş
    25.01-2018
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@gokmengul

benimde B sınıfı ticari araç kullanamaz yazıyor bende haftaya gidecegim sağlık raporu için.ozaman şimdi sen hem ötv indirimden faydalanır raparo hem otomatik vitesli araç kullanır raporu mu aldın ehliyet için.peki siz her sene MTV ödüyormusunuz.aldığınız araç fiyatı neydi ne oldu.birde internetteki fiyat ile bayi fiyatı aynı mı yani bayi indirim yapıyor mu biraz yetkisi var mı

Üye
    gokmengul Avatarı

Gerçek Adı
    gkmn
    Son Giriş
    23.01-2018
    Saat
    09:34
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@abdullah_1982_1905

mtv konusunda benimde pek bilgm yok nu araştıracağım burda bilen arkadaş varsa yardımına memnu n olurum. audi a4 aldım designe paket +5 opriyonlu. 109900 Tlye denk geldi ekim ayına özelindirim vardı . bide 60000 tl ye kadar 0 faiz 24 ay kapanyası. liste fiyatı 228.000 ama baya indirim oldu

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.261
    Verilen Beğeniler
    3.815

@gokmengul

MTV istisnası için araçta mutlaka bir donanım bulunmalı.

Üye
    birkan01 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    24

@OturanBoğa Otomatik vites olması yetmiyor mu MTV için

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.261
    Verilen Beğeniler
    3.815

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @birkan01

Hayır, ille de ruhsata işli bir donanım olmalı:

İlgili Tebliğ:

1- Özel Tüketim Vergisi İstisnasından Faydalanan Mükellefler İçin İstisna Uygulaması

Malûl ve engelli olmaları nedeniyle taşıtları ilk iktisabı esnasında özel tüketim vergisinden istisna olanların, motorlu taşıtlar vergisi istisnasından faydalanmak için Tebliğ ekinde örneği bulunan "Malûl ve Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu(3)" (Ek-1) ile motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyet kaydı olan vergi dairesine yapacakları müracaatta sağlık kurulu raporu, araçlar için teknik belge ve proje raporunu ibraz etmeleri gerekmemektedir. Bu şekilde müracaat eden mükellefler, söz konusu formda taşıtının özel tüketim vergisinden istisna olduğunu belirtmelidir. Bu durumda, malûl ve engelli mükelleflerin motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyet kaydını tutan vergi dairesi gerekli belgelerin birer örneğini özel tüketim vergisi istisnası uygulayan vergi dairesinden alır.

2- Özel Tüketim Vergisi İstisnasından Faydalanmayan Mükellefler İçin İstisna Uygulaması

Motorlu taşıtlar vergisi istisnasından yararlanacak olan malûl ve engelliler tarafından; Malûl ve Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu düzenlenerek sağlık kurulu raporu, motorlu araç tescil belgesi, araçlar için teknik belge ve proje raporu asılları veya fotokopileri ilgili vergi dairesine verilir. İstisnadan yararlanabilmek için ibrazı zorunlu olan belgelerin fotokopilerinin getirilmesi hâlinde, asıllara uygunluğu kontrol edilerek işlem tesis edilir."

İlgili yazı:

"Sakatlık dereceleri % 90 dan az olan malûl ve engellilerin bu durumlarını; tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri ve kendi adlarına kayıt ve tescilli olan taşıtların engellilik haline uygun özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş taşıtlar olduğunu belirten "Motorlu Araç Tescil Belgesi"nin ilgili tescil kuruluşlarınca onaylanmış örneği ile "Araçlar İçin Teknik Belge" ve "Proje Raporu"nun aslı veya noter onaylı örneğini ilgili vergi dairelerine ibraz etmeleri halinde bu istisna hükmünden yararlanabileceklerdir."

Üye
    birkan01 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    24

@OturanBoğa

Attığınız linkteki en alttaki yazıyı bir okur musunuz yoksa ben mi yanlış algılıyorum.

Ancak, anılan Kanun hükmünün malul ve engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngörenbir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından; sağlık raporunda sadece sol alt ekstremitede (ayakveya bacakta) sakatlığı olduğu belirtilen malul ve engellilerin otomatik vitesli taşıtlarının başkacaözel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın, malul ve engelli adına kayıt ve tescil edildiği tarihtenitibaren motorlu taşıtlar vergisinden istisna olması gerekmektedir.

Yazmaktadır.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.261
    Verilen Beğeniler
    3.815

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @birkan01

Sol alt ekstremite için evet. Ama bunun dışındaki kısıtlılıklarda sadece otomatik vitesli araç mtv istisnası sağlamıyor. Anlamsız ve haksız bir tutum, ama böyle...

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon