TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gestapooo Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    11:24
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    öncelikle özür diliyorum mesajınızın başını kaçırmışım diğer mesajımı düzelttim.

birde konuya yazanların hiçbir hukuki bilgisi olmadığını yazmışsınız ben bunada katılmıyorum. Bu konuya yazan arkadaşların bir çoğu bu konuya bir hukukçu kadar hakimdir. Zilyetlikten bahsetmişsiniz taşınır mallarda zilyetliğin devrininde hukukta istisnaları vardır bu arada.

Üye
    nickneymi Avatarı

Gerçek Adı
    oabey
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:31
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    38
    Verilen Beğeniler
    14

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    @gestapooo

ben size olani yaziyorum, maliye oranalri belirler ama oturdugumuz yerden su binsin. bu binmesin... bu konuda ahkam kesmek dogru degil, bunlarin hespinin arkasinda mahkeme kararlari var, tertibatsiz araci herkesin surebilmesi bana da isi ticarete dokturulebilir geliyor, ama toplumun %95 i zaten 200 bin alti araclar alacak, bu yuzde 5 ki onlarin da cogu kismen istismar edenler, cok luks arac alsinlar diye mahkemeler ile kazanilmis bu haklari geri verelim diye vekilleri bombardimana tutmak dogru mu?

evet, belki buradakilerin hep kendileri, ya da en yakin akrabalari kullaniyor ama birsuru farkli durumda engelli, yasanan durumlarda bir suru farkli ornek var, bu mahkemelerde bosuna ugrasilmadi. illa ki sizin araciniza da aileniz, ya da baskalari ya da baska bir acil durum da ihtiyac olabilir ve birileri 300 binlik araca binsin diye kazanilmis haklardan vazgecmek icin yazilmasinin cezasini cekebilirsiniz.

Üye
    Özgür&özgür Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür tiryaki
    Son Giriş
    04.11-2021
    Saat
    23:31
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    39
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    @nickneymi

Arkadaşım madem ki 3. dereceden akrabanın hiç 1. dereceden akrabası kalmadı, bakımını üstlenme sırası taa sana kadar geldi, sen de belli ki bu engellinin bakımını üstlenmeye gönülden, hiçbir menfaat gözetmeden razısın, sulh hukuk mahkemesi şuracıkta. Gidiver hakim beye, ben bu engelli akrabamın bakımını üstleniyorum beni vasi tayin edin de. Şak diye yaparlar. Bak bir günde vasi olabiliyorsun. Olduktan sonra binersin o engelli kişi adına alınan arabaya yukarıda da söylediğin gibi paşa paşa gidersin tatiline.

Tabi hukuku bildiğini iddia ediyorsun, vasi olmanın yükümlülüklerinin ne kadar ağır olduğunu da biliyorsundur muhakkak. O yüzdendir ki vasi olmayı bi türlü istemiyor bu 3. dereceler! Bırakın Allah aşkına, bize ne hukuk ne de vicdan dersi verebilirsiniz...

Üye
    nickneymi Avatarı

Gerçek Adı
    oabey
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    38
    Verilen Beğeniler
    14

@Özgür&özgür

siz kendiniz olayin idrakinda degilsiniz, mesele 1. derece 3. derece meselesi degil, bu su an taninan bir hak, mahkemelerde kazanildi, siz kendi icinizde dusman ariyorsunuz, para siniri artar, azalir, o zaman yuzde 90 a olan indiirm tumden kalksin, herkes bal gibi biliyor, yasliliktan engel disi hastaliklardan aliniyor cogu.

bu karari veren mahkeme bilmiyor da sen mi biliyorsun. sen belki arabani alip garajdan cikmiyorsun ama aile boyu kullananlar var, acil ya da ozel durumlarda cezai mueyyide olup mahkemeye kadar giden durumlar var.

ayrica bir engellinin ailesinin refahini isteyemeyecegini kendiniz beyan ediyorsunuz. bu arabaalar sadaka degil, herkes parasini veriyor, devlet sadece bir tane sonradan cikmis vergiyi almiyor.

300 bine yasayi somurecek bikac kisi icin birsuru kisinin hakkini gaspetmeyi sanki iyi biseymis gibi yansitamazsiniz, madem bi insanin arabasina en yakinlarina vermesi istismar o zaman 300 binlik araba almak da istismar, herkes fiat egea alsin, al sana o da isini gorur o zamn. kendi kendinize is cikartiyorsunuz.

araba almak ile vasiligi birbine karistiracak kadar gözun donmus, adamin yegeni sehir disina gidecek, adamin hasadini toplayacak mesela, alip anahtari verecegine mahkemye kossun vasi mi baglatsin 10 kurusluk araba icin, birisi 300 binlik araba alsin diye, senin kafa bu mu?
    araba bu, kaya degil ozelligi hareket etmesi.

Üye
    Özgür&özgür Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür tiryaki
    Son Giriş
    04.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    39
    Verilen Beğeniler
    0

@nickneymi

%90 üzeri rapor alanların sadece yaşlılıktan bu raporu aldıkları ifadenize kesinlikle katılmıyorum. Yaşlılık engelli raporu değerlendirmesine yalnızca %10 puan etki ediyor. Eğer sizin dediğiniz gibiyse nerede geri kalan 80 puan? Eğer bir hekim kurulu bir kişiye sadece yaşlı olduğu için %90 ve üzeri rapor veriyorsa bu kurul toplu olarak alenen suç işliyor demektir. Bunu tespit etmek ve suçu olan kamu görevlilerini cezalandırmak da devletin başlıca görevi. Hakkıyla alınmış bir %90 ve üzeri rapor sahibi engellinin gerçek anlamda hayatını idame etmek için bir başkasının desteğine ve refakatine ihtiyaç duyması gerekir. Gelin babamla tanıştırayım sizi, kendisi 62 yaşında, %91 engelli bir insan nasıl oluyormuş görmüş olursunuz.

Üye
    nickneymi Avatarı

Gerçek Adı
    oabey
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    38
    Verilen Beğeniler
    14

@Özgür&özgür

babaniz yani, 62 yasinda di mi.. digerleri de yasliliga bagli ortaya cikan hastalik ve semptomlar ile artiyor.
    ne yapiyor 62 yasinda insan, her halde her gun arabayla geziyor o yuzden araba cok lazimdir muhakkak.

tertibatli araclar protez ve saglik urunu konumuna geliyor, ama 90 larin %99 u yasli insanlarin ailesince kullaniliyor, benim de anneannem sokaga cikamaz, 90 lik raporu yok ama zaten o yastaki insanlar raporlu olmasa da sokaga arabasiz cikamiyor

Üye
    gestapooo Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    2

Yanlış anladığınız bir şey daha var burada kimse araç şehir dışına çıkmasın demedi aracı kullanacak kişi ile engelli aynı ilde ikamet etmeli dedi.

Üye
    YASİN18 Avatarı

Son Giriş
    13.10-2018
    Saat
    20:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu ötv kısıtlanması ortopedik engellileri kapaıyormu acaba

Üye
    Özgür&özgür Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür tiryaki
    Son Giriş
    04.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    39
    Verilen Beğeniler
    0

@nickneymi

Evet babam 62 yaşında ve 13 senedir geçirmiş olduğu beyin kanaması sonucu sol tarafı tamamen felç, yatalak. Tabi senin vicdan gözünün kör olmasının yanında babamın ve diğer engelli kardeşlerimin rahatsızlıkları nedirki? Bu son yazdıklarından sonra seninle konuşmaya ve tartışmaya değer birşey görmüyorum. O yüzden uzun uzun yazıp sayfayı işgal etmeyeceğim. Belli ki ne söylesek nafile!

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    10.12-2018
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    20

% 90 ve üzerindeki engellilerin arabalarını akrabaları içindeki sosyal statülerini yükseltmek için kullanma amacıyla kullanıcı sınırlamasına itiraz etmek bence haklı bir arguman olamaz. Bu tam da suistimale konu kapıyı ardına kadar açan şey. Bu gruptakilerin yakın aile fertleriyle kullanımı sınırlamak bence kesinlikle gerekli olan şeydir. Bizim oturanboğa gibi bu gruba dahil arkadaşlarımız var. Kesinlikle bu şekilde magdur olan arkadaslarımızın hak kaybı yasamasını istemeyiz. Ancak suistimale konu satışların önlenmesi için bu gruba dahil satışlarda sürücünün yakınları kapsayacak şekilde sınırlanması bence de yerinde bir karar.

Üye
    nickneymi Avatarı

Gerçek Adı
    oabey
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    38
    Verilen Beğeniler
    14

@Özgür&özgür
    yani insanlara yaz yaz, sonra arabaya kimin bindiği ortaya cikinca senin vicdn gözün kör, valla kusra bakma esas senin vicdan gözün akrabalarina ihtiyac duyan engellilere karsi kör. normal bir anne baba yegen kardes birinin arabasini kullaninca istismar olmuyor da engelli verince mi oluyor? sen bu insanlari suçladin, ama 2 mesaj sonra senin aldigin arabaya engellinin kendisinden ziyade ailesinin bindiği ortaya cikti, ama o zaman bizim vicdanimiz kör oldu. biz 40 kisiyiz birbirimizi biliriz, insanlari suçlarsan ben de sunu sorarim o zaman, yatalak birinin ihtiyaclarini giderecek araba illa 250 binlik mi olmali

burada mesele topyekun olarak savunmak, herkes kendisine dokunmayan yerden vurmaya calişiyor ama yuzde 2 300 binlik arabaya binsin diye %98 in kazanilmiş davalarina da ellemeyin bi zahmet

@gestapooo
    haklisiniz orayi brn yanliş anlamişim, fakat bürokratik şeylerden sikayet ederlken daha karmasik bürokratik şeyler istersek karişiyor.

dediğinizin mantiği guzel, ama yine arabanin mobiliyesini azaltir, mesela sehir dişindan bir akrabaniz geldi, araca ihtiyaci var, veremezsiniz. bu cok mesle degil de sunu anliyorum, insanlar görmedikleir kişişer üzerine arac aliyor deniyor ama ben bunun pek oldugunu sanmiyorım, cogu kişi zaten ayni ildedir ya da ikametini tasir falan illa niyeti bozan

aslinda bence bakiş açisi yanliş arkadaslar, hükümetin derdi de istismardan çok almanyadan ithalati kismak. böle eyy almanya deyip durmanin bedeli maalesef, yoksa milyonlum taksicilere daha yeni kendileri vergi sifirladi. dolayisiyla bizim şunu da kısın diye kendimizin mesaj atmamiz diğer kisimtilari engellemeyecegi gibi ben devleti taniyorsam ya dikkate alinmaz ya da hem para siniri hem de kullanici siniri gelmesine sebep olur.

ilk 70 binlik sinir gercekten arac alinamayacak kadardi, ama cc siniri da kalkarsa simdiki iyi olmadi ama gene ehven-i şer

@Pegasus
    ben buna şu açidan bakiyorum, engelli olmayan birinin maddi manevi avantajlari var, çoğu da arsadan falan vergisiz zengin olup cocuklarina, aktrabalarina en iyi hayati sunuyor, engelli biri engelinden ötürü ailesine refah saglamakta dezavantajli, geliri daha az oldugu için çocuğuna istediği eğitimi verememiş, maddi imkansizlik yasamiş. bu araclari devlet kimseye hibe etmiyor, herkes parasiyla aliyor. kendi az binse bile ailesine bu katmiyingapmak istemis, milletin ailesi nasil oldugu belli olmayan yollardan ufacik çocuklara milyonluk araba alirken iyi, engelli biri alirsa kötü.. bu çok ikiyüzlü yaklaşim bence. o zaman veraset ve intikal vergisi yuzde yuz olsun herkes esit olsun, engelli bi insanin ailesinin mutlulugu için bişey yapmasini çok görmek bence cidden cok acimasiz bir bakiş.

bu engelli aracinin asiri çoğalmasinin sebebi zaten yuzde doksanlik raporlar, onlarin cogu da yasliliğa bagli hastaliklardan. ama ben onlar da engellensin demiyorum, sadece cogalma sebebi ortopedik engelliler degil, öyle yayilmasi bu bilinmeli

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:31
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.281
    Verilen Beğeniler
    3.825

Zaten Değerlendirdiniz! 3
    İlk mesajımda %90 ve üzeri rapora karşılık alınan aracı kimlerin kullanabileceğine dair kısıtlama önerilerimi yazmıştım. Bu sınırlama suistimali tüme yakın oranda azaltır.

a- ÖTV istisnası ile alınan aracı araç sahibinin yanı sıra sadece araç sahibinin 2. dereceye kadar kan ve sıhri yakınları kullanabilir.
    b- Engelli kişi araçtaysa aracı kimin kullandığına dair herhangi bir kısıtlama söz konusu olamaz.
    c- Bu kuralın ilk ihlalinde araç sahibine ve kullanana ayrı ayrı olmak üzere 1.000 TL, ikinci kez ihlalinde ise 10.000 TL ceza uygulanır. İhlalin üçüncü kez gerçekleşmesi halinde aracın alım tarihinde ödenmeyen ÖTV % 10 arttırılarak tahsil edilir.

"a" maddesine bir de şu eklenebilir: Araç sahibi ile aracı kullanan kişi aynı ilde ikamet etmek zorundadır.

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    10.12-2018
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    20

@nickneymi kardeşim sen toplumsal mülkiyet haklarındaki eşitsizliklere girersen ordan çıkma şansımız zaten yok. Zengin çocuğuna milyonluk ev araba bırakıyor bari engellilere de akrabalarına vergisiz arac aldırma hakkı verelim de aradaki eşitsizliğe merhem olsun gibi bir argüman mevzuyu karikatürleştirmekten öteye gitmez. Az ciddiyet.

Üye
    gestapooo Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    2

@OturanBoğa benim gibi bu konuya yazan birçok kişi bu yazının altına imzasını atar.

Üye
    nickneymi Avatarı

Gerçek Adı
    oabey
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    38
    Verilen Beğeniler
    14

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ben gayet ciddiyim, bence karilatur olan 200 binlik araba bana yetmiyor deyip dunya meselesi çikarip kazanilmiş haklara saldiranlar
    engelsiz mehmetin arabasiyla cocugu, akrabasi tatile gidebilir ama engelli mehmetin arabasiyla gideme mi, böle mantik olur mu?
    benim sölediğim mantiksiz olsa mahkeme kararlariyla yönetmelik degişmezdi