TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Damla sakızı Avatarı

Gerçek Adı
    Talha
    Son Giriş
    04.11-2017
    Saat
    22:44
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    48
    Verilen Beğeniler
    243

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @Serkal

Nasıl yani bilgi aldı belki de dalga geçti?

Üye
    Serkal Avatarı

Son Giriş
    25.05-2020
    Saat
    14:22
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    5

Boş ver hacı önemi kalmadı sen yeni üye olmuşsun öğrenirsin zamanla

Üye
    Damla sakızı Avatarı

Gerçek Adı
    Talha
    Son Giriş
    04.11-2017
    Saat
    22:44
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    48
    Verilen Beğeniler
    243

@Serkal

Kafam karıştı iyice umarım öğrenirim

Üye
    bakkol Avatarı

Gerçek Adı
    Barış Akkol
    Son Giriş
    20.05-2020
    Saat
    07:53
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    12

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    Suriye'den gelen misafirler için harcanan para: 30 Milyar $

2017 yılı Motorlu Taşıtlar Vergi Geliri : 2,7 Milyar $

Bunların karşılığında engelli vatandaşın ÖTV zararı ne kadar çok merak ediyorum!

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Üye
    bLaCkRaCe Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:47
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    43
    Verilen Beğeniler
    9

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Makam araçlarına sınırlama getireceklerine bizim araçlara getirdiler.Türkiye'de ciddi bir engelli örgütlenmesi yok.

Bazı zamanlar kulağıma gelirdi, bilmem ne derneğinde yolsuzluk vs vs diye.

Üye
    m044010 Avatarı

Son Giriş
    14.01-2020
    Saat
    18:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    32
    Verilen Beğeniler
    37

Zaten Değerlendirdiniz! 4
    Her lafın birinde ağzından inşaallah, maşallah, ya Allah çıkanlar saraylarda saltanat sürerken, altlarındaki mercedeslerin ne motor hacmi ne tl sınırını düşünürken, ekonomimiz almanyayı bırakın tüm dünyayı kıskandırırken, imf ye borcu bitirip üstüne üstük imf ye borç bile vermişken ? ! Bize yapılanı onların Allah ını bilmem ama benim inadığım Allah affetmeyecektir. Kaldı ki bu konuda kul hakkı varsa benden yana helal olmayacaktır. Seçim zamanı birçoğunun balık hafızası devreye girip bu yapılanları unutacak ve yine oy verecek bunlara, zaten bunlarda bunu bilerek istedikleri gibi kendilerine sınırsız hak tanırken benim hakkımı gasp ediyorlar. Yazıklar olsun diyorum başka da birşey demiyorum

Üye
    yukcells Avatarı

Son Giriş
    26.07-2018
    Saat
    15:25
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    122
    Verilen Beğeniler
    49

Zaten Değerlendirdiniz! 7
    Binali Yıldırım dünkü grup konuşmasında kamu araçlarına da kısıtlama getirileceğini, yeni araç alınmayacağını, kamuda "şaaşa" döneminin bittiğini açıkladı. Yarın unutulur, söylemle icraat ne kadar uyar bilinmez. Fakat engellilere uygulanması planlanan engel ile, kamu maliyesinin hiçbir alakası bulunmuyor. Kamu araçları milletin parasıyla alınıyor yani direkt bütçeden gidiyor. Engelli araçlarına ise devletin herhangi bir ödemesi bulunmuyor. Engelliler kendi paralarıyla üstüne kdv, damga vergisi, tescil giderleri vs ödeyerek araç ediniyor. Yani devlet burada vermek değil aldığı vergilerden sadece birini almaktan vazgeçiyor ve diğerlerinden de kazanç elde ediyor.

Bu muafiyet tamamen kaldırılırsa bişey diyemem, ama getirilmek istenen kısıtlamanın kamu tasarrufuna hiçbir faydası olmayacak. Öyle ki diyelim ki vergiler dahil 125 bin tl sınır getirildi alacağımız araçlara. Ötv indirimli araç alma Hakkı varken kim gider 126 bin tl ve üstü araç alıp tümünün üzerinden ötv öder? Hiç kimse. Mecbur gidip sınırdaki araçlardan alacağız. Yani bu uygulama sadece bizim yaşam çıtamızı, standartlarınızı, güvenlik ve özgürlük duygumuzu düşürecek, devlete de daha az kdv ödeyeceğiz. Otomotiv sektörüne daha az katkımız olacak, kaynak azalacak. Akaryakıt tüketimi göreceli düşecek. Suistimal eden varsa evet belki 200 binlik 500 binlik araçta edemeyecek ama yine gidip 125 binlik araçta suistimal etmeye devam edecek. Yani bu yasa ne bahsedilen suistimalleri önleyecek ne de kamuda tasarruf sağlayacak. Belki binde 1 engelli ultra zengin ise ben bunlarla uğraşamam deyip 500 bin tllik araç alır, ona 150-200 ötv öder. Belki suistimal edenlerden birkaç zengin de vazgeçer 150-200 de ondan gelir. Bumudur yani. Bumudur 10 milyona yakın engelli kitlesinin haklarının elinden alınmasına vesile olacak gelir hedefi? Bunun yerine suistimaller var ise onlara yönelik iki tane etkili madde çıkarsak, örneğin desek ki "refakatçisi olarak engelli aracını kullanacak kişi yalnızca 1. derece akraba olabilir. Aracı kullanacak 1. derece yakın, en az son 3 yıldır hak sahibi engelliyle aynı ilde ikamet ediyor olmalı. Usulsüzlük tespit edildiğinde engelli bir daha kullandırılmamak üzere ötv muafiyetinden men edilir, kullanıcıya ödenmeyen ötv tutarının iki katı idari para cezası uygulanır. De bunu, hatta suistimalcilere daha gaddar ol. Bak bakalım buna itiraz ediyormuyuz, suistimal oluyor mu ondan sonra. Bir de ihbar hattı kuracaksın Maliye bakanlığına. Diyeceksin ki sen alsan işini uydursan bile seni tasvip etmeyen çekemeyen biri bir şikayette bulundumu fişini keserim. Sadece korkusu bile caydırır. Böylece zengin birkaç suistimalciyi değil asıl ana kitlenin içerisinde hatta 125 bin tllik dilimden suistimal eden ana kitleyi engellersin. Gerçekten suistimali engellemek mi istiyorsun, çözüm çok!

Değerli arkadaşlar bu aracı kullanma hakkını 2014'te 1. derece yakından 3. dereceye çıkaran da bu hükümetti; iyi niyetliydi bişey demiyorum. Fakat bu suistimale açık kanunu yapan kendileri, hakları kısıtlanan engelli, yardıma ve desteğe muhtaç olan bizler. Bu adaletli mi? Suistimal edilmeyen bir kanun yapmak bu kadar mı zor. Bu nedenle bu derece karşı çıkıyoruz. Engelliye engelden başka hiçbir fayda sağlamayacak olması nedeniyle isyan ediyoruz.

Saygı ve Sevgilerimle.

Üye
    Özgür&özgür Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür tiryaki
    Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    17:49
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili yukcells, durumu çok güzel özetlemişsiniz. Kaleminize ve yüreğinize sağlık...

Üye
    tanerbudak Avatarı

Gerçek Adı
    Taner Budak
    Son Giriş
    04.06-2020
    Saat
    13:41
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    592
    Verilen Beğeniler
    333

komisyon bugün 13:00 te toplanacak ve sanırım tüm kalan maddeleri bitirecek. belki yarına da sarkabilir. hadi son bi gayret arkadaşlar.

Üye
    aliş şerif Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    afyonkarahisar
    Alınan Beğeniler
    85
    Verilen Beğeniler
    54

Çıksa artık da buradaki yazıları takibi bıraksam çok uzadı yahu) çalışmıyor milletvekilleri cumhurbaşkanı el atmalı belediye başkanlarına yaptığı gibi kulaklarını çekmeli) bu ne yahu her gün ha şimdik çıkacak ha çıktı diye bakıyoruz. Hiç erinmedim şöyle kaba taslak baktım bu yasaya aşırı tepki gösterenlerin büyük bir çoğunluğu sadece bu konuya yorum yağmış enteresan... yorumu sizlere bırakıyorum.

Üye
    tanerbudak Avatarı

Gerçek Adı
    Taner Budak
    Son Giriş
    04.06-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    592
    Verilen Beğeniler
    333

ötv muafiyeti olmayan engelli kardeşlerimiz!!! neden yorum yazsın ki ucu onlara dokunmuyor. ama onlar için bir sgk kontrol muayenesi ortaya çıktım mı anında dökülüyorlar yoruma. maalesef birlik olamıyoruz. ben elimden geldiğince bildiğim kadarı ile her konuya yorum yapmaya destek olmaya çalışıyorum. ama bu mevzuu ile ilgisi olmayan Engelli kardeşlerimiz!!! bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığındalar maalesef.

Üye
    Portebella cadısı Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    15:46
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar Biz dün itibari ile arac aldık faturası kesıldı bugun işlemler baslıycak ama bu yasa gecerse yarım mı kalıcak bide yasa kabul edılır edılmez gecerlımı oluyor acaba

Verdıgınız numaralara malesef ulaşamadım bilginiz varsa soruma cevap verebılırmısınız acaba

Üye
    ABDULLAH07 Avatarı

Gerçek Adı
    ABDULLAH
    Son Giriş
    02.02-2018
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    10

fatura (proforma değilse) kesildiyse firma bağlı olduğu vergi dairesinden ötv muafiyet yazısını almıştır değilse ötv sizi fatura kesemez.

proforma fatura ise bir an önce sigorta kasko vs. yaptırın faturanızı kestirin resmi gazetede yayınlanana kadar süre var

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Portebella cadısı Mesajı Gör
    Merhabalar Biz dün itibari ile arac aldık faturası kesıldı bugun işlemler baslıycak ama bu yasa gecerse yarım mı kalıcak bide yasa kabul edılır edılmez gecerlımı oluyor acaba

Verdıgınız numaralara malesef ulaşamadım bilginiz varsa soruma cevap verebılırmısınız acaba

fatura (proforma değilse) kesildiyse firma bağlı olduğu vergi dairesinden ötv muafiyet yazısını almıştır değilse ötv sizi fatura kesemez.

proforma fatura ise bir an önce sigorta kasko vs. yaptırın faturanızı kestirin resmi gazetede yayınlanana kadar süre var

Üye
    tanerbudak Avatarı

Gerçek Adı
    Taner Budak
    Son Giriş
    04.06-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    592
    Verilen Beğeniler
    333

@Portebella cadısı
    yasa henüz komisyonda. kabul edilir ise genel kurul ve cumhurbaşkanı onayı süreci yaklaşık 15-20 gün sürer. size yansımaz gibi.

Üye
    kenfat10 Avatarı

Son Giriş
    26.12-2019
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    39
    Verilen Beğeniler
    24

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @yukcells Tamda tasarıyı ilk duyduğumda söylediğim şeyleri söylemişsin tebrik ederim.Lüks arabaları ÖTV siz almanın öyle devlete aman aman bir zararı yok.Ben 200k ile 130k lık arabanın devlete vergi farkını 5500 TL gibi hesaplamıştım. Sanıyorlarki sınır koyulunca bu engelliler Passatı gidip ÖTV si ile alacak.Almayacak tabiki gidip Megane alacak.Devlete tek bir faydası olacak o da cari açığa faydası olur.Genelde Alman arabaları alındığı için Almanya'ya ceza kesilmiş olur.Gelgelelim tüm makam araçları Alman.

Ayrıca suistimale nasıl bir önlem koyulabilir çözüm bulamamıştım sizin çözümünüz 10 numara olmuş : Engellinin vekaletini alan kişi engelli ile son 3 yıldır aynı ilde ikamet ediyor olmalı.

Ben geçen hafta Audi A4 aldım.Çokta içime sinmedi,geniş değil içi ama mevcut aracım çok eski idi engelli oğlum ile uzun yola çıkamıyordum dağ başında bozulursa ben bu çocukla ne yaparım yollarda diye.Şimdi içim rahat.Benden sonra tufan demiyorum 5 sene sonra ölmezsek yine araç alacaz inşallah üzülecek bir sonuç çıkmaz ama şu 5 sene,taksicilerde olduğu gibi 3 seneye düşse ne kadar güzel olur.Çünkü 5 senede araçlar kasa değiştiriyor zaten zar zor araba alan çalışma gücü kısıtlı olan engellilerin araçları iyice değer kaybediyor.

Sayfa 54 / 59 İlkİlk ... 444505152535455565758 ... SonSon