TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    birkan01 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:14
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    24

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar,

Benim yüzde 68 engelli raporum mevcut. ( yüzde 60 üroloji+ yüzde 20 ortopedik) Ortopedik olan kısımdan dolayı ÖTV indirimli araç almak istiyorum. Engelim sol ayağım sağ ayağıma göre 3-4 cm daha küçük ve 2-3 cm daha kısa ve sol ayağım sağ ayağıma göre daha güçsüz ama yürürken vs. kesinlikle belli olmuyor sadece ayağımı çıplak görünce belli oluyor. Ehliyet sistemi değişmeden önce almaya çalıştım fakat bana o zamanın raporuyla '' B sınıfı ehliyet alır, otomatik vites araç kullanır'' raporu verildi. Bu raporla hiçbir şekilde ehliyet alamıyordum zaten fakat bunu hastaneye anlatamadan ehliyet sistemi değişti.

Şimdi tekrardan aynı hastaneye giderek ÖTV indirimli araç almak için rapor başvurusunda bulunacağım. Acaba raporumda ne yazması gerek? Hastane hangi yazıyı yazması gerek? Sağlık kurulu nasıl bir yazı yazması gerek? ya da elimdeki rapor ile il sağlık müdürlüğüne gidip heyete girebilir miyim?

Üye
    fahru Avatarı

Son Giriş
    21.02-2021
    Saat
    13:26
    Alınan Beğeniler
    44
    Verilen Beğeniler
    3

Evet arkadaşlar, Sol alt ekstremite kısıtlılığında araç alım raporuna ne yazılmalı?

Örnek Rapor var mı?
    Varsa paylaşa bilir misiniz!

Üye
    egemmm Avatarı

Gerçek Adı
    Osman
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    09:09
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    172
    Verilen Beğeniler
    318

@fahru

Ben kendımden ornek vereyım . SOl alt extremıte polıo sekeli mevcut. 1995 yılında bu durumu belırten ve % oranı içeren SÜREKLİ ibaresi olan raporu aldım. Altına da sürücü sağlık raporunu ekledım. Onda da sol alt extremıte polio sekeli Sürücü olur otomatık arac kullanır yazıyordu . İl sağlık mudurlugunde heyete girdim onlar da kontrol etti ilgili kodları yazdılar bu raporlar ıle arabamı sorunsuz aldım . Ötv den muaftır vs yazmasına gerek yok .

Üye
    fahru Avatarı

Son Giriş
    21.02-2021
    Saat
    Alınan Beğeniler
    44
    Verilen Beğeniler
    3

Eski raporlarda zaten sorun değil yeni çıkacak olanlar için söz konusu,mesela yazı da şöyle;

5.1.2.3.- ÖTV indirimli araç alımına yönelik Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında şu hususlara dikkate alınacaktır

a) Ortopedik engellilerde sadece "özel tertibatlı araç kullanması gereklidir." veya "özel tertibatlı araç kullanmasına ihtiyaç yoktur" ibarelerinden biri ve engellilik oranı yazılacaktır. Kişinin sürücü belge sınıfı veya özel tertibat kodu kesinlikle yazılmayacaktır.

b) Engelli raporlarına sürücü olunup olunamayacağına dair bir hüküm yazılmayacaktır.

c) Raporun Zihinsel, Ruhsal, Davranışsal Bozukluklar bölümünde engelli puanı verilen kişilerde konulan tanılara açıklama olarak vasi tayininin gerekip gerekmediği ayrıca belirtilecektir.

"özel tertibatlı araç kullanmasına ihtiyaç yoktur" yazması ne anlam gelir bir sakınca doğar mı?

Üye
    egemmm Avatarı

Gerçek Adı
    Osman
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    09:09
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    172
    Verilen Beğeniler
    318

Ozel terttıbat kullanmasına ihtiyaç yoktur derse . Normal sürücü olur anlamındadır. bu ibare ıle alamazsın .

Üye
    fahru Avatarı

Son Giriş
    21.02-2021
    Saat
    Alınan Beğeniler
    44
    Verilen Beğeniler
    3

Evet bende öyle düşündüm,ama SAĞLIK Kurulunu aradım HİÇ BİR ŞEY BİLDİKLERİ YOK!

Üye
    Ndr Avatarı

Son Giriş
    31.08-2020
    Saat
    08:38
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    2

Sağlık kurulunun "Sol alt ekstremite sorunu olanlar için Otomatik Araç Özel Tertibatlı sayılır" dan haberi yoksa yazmaz!!!

Üye
    tolgafb Avatarı

Son Giriş
    04.08-2021
    Saat
    20:03
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    2

Raporda "sol alt ekstremite" ifadesi olma zorunluluğu kalktı mı?
    "özel tertibatlı araç kullanması gereklidir." yazması yeterli mi?

Üye
    Ndr Avatarı

Son Giriş
    31.08-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    2

@tolgafb
    Yeterlidir.

Üye
    birkan01 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:14
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    24

Peki sadece kodlar yazsa öel tertibatlı araç kullanır ya da kullanmaz gibi bir ibare olmasa ne olur ?

Üye
    Ndr Avatarı

Son Giriş
    31.08-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    2

Yetkili Hastanenin verdiği heyet raporunda herhangi bir kod yazmaz.

Ehliyet için başvurduğunuz Aile Hekiminizden Başlayıp İl Sağlık Müdürlüğü Kuruluna kadar giden yolda aldığınız raporda kodlar yazar.

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    30.11-2021
    Saat
    21:12
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    62
    Verilen Beğeniler
    68

ÖTV siz için hastaneden oranlı alınan raporda sol ekistirem sakatlığı olanlarda donanımsız araç kullanabilir,Tertibatlı araç kullananlarda donanımlı araç kullanabilir ibareleri yazılması gerekir.Son genelgede bu şekilde açıklama yapılmıştır hastaneler için.

Üye
    fahru Avatarı

Son Giriş
    21.02-2021
    Saat
    Alınan Beğeniler
    44
    Verilen Beğeniler
    3

Kürekçi arkadaşım zaten sorun da burada mesela yazı şöyle yazsa;Manuel vitesli aracı özel tertibat sız kullanamaz,otomatik vitesli araç donanımsız kullanır!Neden mi bu kadar bu konuya takılıyoruz ,çünkü tekrar tekrar Rapor çıkarmak çok zor üstelik oranlarda da değişiklik oluyor yani düşerse sorun oluyor!

Üye
    Bervan Avatarı

Son Giriş
    09.10-2017
    Saat
    20:46
    Yaşadığı Yer
    İst
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    1

Senin raporunda özel tertibatlı ve otomatik vites arac kulanabilir yazması lazım ve ayretende ehliyet raporundada bu ibare yazması lazım birbiriyle uyumlu olduğu surece ötvsiz arac alabilirsin cunku ben oyle aldım aracı benim sağ üst ekstremite

Üye
    fahru Avatarı

Son Giriş
    21.02-2021
    Saat
    Alınan Beğeniler
    44
    Verilen Beğeniler
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Benim eski raporum var 2016 yılı ötv indirimi+otomatik vites araç kullanır +h-sınıfı belge alır yazıyor , fakat bir sorun var ruhsal ve duygusal işaretli olduğu için vasi gereklidir veya gerekli değildir yazması gerekir miş o yüzden şimdi yeni rapor çıkarmak gerek işte bu yüzden çabalarımız şimdi yeni rapor çıkarırsam yine eksik olursa endişe bundan!

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon