TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Elmasoglu Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Elmasoğlu
    Son Giriş
    17.01-2020
    Saat
    23:17
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 3
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bu uzun süren ve zor olan bir süreçti, sabır gerekliydi ama konu hakkında bilgi sahibi olan çok kimse bulamadığım içiin ben de yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istedim.

Süreç %90 ve üzeri raporun alınması ile başlıyor. Bu da uzun bir süreç ama sorunuz olursa onuları da seve seve yanıtlarım.

Raporun sonucunda çocuğunuz 18 yaşını doldurmuşsa bir dilekçe yazarak Vasisi olacak kişi ve engellinin ikamet adresinize göre en yakın Adliyede Sulh Hukuk Mahkemesinde dava dilekçesi veriyorsunuz.Bu dilekçede aynı zamanda araç alımı için de yetki ve izin verilmesi konusunu da eklemeyi asla unutmayınız. Yoksa sadece Vasi olmanız araç alımı için yeterli değil. Vasi Davası için ortalama 2-4 ay sonrasına gün veriliyor.

Bu arada Kolluk kuvvetleri mahkemenin emriyle hakkınızda ve engellinin mal varlığı ve Banka hesapları üzerinde araştırma yapıyor.Ayrıca kolluk kuvvetleri (Polis, Jandarma) sizi çağırıp bir takım sorular sorup engelliyi bir Devlet Hastahanesine yönlendirip mahkemenin öğrenmek istediği soruların cevabını içeren bir kurul raporu istiyor. Engellinin vasiyet altına alınmasının gerekliliği sorgulanıyor ve mahkemede engellinin görüşünün alınıp alınamayacağı soruluyor hastahaneye. Kurul raporunun sonucu mahkemeye hastahane tarafından gönderiliyor.
    Mahkeme öncesi gün yaklaştığında davayı açtığınız Sulh Hukuk mahkemesinin kalemine gidip mahkeme dosyanızda eksik olup olmadığınızı sorgulamanızı tavsiye ederim. Eksik varsa mahkeme günü sonuç alamaz belki bir 3 ay daha beklemek zorunda kalabilirsiniz. Naçizane tavsiyemdir.
    Mahkemede hakim Vasi kararını verdikten sonra Araç alım izin ve yetki verilmesini atlarsa duruşma bitmeden hatırlatınız ki ben öyle yaptım son madde olarak o da eklendi.
    Mahkemenin bitimiyle hakimin gerekçeli kararı yazması için 1 ay vakti var ama kalabalık olmayan yerlerde bu süre 15 gün falan sürüyor. Sonra PTT Kargo ile bu Karar size resmi olarak vasi tayin edilen kişinin imzalaması ile bir başka süreç başlıyor. Kararın kesinleşmesi süreci bu süreç yine 2 hafta. Bu süreyi beklemek istemezseniz. PTT size kararı tebliğ ettiği gün dahil olmak üzere hemen Davayı açtığınız mahkemenin kalemine gidip (Vasi gidecek aldığı karar metni ile birlikte) istinafa gitmeyeceğinize dair bir dillekçe verip kararın kesinleştirilmesini talep ediyorsunuz ve karar hemen kesinleşiyor. Bir de Araç alımı için yetki ve izniniz olduğunu gösteren ve hakim tarafından imzalı belge alacaksınız.
    Şimdi araç alım süreci yaklaşık 4 ay sonra başlamaya hazır duruma geliyor.
    Aracı alacağınız otomobil bayisine gidiyorsunuz Raporun aslı(sonra size firma iade ediyor), Raporun noterden ASLI GİBİ yapılmış 2 fotokopisi, Kesinleşen kararın kendisi Engellinin nüfusunun fotokopisi, Araç alım yetki ve izin belgesi, diğer belgeler ise şirket tarafından halledilip şirketin bağlı olduğu vergi dairesine gönderiyor. Burada ÖTV muaf fatura kesilmesine izin veriyor şirketin bağlı olduğu vergi dairesi. Bu işlemler kalabalık olmayan şehirlerde 1 -2 günde bitiyor. Sonra vergi dairesinden dönen bütün bu belgeler size veriliyor.
    Şimdi Aracın plaka ve ruhsat işlemlerine başlıyorsunuz. Ben Bodrumdayım ve 1 günde bitirip akşam üstü aracımı aldım bu süreç ise şöyle.
    Bu işlemlere başlamadan önce evrakların geleceği süre içinde Notere aracın proforma faturası, Kesinleştirdiğiniz Vasi kararının aslı ve engelli ve vasinin kimlik forokopileri ile başvuru yapıp engelli aracı alacağınızı, bir TAAHHÜTNAME vereceğinizi söylüyorsunuz onlar belgeyi hazırlıyorlar. Bunu Araç kayıtta Emniyet sizden istiyor.
    Emniyete gitmeden önce ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ESNAF ODASI'na gidiyorsunuz ve Engelli aracınızı kayıt ettireceğinizi söylüyorsunuz onlarda bir Şehadetname hazırlayıp sizi emniyet araç kayda yönlendiriyorlar.
    Emniyete geldiğinizde araç kayıt civarında bulunan sigorta şirketlerinde EK-1 belgesi dolduruyorsunuz (engelli araç alımları için şart diğer araçlarda artık zorunlu değil)
    Emniyete giderken yanınızda engellinin rapor fotokopisi ve 2 adet fotoğrafını ayrıca bulundurun çünkü Emniyette engelli Otopark belgesine de başvurun ki hepsi aynı anda bitsin.
    Dün itibarıyla plaka için emniyete 210 TL veriyorsunuz ve ruhsatınızı ve plaka basım makbuzunu alıyorsunuz, sonra yine ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ESNAF ODASI geri dönüp plaka formunu verip plakalarınızı bastırıyorsunuz bu gün itibarıyla çifti 60 TL.
    Bastırdığınız plakalar ve ruhsatınızla gidip aracınızı alabilirsiniz.
    Hayırlısı olsun.... Uzun süren ve sabır gerektiren bir süreç.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.664
    Verilen Beğeniler
    3.156

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    @Elmasoglu

Güncel paylaşım için çok çok teşekkürler

Üye
    ertan_ Avatarı

Gerçek Adı
    ertan
    Son Giriş
    17.02-2018
    Saat
    19:52
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Merhabalar. Ben %99 engelli raporu olan Anneannem adına araç alabilmek için annemi vasi tayin ettirdim zaten tek çocuk.

Vasi Kararını aldık 3 ay önce bu hafta da Nissan x-trail almak için mahkemeye ek karar dilekçesi yazdık proforma faturası ile. Yalnız internet sitelerinde o kadar çok bilgi kirliliği var ki insanın aklı karışıyor.

Araştırmalarım sonucu bir kısım arkadaşlar şartname sunuluyor size orada yazan araçları alabiliyorsunuz diye belirtmiş. Bazı arkadaşlar da hakimden zılgıt yemiş yok o arabayı neden alıyorsun daha düşük al diye.

Bazı arkadaşlara da hiç ek karar çıkmamış. Bizim alacağımız araç ÖTV Siz KDV Siz fiyatı 94 bin lira annemin de tek çocuk olmasından dolayı Sizce ek karar almam açısından şansım nedir ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.664
    Verilen Beğeniler
    3.156

@ertan_

Ne yaptınız? Hakimin o gün nasıl hissettiğine bağlı!

Üye
    ertan_ Avatarı

Gerçek Adı
    ertan
    Son Giriş
    17.02-2018
    Saat
    19:52
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Valla bakacağım yarın gidip alacağım sonucu. Ama iş kaleminde bitiyor. Kalem yazıyor o göz ucuyla okuyor. Vasi kararında da öyle oldu

Üye
    MUZAFFER DAYI Avatarı

Son Giriş
    10.04-2018
    Saat
    22:52
    Yaşadığı Yer
    muğla
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

@ertan_

Benimde durumum şöyle
    hâkim vasi tayin etti .
    Fakat ek karar gerekli dilekçe vereceksiniz araç alımına ben karar veririm veya vermem dedi.
    Su anda ne yapmam gerektiğini şaşırmış vaziyetteyim.
    Vasi tayini bugün oldu 23/10/2017
    Şimdi ben gerekçeli kararı mı bekleyecegim
    Bilen bir arkadaş varsa yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Vasi olduktan sonra araç alımı için ayrıca bir dilekçe mı vereceğim
    Gerekçeli kararı bekledikten sonra mı verilecek
    Ve nasıl bir dilekçe vermem lazım yani ne yazmam gerekli ki red etmesin hâkim
    Dilekçe örneği bilen varsa paylaşabilir mi arkadaşlar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.664
    Verilen Beğeniler
    3.156

@MUZAFFER DAYI

Evet, hakim ne derse o. Alırken de satarken de...

Üye
    MUZAFFER DAYI Avatarı

Son Giriş
    10.04-2018
    Saat
    22:52
    Yaşadığı Yer
    muğla
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar!

Benim babam 2012 yılında felç geçirdi.
    Geçen sene(2016)bir aile dostumuz ÖTV indirimli araç alabilecegimizi,bakim parası alabilecegimizi söyledi.ben de araştırdım; bakım parası değil de ÖTV indirimli araba alalım dedim.babamiz neticede bakmak boynumuzun borcu...
    Öncelikle heyet raporu almak lazım raporunda 90 ve üzeri olması gerekir.cok yorucu bir işe böylelikle başlamış oldum bundan sonra şu anda pişman olduğum süreç de başlamış oldu...

Neyse hastaneye 2017 ocak ayında gittik. babam yuruyemiyor tekerlekli sandalye ile yazık adama da eziyet ettim.7 ayrı Dr geziyorsunuz.ogleden sonra saat 3'te kurula girmek için tekrar geliyorsunuz.geldik kurul gördü.15 gün sonra sonucu alırsınız dediler.15gun sonra gittik raporu aldım sonuç 98a ağır özürlü ve sürekli yazıyordu.hemen sevindim bu iş olacak diye.

simdi sıra geldi vasi olmaya.06/02/2017 de vasi olmak ve ÖTV indirimli araç almak için izin istediğime dair dilekçeyi sulh hukuk mahkemesine verdim.05/05/2017 de ara karar verdi hâkim.03 temmuz da mahkeme olacak diye resmi belge bize ulaştı.o tarihte geldi gittim 10:30 da mahkeme olacak girdim!!!anaa hâkim değişmiş önceki hâkim tecrübeli olduğu her halinden belli 50 yaşlarında bi erkek hakimdi.. muhtemelen bu feto hadisesi dolayısıyla olan değişiklik diye düşündüm.yeni hâkim 25-30yaslarinda yeni hâkim olmuş bir bayan hâkim...neyse açtı dosyayı inceledi bankalara yazılan muzekkereye cevap gelmemiş diyerek 23/10/2017 ye attı mahkeme gününü.haydaaa Yaw kardeşim banka cevap yazmaz çileyi vatandaş çeker.bankalarda az hain değil bu arada bunuda belirteyim 3 ayda mahkemenin yazısına cevap vermeyen bankanın taa yedi ceddine saydirdim.alacagi olsa 2 günde gelirdi cevap...

Neyse olsun geç olsun güç olmasın dedik.o günde gelir.vee geldi çıktım mahkemeye yine açtı dosyayı inceledi herşey tam bana sordu bir diyeceginiz var mı: davanın kabulünü istiyorum dedim ve kabul edildi fakat araç alımı ile ilgili birşey yok müsaade isteyerek araç alım izni de vardı dilekçede onunla ilgili karar vermediniz dedim.taze hakimimiz kaşlarını catarak ona ayrı dilekçe vereceksiniz ve ben izin verirsem olur veririm veya vermem deyince anladım bu. toy hâkime hanım bize bu izni vermez..

Ama yine de sansimizi deneyeyim diye düşündüm.vasi Karari kesinleşince o dilekçeyi verebiliyorsunuz.13 kasım da karar yazılmış posta yoluyla uzun sürüyor diye gittim elden kararı alayim.yazi işleri müdürü de değişmiş o da bayan olmuş ve yeni mudur olmuş.yani tecrübesiz anlayacağınız... Dosyayı bulamadı 1 saat bekletti beni sonra da yarın gelin hallederiz dedi.tamam zaten 10 aydır bekliyorum ben zaten diyerek çıktım gittim.ertesi gün gittim bulmuşlar dosyayı

Kararı imzaladı aslı gibidir yaptı falan verdi baktım kesinleşmiş karar yazmiyor

Neden dedim hemen kesinlesmez beyefendi diyerek normal gerekçeli kararı elime verdi.gittim bizim toy hâkime bana kesinleşmiş mahkeme kararı vermeniz gerekmiyor mu ben 7 aydır babamın emekli maaşına tedbir koydugunuz için alamadık bu tedbirin de kalkması gerekmiyor mu dedim çünkü kesinleşmiş mahkeme kararı ile kısıtlı adına bütün işlemleri Vasi olarak siz yapabilirsiniz dedi avukatlar dedim.

Yine kaşlarını kaldırdı ve bundan sonra herşeyi ben izin verirsem yapabilirsiniz demesin mi !!! başımdan aşağı kaynar sular döküldü.Yani emekli maaşını da mı evet dedi...haydaaa dedim ki hâkime hanım ben vasi olayına girmeden önce babamın bütün işlerini zaten yapıyordum.vasi olayım ki bazı resmî işlerini de takip edebileyim....

Şu halde Vasi olmanın bana eziyetten başka bir şey olmadı yâni öyle mi dedim.Ne sanmistiniz demesin mi birde...

Alahım kâbus bu diyordum kendı kendime...

Neyse araç alımı için izin meselesine hiç girmeden ozaman babamın 7aydir alamadığı emekli maaşını almak için izin isteyen bir dilekçe yazdım götürdüm hâkime hanıma! Bu kez de demesin mi hepsini vermem 3 ay şimdi 3ay bidahaki ay !!! Tepem attı hâkime hanım ben 7 aydır kendi cebimden karsiladim babamın masraf ve ihtiyaçlarını borç para aldım arkadaşlar dan hepsini alalım ihtiyacım var deyince demesin mi o zaman getir yaptığın harcamaların faturasını!!! Tamam dedim hâkime hanım tamam dediginiz gibi olsun...yazıyı aldım 3ay izin vercekya yazmış ki mayiz, haziran,agustos dedim hâkime hanım temmuz ayını atlamissiniz onu da bidahaki ay alırsınız...vayyy be yüce Türk yargısı kimlerin eline kalmış deyip içimden aldım sayın hâkime hanımın babamın maaşını çekmek için verdiği yazıyı gittim halkbank a sıra al 45 dk sonra sıra geldi memura verdim kağıtları banka memuru eyvah dedi!!! Nooldu dedim abi bu iş çok uzun sürecek o yüzden dedim dedi!!!

Çünkü şube farklı önce hesabın açıldığı şubeye faks çekeceğiz.onlar oradan bir sefere mahsus tedbiri kaldiracaklar sonra sana odeme yapabilirim dediiii!!!!

1 saatte ona bekledim ve sonunda parayı aldım 3 aylık (mayiz,haziran agustos aynen hâkime hanımın yazdığı kağıt)

Parayı saydim eksik çıktı dedim banka memuruna abi eksik değil şube farklı olduğu için 5.25 tl kesinti yapıyor banka dedi....neyse buna şükür aldım ya parayı sonunda...

Yâni arkadaşlar demem o ki kesinlikle vasi işine girmeyin girmeyin....

Eğer ki hastanede,mahkemede, tanıdık adaminiz hakiminiz varsa o zaman baskaaaa

Heleki hâkime hanım!!!! tanıdık değil toy tecrübesiz ve yeni atanmissa asla bu işlere girip huzurunuzu kaçırmayın.

Benim gibi pişman olup kafanızı taştan taşa vurursunuz.dertsiz başıma dert aldım arkadaşlar... nerden bu işlere bulaştım çok pismanim coooook dusunsenize bankamatik ten anında çektiğim babamın emekli maaşını bile artık hâkime hanım dan!!! izin alarak yaptığım masrafları da faturalandırma suretiyle ve bankada yaklaşık olarak iki saat bekleyerek alabilecegim.... biriniz Araba alımı ne oldu mu ?? dedi

Bu hâkime!!! hanımla!!! ancak oyuncak araba alabilirim her halde o da yine izin verirse tabi

Buradan adalet bakanlığı başta olmak üzere cumhurbaşkanlığı,basbakanlik ve ilgili kim varsa onlara da bir çift sözüm var..:

Eğer Yüce Türk yargısı böyle keyfî kararlar veren hakimlerin eline kaldıysa vay o adaletin haline vayyy ....

Vatandaşa yardımcı olması gereken kurumlar vatandaşı hayatından bezdiriyor .

Ve bunu kanun namına Yüce Türk yargısı adina yapıyor.yani kânun namına kanunsuzluk yapıyor hâkime hanım ve biz kimseye derdimiz anlatamiyoruz ...

Bakalım bu işin sonu nereye varacak
    Allah sonumuzu hayırlı eylesin....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.664
    Verilen Beğeniler
    3.156

@MUZAFFER DAYI

Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak dedikleri bu olsa gerek!

Üye
    tatlıkemal Avatarı

Gerçek Adı
    kemal tatlı
    Son Giriş
    17.03-2020
    Saat
    22:45
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Slm aynı durum konu bende annem icin vasi kararı bekliyom 08.02.2018 de karar tarihi var 6 aydır bekliyom bende annem adına arac almak isdiyorum nasıl bir yol izlemeliyim sen tercübe edinmişin

Üye
    tatlıkemal Avatarı

Gerçek Adı
    kemal tatlı
    Son Giriş
    17.03-2020
    Saat
    22:45
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

selam bu gün anneme vasi olmak için makkemem vardı makkemede tekrar kurul raporu gerekiyor dedi dilekce ekinde verdigim kurul raporunu kabul etmiyorlarmış tekrar saglık kurul raporu gerekiyormuş anama bakım maaşı alıyoruz kurul raporu alırsak tekrardan etkilermi yoksa sadece vasi kararı içimmi gerekli araç alımı için yazı işlerine söyledim vasi tayın etdikden sonra taleb et dedi durmadan porosür degişiyor akılım allahbullah oldu nasıl bir yol izlemeliyim ne yapmalıyım bilmiyorum. bana porosürler nasıl işliyor ne yapmalıyım

Üye
    awense Avatarı

Gerçek Adı
    ESAT ÖZKAN
    Son Giriş
    15.02-2018
    Saat
    19:32
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

NZO3nP - Vasi tayini ile araç alım süreci hakkında tüm bilgiler | Mart 2017 arkadaşlar ek karar ile ilgili bugün hakim ile girilen diyaloglar ve karar ne yapmam gerekiyor
    az1jlO - Vasi tayini ile araç alım süreci hakkında tüm bilgiler | Mart 2017

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:10
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1.005
    Verilen Beğeniler
    680

@awense

TMK 462/2'ye göre talebiniz red olmuş. Buna göre: "Olağan yönetim ve işletme ihtiyaçları dışında kalan taşınır veya diğer hak ve değerlerin alımı, satımı, devri verehnedilmesi" fıkrasına uygun bulunmamış.

Gerekçeli kararı görmek lazım ve kararın tebliğinden itibaren en geç 10 gün içinde, itiraz sebeplerinizi de oluşturarak Asliye Hukuk'ta temyiz edeceksiniz.

Üye
    awense Avatarı

Gerçek Adı
    ESAT ÖZKAN
    Son Giriş
    15.02-2018
    Saat
    19:32
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Peki gerekçeli karar ne zaman çıkacaktır temyize gitmek için gerekçeli kararı bekleyecekmiyyiz

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:10
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1.005
    Verilen Beğeniler
    680

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @awense

T.C. Yargıtay 21. Hukuk Dairesi'nin E. 2015/13670, K. 2015/19965 ve 10.11.2015 tarihli kararına göre:

"Mahkemece, taraflara tefhim edilen kısa kararda ( hüküm özeti ) hükmün tüm unsurları yer almakla birlikte kararın gerekçesinin tefhim edilememesi halinde temyiz süresi gerekçeli kararın tebliğinden itibaren başlar. Ancak, hüküm tüm unsurları ve gerekçesi ile birlikte tefhim edilmiş ise artık hükmün usulüne uygun ve eksiksiz bir biçimde tefhim edildiği kabul edilir ve temyiz süresi tefhim tarihinden itibaren başlar"

demektedir.

Buna göre gerekçeli kararı beklemek lazım gelir. Gerekçeli karar ise en geç 30 gün içinde bildirilmelidir.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon