TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Elmasoglu Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Elmasoğlu
    Son Giriş
    03.04-2020
    Saat
    12:20
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Rica ederim. Keşke herkes yaşadıklarını paylaşsa eve bilgilensek...

Üye
    Elmasoglu Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Elmasoğlu
    Son Giriş
    03.04-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Kafam oldukça karışık...
    Sevgili grup üyeleri ben engelli oğlumun ( otizm ve Mental retarde) engeli olduğu için 18 yaş sonrası açtığım dava ile vasisi olarak atandım. 2 yıl geçtikten sonra bu kararın yenilenmesi gerekiyormuş. Tekrar sulh Hukuk mahkemesine baş vurdum. Orda özel kalem baba olduğum için vasi değil veli olduğumu bu yüzden yeni bir dilekçe ile benim veli olarak atanmam gerektiğini söyledi bu dilekçeyi yazdım ve oğlum alınan yeni kararla velayetim altına alındı.

Şimdi biz 3 yıl önce bir araç almıştık. Bu engelli aracının satışı için 5 yıl bitince yapmam gereken işlemler ne olacaktır.Aracın satışı için bir mahkeme açacakmıyım? Açacaksam hangi mahkemeye baş vuracağım? Çünkü alınan kararda "Velinin Mahkememizin karar ve iznine gerek olmaksızın velayet altına konulan kısıtlıya kurum ve kuruluşlarca bağlanacak her türlü maaş yada ödemeyi alabilir " ibaresi yer almakta.

İşlemler hakkında bilgisi olanların beni de aydınlatmasını rica edeceğim. Lütfen !!!

Saygılarımla

Hakan Elmasoğlu

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.667
    Verilen Beğeniler
    3.160

@Elmasoglu

Bence dava ya da hakim izni söz konusu olmayacaktır. Prosedürü bilemiyorum. Araç ruhsatı üzerinde mahkemenin şerhi var mı?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:59
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.039
    Verilen Beğeniler
    485

@Elmasoglu
    Ben de @OturanBoğa'ya katılıyorum.
    Konu vesayet değil de ergin de olsa engelli çocuğun velayeti ise anne babanın ek karar ya da izine ihtiyacı olmamalı diye düşünüyorum.

Türk Medeni Kanunu

Madde 335- Ergin olmayan çocuk, ana ve babasının velâyeti altındadır. Yasal sebep olmadıkça velâyet ana ve babadan alınamaz. Hâkim vasi atanmasına gerek görmedikçe, kısıtlanan ergin çocuklar da ana ve babanın velâyeti altında kalırlar.

Madde 419- Vesayet makamı, gecikmeksizin vasi atamakla yükümlüdür. Gerek duyulduğunda henüz ergin olmayanların da kısıtlanmasına karar verilebilir; ancak, kısıtlama kararı ergin olduktan sonra sonuç doğurur. Kısıtlanan ergin çocuklar kural olarak vesayet altına alınmayıp velâyet altında bırakılır.

Üye
    Elmasoglu Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Elmasoğlu
    Son Giriş
    03.04-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Mahkemenin ruhsat üzerinde bir şerhi yok.Sadece engelli aracıdır 5 yıl satılamaz devredilemez kiralanamaz diyor. @OturanBoğa teşekkür ederim.

Üye
    sinman Avatarı

Son Giriş
    27.03-2020
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle malum virüs nedeniyle herkese sağlık diliyorum.
    Size en güncel haliyle engelli kişiye vasi olduktan sonra araç alım izin(veya alamadığımız ) sürecinde neler yaşadığımızı ve zorlukları anlatmak istiyorum .

Eylül 2019 da 97 yaşındaki anneaneme Göztepe eğitim araştırma hastanesinden engelli raporu almak için başvurduk ve % 99 engelli raporumuzu aldık.Ardından Ekim 2019 tarihinde vasi olmak için İstanbul anadolu adliyesine engelli raporu ile dilekçe verdik.Hakim mahkeme tarihini 20 ocak 2020 tarihine verdi.(3 aydan fazla)Alınan raporun yeterli olmadığına karar verip bizi Erenköy ruh ve sinir hastanesine sevk etti.Bu süreçte çok zorlandık malum 97 yaşında yaşlı bir kadını 3 -4 defa hastane götürüp getirmek zorunda kaldık.Ardından mahkeme zamanı geldi 29 ocak gibi karar çıktı.Buraya kadar herşey normal süreçte ilerledi.
    Sonrasında araç alımı için sulh hukuk mahkemesinin ön bürosundaki memura hangi evrakların gerekli olduğunu sorduk cevap şu şekilde oldu
    1)Dilekçe
    2)Alıcağınız aracın motor ve şasi numarısın yazılı olduğu proforma
    Dilekçeyi yazdık ve proformayı araç bayisinden aldık (buarada 5 000 TL kapora verdik).(Bu süreçte formlardan okuduğum kadarıyla artık eve bilirkişi yollanıyormuş).
    10 Şubat tarihinde ön bürodaki memura evrakları verirken bilirkişi için herhangibi para yatırmam gerekiyormu diye sorunca buna gerek olmadığını söyledi ve kararın en geç 10 gün içinde yüzde doksan olumlu çıkacağını söyledi.15 gün geçti adliye tekrar gittik memura sorduk karar çıktımı diye çıkmamış tabi.Neden olduğunu sorunca yoğunlar herelde diyerek bizi yolladı.Bi 10 gün daha geçti bu sefer mahkeme kalemine çıktık.Mahkeme kalemine ısrarla evraklarda bir eksiklik varmı bilirkişi için para yatırmam gerekiyormu diye ısrarla sorduk
    .Cevap:dilekçeniz hakimin masasında çok yoğunuz bir para yatırmanıza gerek yok.
    Burada bende UYAP sitesinden dosyayı takip ediyorum.12 Mart da bir baktım dosyayı tamamen kapamışlar ertesi günü adliye gittik.Aynı mahkeme kaleminin bize verdiği cevap: siz bilirkişi için para yatırmamışsınız oldu.Adam bizim 10 gün önce geldiğimizi bile hatırlamadı bizi direk başından savmış meğerse.Neyse ağzımı bozmak istemiyorum. Geçen salı bilirkişi geldi ve raporun sonucunu size aynen yolluyorum
    PyPcDx - Vasi tayini ile araç alım süreci hakkında tüm bilgiler | Mart 2017
    Vallahi sinirlerim bu süreçte harap oldu.Bu durumda ne yapabilirim tecrübeleriniz ve tavsiyelerinizi yazarsanız çok memnun olurum.Kalın sağlıcakla

Üye
    imperial Avatarı

Gerçek Adı
    talat
    Son Giriş
    30.03-2020
    Saat
    15:56
    Yaşadığı Yer
    rize
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Öncelikle iyi günler değerli abilerim Rize/Fındıklıdan yazıyorum sizlere, ben foruma yeni üye oldum. Sizlere danışmak istediğim bir konu vardı.5 sene önce babannemizin üzerine babam araba aldı ve arabanın süresi doldu. Yeni araba almak için mahkemeye başvurduk ve 7-8 ay süründükten sonra arabanın satışına izin verdi hakime hanım. Şimdi araba almak için ayrı bir dilekçe vermemiz gereklimidir ? . Teşekkürler...

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12