Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hrnalbyrk Avatarı

Gerçek Adı
    harun albayrak
    Son Giriş
    10.06-2016
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    9 Temmuz 2010 Güncel:
    Özel donanım ibareli raporumu, buna istindaden H sınıfı ehliyetimi ve özel donanımlı aracımı aldım

herkese iyi akşamlar. 5 sene önce bir kaza sonucu sol kolumu omuzdan kaybettim. Bu zamana kadar bu şekilde araç kullanıyordum (B ehliyetim var).f akat artık H ehliyet alıp kanuni olarak araç kullanmak istiyorum. benim için indirim falan önem taşımıyor.

1- H ehliyet alabilir miyim?
    2- araç olarak sakat plakalı ve özel tertibatlımı kullanmam gerekiyor yoksa sadece otomatik vitesli olması yetiyor mu?
    3- alacağım ehliyet raporumda ve araç kullanma raporunda hangi ibarelerin olması gerekiyor?
    4- bu arada istanbul anadolu yakasında oturuyorum, burada bu raporları ve ehliyeti alabileceğim hangi kuruluşlar var?

herkese şimdiden teşekkürler ve engelsiz günler diliyorum.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

1)alabilirsiniz.
    2)Engel plakalı ve özel tertibatlı araç kullanabilirsiniz.
    3)Elden kumandalı otomatik vitesli araç kullanabilir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

H sınıfı ehliyet alabilirsin. Şişli Etfal hatsnesinden almanı öneriririm (madde 8): " b) Üst extremitenin dışında extremite noksanlığı (doğuştan veya sonradan) halinde Ortopedi ve/veya Fizk tedavi ve rehabilitasyon uzmanının raporu uyarınca H Sınıfı Sürücü Belgesi verilir. Üst extremitenin tek taraflı noksanlığında da Ortopedi uzmanının kanaatiyle, H Sınıfı Sürücü Belgesi verilebilir"

Sürücü belgende şu ibare olursa (ki ben de olsam bunu tercih ederim) otomatik vitesli tüm araçları kullanabilirsin. Araçta özel donanım olmasına gerek yok. Plakada da sakat damgası olmaz: "otomatik vitese sahip, direksiyonda topuz bulunan otomobillleri kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır".
    Ayrıca inceleyin: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...tml#post170309

Bu raporu alıp her hangi bir sürücü kursuna başvuru yapabilirsiniz. Sadece direksiyon sınavına girip, B sınıfı sürücü belgenizi H sınıfına dönüştürme hakkını elde edeceksiniz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Otomatik vitesli araç kullandığı ve engel plakası olmadığı için ÖTV ve MTV muafiyetinden yararlanabilir mi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

Hayır, yararlanamaz. Ama zaten arkadaşın vergi muafiyetinden yararlanmak gibi bi amacı yok.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hrnalbyrk Avatarı

Gerçek Adı
    harun albayrak
    Son Giriş
    10.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

valla ne diyeyim oturanboğa içimi aydınlattın.en kısa zamanda kanuni olarak ehliyet alıp araba kullanmaya başlıyacağım.her direksiyona binişimde korkudan ölüyorum ama n yapayım benimde araba kullanma hakkım var değilmi?bu arada ötv muafiyetinden yaralanmak istemeyişimin sebebide param çok olduğu için değil.o işlere girmeye kalkınca yok armudun sapı elmanın çöpü onu ararlar bunu sorarlar yok 5 sene satamassın bilmem bir sürü püresedür.en iyisimi ötv muafiyetsiz araç alıp istdiğim zaman satarım itediğim zaman atarım.düşünsenize 5 sene sonra aracın piyasası indirimli aldığınız değerden bile düşüğe geliyor nerdeyse.doğrumu düşünüyorum yanlışmı düşünüyorum bilmiyorum ama düşüncem böyle.herkese iyi akşamlar ve engelsiz günler

Üye
    hrnalbyrk Avatarı

Gerçek Adı
    harun albayrak
    Son Giriş
    10.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bir şey soracam.b ehliyetimi hiç iptal ettirmeden.sadece otomatik vitesli araç kullanabilkir ibaresini eklettirsem olurmu acaba.sonuçuta muafiyettlerden yaralanmak istemiyorum vede zaten h sınıfı aldığımdada bu ibare olacak ''otomatik vitesli araç kullanabilir''bunu direk b sınıfı ehliyetime işlettirsem olmazmı ki?

----------

şimdi yeni aldığım bi habere göre h sınıı ehliyeti alabiliyorum hastahaneden haber geldi.fakat ''otomatik vites araç kullanabilir'' ibaresini yazamıyorlarmış.nedenide başkaları üstüme muafiyetten yararlanıp araç alabiliyormuş.ve bunu yapanlar varmış.bıu sizcede saçma değilmi?ben kendim bile yararlanamazken başkası nasıl üstüme araç alabiliyor.ben zaten bu haktan yararlanmadan almak içi o ibareyi koyduruyorum doğru değilmi?zannedersem işin bu tarafı trafik kanununu ilgilendiriyor vede doktorların bundan haberi olmadığı için bu şekilde bilgi veriyorlar değilmi?düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

Hayır, B sınıfını H sınıfına dönüştürmek şart.
    "Otomatik vitesli otomobil kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli rapor alıcaksınız ve o şekilde işleteceksiniz trafikteki dosyaya.

Hayır, asla vergi muafiyetli araç alınamaz adınıza. Nitekim vergi muafiyetli araç almak için alınacak rapor başka bir rapordur.
    Şu yazının bir çıktısını alıp götürün hastaneye: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...nilabilir.html

otomatikvitesliarac - Sol koldan sakatım. Araba kullanabilir miyim?

Üye
    hrnalbyrk Avatarı

Gerçek Adı
    harun albayrak
    Son Giriş
    10.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler bu dilekçe iyi oldu valla.büyük ihtimalle haftaya falan heyete gireceğim. bütün sonuçları ve raporları burada sizlerle paylaşırım.benim gibi olan arkadaşlara yardımcı olmak için.herkese engelsiz günler.iyi geceler

Üye
    taytıs Avatarı

Gerçek Adı
    Tayfun
    Son Giriş
    10.11-2017
    Saat
    14:30
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa: "]Hayır, yararlanamaz. Ama zaten arkadaşın vergi muafiyetinden yararlanmak gibi bi amacı yok"
    Bülent daha öncede yazmıştım.
    Siz şunu ifade edeiyorsunu elinden ve kolundan sakat olanlar ÖTV muafiyetinden faydalanmazlar diyorsun.
    Ama Muğla vergi dairesi bu konuda biraz daha ensenk galiba.
    İki tane arkadaşım ikiside kollaınrdan sakat ama ÖTV indiirminden faydalandılar.
    Bİr arkadaşımın Sağ kolu yok diğerinin ise sağ kolu kısa ve kısıtlı kullanma sahip
    ama bu iki arkadaşımda TOYOTA marka araba aldılar.
    Birisi teslim aldı diğeri ise 10 günde teslim alacak.
    sevgiler
    TAYTIS.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

Evet taytıs, dediğin doğru. Muğla'da ve Eskişehir'de kolundan sakatlığı olan arkadaşlarımızın vergi muafiyetli otomobil aldıklarını biliyorum (gerçi Eskişehir şimdi vermiyormuş). Ama bu maliyenin uygulamalarına ters ve istisna bir durum. Onun için de ben de "alamazsınız" demeyi tercih ediyorum. "Alabilirsiniz" dediğimde kimse çıkıp "ben şu-şu şekilde ve şu donanımla aldım, sen de alabilirsin" demiyor.

Alan arkadaşlarımız nasıl bir donanım taktırdılar mesela, bir türlü öğrenemiyorum?

Üye
    hrnalbyrk Avatarı

Gerçek Adı
    harun albayrak
    Son Giriş
    10.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selamlar bazı sebeplerden dolayı o günden bu güne o heyete giremedim. ama yılmadım sonunda 17/02/2010 çarşamba günü saat 10:00 da heyete gireceğim.
    bakalım ne gibi işlemlere maruz kalacağım. sonuçlardan sizleri haberdar edeceğim.

bu arada ben otomatik vites bir araç aldım bir hafta önce şimdi sadece ehliyet kaldı. hiç olmazsa ehliyeti alamasakta eşime ehliyet alıp ona kullandırırım ne yapayım.

herkese iyi ve engelsiz günler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

Takipteyiz...

Üye
    karakas69 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    26.01-2017
    Saat
    15:59
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

herkese merhabalar, ben de sol kol omuzdan amputeyim.
    1991 de b sınıfı ehliyetliydim. 1999 yılında haydarpaşa numuneden rapor alıp direk trafik şubeye gidip ehliyetimi h sınıfı yaptırdım. raporumda h sınıfı sürücü belgesi alabilir yazıyor.
    ötv konusuna gelince sıfır opel alıcaktım. ama muafiyet tanımadılar. şimdi 2.el araç alıp.direksiyona topuz ve sinyali sağ tarafa aldırıp proje çizdirip.engelli plakalı araca biniyorum.
    daha rahatım açıkçası istediğim zaman satabiliyorum.

bilgilerinize......

Üye
    ferhat0038 Avatarı

Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    10:59
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    hala bi cevap gelmedi sonuç ne oldu kardeş?

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Başlığın Etiketleri