Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 32 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Sinan Yagci Avatarı

Son Giriş
    04.06-2016
    Saat
    05:39
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Gasring1 - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji Gasring21 - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji

Gasringe

Burada görülen mekanizma şimdiye kadar kullanılanlardan oldukça farklı gibi. Herşeyden önce her iki elinizi de direksiyon üzerinde tutabiliyorsunuz. Bu sistemden taktırmayı düşünüyorum.

Mercedes 5.500 Euro istiyor bu sistem için. Mercedes B 160 için şöyle bir fiyat verdi ;

B 160 Sports Tourer 19.350 Euro
    Donanım ( Linkteki ) 5.509 Euro
    Nakliye ve Sigorta 1.200 Euro
    Toplam : 26.059 Euro

Ancak en önemli sorun Aracı Yeşilköy gümrük sahasında teslim ederim diyor. Gerisini benim halletmem gerekiyor. Aparatı Türkiye'de taktırmam Mercedes'in kuralı Almanya'da takılır öyle gelir diyor. Aparatla ilgili ayrıntılı bilgi istedim , en azından varsa görüntülü demo linki verirmisiniz dedim yanıt bekliyorum. Bu arada Mercedes pahalı ama oldukça disiplinli bir firma.

Fransa Citroen , ABD Ford , ve Almanya Mercedes'e araçlarında kullandıkları özel aparatlarla ilgili bilgi almak üzere mail attım. Ertesi gün Mercedes Türkiye'den bana telefonla döndüler , şapka çıkartıyorum.

Aslında bu başlığı açarken sormak istediğim kim hangi tertibatı kullanıyor , fotoğrafını koyabilirmisiniz , deneyimlerinizi paylaşırmısınız ? Kullandığınız aparatla ilgili karşılaştığınız sorunlar neler , nerede kaça yaptırdınız ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

HANDİCAPCAR sitesinde gerçekten baya bir seçenek var.

Elle kullanım seçenekleri:

P1020273komprimiert - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji Avantgarde 004klein - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji Bilder Porsche 040 - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji

Handbedienung Audi.komprimiert - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji Druck ZugMXmit4Funktionen - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji Handgasgeraet - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji

Handbedienunglinks - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji Gasring - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji Carospeed - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji

HandbediengeraetDruckKnick - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji Zusatzgeraetfuerlinksbeinbehindert. - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji

Pedal sistemleri:

HochklappbaresGaspedal - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji Pedalerhoehung - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji
    Pedalerhoehung4 - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji Fahrschuldoppelbedienung - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    0

Ben sarı renkli mercedesteki aparatı kullanıyorum. Kullanımı kolay hemen alıştım. Ancak Uzun yolda eli yoruyor. Ancak vidasını biraz sıkıştırırsan normal el gazları gibi sabit tutuyor.Almanyada arabayı getirirken yaptırdım.Fiyatı o zamn 2 bin mark cıvarındaydı. Sonuç olarak öneririr. Direksiyondaki aparetler sanırım daha kullanışlı ama çok pahalı bu fiyata eve bir araba daha alınır. Tabi maddi duruma göre değişik zira en kullanışlı onlar görülüyor.
    Bu firmanın Türkiyede bir yer açmasını isterdim. Bol secenek var ama kullanım için alışmak lazım. Mesale ben sol elle kullanmaya alıştım sağ elle zor gibi geliyor.
    Selamlar.......

Üye
    Kuvva Avatarı

Son Giriş
    12.05-2009
    Saat
    17:51
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın boğa, debriyaj için uygulanan aparatı sadece aparat olarak ithal edebilirmiyiz. Bilginiz varmı? Teşekkürler bilgi için

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

İthal edilebilir tabii, neden olmasın ki. Hatta, oradan alıp, bir TIR taşımaya verip getirtmek kargo ve gümrük açısından da uygun olabilir.

Üye
    Kuvva Avatarı

Son Giriş
    12.05-2009
    Saat
    17:51
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu çok iyi haber. Bir arkadaşımız bu firmanın Türkiyede bir bayii nin olmamasından şikayetçi. Boğa diye hitab ediyorum kusura bakmayın. Bu işi Türkiyeye getirmek ne derece kolay olur acaba. Bir distribütörlük alsak bu firmadan. Türkiye deki engellilere hizmet versek değilmi. İnsan neler düşünüyor. Amaç bizimgibilere imkan sağlamak. Bence bu işi araştırmalı ve gerekli şartlar oluşursa bu işe girmeli. Şimdiden çalışmalara başladım. Çalıştığım firmaya önereceğim. Bana destek ulurmusunuz sayın boğa

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

KOlay gelsin Türkiye'ye getirmek tabii ki çok güzel olur. Fiyatlar açısından iyi analiz etmek lazım...

Üye
    musty35 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    19:28
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    51
    Verilen Beğeniler
    105

bu arada izmirde elden fren gaz fren sıstemı nerede taktırabılırım.üstten 5.resımdekı gıbı ıstıyorum .

Üye
    Sinan Yagci Avatarı

Son Giriş
    04.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SeldaAkdag
    O sistemden 2 türlü resim var. Mercedes'in bana gönderdiği resimdekinde yanda bir topuz da var. Ancak en üstteki resimde o topuzlardan yok. Mercedes'e sordum çalışma prensibini yanıt bekliyorum. Umarım kısa zamanda yanıt gelir bende sizinle paylaşırım. ( Mercedes Türkiye Almanya'ya soracak anladığım kadarı ile oradan gelen yanıtı bana iletecekler. )

Üye
    Sinan Yagci Avatarı

Son Giriş
    04.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oezix , sağ taraftaki o kol fren görevi görüyor sanırım. Videodan izledim ( bu arada eline sağlık siteyi allak bullak etmiştim ama video bulamamıştım. )
    Benim aradığım aynı sisteme benzeyen bir sistem , fren ve gaz direksiyon simidi üzerinde yer alıyor.

Otomobilde eller ayakların yerini alıyor

Bu haberin fotoğrafı vardı ama şimdi bulamıyorum. Tam istediğim şeyi yapmış Citroen , bu yaptıklarında direksiyon simidini tam ortasından bölmüş gibi düşünün. Yani simidin ortasındaki air bag ve / veya kornanın olduğu yeri ikiye bölmüş gibi düşünün. Sağ taraf gaz sol taraf fren olarak tasarlanmış. Aslında citroenin avantajı direksiyon sistemleri onlarda farklı , direksiyonu çevirdiğinizde ortadaki göbek dönmüyor sadece dış çember ( simit ) dönüyor. O nedenle ne kadar manevra yaparsanız yapın gaz ve fren dönmüyor.

Neyse onun resmini bulunca buraya koymaya çalışırım.

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Sinan Yagci Mesajı Gör
    Benim aradığım aynı sisteme benzeyen bir sistem , fren ve gaz direksiyon simidi üzerinde yer alıyor.
    shu nasil, sevgili sinan yagci?

bywire07 - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji

citroen c5 by wire (walla en azindan aynadan görebildigim kadariyla adam cok mutlu görünüo )

The driver uses the right or left thumb to reach the forward-facing acceleration paddles on either side of the wheel. It was necessary to provide two paddles in order to allow the driver to accelerate and, at the same time, to activate the lighting on the left, and the windscreen wipers, headlamp washers and horn on the right.
    Automatic cruise control is also available to regulate speed and enhance driving comfort, avoiding the need for the driver to keep pressing the paddles. Cruise control is disconnected when the driver brakes or accelerates.
    The brakes are controlled by "triggers” located at either end of the steering wheel. The driver uses the right or left index finger to reach these controls. Brake force is applied intuitively.

(...)

Electro-hydraulic braking system
    The braking system is electro-hydraulic. There is no pedal assembly, but the electric button on the steering wheel plays exactly the same role as a conventional system. Brake force is applied progressively, in an intuitive and natural way. To brake, the driver simply applies pressure to one or both of the steering wheel handles.
    kaynak
    sürücü bashparmaklariyla gaz verio... ayni zamanda hem gaz verip hem de silgec, far, korna gibi diger ögeleri kullanabilmesi icin direksionun her iki tarafina yerleshtirmishler gaz verme "küreklerini"... tempomat da zaten var... elektro hidrolik fren ise direksionun her iki dish tarafinda bulunan birer dügme ile kontrol edilio, bunun icin de isharet parmaklarini kullanio sürücü ... pedal diye bisheye hic gerek yok ... yeah ha! tam bana göre bi araba (c5-lerde gözüm vardi zaten; biras daha bekliym bare )...

bywire02 - Engellilere otomobil kullanımı için özel donanım seçenekleri ve teknoloji

i love technology!

Üye
    seyithan Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    şanlıurfa gogan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaslar boyle bir sistem gercekten varmı varsa cok guzel tam bize gore ama allah bilir bu aracı almak icin sayısaldan 6 lıyı tutturmak lazım

Yasaklı Üye
    ögretmen- Avatarı

Son Giriş
    21.05-2013
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu sistem C5 lerde ugalınıyormu arkadaşlar yada nezaman uygulanacak bilen varmı

Üye
    Sinan Yagci Avatarı

Son Giriş
    04.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Rekursion;

Vayyy vayyy işte bulmuşsun harikasın ya.
    Olay tam da budur işte.
    Bu resimleri Hurriyet o yazıda kaybetmiş.

Selda ; sistemin açıklamalarında anladığım kadarı ile belli bir açıya gelince direksiyon turunu devam ettirmek istediğini düşünüp sen daha fazla çevirmeden o lastikleri döndürmeye devam ediyor. Yani direksiyonu tam tur attırman gerekmiyor.

Bu arada bu sistemle ilgili Türkiye Citroen'e sorular sormuştum , öyle birşeyden haberimiz yok demişlerdi. Valla buna deseler 5.500 Euro , ne yapar eder almaya çalışırım.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon