TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    21.11-2021
    Saat
    13:58
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    132
    Verilen Beğeniler
    11

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @StratoS

Ok. ÖTV siz araç kullanma hakkı olmadığını söylediniz ona istinaden söyledim. Bu hakkı olmayan kişinin ötv sini maliye geri alır. Kamu davası ise ceza mahkemesinde suç teşkil eden fiiller nedeniyle açılır. Burada kamu davasını gerektirir bir suç yok.

Bu arada tertibatın sökülerek kullanılmasını ben de hem tehlikeli hem de etik dışı buluyorum. Bizler bu konuda hassas olmazsak başkalarının hassas olmasını bekleyemeyiz.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@Hüseyin İlik

Devlet'i zarara uğratmak (Hakkın olmadan vergisiz araç almak) bir kamu davası konusu değil midir?

Üye
    Sefa60 Avatarı

Son Giriş
    27.05-2021
    Saat
    11:23
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    4

Ya 35.03 ve 40.11 sadece topuz yaptirsam olur mu?

Üye
    Klavyetor Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    664
    Verilen Beğeniler
    526

Asli ve usül açısından değerlendirildiğinde bana bu durum usülen hata olarak geçer gibi geliyor. Yani ÖTV hakkı var ama tertibatı söktürerek usül ihlali yapıyor. Kamu davası bence de bu durumda oluşmuyor!

Ama şöyle bir şey de incelenmeli; Allah muhafaza bir kaza anında tertibat olmamasından dolayı hem asli suçlu olma hem de sigorta şirketinizin hasar bedelini ödememe durumu hasıl olabilir...

Ama en temizi hiç bunlara girmeden ve de kaza gibi bir durumda kimsenin hakkına girmeden tertibatlı kullanmak!

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@Klavyetor

Ben şunu düşünüyorum: Bir kişi özel tertibatlı araç kullanır raporu ve ehliyetine sahipse, tertibatsız kullanabiliyorsa, bence kamu görevlilerini yanıltmıştır, ötv'siz araç almak için.

Bana Sağlık kurulu görüşmede şunu sordu. Manuel vites araç kullanabiliyor musunuz? Hayır. Yani acil durum bile olsa çok ciddi ağrı çekerek belki kısa mesafe kullanırım, 1-2-3-4-5-6 gibi vites değiştiremiyorum. (Sağ sol arka, yan vb açılarla) Ve bana bu şekilde otomatik vites kodu verildi. Yani adam otomatik kullanabiliyor dedi mühendis ve doktorlar.

Bu olaylarda bakıyorsunuz, tertibatlı kullanabileceği aracı tertibatsız kullanabiliyor ve bunu kendisi seçmiş...

Üye
    Klavyetor Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    664
    Verilen Beğeniler
    526

@StratoS bu Sağlık Kurulundaki doktorların hatası olur! Beyana göre oran yazılmaz normal şartlarda! Bir dizi tetkik sonucu bir kanaat oluşur! Senin durumda bence doktorlar zarflamış seni. Töbe seni dinlemezler, bildiğini yazıyorlar!

Maalesef hukuk farklı işliyor.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@Klavyetor

Katılmıyorum. Elbette engelli sağlık raporunuz ve tetkikleriniz ellerinde oluyor. Ama özellikle açılma dereceleri gibi konularda bildiğiniz çetvelle uygulamalı ölçüm yapıldı. Ve yanımda sabit duran bir nesneyi vites gibi oynatmam istendi. Farklı hareketleri yapmam söylendi. Bu hareketlerden sonra durumum soruldu. Bu durumumun sorulmasında en büyük sebep geçmişte sahip olduğum B ehliyeti.(H ehliyetini bilmediğinden hiç başvurmamıştım.) Yani B ehliyetim var ama otomatik vites kullanıyorum diye konuştum.

Doktorlar 5 dakikada sizin durumunuzu anlayıp hemen karar veremiyorlar. Sizin geçmişinizi öncesini ve yaşadıklarınızı anlatmanız gerekiyor.

Üye
    Sardonyx35 Avatarı

Gerçek Adı
    Erhan
    Son Giriş
    25.11-2021
    Saat
    08:45
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    39

Arkadaşlar benim raporumda %5 ortopedi,%50 kalp, %10 böbrek taşından puanlarım var.
    ortopedik olarak sağ dizim de menüsküs var fakt kalp pilim olduğu için müdahale edilemiyor.
    Düz vites araçlarda problem yaşıyorum sağ ayagımı cok kullandıgımda ağrılar oluyor menüsküs de acaba tertibatlı yada otomatik araç kullanır raporu verirlerde indirimli araç alma imkanım olur mu ?

Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    21.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    132
    Verilen Beğeniler
    11

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @StratoS

Değildir. Kamu davasına konu olabilecek vergi suçu veya başka suç oluşması için başka şartlar da gerekir. Hakkı olmadan ötv indiriminden yararlananlardan ötv cezası ve faizi ile tahsil edilir. Bunun dışında bir ceza verilmez, kamu davası açılmaz.

Şu olabilir; ötv indiriminden yararlanmak için sahte belge tanzim edilmişse vs. o zaman kamu davası da devreye girer.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@Hüseyin İlik

Anladım, açıklamanız için teşekkürler.

Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    21.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    132
    Verilen Beğeniler
    11

@StratoS

Rica ederim.

Üye
    Klavyetor Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    664
    Verilen Beğeniler
    526

@Hüseyin İlik cevaplamış sağolsun @StratoS.

Tekrar olmasın benimki de...

Üye
    Sefa60 Avatarı

Son Giriş
    27.05-2021
    Saat
    11:23
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    4

40.11. Direksiyon simidinde yardımcı cihaz (topuz, direksiyon çatalı vb.)

35.03 Direksiyondan sol eli çekmeden kullanılabilen kontrol cihazları

sadece 40.11'i yaparsam birşey olur mu ?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    20.11-2021
    Saat
    17:10
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

Arkadaşlar,
    Tertibatın sökülmesi ve bunun tespiti inatçı bir polisle bazı durumlarda ÖTV nin iadesi ile sonuçlanabilir. Diğer durumlarda sadece cezai işlem uygulanır.
    Şöyle ki;
    Direksiyona topuz, çatal, sinyal, far ve silecek gibi kumanda düğmeleri eklenmesi zaten ÖTV muafiyeti gerektiren tertibatlardan sayılmıyor. O yüzden ÖTV iadesi de gerektirmez.
    Bu durumda yetersiz ehliyetten cezai işlem uygulanır, ruhsata göre araçta izinsiz tadilat tespit edildiğinden araç trafikten men edilir, ruhsattaki tertibatın tekrar takılarak tespit muayenesine girmesi istenir. Kısaca bir sürü bela.
    Ancak;
    Sökülen tertibat sola alınmış gaz pedalı, fren pedalı, elden gaz fren tertibatı, yükseltilmiş vites kolu, kafes vites kolu gibi direkt hareket ettirici aksam üzerinde ise, bunlar ÖTV muafiyeti sağladığı, bunlara ihtiyacı olmayanın ÖTV muafiyeti de olamayacağı için, inatçı bir polisle olayın vergi dairesine yansıması ve ÖTV iadesi talep edilmesi olası bir durumdur.
    Dava ise arkadaşın yukarıda dediği gibi sahte rapor durumlarında devreye girer.
    @StratoS , @Hüseyin Ilık , @Klavyetor

@Sefa60
    Yetersiz ehliyet işlemi uygulanır.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Ufukalp

Abi bende senin gibi düşündüğümü yazmıştım. Ama avukat arkadaş ÖTV iadesi olmaz dedi yukarıda...

Sen tabi her zaman ki gibi daha ayrıntılı anlatmışsın. Ben sana katılıyorum. ÖTV'yi de öder, aracıda bağlanır.

Ben şöyle ifade edeyim: 40 yaşına gelirsem Fahri Trafik Müfettişliğine başvuracağım. Olurda engelli park kartı olan engelli aracı görüp içinde tertibat görmezsem sürücü ile görüşüp tertibat soracağım. bir şekilde söktüğünü tespit edersem, verebildiğim cezayı verip, Trafiğe bildirip, gerekli işlemlerin yapılmasını sağlayacağım.

Çünkü bu şekilde kötü niyetli insanlar yüzünden mevcutta engelli olan arkadaşım canından beziyor. Kimsenin Devletin malını gasp etmeye hakkı yok.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12