Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ZAFER1979 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:21
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    6

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar ben bişey sormak isterim benim bir tanıdığım ablasının üzerine araba almıştı geçende kaza yapmış trafik poliside arabanın içinde ablası olmadığı için arabayı 15 günlüğüne bağlamış ve birsürü ceza yazmış.
    böyle birşey olabilir mi.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

%90 ve üzeri engelliye sahip,engelliler adına alınan araçları kullnabilecek kişiler;
    1)Ruhsatta yazılan 3 kişi
    2)3.kan sıhri yakınları,ruhsata yazdırmak şartı ile.
    Buradaki en önemli nokta,Ruhsatta yazılı olan kişilerin araç kullanabileceği,Eğer Abla ruhsatta yazılı ise ve aracı kullanmışsa,ister engelli araçta olsun, ister olmasın aracı kullanabilir ve herhangi bir cezai müeyyide ile karşılaşmaz,Ruhsatta Ablanın ismi yoksa,yetkisiz araç kullanmaktan ceza ile karşı karşıya kalır.

Üye
    ZAFER1979 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:21
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    6

araç ablasının adına fakat ruhsatta kimsenin ismi ( kullanacak kişiler ) yazmıyor. ama kardeşiyle ablasının soyadları aynı. trafik polisi bi kitaptan kanunu göstermiş sakat kişininde arabada bulunması şart diye. oyüzden arabayı bağlamış ve çok büyük ceza kesmiş.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli araçta olmadığı için ceza kesilmişse büyük bir hata yapılmıştır.Bir dilekçe ile cezaya itiraz etsin.Ceza yine kaldırılmazsa hukuki süreç başlatsın.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Kesinlikle yanlış bir uygulama. %90 ve üzerinde raporu olan sakat kişi adına alınan araçta sakat kişinin bulunma zorunluluğu söz konusu bile değil. Hemen Valiliğe bir dilekçe yazın ve cezanın iptalini ve ödemiş olduğunuz çekici parasının da geri ödenmesini talep edin.

Daha önce benzer bir vesileyle yazmıştım:

"Sakat kişi araçta olacak" demekle, "bir kasap, bir inek, 5 kg da elma araçta olacak" demek arasında hukuki açıdan hiç hiç hiç bir fark yok. Sonuçta ikisinde de yasal bir dayanak yok! Size birini zorunlu tutmak isteyen memur, bir diğerini de zorunlu tutabilir! Hepsi de kafasına göre iş yapmaktır! Hatta yarın bi gün, "Yalova kaymakamı da arabada olacak" diyebilir. Paşa gönlü biliyor ya!

O trafik memuru aşağıdaki yönetmelikle bağlıdır. Orada yazmayan veya başka bir yönetmelikte olmayan hiç bir madde ile kimseyi sınırlayamaz. Bu yönetmelik maddesinin çıktısını alıp ruhsatın arasında saklayın. Soran olursa da gösterin. Aksini iddia eden varsa, yasal dayanağını göstersin. Ve eğer ceza yazacaksa da, gerekçesini ve dayandığı yasa maddesini ceza makbuzuna ve tutanağa yazsın. Valiliklerde bulunan İnsan Hakları Kurluna, Başbakanlık'ta bulunan Kamu Görevlileri Etik Kurulu'na ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu'na şikayet ederiz. Bakalım kafasına göre ceza yazmanın sonucunda kim zararlı çıkıyormuş...
    Karayolları Trafik Yönetmeliği

Resmi Gazete Tarihi : 18/07/1997
    Resmi Gazete Sayısı : 23053 Mükerrer

Madde 53-
    [...]
    4) (Değişik: RG-31/12/2004-25687-3. Mükerrer)
    İthaline izin verilen veya ülkemizde imal edilen malul, sakat ve engellilere ait özel tertibatlı araçlar ile sakatlık derecesi %90 ve üzerinde olan malul ve engelliler adına Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak tescil edilmiş özel tertibatı olmayan araçlara, örneği EK:12/Z’de gösterilen, üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan plakalardan verilir.
    Bu tür araçların trafik kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında;
    a) Bizzat kullanım amacıyla malul, sakat ve engelli tarafından ithal edilmiş özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine, “araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük Müdürlüğü'nün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır” şeklinde şerh konulur.
    Malul, sakat ve engelli tarafından ithal edilen özel tertibatlı minibüslerin tescil belgelerine, araç sahibinin üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterlerce düzenlenmiş iş aktine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük Müdürlüğü'nün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır” şeklinde şerh konulur.
    Malul, sakat ve engelli tarafından bizzat kullanmak amacıyla ülkemizden satın alınarak ilk iktisap edilen özel tertibatlı araçların tescil belgelerine, “Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır” şeklinde, 2. el araç olarak satın alınmış ise, “Araç sahibinden başkasının kullanması yasaktır.” şeklinde şerh konulur.
    b) Özel tertibatı olmayıp, sakatlık derecesi %90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen yada ülkemizden satın alınan araçların tescil belgelerine, “araç sahibi malul ve engelli kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterlerce düzenlenmiş iş aktine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde adken devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır” şeklinde şerh konulur. Ayrıca, ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.
    Malul ve sakatlar tarafından ithal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir malul veya sakata devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük Müdürlüğü'nün iznine bağlıdır. Araç ülkemizden satın alınmış ise ilgili vergi dairesinin izninin alınması gereklidir.
    Malul ve sakatlara ait özel tertibatlı araçların her ne sebeple olursa olsun, yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer’i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere ilgili gümrük ve maliye birimlerine intikal ettirilir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    burak4570 Avatarı

Son Giriş
    14.06-2017
    Saat
    16:40
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mrb arkadaslar ben% 90 engelli olan kayınpederımın ustune sıfır arac alıcam ama bolge trafıkten bır polısle gorustum polıs bana aracı engellı kısı olmadan trafıge cıkaramıyacagımı ve kendı ıhtıyaclarım ıcın kullanamıyacagımı soyledı aracın vekılı ben oldugum halde bunun cevabını alabılırmıyım..??

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    0

Yıl 1997 bu yönetmelik yayınlanmış ve bu güne kadar geçerli. Yani tüm tepkilere rağmen geçerli. Hala Engelli insanların araçlarını 1.derecede yakınları kullanamıyor. Bu ne eşitlik ilkesine sığar nede insan haklarına. Son derece ayırımcı bir uygulama. Bunun iptali yolunda hiç bir hukukcu veya Sivil toplum örgütü girişimde bulundumu bilmiyorum. Engelli bir huhukcu arkadaşımızdan bu konuda bir girişim yapmasını bekliyoruz. Zira Sivil toplum örgütlerinden ses yok.

Üye
    garraro Avatarı

Gerçek Adı
    garraro
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar birçok yerde tarfik polisleri bizimle ilgili yönetmelik ve kanunları gerçekten bilmiyor,onun için fazla dikkate almayın siz kanunlara göre aracınızı alın ve kullanmasını istediğiniz akrabalarınızı ruhsata yazdırın.
    malesef bizde işler kralcılıkla işliyor.
    daha önce anlatmıştım bir fıkra var;
    boğanın birisi köyde canavar gibi çalışıyor,ordan oraya koşuyor ne görev verilirse yapıyor,önüne gelene atlıyor falan.bunu gören devlet yetkilileri biz bu boğayı alalım devlet üretme çiftliğine götürelim faydalanalım diyorlar ve boğayı devlet üretme çiftliğine götürüyorlar.ancak bizim boğa devlet üretme çiftliğinde durgun,hiç bir iş yapmıyor köydeki gibi önüne gelene atlamıyor.
    soruyorlar tabii;ne oldu sana niye köydeki gibi çalışmıyorsun diyorlar;
    bizim boğa cevabı yapıştırıyor hemen;ben artık devlet memuru oldum!.

Üye
    burak4570 Avatarı

Son Giriş
    14.06-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaskar ben tam ve net bır cvp ıstıyorum bu kısı olmak zorundamı bu araçta degılmı??trafıge cıkarken sehırler arası yolculuk yaparken

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Yukarıdaki bilgi çok net: %90 ve üzeri raporuna karşılık sakat kişi adına satın alınan aracı 3. dereceye kadar yakınları kullanaibilir ve araçta sakat kişinin bulunması kesinlikle şart değil.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    burak4570 Avatarı

Son Giriş
    14.06-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tesekkurler..

Üye
    lordcgds Avatarı

Gerçek Adı
    zübeyde
    Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    10:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İnanın aylardır bu konuyu arastırıyorum bi çok sitede bi çok yorum okudum ve soruma net cevap alamadım.aralık 2013 te sıfır araç aldık kuzenim adına.

RUHRATTA "3. derece yakınları kullanabilir" yazıyo
    dayımın kızı %90 engelli(görme-sürekli-evli) onun adına olan aracı ben kullanabiliyormuyum ? kullanabiliyosam herhangi bi belge belgeye ihtiyac var mı?

Üye
    Limooni Avatarı

Gerçek Adı
    Limooni
    Son Giriş
    01.06-2016
    Saat
    18:32
    Yaşadığı Yer
    Lemoon City
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

lordcgds, Eylül 2011 itibarı ile hiç bir kısıtlama kalmadı... 1- % 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda "3. derece yakınlar" vb. hiç bir kısıtlama kalmadı. Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın sınırı devam ediyor http://www.engelliler.biz/forum/ozel...lanabilir.html

Üye
    osye Avatarı

Son Giriş
    20.06-2016
    Saat
    16:08
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar ruhsata isim yazdırma ve özürlü kişinin araçta bulunması gibi bir durum yok.
    kanun açık ve net

Üye
    lordcgds Avatarı

Gerçek Adı
    zübeyde
    Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    10:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    "3. derece yakınları kullanabilir" ibaresi başımıza dert olur mu ? çünkü trafik memurlarının bu konuda pek bilgili olmadığı açık...
    ruhsattaki bu ibare bana pek mantıklı gelmiyo sizin bu söylediklerinizden sonra bi yerde bi yanlış var gibi?

Sayfa 1 / 2 12 SonSon