Engelsiz Yaşam Fuarı'nda TEKSAN İnovatif/Engelliler.Biz standına davetlisiniz
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sabriyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    sabriyilmaz
    Son Giriş
    23.10-2016
    Saat
    16:43
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    6mBaol - Elimdeki raporumla araç alımında sorun yaşıyorum!?
    B8naqL - Elimdeki raporumla araç alımında sorun yaşıyorum!?

Raporum %62'dir.

Yıllar önce bir doktorun ağrı kesici için vurmuş olduğu iğne damara değil de sinire geldiği için sol ayağım sekme kaldı. Yani sinirden sonra sol ayak bileğimi oynatamaz hale geldim. Fizik tedavi göre göre ALLAH'a şükür şu anlık eskisi gibi olmasa da alıştım ve halen de çalışıyorum.

Raporumu 2012 yılında aldım ve şu anda araç almak istiyorum ancak bana Vosmerden gelen yanıt ise bu.

"RAPOR OLMAZ
    RAPORDA ÖTV DEN FAYDALANABİLİR YAZMIYOR

ÖZEL TERTİBATLI VEYA OTOMATİK VİTES ARAÇ KULLANABİLİR YAZMIYOR

H SINIFI EHLİYETİ VAR İSE YENİ RAPOR ALINMASI GEREKİYOR"

"E" sınıfı ehliyetim var yıllardan beri değiştirmediğim.

Raporu aldığım hastaneyi aradım ve sordum bana verilen cevap bu rapor bizden verilmiş ancak bizde tekrar açılmaz bunu İl sağlık müdürlüğüne itiraz edeceksiniz diyor. Arkadaşım benim rapora itirazım yok diyorum %62 oranını ne yükseltmek nede alçaltmak istiyorum diyorum ben sadece raporumu güncellemek istiyorum diyorum ancak yine de beni İl sağlık müdürlüğüne dilekçe verecekseniz diyorlar.

Vosmerde %42 - %50 ile araç alan kişiler bile var. Sol ayaktan problemli olup yani ben neden faydalanamıyorum yoksa yanlış mı yönlendiriliyorum ? Vosmer yetkilileri raporunuzu 1 senede 1 defa yenileme hakkına sahipsiniz size böyle birşey demeleri imkansız diyorlar kimsenin detaylı bilgi verdiği yok benim hakkım nedir nasıl hakkımı arayabilirim bu konu hakkında.

Ben şu anda çalışıyorum emekli olduğum halde rapordan dolayı emekli olmadım ancak daha sonra olan birşey.
    Raporumda
    1-Vergiden muaflık
    2-İş yerinde özel istiham
    3-özürlü kartı

bunlara sahibim.

Ben bu raporumla ÖTV'den yararlanıp 0 araç alabilir miyim ? Vosmer "sol ayak olduğunuz için kesinlikle alabilirsiniz diyor."

Benim ilk başta ne yapmam gerekiyor ? Ehliyetimi değiştirmem mi yoksa raporumu değiştirtmem mi ? Lütfen bana yol gösterin.
    Şimdiden teşekkürler.

Forum Moderatörü
    BuTcHeR Avatarı

Gerçek Adı
    Eyüp
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:27
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    58
    Verilen Beğeniler
    0

Eğer raporunuzda o ibareler yoksa maalesef araç almanız zor.
    İl sağlık müdürlüğüne itiraz etmeden,yeniden bir rapor başvurusu yapabilirsiniz.
    Yeni rapor çıkarmanız gerekecek.
    O ibarelerin eklenmesini isteyin

Üye
    sabriyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    sabriyilmaz
    Son Giriş
    23.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu raporum ile almamda herhangi bir sorun yok ama değil mi ? Bana illa itiraz dilekçesi diyor il sağlık

Üye
    chelıx Avatarı

Gerçek Adı
    kaan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:09
    Yaşadığı Yer
    bu dünya benim memleket
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    9

Sağlık Müdürlüğüne gitmeyin Yeni rapora engelinize göre "özel tertibatlı araç kullanır" ibaresi yazması lazım.. kaldı ki itiraz da etseniz tekrar heyete girip aynı ibareyi yazdırmanız gerek..

Üye
    sabriyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    sabriyilmaz
    Son Giriş
    23.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Nereye gidiceğim peki çünkü raporu aldığım hastaneye gidiyorum onlarda bizden artık alamazsınız il sağlık müdürlüğüne gideceksiniz diyorlar. Başlarından mı savıyolar anlayamadım ki.. h sınıfı artık yazılmıyor diyorlar ötv yazılmıyor diyorlar yani karşılaştığım durum o kadar değişik ki aklım çok karıştı.

Üye
    chelıx Avatarı

Gerçek Adı
    kaan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:09
    Yaşadığı Yer
    bu dünya benim memleket
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    9

dilekçe ile il sağlık müdürlüğüne itiraz edin.. aldığımın raporun ÖZEL TERTİBATLI ÖTV MUHAFİYETLİ ARAÇ alımı kapsamında değerlendirilmesi hususunda diye dilekçe ile müracaat edin..

Üye
    sabriyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    sabriyilmaz
    Son Giriş
    23.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İnşallah olur duyduğum ve gördüklerim karşısında şoka giriyorum adeta. Kimisi diyor ehliyetinizi değiştirmek için ilk olarak aile hekimliğine gidip otomatik araç kullanabilir E sınıfı ehliyetini Özürlü Engelli B sınıfına çevirebilir alabilir raporunu aile hekimliğinden yapıcaksınız diyor. Kimisi artık ötv muafiyeti yazmıyoruz gerek yok diyor otomatik vites yazmıyoruz kalktı diyor insanlar ne kadar çok yanlış yönlendiriliyor anlayamıyorum

Üye
    sabriyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    sabriyilmaz
    Son Giriş
    23.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

%62 var olan raporum vardı.
    Raporumda;
    Sol düşük ayak
    Bel fıtığı ve platin
    Hipertansiyon

AĞIR ÖZÜRLÜ: HAYIR
    ORTOPEDİK: EVET

Bu raporumda "Ötvden muafiyet" "özel tertibat veya otomatik araç kullanabilir" ibaresi yoktu.

İzmir Konak İl Sağlık Müdürlüğüne gidip müracatta bulunarak itiraz hakkımı kullandım. Beni de İzmir Alsancak Devlet Hastanesine sevk etti. Randevu alıp tekrar kontrole gireceğim. Ancak doldurulan yerlerde sadece "Ötv muafiyeti" var özel tertibat veya otomatik araç kullanır diye birşey yok ve bunu tüm 0 galeriler istiyor olması gerekir diye diretiyor. Ancak il sağlık müdürlüğüde artık onlar yazılmıyor yönetmelik değişti bayiden bayiye fark var kendi yönetmeliklerini değiştirmedikleri sürece bu süreç bu şekilde gider diye söylüyorlar. Şimdi sizlere olan sorum şu;

Yeni alıcağım rapora "Özel tertibat veya otomatik araç kullababilir" Ayrıca da H sınıfı kalktığına göre kodlar verilerek oluyormuş ancak bayiler H sınıfı ehliyette olması gerekir diyorlar.
    Bunları rapora yazıyorlar mı? Yoksa il sağlığın dediği gibi yazmıyorlar mı?

Ve benim raporum %62 olduğu için aracı sadece ben kullanabilirmişim herhangi başka biri kullanamazmış. Araca özel tertibat zaten yapılmayacak yani araç otomatik olacak sadece eşim veya çocuğum kullanamaz mı? Galeri ve İzmir İlçe Emniyetteki kişiler kullanabilir diyorlar otomatik ise herkes kullanır diyor ancak MTV kullanamaz cezai işlem olur yakalandığı taktirde ÖTVyi alırız diyorlar.

Lütfen bana bilen bir kişi şu olayı aydınlatabilir mi rica ediyorum..

Üye
    ae.ayvaz38 Avatarı

Son Giriş
    15.10-2017
    Saat
    03:55
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hocam iyide otvden muaf olmak icin %90 sarti yok mu ?

Üye
    babacan25 Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

@ae.ayvaz38
    ortopedi engelliyse rapor oranı%20 olma bile alabiliyor

Üye
    sabriyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    sabriyilmaz
    Son Giriş
    23.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

62 rapor ile H sınıfı ile alınan arabayı sadece ben mi kullanabiliyorum sol ayak problemim var araca tertibat yapılmayacak otomatik olacak. Mtv kullanamaz ilçe emniyet kullanır herkes diyor nedir neyin nesidir bu iç çok sıkıldım artık

Üye
    sabriyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    sabriyilmaz
    Son Giriş
    23.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sol düşük ayak v diğer hastalıklarımdan dolayı Ortopedik %62 raporum mevcut.
    Yeni yönetmeliğe dayalı ötvden yararlanarak özel tertibat yapılmadan otomatik araba alabiliyorum sol ayak olduğum için. Aldığım otomatik aracı sadece ben mi kullanmak zorundayım yoksa ailemde kullanabilir mi?
    Rapor yenilenecek randevu aldım ötv ve otomatik araba kullanır yazmıyordu onu itiraz ederek yenilicem. Ancak tek ben kullanmak zorundaysam ne anlamı var bunun?

Mtv sen dışında kimse kullanamaz diyor ilçe emniyet ise eğer tertibat yoksa sadece otomatik vites ise herkes kullanır diyor. Nedir bunun doğrusu?

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    16:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    56
    Verilen Beğeniler
    45

Üçüncü dereceye kadar akrabaların kullanabilir

Üye
    uluhanmert76 Avatarı

Son Giriş
    08.11-2016
    Saat
    01:51
    Yaşadığı Yer
    BALIKESIR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eger raporunuz sıze gereklı olanakları saglamıyor ıse eskı raporunuzu aldıgınız hastane degılde baska hastane den alacksınız bunun ıcınde ıl saglık mud ıtıraz dıllekcesı yazacaksınız sonra basıma geldıgı ıcın yazıyırum oncekı raporum a ıtıraz ettım sonra aldıgım hastane bızden artık rapor alamzsın dılekce ver dedı bende ıl saglık mud dılekce verdım ve benı baska bı hastaneye sevkettı ordada heyete gırdım ve sonra tekrar sonuc farklı cıkacagı cıktıgı ıcın bu seferde ıl saglık mudurlugu ıtıraz ettı ve hakem heyete yolladı hakem heyette katı son sozu soyledı rapor verdı .olay balıkesırfde oldu ıkı devlet hastanesı vardı eger ıtıraz ettıkten sonra 2. devlet hastanesınden alırsam sonuc farklı cıkacagında hakem heyetı olarak bana ya ızmır ya bursa dendı bende baska yolu yokmu dedım
    ozaman senı ılkonce bı ılcedekı hastanede heyete sokalım gır nasılsa sonuc farklı cıkacak hakem heyetı nı de balıkesırdekı 2. devlet hastanesınde katılestırın dendı ve oyle yapabıldım .

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    848
    Verilen Beğeniler
    1.193

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @sabriyilmaz

Raporda oran olmalı, sol alt ekstremiteden kısıtlılık olduğu belirtilmeli ve ötv açısından değerlendirilmeli. Mümkünse "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi olursa çok daha doğru olur.

Aynı zamanda otomatik vites kodlu B-engelli ehliyetiniz de olmalı. Bu ehliyet ve engelli raporuyla araç alabilirsiniz.

Aracınızı -istisnasız- herkes kullanabilir.