Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 18 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hüseyin_sahin Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin
    Son Giriş
    06.08-2015
    Saat
    17:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Otomobil almak için öncelikle rapor almanız gerek. Şunlar sağlanırsa ötv muafiyetli araç alabilirsiniz:

Raporda olması gereken ibare: sol üst ekstremiteyi kullandırmayı gerektirmeyecek özel tertibatlı araç kullanabilir

Araçta olması gereken özellikler: otomatik vites, direksiyona topuz takılmış, silecek kontrolu ayağa alınmış

Ruhsatta bahsi geçen ibare: özel tertibatlı özürlü aracı

sayın oturan boğa

benim h ehliyetim var ve ehliyetimde "otomatik vites özürlü aracı" ibaresi yazıyor
    benim sakatlığım sol kol omuz altından ampute

normal bir otomatik vites araç kullabilirmiyim
    yada otomatik vites özürlü aracı yazdığı için araba için rapor almam gerekiyormu (hiçbir vergi muafiyetinden yararlanmak istemiyorsam)

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

"Otomatik vitesli araç kullanır" ibareli raporla H sınıfı sürücü belgesi almışsanız, raporda "özel donanımlı" ibaresi bulunmuyorsa, o sürücü belgesiyle otomatik vitese sahip tüm otomoabilleri kullanabilirsiniz. Hiç bir özel donanım ya da sakat damgalı plaka şartı ile sınırlı değilsiniz.

Not: Bu şekilde raporla vergi muafiyetli araç alamazsınız.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hüseyin_sahin Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin
    Son Giriş
    06.08-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yani ben şimdi ehiyetimde yazan "otomatik vites özürlü aracı" normal bir otomatik vites aracı kullanabilir miyim

peki otomatik vites özürlü aracı" ibaresinden dolayı trafikte bir sorun çıkarmaz mı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

"Özürlü aracı" ifadesi mide bulandırıyor, ama ben bir sorun olacağını sanmıyorum. Ki, "özürlü aracı" da düpedüz salakça bir ifade zaten. Otomobil otomobildir! Sakat kullanınca otomobil tır mı oluyor!

Koldan ya da sol bacaktan sakatlığı olanlan kişilere "otomatik vitesli otomobil kullanır" ibareli rapor ve buna istinaden de H sınıfı sürücü belgesi verilir. Bu ehliyetle de tüm otomatik vitesli araçlar kullanılabilir...
    Yani sizin varolan halinizle otomatik vitesli araç kullanmanız yasal.

Ama, illa işim garanti olsun derseniz, bir devlet hastanesine gidip, "otomatik vitesli otomobil kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli rapor alıp, trafik müdürlüğüne sunabilirsiniz...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hüseyin_sahin Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin
    Son Giriş
    06.08-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın oturan boğa devlet hastenesine gittim 1,5 ay önce özel tertibatlı araç kullanabilir raporu almak için (araba için)
    beni biz olum yada olumsuz karar veremeyiz diye ankaraya sevkettiler
    oraya gittim baktım fizik doktoru "direksiyon hakimiyetişni sağlayamayağı kanaatindeyim" deyince yarıda bırakıp geri döndüm
    o yüzden hastaneyle artık uğraşmaktan bıktım oyüzden

ben 8 senedir otomobil kullanıyorum şöyle böle dedim olmadı
    artık kendi arabamla özgürce dolaşmak istiyorum ama bu boş anlamsız bürokrasiden gel yakanı kurtarabilirsen kurtar

ne yapacağımı bilemiyorum valla
    ehliyetimi de 13 ayda zor aldım

Üye
    hüseyin_sahin Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin
    Son Giriş
    06.08-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın oturan boğa
    eğer benim gibi durumda bulunan arkadaş varsa sizden ricam o arkadaşın benimle irtibata geçip raporundan bana faks veya mail yoluyla ulaştırabilirmi

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

Evet, kolundan/elinden rapor ve ehliyet alan arkadaşlar raporlarını paylaşırlarsa güzel olur...

Bir de, daha önce yazmıştım, gözden kaçmasın diye:

Hey allahım, hey allahım! Bu kadar saçma iş mi yapılır anlamıyorum! Şöyle bir dilekçeyle başka bir devlet hastanesine başvur:

... Hastanesi Başhekimliği'ne,

26 Eylül 2006 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğin "Ortopedik muayeneye ilişkin esaslar"ını düzenleyen 8. maddenin aşağıda yer alan ilgili fıkrası gereğince H sınıfı sürücü belgesi alabilmem için gerekli olan "otomatik vites ve direksiyonda topuz bulunması şartıyla H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli sağlık kurulu raporunun tarafıma verilmesini arz ederim
    Ortopedi muayeneye ilişkin esaslar
    Madde 8: [...]
    (2) Extremite noksanlığında;
    [...]
    b) Üst extremitenin dışında extremite noksanlığı (doğuştan veya sonradan) halinde Ortopedi ve/veya Fizk tedavi ve rehabilitasyon uzmanının raporu uyarınca H Sınıfı Sürücü Belgesi verilir. Üst extremitenin tek taraflı noksanlığında da Ortopedi uzmanının kanaatiyle, H Sınıfı Sürücü Belgesi verilebilir.
    adın soyadın
    tc kimlik numaran
    adresin
    1 resim
    Buraya tıklayarak el-kol sakatlığı olan kişilerin H sınıfı sürücü belgesi ve gümrüksüz Özel Donanımlı araç ithal edebileceğine dair 4 adet örnek Rapor ve Gümrük Kararı'nı bilgisayarına indirebilirsin. (Not: Free User'e tıkla ve download linkinin çıkması için bir süre bekle)

Rapor örneği:

th 20548 2 122 1175lo - Sol koldan sakatlığım ve Otomatik Vitesli Araç için H sınıfı ehliyetim var..?

Bu örnekleri ve yönetmeliğin ilgili maddesinin çıktısını alıp doktorun karşısına çıkmak yararlı olabilir...

Üye
    hüseyin_sahin Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin
    Son Giriş
    06.08-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın oturanboğa vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim

fakat raporları indirebileceğim link açılmıyor. belki iş yeri bilgisayarları olduğundan dolayıda olabilir.

başka türlü nasıl ulaşabilirim bu raporlara

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

Evet, işyerinden erişim engellenmiş olmalı... Buraya üye olurken verdiğiniz e-mail adresine gönderdim dosyayı...

Üye
    tryy13 Avatarı

Gerçek Adı
    sinan tok
    Son Giriş
    18.08-2014
    Saat
    09:50
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sayın oturan boğa rapor örneklerini mail atabilir misiniz? indirilmiyor da

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

Ne örneği tryy13?

Üye
    tryy13 Avatarı

Gerçek Adı
    sinan tok
    Son Giriş
    18.08-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Evet, kolundan/elinden rapor ve ehliyet alan arkadaşlar raporlarını paylaşırlarsa güzel olur...

Bir de, daha önce yazmıştım, gözden kaçmasın diye:
    bu mesajda belirtilenleri

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

Üye
    tryy13 Avatarı

Gerçek Adı
    sinan tok
    Son Giriş
    18.08-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

evet rapor örnekleri var demişssiniz.

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    13:29
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhabalar,

benim öğrenmek istediğim şu; ÖTV'siz araç alamıyoruz ( sol kol engellileri olarak ) peki MTV'siz araçtan faydalanabiliyormuyuz peki ? faydalanabiliyorsak ne yapmamız lazım bunun için ?

Sayfa 1 / 2 12 SonSon