Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    the_dr Avatarı

Son Giriş
    05.09-2016
    Saat
    16:21
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhabalar , çok faydalı bilgiler kazandığım bu forumdan ötürü öncelikle site kurucularına ve üyelerine teşekkür ederim.

ben biraz sorunumdan bahsetmek istiyorum. 63 yaşında bir amcam var, kendisi küçükken geçirdiği menenjite bağlı olarak epilepsi hastası ve hafif mental retardasyonu mevcut. Kendisi ssk emeklisi ve maaşı var.

Bir araç almak istedik, ve %92 engel puanı aldı kendisi. Ağır engelli ibaresi olmayan sürekli bir rapor niteliğinde.

hafif mental retardasyon+anksiyete bozukluğu
    parkinson, epilepsi
    katarakt
    işitme kaybı , vitiligo
    class II hipertansiyon ve 60 yaş üstü olmasıyla 92 puan aldı bu rahatsızlıklardan

kendisi bir ara bir veraset davası için zamanında noterden vekalet de vermişti.

Şimdi sormak istediğim bu durumda vasi tayin edilmesi gerekiyor mu ? ben gerçekten bunun gerekli olduğunu bilseydim bu süreçte ne onu ne kendimi baştan yorardım. Çünkü okuduklarım ziyadesiyle soğuttu beni bu işten.

Diğer sorum eğer vasi tayin edersek onun bu emekli maaşı etkilenir mi ?

çok teşekkürler, saygılar
    @OturanBoğa

Üye
    ferhande yolsuz Avatarı

Gerçek Adı
    ferhande
    Son Giriş
    31.08-2016
    Saat
    00:04
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar benim hafif zihinsel mental retardasyon % 50 dendi. 18 yaşımı tamamlamadım (18 içindeyim). diğer engellerimle birlikte %92 engelliyim.. Araba almak için vasi şart mı? bilen varsa cevap versin.

Üye
    Onurarikan Avatarı

Son Giriş
    19.02-2017
    Saat
    14:15
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

zihinsel engel ve bedensel engel yoksa ve ehliyetiniz varsa kendı adınıza alabilirsiniz. ama zihinsel engel varsa vasi tayin etmek lazım. vasi çıkınca mahkemeye başvuru yapıp ek karar çıkartmanız lazım. hakım onay verirse araç alabilirsiniz. vasisi olursa her işlemi o yapabilir maaşını çekebilir maaş kesilmez

Üye
    the_dr Avatarı

Son Giriş
    05.09-2016
    Saat
    16:21
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Onurarikan

hocam merak ettiğim yasada zihinsel engel için bir tanımlama var mı? yüzde şu oranda veya hafif,orta,ağır gerilik şeklinde . hafif de olsa illa çıkartmak mı lazım ?

vasi tayini davasında hakim tekrar rapor isterse, sadece psikiyatriye mi giriliyor yoksa engel raporu baştan mı düzenleniyor ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    265
    Verilen Beğeniler
    418

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @the_dr
    Vasi tayini ve aynı zamanda araç alımı için hakim onayı şart (satış günü geldiğinde onun için de onay almanız şart. aksi halde satamazsınız)

@ferhande yolsuz
    mental retardasyon söz konusu olduğunda vasi şarttır kardeşim.