Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    omerkervanci Avatarı

Son Giriş
    14.11-2016
    Saat
    13:28
    Yaşadığı Yer
    tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @OturanBoğa sorun çözüldü diyorduk fakat bu gün müdür bey görüş almaya karar verdi ve işlemi onaylamadı. neyapmam gerekir bilmiyorum, sabah çanakkaleye gidicem kendim görüşücem

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    265
    Verilen Beğeniler
    418

@omerkervanci

Ankara'dan gelecek görüş olumlu olacaktır bence.

Üye
    selendili Avatarı

Son Giriş
    22.03-2017
    Saat
    09:31
    Yaşadığı Yer
    Manisa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    Benimde başıma benzer olay geldi ve BİMER'e şikayet ettim. Bakalım sonuç ne olacak. Şikayet metni şöyle:
    1998 yılında geçirmiş olduğum tren kazasında sağ kolum omuz hizasından kopmuş ve sağ ayağımın topuğu kopmuştur. ÖTV-MTV indiriminden faydalanmam için Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesince 13.07.2010 tarih ve 948 nolu %62 oranında engelli sağlık kurulu raporu tarafıma verilmiştir. Bu rapora istinaden ÖTV muafiyetinden faydalanarak 2011 yılında almış olduğum aracım 5 yılını doldurduğu için yeni araç almak istiyorum.
    Yeni alacağım araç otomatik vitesli olup sağ ayağımı kullanamadığımdan gaz pedalına aparat takılarak sol ayağımla kullanabileceğim hale getirilmiş olup ihtiyaç bulunmadığından frene herhangi bir tadilat yapılmamıştır.
    Engelli sağlık kurulu raporumda aynen şu ifadeler yer almaktadır. Otomatik vitesli, soldan gazlı, özel tertibatlı araç kullanabilir.
    Engelli sağlık kurulu raporuma göre yeni alacağım otomatik vitesli aracıma gerekli olan soldan gaz aparatı takılmış ve projeler hazırlanıp Manisa TSE Temsilciliğince 08.11.2016 Salı günü onaylanmıştır. Ancak Manisa Vergi Dairesi Başkalığı Alaybey Vergi Dairesi tarafından aracımda yapılmış olan tadilata göre ÖTV istisnasından faydalanamayacağım söylenmiştir. Aynı sağlık kurulu raporumla 2011 yılında ÖTV istisnasından faydalanarak araç almıştım ve 5 yılı doldurduğu için değiştiriyorum dedim. 2011 yılında kabul edilmişti şimdi neden kabul edilmiyor deyince 2015 yılından tebliğ yayımlandı orada senin engeline uygun madde yok dendi.
    18.04.2015 tarih ve 29330 sayılı Resmi Gazete de Maliye Bakanlığı ndan yayımlanmış olan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin 1.3. Engellilik Derecesi %90 ın Altında Olanların Taşıt Alımlarında İstisna başlıklı 9.paragrafında; Taşıtın otomatik vitesli olması, engelliliğe uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartının aranmasına engel değildir. Dolayısıyla otomatik vitesli taşıtların hareket ettirici aksamında da kişinin engelliliğine uygun olarak sabitlenmiş özel tertibat yaptırılması gerekmektedir. Örneğin, sağ ayağı ampute olan bir engellinin, fren ve gaz pedalında özel tertibat yaptırmadan otomatik vitesli taşıtı kullanması mümkün olmadığından, ancak anılan tertibatın yaptırılması halinde otomatik vitesli bir taşıt bakımından istisnadan faydalanılabilir, denilmektedir. Bu madde de fren ve gaz pedalında özel tertibat yaptırmadan otomatik vitesli taşıtı kullanması mümkün olmadığından denildiği için yeni alacağım otomatik vitesli aracın hem gaz hem fren pedalına tadilat yaptırmam gerekiyormuş. Bende nasıl olacak dedim. Benim tek kolum var ve tek ayağım sağlam. Sol ayağımla gaza basıyorum, sol elimle direksiyonu tutuyorum. Otomatik vitesli arabada fren pedalı ortada ve sağda gaz pedalı var. Benim sağ ayağımda sorun olduğundan gaz pedalına aparat takarak sol ayağımla kullanabileceğim hale geldi. Fren pedalı ortada olduğundan sol ayağımla zaten basabiliyorum tadilata gerek yok dedim. Ne dediysem ikna edemedim, bu madde de ikisinde de olacak yazıyor dendi. Fren ve gaz pedalı diye yazdığı için ikisinde de aparat olacakmış. Fren veya gaz deseydi sadece gaz pedalına yapılan aparatı kabul ederdik dendi. Aynı tebliğin 1.3. Engellilik Derecesi %90 ın Altında Olanların Taşıt Alımlarında İstisna başlıklı 10.paragrafında; Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir, denildiğinden aracına hiç tadilat yaptırmayan engellinin ÖTV istisnası onaylanıyor ama sadece gaz pedalına aparat takılan otomatik vitesli araçların ÖTV istisnası neden onaylanmıyor anlamış değilim. Bu nedenle size yazmaya karar verdim. Mağduriyetimin giderilerek ÖTV istisnasından faydanıp faydalanamayacağım hususunda tarafıma bilgi verilmesini ve bana bu mağduriyeti yaşatanlardan hesap sorulmasını saygılarımla arz ederim.
    Konu selendili tarafından değiştirilmiştir (12.11-2016 Saat 14:31 ).

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    265
    Verilen Beğeniler
    418

Ne yaptınız @omerkervanci ?

Üye
    selendili Avatarı

Son Giriş
    22.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Manisa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ankara'dan özelge onayını bekliyorum. olumlu yazıldığı haberi geldi. pardon bana sordunuz sandım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    265
    Verilen Beğeniler
    418

@selendili

Sonucu bizimle de paylaşın lütfen.

Üye
    selendili Avatarı

Son Giriş
    22.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Manisa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    pdf formatında özelgeyi ekleyemedim. mail adresi verirseniz göndereyim size.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12