Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    srht025 Avatarı

Son Giriş
    26.02-2017
    Saat
    20:49
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar sağ el parmaklarında kısıtlilik var. Ayrıca normal den 5-10cm kisalik var (%40 raporum var)
    Otv den muaf araç alabilir miyim.Sadece otomatik vitesli araç olur mu alacağım araç.

Üye
    cyl Avatarı

Son Giriş
    14.07-2017
    Saat
    12:35
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba.
    El ve kolunuzdaki özürlülük durumuna göre tertibat gerekip gerekmediğine karar verilebilir. Bunu sağlık kurulundaki hekimler değerlendirecektir.
    Eğer sadece otomatik vitesli araç kullanabileceğinize karar verirlerse: aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz. Maliye personellerinden kaynaklı biraz sıkıntılı bir süreç olmakla birlikte İstanbul ve Samsun'dan bu şekilde ÖTV'siz ve tertibatsız araç alan arkadaşlarımız oldu.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...lanabilir.html

Eğer hareket ettirici aksamda tertibat (Sağ kolda sadece vites kolu tertibatı kabul ediliyor) gerektiğine dair rapor alırsanız: her yerden sıkıntısız şekilde araç alabilirsiniz.

Süreç ile ilgili bizleri de bilgilendirirseniz mutlu oluruz.

Saygılarımla...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    462
    Verilen Beğeniler
    732

Donanımsız alan da var:

Ama donanımlı olursa, zaten alabilirsiniz: Özelge ve Rapor

Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir.

Engellilik durumunun tevsikinde ibrazı zorunlu olan engelli sağlık kurulu raporu, maluliyeti veya engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli taşıtların) kullanılabileceğine dair değerlendirmeyi içermeli ya da bu hususun anlaşılabilmesini sağlayacak şekilde açık olmalıdır.

Engellilik derecesi %90'ın altında olanlarda, aranan şartları haiz olmak koşuluyla belli bir engellilik derecesine sahip olunması şartı aranmaz.

Öte yandan engellilik durumu, ilk iktisabı yapılacak taşıtın hareket ettirici aksamında tadilat yaptırılmasını gerektirecek nitelikte olmalıdır. Örneğin, sağ veya sol el parmaklardan herhangi bir ya da birkaçının olmamasına rağmen vitesin değiştirilmesine engel, vites kolunda tadilat yaptırılmasını gerektirecek bir durumun bulunmaması halinde manuel veya otomatik vitesli taşıt alımında istisna uygulanmaz.

Kaynak: ilgili tebliğ

Üye
    srht025 Avatarı

Son Giriş
    26.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar. Arkadaşlar benim sağ kol %40 engelim var .otv siz araç almam için ehliyet e başvurdum. Aile hekimine oradan hastaneye gittim . Muayene mi oldum . Ardından il sağlık kuruluna komisyona girdim . Kurul ehliyetimde kullanmam gereken tertibat kodlarını yazdı. Bunlardan birisi otomatik vitesli araç kullanır. Işın aslı burdan sonra başlıyor. Benim bu raporum yeterli oluyor mu Ötv siz araç almam için.
    Vergi dairesine gidiyorum aslında yeterli ama otomatik vitesli araç kullanır ibaresi sağ kol engelliler için tertibat sayılmıyor o yüzden alamazsın diyor.
    Il sağlık a gidiyorum tekrar heyet raporu alman gerekiyor diyor. Raporda ise ötv siz araç alır tertibatlı araç kullanır ibaresi olması gerekir diyor ve rapor örneği gösterdi. Ama vergi dairesi de böyle rapor alsan dahi senin tertibatın ( otomatik vitesli araç) ötv siz alman için yeterli olmaz diyor.
    Tamamiyle kafam karıştı. Ne yapacağımı bilmiyorum . Bilgisi olan varsa yazabilir mi . Birde yeni heyet e girdigim zaman bu var olan %40 raporum değişir mi oranı. Il sağlık takı görevli farklı amaç için alıyorsun o eski aldigin raporla alakası yok diyor . Başka birisi de değişebilir diyor. Bilgisi olan yazabilir mi arkadaşlar.

Üye
    WhiteDove Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    21:44
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba, asagida belirttigim islemleriniz sonrasinda, size oranli bir rapor veriyorlar mi ? Yoksa, %40 oranlri raporunuza gore daha farkli bir rapor mu veriyorlar ?

(...Aile hekimine oradan hastaneye gittim . Muayene mi oldum . Ardından il sağlık kuruluna komisyona girdim . Kurul ehliyetimde kullanmam gereken tertibat kodlarını yazdı.)

Üye
    kobra3452 Avatarı

Gerçek Adı
    sedat
    Son Giriş
    21.07-2017
    Saat
    15:34
    Yaşadığı Yer
    istanbul/bağcılar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kesinlikle viteste tertibat yazması gerekiyor raporda aksi takdirde maliye onay vermiyor.Aynısı benim başıma geldi

Üye
    ihstanbul Avatarı

Gerçek Adı
    ihsan
    Son Giriş
    18.06-2017
    Saat
    16:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

işin ilginci ben aracı maliyenin istediği şekilde yaptırdım sonra ehliyete uygun hala getirdim sadece direksiyonda topuz var,otomatik vites araç (silecek sola ve vites kolu soldan ayarlamayı söktürdüm) polis ehliyete ve araca bakıyor sıkıntı olmuyor.iki farklı uygulama olması enteresan

Üye
    srht025 Avatarı

Son Giriş
    26.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim anlamadigim sadece sağ baş parmağı olamayan birisi ötv istisnasiz araba alıyor ama benim durumum daha vahim olmasına rağmen alamıyorum bi tutarsızlık var bu durum da

% 40 lik raporumu daha önce almıştım o raporu araç için almamıştım engelli kimlik kartı için almıştım. Işte bu süreci bilmiyorum ehliyet değiştirmem gerekiyor muayene oldum raporu verdiler l. Bundan sonra tekrar heyete girmem isteniyor

Üye
    cyl Avatarı

Son Giriş
    14.07-2017
    Saat
    12:35
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba. Öncelikle sağlık kurul raporunuz da önemli, orada yazan ibareyi bizimle paylaşırsanız iyi olur.
    Ankara'dan sağ kol engeli ile araç alan bir çok kişi oldu. Kanun aynı, yönetmelik aynı. Maliyedeki arkadaşların anlayışsızlığı da aynı malesef. Sitedeki özelgelerin çıktısıyla vergi dairesindeki arkadaşa tekrar başvurun, hatta yapabilirseniz yanında vergi destek hattını arayıp bilgi isteyin, yok illede olmaz derse raporunuz ve ehliyetiniz ile birlikte maliyeden özelge talebinde bulunun.

Üye
    greensea Avatarı

Son Giriş
    19.07-2017
    Saat
    09:03
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ben sağ kol için sadece otomatik vitesli araç için özelge doldurdum cevap gelmesini bekliyorum.Süreci duruma göre paylaşacagım...

Üye
    srht025 Avatarı

Son Giriş
    26.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Paylaşırsanız gerçekten mutlu olacağım şimdiden ilgielriniz için teşekkür ederim inşallah hayırlısı ve gönlünüzce olur

Şöyle soyleyim nana ötv muafiyetli tertibatlı araç alır raporu alın dediler ama vergi dairesindeki kişiler de sen bu raporu alsan da tertibatasın uygun olmadığı için otv muafiiyei arac alamazsın dediler .

Şöyle soyleyim bem ehliyet için başvurdum muayenemi oldum tertibat kodları yazdılar.bunlardan birisi otomatik vitesli araç kullanır.ilsaglik bana ötv muafiyetli tertibatlı araç alır raporu alın dediler ama vergi dairesindeki kişiler de sen bu raporu alsan da tertibatasın uygun olmadığı için otv muafiiyei arac alamazsın dediler .tertibatın uygun olmadığı dedikleri salt otomatik vitesli araç diyorlar.

Üye
    balaybelen Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet
    Son Giriş
    07.04-2017
    Saat
    06:12
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    slm kardeş eğer sana ötv siz arac alır diye rapor verdiyse doktorlar ve maliye sıkıntı cıkartıyorsa raporlarını ve şikayet dilekceni hangi ildfeysen oranın maliyesini bimere yaz bak nasıl verecekler o zaman madem maliye karar veriyor doktora neden yolluyorlar diyimi yaz bimerin şikayet sayfasına bekle gelecek cvp