Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bosphoruss9 Avatarı

Son Giriş
    14.08-2016
    Saat
    12:31
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaslar,
    ismim bahattin
    aranıza yeni katıldım
    allaha sukur benım sağlık problemım yok,
    olan dostlara acil şifalar diliyorum

benim merak ettiğim ve cevabını bulamadıgım bir sorum vardı,forumunuzdan faydalı birçok bilgiye ulastım en sonunda yıne en doğru yolu sizlerden öğrenebıleceğimi düşünerek kayıt oldum..yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim,,

sorum şu ki:dedemin sol kol kas lifleri kopmus(tıbbi açıklamasını bilemıyorum)sol kolu hiç çalısmıyor,''Sol Kol veya Sol El Engeli Olan Kişiler İçin ÖTV Muafiyeti''diye bir haber okudum ve resmi gazetede de yayınlanmış.

dedemin sol kolun işlev kaybı oldugunu raporla tespit ettirebiliriz..
    1.sorum:engel demek uzvun olmaması mı yoksa var ama artık çalısmıyor olmasıda engelli kapsamına girer mi?
    2.sorum:şayet girer ise ötv muafiyetli araç almak için nereye basvurmalı nasıl bir yol izlemeliyiz.

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    28.06-2017
    Saat
    12:40
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle devlet hastanesinden ÖTV muafiyeti için rapor almanız gerekli.
    Daha sonra dedenizin ehliyeti yok ise ehliyet kursuna yazdırmanız, ehliyet kursundan sonra dedenizi aile hekimi- uzman hekim- il sağlık müdürlüğü- emniyet işlerini takip etmeniz gerekir. İl sağlık müdürlüğünden kodlu ehliyet raporunuzu aldıktan sonra bunu emniyete götüreceksiniz. Şahsi kanaatim dedeniz sol kolda tamamen his kaybı olduğunda otamatik vites kodlu ehliyet alır. ÖTVden de muaf olur.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    460
    Verilen Beğeniler
    727

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @bosphoruss9

Uygun kodlara sahip B sınıfı sürücü belgesi varsa, otomatik vitesli aracı ötv-mtv istisnası ile satın alabilirsiniz. Uzvun tümden olup olmaması değil, standar manuel vitesli aracı kullanamayacak durumda olunması önemlidir.

Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir.

Engellilik durumunun tevsikinde ibrazı zorunlu olan engelli sağlık kurulu raporu, maluliyeti veya engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli taşıtların) kullanılabileceğine dair değerlendirmeyi içermeli ya da bu hususun anlaşılabilmesini sağlayacak şekilde açık olmalıdır.