Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    derman888 Avatarı

Son Giriş
    17.03-2017
    Saat
    06:07
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Slm Bülent abi raporum u aldım yüzde 49 raporu verdiler . H ehliyet alabilir otomotik vitesli araç kulanabilir bilir. İbaresi var. Acaba engeli icin indirimli araç kulanabilir miyim . Nereye baş vurabilirim.indirimde. yüzde kaç yararlanabilir im .
    Simdiden Cevap in için teşekür ederim. Bülent abi .

Ortopedik yüzde 17 dir (Sağ kol bileten sakat). Birde bulent abi benim b ehliyeti var kaza öncesinden . Bunu hangi purusudur ile değiştirebilirim nasıl yol izlemem gerekir. nerden başlamak lazım

yardimci olursaniz teşekür ederim. Simdiden

Üye
    saim turhan Avatarı

Gerçek Adı
    saim
    Son Giriş
    24.03-2017
    Saat
    16:52
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Malum, 1 Ocak 2016'dan itibaren yeni H sınıfı sürücü belgesi verilmeyecek, A ve B sınıfı sürücü belgesi verilecek; ve/fakat rapora/ehliyete araç kullanımına ya da sağlık kontrolüne dair özel bir durum varsa bununla ilgili kodlar yazılacak.
    rapor yenimi aldınız,otamatikte olsa kod olmalı,raporunuzda kodla ilgili bir rakam yokmu,bunları açklarsanız arkadaşlar yardımcı olurlar,

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:18
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    24

Deyerli arkadaşım Bülent beyde cevap verir ama ben bildiklerimi yazağım.

1- Ehliyetini değiştirmek için sürücü kursuna baş vurucan.Sadece direksiyon sınavına girecen.
    2- Sürücü kursu Aile hekimine yönlendirdikten sonra aile hekimi engeli olduğun branş doktoruna yönlendirecek.
    3- Branş doktorundan sonra il sağlık kurulunda ehliyetine işlenecek kod verilecek.
    4- Aile doktorun verdiği raporuna Branş doktorun ve sağlık kurulunun verdiği teşhis ve kod işlendikden sonra Trafik tescille müracat edip sürücü belgeni alacaksın.
    5- Araç alımı için çıkardığın raporla beraber sürücü belgenle Galeriye baş vurucan.

Üye
    petrol Avatarı

Gerçek Adı
    eyyüp yıldız
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    12:19
    Yaşadığı Yer
    batman
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar yanlış bildiğiniz bi kaç konu var.

normal B ehliyeti olanlar ,raporlarını aldıktan sonra emniyete gidecekler, gitmeden önce 15 tl bankaya yatırıyorsunuz.
    eski B ehliyetinizi ve raporunuzu alıyorlar. yeni B ehliyetiniz 15 gün içerisinde geliyor.
    sürücü kursuna falan gitmeyin sakın öyle bişey yok...zaten ehliyet var niye tekrar onca para ödeyeceksiniz...bunlar sürücü kurslarının oyunu lütfen dikkatli olun...

bülent abi'de cvp yazar sana bende 1 hafta önce yaptığım aynı işlemleri yazayım dedim bilgin olsun...
    öncelikle hayırlı olsun... raporunla beraber eski ehliyetinle ve 15 tllik ehliyet banka dekontun ile emniyete git.işlemleri yapıyolar 15 gün sonra yeni ehliyetin geliyor. raporunda açıklama kısmına aparat için kodlar yazılmışmı ? yazılmış ise yeni ehliyetine bu kodlar emniyet tarafından işleniyor... yeni ehliyetin geldikten sonra raporunla beraber araç bayilerine başvurup araç alabilirsin.
    ben 1 hafta önce bu işlemleri yaptım.rapor ve ehliyetimi forumda sayfamda paylaştım bakabilirsin.
    eski B ehliyetim 15 tl dekont karşılığında değişti.. sürücü kursuna gitme sakın direk emniyete gidecen

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    24

Arkadaşlar önceki sürücü belgesi B sınıfı yani normal sürücü.Engelli olduktan sonra yeni ehliyeti kodlu olacak bunun için emniyet nasıl değiştirecek.Benmi yanlış anlıyorum.

Üye
    petrol Avatarı

Gerçek Adı
    eyyüp yıldız
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    12:19
    Yaşadığı Yer
    batman
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

en başından açıklamalı anlatıyorum.
    diyelimki normal B ehliyetiniz var, sonra engelli oldunuz zaten ehliyetiniz mevcut elinizde, ilk önce aile hekimine ordan sizi bölge hastanesine (devlet) yönlendiriyorlar. bölge hastanesine başvuru yapıyorsunuz, özel tertibatlı ve engelli ehliyeti için, onlarda işlemleri yapıp sizi il sağlık müdürlüğüne gönderiyorlar. il sağlık müdürlüğünde heyet için kayıt yaptırıyorsunuz. heyet gününden bir gün önce sizi arıyolar gelin diye. heyet günü il sağlık müdürlüğünde kurula giriyorsunuz. kurul raporunuza ehliyet ve aparat veya otomatik vitesli ibareleri yazıyor. şayet vücutta bacak/el/kol gibi eksiklik varsa rapora gerekli kodları yazıyolar. daha sonra size o raporu 20 dakika içerisinde veriyolar. sizde o raporu alıyorsunuz ilk önce bankaya ehliyet için (değişim) 15 tl bankaya yatırıyorsunuz. banka dekontu ile 2 adet fotoğraf eski ehliyetiniz ve kimlik ile emniyet müdürlüğünde trafik tescile gidiyorsunuz. size randevu alın diyecekler tanıdık varsa hemen alıyolar yoksa randevu almanız gerekiyor. diyelimki aldılar evraklarınızı işlemlerinizi yapıyolar, parmak izi fln vs. sonra size 15 gün içinde yeni ehliyetinizin adresinize geleceğini söylüyolar. işlem bu kadar...ben bu işlemleri 1 hafta önce yaptırdım. yeni raporum ve ehliyetimi burda forumda paylaştım....NOT: SÜRÜCÜ KURSLARINA ALDANMAYIN YOK BİLMEM DÜREKSİYON KURSU YOK BİLMEM NE YALAN HEPSİ...yalnız şöyle bi durum var ehliyetini değişecekler için acele etmenizi tavsiye ederim. çünkü emniyetteki görevli memurun dediğine göre yönetmelik değişirse ki değişecek öyle bir çalışma varmış. sürücü kursu zorunluluğu gelecek. şuan öyle bişey yok acele edin.

bu işlemleri bitirdikten sonra bölge hastanesine gidip ordaki heyet işlemlerine başlıyorsunuz. zaten ilk başta orda kaydınızı açtırmıştınız. her doktor için 50 tl ücret alınıyor bilginiz olsun.ben 290 tl verdim.ehliyet dekontuda 15 tl toplamda 305 tl gidiyor...ordaki görevli şu gün şu saatte burda olun heyete girmek için. il sağlık müdürlüğündeki aynı doktorlar heyette zaten. raporunuzu dolduruyolar. sonra hepsine imzalattıktan sonra işlem bitiyor. bu kadar işlemler...
    Konu petrol tarafından değiştirilmiştir (04.08-2016 Saat 14:17 ). Gerekçe: ekleme

Üye
    Crimean Avatarı

Son Giriş
    26.03-2017
    Saat
    00:40
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    4

Yeni alacaklar hemen alsınlar, peki eskiler ne yapsın sizce? özellikle engelli aracının 5 yılı dolmayanlar. Yeni ehliyeti 5 yıl içinde almak lazım ve artık ehliyetler 5 yılda bir yenilecek ve 5 yılda bir rapor ve sürüş testi olacakmış. Engelli aracını ÖTV ödemeden 5 yıl dolunca değiştirebiliyoruz. Ben şahsen aracımın süresi 1,5 -2 yılda dolacak , o zaman ehliyeti yenilemeyi düşünüyorum, öbür türlü 2-3 yılda bir rapor almak lazım ayrı ayrı. Ne dersiniz?
    Düzeltme: Sanırım B sınıfı ehliyet yenileme süresi 10 yılmış?
    Konu Crimean tarafından değiştirilmiştir (04.08-2016 Saat 23:57 ). Gerekçe: Düzeltme/ekleme

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    273
    Verilen Beğeniler
    434

@derman888

ehliyeti değiştirmek için: aile hekimi -> uzman hekim -> il sağlık müdürlüğü -> emniyet

Aldığın engelli sağlık kurulu raporunda sağ kolda kısıtlılık olduğu açıkça belirtiliyorsa, evet, raporu araç alımında kullanabilirsin. Araç almaya niyetlendiğinde raporu vergi dairesine götürüp onay isteyebilirsin...

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    05.03-2017
    Saat
    03:45
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@KÜREKÇİ
    B ehliyetini kodlu B engelli ehliyeti ile değişltirmek için ne sürücü kursuna ne de sınava falan girmeye gerek yoktur, kesin bilmiyorsanız yanlış yönlendirmelerden kaçınalım ki bilmeyen arkadaşlarımız sürücü kueslarının para tuzağına düşmesinler. Normal B ile kodlu B engelli aynı sınıfta sürücü belgeleri olduğundan değişim için sınav gerekmez.
    Aile hekimi-branş uzmanı-il sağlık müdürlüğü komisyonu-trafik tescil sıralamasını izleyerek ehliyeti sadece 15 tl kart ve değerli kağıt ücreti ile değişmek mümkündür.

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    24

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Ufukalp

Eski prasüdüre göre yazmışım 2016 yılı genelge deyişikliklerini kaçırmışım.Daha önce B den H geçerken bu yolu takip etmiştik.Amaç yardımcı olamak,yanlış yönlendirme yapmak için değil zaten siz ve Bülent bey farkına varıp doğru prosödürü yazdınız.