Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    AL[e]N Avatarı

Son Giriş
    09.08-2016
    Saat
    20:03
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba ,

Gaziyim 3713 Terörle mücadele kanuna tabiyim emekli maaşım o şekilde yatmakta Ötv'siz araç alabiliriyim onu araştırıyorum.
    Sol bacagımda sorunda var Siyatik sinir , sol bacakta 2,3 cm kısaylık , ayak düşüklügü , kaslarda zayıflama ve Femur kemiginde yanlış kaynama

2013 yılından aldıgım en son raporda % 47 yazıyordu.

Güneydoğuda çıkan çatışmada yaralandım.

Ben alabilirmiyim neler yapmam lazım Sadece Vergi ve Ötv İndirimi için başvuru yapmak istiyorrum.

Böyle bir işlem başlatıgımda benim alacagım araç için olan % oranı düşme olurmu yada % oranı yokmu veya bu % oranı son raporummu olmuş oluyor?

2009 Yılında B Ehliyeti aldım ( Tabii hiçbir muayene olmadan ) toplu şekilde almıştık kurs göndermişti.
    Ehliyette bir sorun olurmu yeniden sınava girmem gibi bir durum söz konusumu ?

Nasıl bir yol izlemem gerekiyor

Teşekkür Ederim .

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    25.05-2017
    Saat
    09:17
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@AL[e]N

Bahsettiğin ve tabii olduğunu söylediğin kanunu açarmısınız biraz.

Sizin öncelikle; Engelli sağlık kurulu raporunuzu almanız lazım. Ardından yeni tip ehliyet.

Rapor; Engel durumunuzu açık ve anlaşılır bir şekilde bildiren. Otomatik vites bir araç kullanabileceğinizi ve ÖTV indiriminden yararlanabileceğinizi gösteriyor olması lazım mutlaka. Hatta almışken raporu @Avcı hkn bey'in dediği gibi tüm engelli haklarını kapsayacak şekilde alın raporunuzu, bidaha bidaha uğraşmayın derim.

Ehliyet; AİLE HEKİMİ oradan engeliniz ile ilgili sevk yapılarak UZMAN HEKİM ardından kullanacağınız tertibatın KOD'larını belirlemek için İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KOMİSYONU, komisyondan aldığınız rapor neticesi ile daha önceden ehliyetiniz vardıysa direk emniyete ve yeni ehliyet cepte. Ama önceden ehliyetiniz yoktuysa ozaman ehliyet kursuna ve işte klasik ehliyet alma işlemi vs.

Üye
    AL[e]N Avatarı

Son Giriş
    09.08-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Deniz şahbaz

merhaba,

3713 Terörle Mücadele Kanunu pkk'lılarla girilen çatışmada yaralanan malül olan kişilere veriliyor. ( Malül Gazi )

Sakatlıgım çok olmadıgı için alabilirmiyim bilmiyorum Cuma günü FSM Hastanesine gittim .
    Sol bacaktan engelli oldugumu söyledim %40 gerekmedigini belirttim. Onlarda ısrarla bunun olmadıgını H Ehliyetinin olması lazım H ehliyetin olmadan olmaz dediler.

kafam karıştı birazda dilenci duruma düşmekte istemiyorum bakışlarından rahatsız oldum ... Zaten manuel Araba kullanamıyorum Refleskler çok iyi degil Siyatik sinirden dolayı. Vermeselerde zaten her türlü otomatik araç alaçağım hem kendimi hemde başka kişileri hayatını riske etmek istemiyorum.

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    25.05-2017
    Saat
    09:17
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@AL[e]N

Öncelikle geçmiş olsun ve Allah senden, senin gibi yiğitlerimizden razı olsun. Sizlere çok şey borçluyuz.

Doktorlar raporu vermek için H ehliyetin olması lazım demelerine anlam veremedim. Ehliyet onların işi değil. Onlar sadece sana rapor verecek. Tek bir hastane'ye bağlı değilsin bulunduğun il'de rapor vermeye yetkili başka bir hasteneye'de gidebilirsin rapor için.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    462
    Verilen Beğeniler
    727

@AL[e]N

Evet, otomatik vitesli aracı başkaca bir özel donanıma ihtiyaç olmaksızın ötv-mtv istisnalı olarak satın alabilirsin.

Bunun için önce B sınıfı ehliyetini B-engelli sınıfına dönüştürmen gerek: aile hekimi -> uzman doktor -> il sağlık müdürlüğü -> emniyet

Daha sonra araç almak için üzerinde oran bulunan, sol alt extremitede kısıtlılık olduğuna ve manuel vitesli araç kullanamayacağına dair değerlendirmeler içeren, ayrıca ötv muafiyetine dair ibare bulunan engelli sağlık kurulu raporu almalısın. Bu rapor yetkili hastaneler'den alınmalı.
    Raporu aldığında araç için tek ihtiyacın olan şey para olacak.

Üye
    AL[e]N Avatarı

Son Giriş
    09.08-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,
    verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Peki bu raporum diyelim %20 çıktı bu sgk'da benim almış olduğum son rapor olarakmı görünecek ?

@Deniz şahbaz
    Çok teşekkür ederim Allah sizlerlerde razı olsun.
    Cuma günü yine gidecegim bakalım bu sefer ne olacak

Sağlıcakla kalın iyi günler

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    19.04-2017
    Saat
    02:07
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

@AL[e]N
    Öncelikle geçmiş olsun, sizlerden Allah razı olsun.
    Kesinlikle o hastane personeli hatalı, siz rapor talep ediyorsanız talebinizi işleme almak zorundalar, ehliyetinizin olup olmamasının zerre kadar önemi yok.
    Durumunuz anladığım kadarıyla ötv muafiyetli otomatik vitesli araç almaya müsait. Hastaneden ötv muafiyeti sağlayacak bir rapor aldıktan sonra 78. sadece otomatik vites kodlu B sınıfı ehliyet almanız gerekmektedir.
    Dilenci durumuna düşmek deyimi sizinle asla örtüşmemektedir, o fikri çıkarın lütfen aklınızdan, bu size ananızın ak sütü gibi helaldir, siz devletin bekası ve milletin refahı için sağlığınızı feda etmişken size en ufak bir şekilde rahatsız edici nazarla bakan, en hafif tabirle şerefsizdir, vatan hainidir. Sizler bizim gururumuzsunuz, sizlere minnettarız.

Üye
    Halilagic Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:55
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Aynı şekilde bende güneydoğu da bombalı saldırı sonucu terör olayında ayaklarım dan gözlerimden ağır hasar aldım. .gözün biri çok uğraş lan sonucu yüzde 90 kayip oluştu diğeri çok şükür İYİ DURUMDA..ayaklar sol ayak özellikle baya hasar aldı topuk parçalandı 13 tane platin atıldı ve hic çıkmayacak bilekte 2 tane.olay a 10 ay oldu ayaklarım özellikle sol ayak çok ağrılı bilek ve baş parmak hareket kısıtlı...bende ötv'siz otomatik vites arac almak için girisimlere başlamadan önce on bilgi topluyorum. .nasıl nerden başlayacağım bilmiyorum. .elimde E sinif ehliyetim var...süreç nasıl işliyor bastan sona nasıl gideceza. ..Bu 3713 sk terör vazife malülü gazilere neden kolaylık sağlamıyor anlamış değilim. ..son düzenlemede şehit yakını 1 kişi alabilir dendi..yaw arkadaş bizde ölümden döndük yanımda ki arkadaş şehit düştü patlamada...nasıl iş anlamadım. ..teşekkürler şimdiden. ..