Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    panzer1968 Avatarı

Son Giriş
    04.08-2016
    Saat
    15:12
    Yaşadığı Yer
    istanbul / üsküdar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar konu Ankara CHP Milletvekili Sn: Levent GÖK tarafından Şubat ayında meclise sunulmuş. bununla birlikte oranın %80 e çekilmesi ve indirim oranının artırılması istenmişti ancak içinde bulunduğumuz durum neden ile bu ya tasarısının akıbeti hakkında maalesef çok umutlu değilim. Birde maalesef bu komu engeli arkadaşlarımız tarafından takip ve destek görmediğinden ve e önemlisi yasa tasarısını veren partinin CHP oluşundan kaynadı gitti. Sizlerden ricam bir komite kurarak veya gerekli baskı yapabileceğimiz yerleri araştırarak konuyu tekrar gündeme taşımamızdır.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    27.02-2017
    Saat
    10:17
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

%80 anladım da indirim oranı artması anlamadım..

biraz açıklaybilir misin?

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    27.01-2017
    Saat
    16:12
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence aynı gelir vergisinde olduğu gibi ÖTV'de de kademeli indirim yapılması daha adaletli. engel oranı 40-60 arası olanlar
    60-80 arası 81-90- ve 90 ve üstü gibi olursa fazla olandan ÖTV tam muafiyet aşağı indikçe belli oranlarda indirim olur.

Üye
    devran29 Avatarı

Son Giriş
    05.03-2017
    Saat
    01:06
    Yaşadığı Yer
    van
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

chp ekpss sınavının her sene olması ıcın teklıf ermıstı ama kabul etmedıler

Üye
    scoob Avatarı

Gerçek Adı
    scooby
    Son Giriş
    28.03-2017
    Saat
    11:25
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    10

@devran29

Tesekkurler. Bunu merak ediyordum.

mTalk'tan gönderildi

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:48
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Engellilerin önündeki en büyük engel, engellilerin kendileridir.

şimdi pek çoğunuz kızacaksınız belki bana ama, maalesef bu böyle.

Ben %58 oranında bir engelli olarak ne gibi bir kötülük etmiş olabilirm ki ben ÖTV muafiyetinden daha az yararlanayım ? 5 yıl sonra bende ehliyetimi yenilerken engel oranı %58'den yüksek olan bir kişi ile aynı koşullarda ( tertibat farklılığı hariç ) ehliyet alacağım aynı prosedür'den geçeceğim hatta ambiyane tabir ile aynı işkencelere maruz kalacağım ve sonucunda belkide aynı tertibatı kullanacağım bir ikişiden daha az oranda ÖTV indiriminden yararlanacağım ! Bizler daha bu engeli sayılabilmek adına oranın düşürülmesini sağlamamız gerekirken neden herhangi bir konuda da olsa oranın yükselmesini sebep olacak bir konuyu destekleyelim ki ?

Sırf şu yeni ehliyet sınıfları çıkmasından dolayı ve hekimlerin hastane kurullarının engelliliğin ne olduğunu ve nasıl yardımcı olupta engelli bir bireyin normal hayata kazandırılması gerektiğini bilmedikleri için ben şahsen borça girerek üstüne kredi çekerek araba aldım ve biliyorum ki ehliyetimi değiştirmem gerektiği zaman yeni almış olduğum arabamı kullanamayacağım. Ama benim bir arabam olmak zorunda. Maalesef günümüzde araba demek insanın eli ayağı demek.

Ben bu konuya; oranın yükseltilmesi olsun, kademeli yararlanma olsun vs. kesinlikle karşıyım ve sadece kendimi düşünerek değil. Benim gibi binclerce engelli arkadaşımızı düşünerek buna karşıyım. Devlet herhalükarda Sosyal Devlet sorumluluğunu yerine getirmeli ve engelli bireylerini pozitif bir ayrımcılığa tabi tutmalı ( biz engellilerde bunu kesinlikle art niyetle suistimal etmemeli ve etirmemeliyiz tabi ki ).

Lütfen bu söylediklerime siyaset karıştırmayın. Ben şu parti bu parti sempatizanlığı yapmıyorum ve yapmakta değil amacım. Ve lütfen yanlış düşünüyorsam söyleyin.

Bugün engelli sınıfında ehliyet almak, ÖTV indiriminden yararlanmak hali hazırda zaten zor işler ki, sol kol engellileri için hepiniz biliyorsunuz ayrı bir zorluk. Bu muafiyetler kervanına Sol Kol engellileri en son katıldı ve hala bizimle ilgili soru işaretleri bolca mevcutken kusura bakmayın, ben bunu destekleyemem ve desteklenmesini istemem.

Bu Konuda engel oranı %90 ve üzerinde olan arkadaşlarım çoğunlukta olur ve nasıl olsa pek fazla sorun yaşamadan araçlarını indirimlerini alıyorsa, bu konuya ve yasaya destek vererek çıkmasına vesile olurlarsa, engel oranı düşün olanların haklarını yemiş olacaklarını düşünüyorum.

Hep birlikte az mücadele etmedik muafiyetler için. Özellikle sol kol engellilerinin muafiyetlerden yararlanabilmesi adına şahsımda çok uğraş verdi ve bu haklar kazanılmışken, işler daha da basitleştirilmesi için uğraş verecekken neden tekrar sil baştan yapalım ve ayrı ayrı zorluklarla uğraşalım. @OturanBoğa ( Bülent Bey ) bilir ne kadar uğraşıldı sol kol engellilerin ÖTV muafiyeti için.

Lütfen tekrar söylüyorum. Yanlışım varsa söyleyin ama n'olur bu kurşunu kendi kendimize sıkmayalım arkadaşlar...

Saygılar.

Üye
    ist01 Avatarı

Gerçek Adı
    fikret
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

@Deniz şahbaz

sana sonuna kadar katılıyorum kardeş en büyük kötülüğü biz kendimize yapiyoruz yok efendim neymiş engel oranına göre ötv miş saten bu kafa yüzünden hazir elimizdeki haklarıda kaybedioz verilmiş bir hak geri alınmaz ötv geçelim asıl konu kdv olayını düşürelim ötv dene şey saten eskiden yokdu sonradan eklenen bir vergi türü asıl mevzu engellilerden kdv alınmaması lazım...

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@ist01

Ya ÖTV zaten nedir ki ? evet dediğin gibi sonradan hayatımıza giren ama çok köklü giren bir vergi türü. Bizim alacağımız araçlar zaten 1.600 cc hacimli araçlar doğal olarak çokta "ÖZEL" değiller ki Özel Tüketim Vergisi alıyorsun. Özel Tüketin Vergisi alacaksan ne bileyim git gerçekten lüks araçlardan al vergiyi. Hani diyolar ya " Ne olacak çerez parası " ile alınan makam araçları türünde olan araçlardan al ÖTV'yi. Biz engellilerden veya hala yaşamaya çalışan orta alt gelir seviyesindeki insanlardan alma.

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    27.01-2017
    Saat
    16:12
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hiç 0 ile 1 birbirine eşit olur mu? Burda gönül sıfır olmak ister. 90' nin 40 ' dan farki yoksa 40' dan 0' dan farkli oldugunu kimse kelimeleri yer degistirerek anlatma zahmetine girmesin lutfen.

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Mevcut ÖTV indirimi ile ilgili yönetmelikte %1 ortopedik engellilik ile ÖTV muafiyetinden yararlanılabiliniyorken buna bir sınırlama getirmenin manıtığı nedir ? ben bunu anlamış değilim....

Üye
    devran29 Avatarı

Son Giriş
    05.03-2017
    Saat
    01:06
    Yaşadığı Yer
    van
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

yAW nedır bu yuzde 1 ortopetık engellı bendede topuk dıkenı var agayım cok agrıyo bazen yuruyemıyom zaten yuzde 63 engellıyım yuzde 1 dahı verılse yararlanıyormuyum anlamadım gıttı

haksızlık bu ya ıllakı yuzde90 olmasımı lazım bu ne sacmalıktır bımere yazalım arkadaslar herkes pasa pasa arabasını kullanıyo bız baka kalıyoz kırk yılda bır arac almak ıstedık babam emeklı olucak onunla arac alıcaktık ama yuzde 90 olması lazım ee yuzde 90 oldu dıyelım bu sefer senı trafıkten men edıyorlarmıs

Üye
    ındependent Avatarı

Gerçek Adı
    kurtuluş
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:37
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    4

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Biz zaten engelliyiz arkadaş önümüze birde siz oran engelini çıkarıyorsun.
    Sanki oranı %40 a çeksen TÜRKİYE deki tüm engelliler araç filosu alacak.
    Zaten yarısı senin verdiğin 3 kuruşla geçiniyor...