Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    EGEHANN Avatarı

Gerçek Adı
    ORHAN
    Son Giriş
    24.04-2017
    Saat
    15:16
    Yaşadığı Yer
    ÇORUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    2015 yılında sol kol ve sol bacak felç li olduğu için ötv indirimli araç aldım rapor 1 yıllık olduğu için
    2016 nisanda tekrar rapor aldım ilk raporumda raporun üzerinde h sınıfı ehliyet alabilir otomatik vites araç kullanabilir yazıyordu 2016 çıkan yasalara göre bu yazıyı hastane sağlık kurulu yazamıyor il sağlık müdürlüğündeki başka bir kurul yazıyor ve oradanda 2. Bir rapor aldım ama şuan ötv indirimim iptal edilmiş sebebini araştırmam sonucu gelirler müdürlüğünde görüştüğüm kişi bana 2016 yasalarından haberimiz var fakat uygulamaya geçmedik diyor eski usül rapor istiyor bu defada hastane sağlık kurulu
    kanun var yasa var mecbur kabul edecek diyor ama kabul edilmiyor ve 17.700 tl ötv 17.700 tl ceza talep ediyorlar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:33
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    457
    Verilen Beğeniler
    712

@EGEHANN

Yazdıklarınız net değil.
    1 yıllık da olsa ÖTV'siz araç alabilirsiniz ve sizden hiç bir zaman yeni rapor istenmez. Kim sizden yeni rapor istedi?

Üye
    FARUKG Avatarı

Son Giriş
    25.08-2016
    Saat
    11:59
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oturan boğa abi geçen gün bir arkadaş daha yazmıştı benden de ötvyi geri istiyorlar diye . daha önceki raporlar geçersiz mi acaba

Üye
    EGEHANN Avatarı

Gerçek Adı
    ORHAN
    Son Giriş
    24.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ÇORUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ilk aldığım rapor 1 yıllıktı raporun üzerinde yazıyor 2. Aldığım raporda 1 yıl geçerli yazıyo vergi dairesi bir dahakini süresiz iste yoksa sürekli her yıl almak zorundasınız diyor.rapor almada problem yok zaten sol tarafım felç ayak ve kol çalışmıyor ama verilmiş hak geri alınmak isteniyo

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:33
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    457
    Verilen Beğeniler
    712

@EGEHANN

Bir yanlış var bu işte. ÖTV açısından raporun süreli ya da sürekli olmasının hiç bir önemi yok. Bu kesin bir bilgidir. Bir kez ÖTV'den muaf olunduğunda rapor yenilenmesi vs. asla söz konusu olamaz.

Sizin bahsettiğiniz, motorlu taşıtlar vergisi için geçerli. MTV istisnası rapor süresince uygulanır.

@FARUKG
    O bahsettiğin üyeyi hatırlayamadım şimdi. Ama kural yukarıda yazdığım gibidir.

Üye
    EGEHANN Avatarı

Gerçek Adı
    ORHAN
    Son Giriş
    24.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ÇORUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

2015 te mtv den muafsın demişlerdi şimdi özel tertibat olmassa ötv ödemek zorundasınız ve otomatik vites sayılmıyor deyip 2015 ve 2016 mtv sini 25/07 de ödedim .

Üye
    NAR-İ Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:11
    Yaşadığı Yer
    xxxx
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sorun şu anladığım kadarıyla, otomatik vitesin özel donanımdan sayılması için, sol ayağın işlem görmediğini doktorun net yazması gerekiyor.
    açık ve net yazmayınca maliye sorun çıkartıyor. raporda şu durumdan dolayı sol ayağını kullanamaz otomatik vites araç kullanır diye yazacak raporda.
    hep belirtiyorum bende maliyeyle 1 yıl cebelleştim.

Üye
    EGEHANN Avatarı

Gerçek Adı
    ORHAN
    Son Giriş
    24.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ÇORUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet doğru gelirler müdürlüğü bunu bu şekilde söyleyemiyor makbuzu kesip göndermişler tek çare mahkeme olacak sanırım.

Üye
    fatih19 Avatarı

Gerçek Adı
    fatih
    Son Giriş
    05.06-2017
    Saat
    13:14
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende çorumda yaşayan ve aynı sıkıntılarla uğraşan bi madur olarak sanırım bu sorun sadece çorumla alakalı formu inceliyorum çorumlulardan başka bu durumda olana rastlamadım acaba özel bi uygulamamı var çorumda yoksa çorumdaki memurların işi bilmemsindenmi kaynaklanıyor.

Üye
    EGEHANN Avatarı

Gerçek Adı
    ORHAN
    Son Giriş
    24.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ÇORUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bakanlıkta konuştuğum kişi 9 kişi var demişti VE İŞİ BİLMEDİKLERİ GİBİ SORUMLULUK ALMIYORLAR UMURUNDA DEĞİL KİMSENİN SADECE HASTANE ÜST YAZI İLE NE İSTEDİKLERİNİ BELİRTSİNLER O ŞEKİLDE YAZALIM DİYO AMA BAKANLIKTA BİLMİYO TAM OLARAK NE İSTEDİĞİNİ

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    19.04-2017
    Saat
    02:07
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

@EGEHANN
    Süreli raporlar ile rapor bitiş tarihine 6 ay kalana kadar ötv muafiyetli araç alınabilir. Rapor süresi bittiğinde ötv açısından yeni bir rapor ibrazı aranmaz bu kesin ve nettir, hatalı davranıyorlar eğer sorun buysa.

Halen yürürlükte olan 18 nisan 2015 tarihli son yönetmelikten ilgili metni aşağıya alıntılıyor ve yönetmeliğin linkini veriyorum.

Engelli sağlık kurulu raporunda, raporun süresiz olduğunun belirtilmesi halinde herhangi bir tarihle sınırlı olmaksızın; belirli süre içinde geçerli olduğunun belirtilmesi halinde, raporun süresinin bitimine altı aydan az bir süre kalmaması kaydıyla, bu süre içinde, ilk iktisabı yapılacak taşıtlar bakımından söz konusu raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılabilir.Süreli raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılması halinde, raporun süre bitiminde ÖTV istisnasının devamı için yeni rapor ibrazı aranmaz.

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Üye
    EGEHANN Avatarı

Gerçek Adı
    ORHAN
    Son Giriş
    24.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ÇORUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

E BUNLAR NİYE ÖTV Yİ GERİ İSTİYO O HALDE

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    19.04-2017
    Saat
    02:07
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

@EGEHANN
    Gelir idaresi tarafından tarafınıza ya da aracı aldığınız bayiye yazılı bir bildirim yapılmıştır diye düşünüyorum. O yazıyı paylaşırsaqnız net bir kanıya varabiliriz.

Üye
    EGEHANN Avatarı

Gerçek Adı
    ORHAN
    Son Giriş
    24.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ÇORUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Nar-i 1 yıldan sonra nasıl çözdünüz problemi yani izlemem gereken yol nedir

Üye
    EGEHANN Avatarı

Gerçek Adı
    ORHAN
    Son Giriş
    24.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ÇORUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu bağlamda bahse konu istisna uygulamasında engellilik durumu ve oranını tevsinkinde özel tüketim vergisi kanunun yürürlüğe girdiği tarihden 1/8/2002 sonra özürlülük ölçütü sınıflandırması ve özürlülere verilecek sağlık kurulu raporları hakkında yönetmelik veya raporun alındığı tarihte yürürlükte olan engelli sağlık kurulu raporu verilmesine yönelik ilgili diğer yönetmelik mevzuat çerçevesinde yetkili sağlık kurumlarından alınan engelli sağlık kurulu raporu aranmakta olup bu raporda yer verilen her bir engellilik durumları itibariyle tüm vucut fonksiyon kaybı oranı bahse konu yönetmelik ekinde yer alan özür oranı cetveline göre yine bahse konu yönetmelik çerçevesinde raporu veren sağlık kurumu nezdinde oluşturulmuş kurul tarafından belirlenmektedir.

Engelilik oranı %90ın altında belirtilenlerin tetkikinden ise
    üzeyir yazıcı veorhan akça nın mevcut engellilik durumları itibariyleözel tüketim vergisi kanunun 7/2-c maddesinden yararlanmalarının mümkün olamayacağı anlaşılmıştır