Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mekansiz52 Avatarı

Son Giriş
    10.10-2016
    Saat
    16:56
    Yaşadığı Yer
    ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar abiler kardeşler. sorum aslında çok basit. Normal vatandaştan ötvsi ödenerek alınmış ikinci el bir araba aldım. sonradan engelli aracına çevirdim. Ve aracın sadece mtv den muafiyetivar. Şimdi ise durumum düzeldi ve sıfır bir araba almak istiyorum ama önceden aldığım ikinci el aracımıda satmak istemiyorum.

Ötv indirimli araba almamda herhangi bir engel varmı. MTV muafiyeti iki araçta olmaz evet biliyorum , şuanki arabamda yine mtv muafiyeti olabilir yeni alacağım arabadada Mtv yi öderim. Önemli olan sorun şu bir engelli iki engelli plakalı araç alabilirmi ?

bazı vergi dairesindeki memurlar alabilirsin bazılarıda alamazsın yada bayilere soruyorum alamazsın diyor. neye göre bunu söylüyorsunuz dediğimde bir engellinin üzerine iki araç olamaz diyorlar. Bende cevaben şuanki aracımda ötv muafiyeti yok ama kendi imkanlarımla aldım herhangi bir indirim olmadan diyorum. Yinede bayi benimle inatlaşıp alamazsınız diyor. Kafam çok karıştı. Önüme nasıl bir engel çıkar çok merak ediyorum.

Yani benim ikinci el engelli arabam var diye sıfır bir ötv indirimli araba alamıyacakmıyım.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    19.04-2017
    Saat
    02:07
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

@mekansiz52
    Alabilirsiniz bu konuda hiç bir sıkıntı yok.
    Sizin 5 yılda bir kez ötv muafiyeti hakkınız var, üzerinizde ötv si ödenmiş bir değil 5 aracınız da olsa bu hakkı kullanmanıza engel değil.
    Yalnız dediğiniz gibi tek bir araç için mtv muafiyetinden faydalanabilirsiniz.

Üye
    Directory Avatarı

Gerçek Adı
    GünaL Şen
    Son Giriş
    14.07-2017
    Saat
    19:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp

merhaba 5 yılını doldurmamış bi aracı ötv ödenip satılsa bu 5 yılı doldurmadan ötv yararlanarak yeni bi araç alabilirmiyiim

Üye
    mekansiz52 Avatarı

Son Giriş
    10.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yani uzerimde ikinci el engelli araba olmasi sifir otv indirimli araba almama engel degil dimi hocam dogru anlamisim.
    peki bu vergi dairesi ve bazi bayiler neden alamazsin diyor.
    uzerine iki adet engelli araci olmaz birini uzerinden dusurmen lazim felan iki tane engelli arabasi olmaz gibi cumlelerle karsilasiyorum?

Üye
    büyüğüm Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:18
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

konuya resmi cevap alarak bayi ve diğer kurumlara karşı haklılığınızı ispat edebilmek için trafik tescil müdürlüğü ve maliyeye bir dilekçeyle başvurmanız yeterli sizin haklılığınıza inanacaklardır. resmi kurumlar dilekçenize kanuni hükümler çerçevesinde cevap vermek zorundalar

Üye
    mekansiz52 Avatarı

Son Giriş
    10.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@büyüğüm

ne gibi bir dilekce yazayim peki hocam?

Üye
    büyüğüm Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:18
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Dilekçenizde kanunun ilgili maddesini belirtip içinde bulunduğunuz durumu yazarak (ilk arcınızın ötv muafiyetiyle alınmadığını belirterek ötv muafiyetinden yararlanmak suretiyle yeni bir araç almak istediğinizi eski arabanızı satmadan almanızın mümkün olmadığı durumunda kanunun hangi maddesine dayandırıldığının ) tarfınıza bildirilmesi hususunu demeniz yeterli

Üye
    mekansiz52 Avatarı

Son Giriş
    10.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@büyüğüm

kac gundur araştırıyorum bayiler ve bazi vergi daireleri alabilirsijn diyor. bazilari ise alamazsin diyor. memurlarla gorustugumde alamazsin diger aracı uzerinden dusurmelisin cevabini aliyorum. fakat orada calisan birim amirleri yada şeflerle görüştugumde ise alabilirsin herhangi bir engel yok.
    ya bunlar bi tarafindan kanun uyduruyor engelli iki arac alamaz diye yada kanundan haberleri yok.
    muallakta kaldim. sifir araci alip daha sonra sıkıntı cekmek istemiyorum. inanin moralim cok bozuk bu konu yüzünden.
    dilekce yazicagim ama en kisa surede bakalim cevaben ne yazacaklar cok merak ediyorum.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    19.04-2017
    Saat
    02:07
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

@mekansız52
    Muallakta kalacak bir durum yok, verdiğim bilgi kesindir. Alacaksanız işlemleri başlatın olmaz diyen memur olursa amirine şefine olmadı müdürüne çıkar sorunu çözersiniz.
    @Directory
    ÖTV muafiyeti 5 yılda bir kez sağlanan bir haktır. 5 yılını doldurmayan önceki aracınızın ötv sini ödemeniz size yeniden ötv muafiyeti hakkı sağlamaz. Kısaca alamazsınız.

Üye
    mekansiz52 Avatarı

Son Giriş
    10.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Ufukalp

ozaman arac icin siparisi veriyorum . sonucu buraya yazacağım tesekkurler hersey icin