Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 53 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    uzeyaz Avatarı

Son Giriş
    01.08-2016
    Saat
    18:13
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sol ayağımdaki rahatsızlığımdan dolayı ÖTV indirimli araç almak üzere Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurarak sağlık kurulu raporu aldım. Rapor bilgilerim şöyle:
    Teşhis: Polio sekeli, sol alt ekxtremitede tutulumu mevcut.
    Sürekli: Evet
    Tüm vücut fonksiyon kaybı oranı: % 20
    Karar: H SINIF EHLİYET ALIR. OTOMATİK VİTESLİ ARAÇ KULLANIR.

Bu şekilde 29.09.2015 tarihli raporumu aldım. Çorum Hyundai ile pazarlığımı yaptım, arabamı da aldım. Vergi dairesine belgeleri verdik. ÖTV’den muaf olarak Accent Blue aracımı teslim aldım. Aradan 10 ay sonra beni Hyundai’den aradılar. Devlet vergiyi istiyor dediler. Vergi dairesine gittim nedenini öğrenmek için. Vergi dairesi beni muhatap bile almadı. Açıklama yapmadı. “Borç senin değil bayi ödeyecek dediler. Maliye Bakanlığı’ndan gelen yazıyı bayiye gönderdik, orada açıklama var” dediler.
    Çorum Vergi dairesinin bayiye gönderdiği yazıyı aldım. Vergi dairesi 02/03/2016 tarihinde raporumu M.B. Gelir İdaresi Başkanlığı’na göndermiş. Gelir İdaresi Başkanlığı da 30/06/2016 tarihinde cevap vermiş. Özetle “… mevcut engellilik durumları itibariyle Özel Tüketim Vergisi’nin (7/2-c) maddesinden yararlanmalarının mümkün olamayacağı anlaşılmıştır.” denilmiştir.

Üç sayfalık bir yazı var ancak ne bayi ne de ben net bir şey anlayamadık. Gelir İdaresi Başkanlığı’nı arayarak ilgili birimden Tuğçe Hanım ile görüştüm. Dosyama baktı. Sebep olarak raporda “özel tertibat” ibaresi geçmediğinden bahsetti. “Mevzuata göre raporunuzda sadece otomatik vites araç kullanır ibaresi yeterli değil. Ben rapora bakınca sizin normal aracı kullanmayacağınızı anlamam lazım” diyor.
    Tabi şaşıp kaldım. İlgili mevzuatları taradım. Engelli sitelerine baktım. Hiç birisinde böyle bir zorunluluk bulamadım.

“Polio sekeli, sol alt ekxtremitede tutulumu mevcut.” Teşhisi ve “H SINIF EHLİYET ALIR. OTOMATİK VİTESLİ ARAÇ KULLANIR.” ibaresine rağmen niçin ÖTV’siz araç alamıyorum.
    Üstelik bu benim ikinci aracım. Daha önceki aracımı da Ağustos/2010 tarihinde “Sol alt extremitede polio sekeli” Teşhisi ve “H SINIFI EHLİYET ALIR, OTOMATİK ŞANZIMANLI ARAÇ KULLANIR.” ibareli raporumla almıştım. Herhangi bir sıkıntı olmadı. Bu sefer neden sıkıntı çıkarıyorlar, anlamıyorum.

Ne önerirsiniz? Nasıl bir yol izlemeliyim? Tabi borçlu vergi borcu olan bayi. Bayinin benden bu parayı alma durumu söz konusu mu?

Üye
    ulas Avatarı

Gerçek Adı
    ulaş
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:46
    Yaşadığı Yer
    istanbul/tuzla
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

otv indiriminimi istediler

Üye
    uzeyaz Avatarı

Son Giriş
    01.08-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet bayiden ÖTV ödemesini istemişler. tabi cezasıyla birlikte.

Üye
    ysrkrdmr Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:22
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

@uzeyaz

sizden almayacaklar sanırım tamamen bayinin sıkıntısımı yoksa sizede yansıyacak mı bu durum

Üye
    uNiQuE_54 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:33
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar ,
    Sizin sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) engelliliğiniz var ise buda geçerlidir bence. aşşağıdaki linke bir göz atınız Otomatik vitesli araçlar diye başlayan satıra.
    Özelge: ÖTV Kanununun 7/2. maddesi kapsamında sakatlık derecesi % 90'nın altında olan malul ve engellilerden sakatlıkları sol kol ve sol bacakta olan engellilerin ÖTV istisnasından yararlanıp yararlanamayacakları hk. | Gelir İdaresi Başkanlığı

Üye
    uzeyaz Avatarı

Son Giriş
    01.08-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

vergi dairesi bayiden talep ediyor ancak benim merak ettiğim konu neden bu raporumu kabul etmiyorlar. “Polio sekeli, sol alt ekxtremitede tutulumu mevcut.” Teşhisi ve “H SINIF EHLİYET ALIR. OTOMATİK VİTESLİ ARAÇ KULLANIR.” ibaresine rağmen niçin raporun uygun değil ÖTV indiriminden yararlanamazsın deniliyor. Eylül/2015'den önce bir değişiklik mi oldu? Olsa bile bana bu şekilde rapor almamı isteyen vergi dairesi. Sonra da Ankara'ya yollamış. Oradan olumsuz gelmiş. Tuhaf bir durum, aklım almadı.
    Sen ne zaman aldın raporu ve arabayı?

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    28.06-2017
    Saat
    12:40
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bayi ödeyecek o halde

Üye
    uNiQuE_54 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:33
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Bayininde ödememesi gerekir aslinda cunku raporunuzda otomatik vitesli arac kullanabilir raporunuz var ve gelir idareside verdigim linkte otomatik vitesli araclarinde tertibat sayildigindan ötvden yararlanabileceği yazmaktadır aslında.

Üye
    mehmet-41 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    2

yok boyle bir sey sol ayagı poliosekeli olan yararlanmayacakta kim yararlancak bu haktan bir yerde yanlışlık var

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:42
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    42
    Verilen Beğeniler
    34

Yanlışlık vergi dağresinde itirazını yap olmuyorsa mahkemeye ver senin raporunda yapılan genelgeye uyuyor.

Üye
    uzeyaz Avatarı

Son Giriş
    01.08-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

http://www.resimekle.com/image/tYNY

engelli arac rapor2.md - Sol ayağımdaki rahatsızlığımdan dolayı ÖTV indirimli araç raporumu GİB kabul etmedi!?

Sayın Genel Yayın Yönetmeni,

Bu raporumla arabamı aldım. ÖTV ödemedim. Ancak Çorum vergi dairesi raporu incelenmek üzere Ankara'ya göndermiş. M. B. Gelir İdaresi Başkanlığı da 30/06/2016 tarihinde cevap vermiş. Özetle “… mevcut engellilik durumları itibariyle Özel Tüketim Vergisi’nin (7/2-c) maddesinden yararlanmalarının mümkün olamayacağı anlaşılmıştır.” denilmiştir.

Üç sayfalık bir yazı var ancak ne bayi ne de ben net bir şey anlayamadık. Gelir İdaresi Başkanlığı’nı arayarak ilgili birimden Tuğçe Hanım ile görüştüm. Dosyama baktı. Sebep olarak raporda “özel tertibat” ibaresi geçmediğinden bahsetti. “Mevzuata göre raporunuzda sadece otomatik vites araç kullanır ibaresi yeterli değil. Ben rapora bakınca sizin normal aracı kullanmayacağınızı anlamam lazım” diyor.

Tabi şaşıp kaldım. İlgili mevzuatları taradım. Engelli sitelerine baktım. Hiç birisinde böyle bir zorunluluk bulamadım.
    Ne önerirsiniz?

Üye
    uzeyaz Avatarı

Son Giriş
    01.08-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Raporum bu Engelli arac rapor2 - Resim Yükle
    Verdiğiniz bağlantıda gayet açık yazıyor. Bu benim ilk aracım da değil. Öncekini de aynı şekilde almıştım.
    Yalnız 18/04/2015 tarihli ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ | Gelir İdaresi Başkanlığı gerekçe gösteriyorlar.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    458
    Verilen Beğeniler
    716

@uzeyaz

Tuğçe hanıma diyeceksiniz ki, "sol ayağımdan sakat olduğum raporda yazıyor, buradan anlayacaksınız"! Eğer ısrarla yanlış değerlendiriyorsa, amirine sorsun. Yok eğer işi saçmalama düzeyine getirirse, BİMER'e şikayet edin. Bu raporla araç verilmeyecekse hiç kimseye araç verilmemeli!

Üye
    uzeyaz Avatarı

Son Giriş
    01.08-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@OturanBoğa
    Aynen dediğiniz gibi telefonda Tuğçe hanıma söyledim. İlgili mevzuatlardan bahsettim. Anlama niyeti yok, sorunumu çözmek için yaklaşmıyor. İlla da kararımız doğru diyor.
    Raporum bu: Engelli arac rapor2 - Resim Yükle
    İnceleme sonucu gelen yazı 1. sayfa: Engelli arac yazi1 - Resim Yükle
    yazının 2. sayfası: Engelli arac yazi2 - Resim Yükle
    Raporumu iki yönden (ÖTV ve MTV açısından) değerlendirmişler. ÖTV yönünden yararlanamayacağım sonucuna, MTV yönünden faydalanabileceğim hükmüne varmış maliyenin uzmanları.

Üye
    BLACKSAGAT Avatarı

Son Giriş
    18.07-2017
    Saat
    14:31
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    25

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    O kadar çok müfredat o kadar çok kural değişiyorki neredeyse bu konu serbest piyasa ekonomisi gibi oldu isteyen istediği kuralı kullanıyor ama son çıkan yasada sol engelli olanlar eskiden aparat olmadan rahatca araç kullanabilir diye ötv indirimi yapılmazken artık onlarda kapsam dahiline alınmış. Fakat ben rapora gittiğimde doktor sen hyi alırsın ama otomatik vitesle araba kullanabilir diye yazı çıkabilir deyince herhalde ötv indirimi aparat takılmayan arabaları kapsamıyor gibi geldi bana yeniden müfredat mı değişti bilen varmı yani otomatik kullanabilir yazılınca ötvden yararlanamayacakmıyız.

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon