Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234
Toplam 53 mesajın 46-53 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:22
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    43
    Verilen Beğeniler
    34

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: uzeyaz Mesajı Gör
    @faruksch
    Evet, haklısınız, yıl 2015 olacak. Aceleyle yanlış yazmışım. Eski raporum vardı. 2010 tarihli. Aracımı aldım. Vergi dairesi eski raporumu kabul etmedi. Yeni rapor istedi. Bir haftalık gecikme yeni rapor almamdan dolayı yaşandı. Vergi dairesi herhangi bir sıkıntı olduğunu söylemedi. Yeni raporumu kabul etti. ÖTV muaf yazısını verdi. Aradan 10 ay geçtikten sonra Ankara ÖTV muafiyetini kabul etmemiş. Ankara'daki yazıyı yazan uzman ile görüştüm. Tarihle ilgili bir sıkıntıdan, orandan bahsetmedi. Raporda özel tertibatlı araç ibaresi geçmesi lazım, rapora bakınca sizin manuel aracı kullanamayacağınızı anlamam lazım diyor. MEvzuatı hatırlatıyorum, biz de mevzuata göre işlem yapıyoruz diyor.
    Anlayamadım, ilginç bir durum.
    uzeyaz Arkadaşım eski raporunu galerinin ilk müracatında kabul edip sende arabayı aldıktan 10 ay sonra reddediliyorsa.Araç alındıktan sonraki yeni tarihli raporu kabul etmiyorsa yeni tarihten dolayı.Burda sen madursun adli ve her kuruma şikayetini yap Niye 10 ay beklemiş.

UZEYAZ formda paylaştığın rapor resmi hangi tarihli?

2010 tarihli raporla ne farkı var yazılımlarda?

Üye
    uzeyaz Avatarı

Son Giriş
    01.08-2016
    Saat
    18:13
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@KÜREKÇİ
    Eski raporum 2010 tarihli. Rahatsızlığım sürekli.Yeni raporumdan tek farkı engel oranı yok. %90 'ın altındaki engellilerde oranın önemi olmadığı için oran istemedim. Benden bir kaç ay önce aynı şekilde oran yazmayan raporla araç alan birisi vardı. Ondan da güç alarak öyle bir rapor aldım. Tabi öncelikle vergi dairesi bu raporla alamazsın, oran yok dediler. Ben de onlara engellilikk oranının önemli olmadığını, başka birinin daha bu şekilde aldığını söyledim. Baktılar ki, Çorum'da bilinen, meşhur bir adama oransız raporla ÖTV muafiyeti vermişler. Bir şey diyemediler. Üzerinde oran yazan eski raporun var mı dediler. Bu raporumla birlikte özür oranı yazan bir rapor daha verdim ve 2010 Ağustos'unda ilk arabamı aldım.
    Beş yıllık süre dolunca yine eski raporumu kabul etmediler. Üzerinde oran yazan rapor istediler. Ben de dedikleri gibi yeni rapor aldım. 2015 Eylül'ünde ikinci arabamı aldım.
    İlk raporla ikincisi arasındaki tek fark birincisinde engellilikk oranının olmamasıdır.

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    43
    Verilen Beğeniler
    34

uzeyaz kardeşim
    Anlaşılan senin yeni raporun tarihinden önce araç alındığı için sorun çıkarıyorlar.
    Niye 10 ay bekletmişler seni madur etmişler.inşallah itirazlarınla düzeltirsin

Üye
    uzeyaz Avatarı

Son Giriş
    01.08-2016
    Saat
    18:13
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@KÜREKÇİ
    Çorum Vergi Dairesi müdürü ile görüştüm. 18/04/2015 tarihli ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ (II/C/1.3) kısmında geçen "Engellilik durumunun tevsikinde ibrazı zorunlu olan engelli sağlık kurulu raporu, maluliyeti veya engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli taşıtların) kullanılabileceğine dair değerlendirmeyi içermeli ya da bu hususun anlaşılabilmesini sağlayacak şekilde açık olmalıdır." maddesini gerekçe göstererek raporda "özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araç kullanır" ibaresinin geçmesi gerektiği sonucuna varmıştır.

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    43
    Verilen Beğeniler
    34

@uzeyaz

Ya hepsine yazıklar olsun zaten sürücü belgende aracı nasıl kulanılacağına dair il sağlık kurulunun verdiği kod var ona baksın.Terdibatlı olsa doktor terdibatlı yazıyor sol ayak engellilerede otomatik videsli araç kullanır yazıyor.Daha neyin peşindeler.Kolay gelsin.

Üye
    fsmehmet Avatarı

Gerçek Adı
    fsmehmet
    Son Giriş
    14.07-2017
    Saat
    15:24
    Yaşadığı Yer
    Yozgat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@KÜREKÇİ bu sorun tamamen çorum ile alakalı. Sivastan aldım sıfır sorun. Bayii tüm evrakları işlemleri kendi başına halletti ben gittim arabayı teslim aldım.

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    43
    Verilen Beğeniler
    34

@fsmehmet

fsmehmet arkadaşım raporunu yazılım şeklini paylaşabilirmisin

5. Engellilik Derecesi %90’ın Altında Olan Engelli Bireylerin Taşıt Alımlarında İstisna
    Uygulaması Nasıldır?
    Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinin (c) alt
    bendi uyarınca, (II) sayılı listedeki kayıt ve tescile tabi mallardan, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin,
    • 87.03 tarife pozisyonunda yer alan, 1600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip
    binek otomobil, panelvan, pickup,
    arazi taşıtı, ATV, jeep, steyşın vagon, vb. taşıtların,
    • 87.04 tarife pozisyonunda yer alan, eşya taşımaya mahsus, 2800 cm³ veya altında motor
    silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pickup,
    vb. taşıtların,
    01.08.2016 VERGİ İNDİRİMİ VE ARAÇLAR
    404 Sayfa veya Kaynak Bulunamadı
    vergiindirimivearaclar
    3/6
    • 87.11 tarife pozisyonunda yer alan, motor silindir hacmine bakılmaksızın, motosikletlerin
    bizzat kullanmak amacıyla engelliliğine uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran engelliler
    tarafından ilk iktisabı ÖTV’den müstesnadır.
    İstisnadan yararlanmak için taşıtın, özel tertibatlı olması engelli tarafından bizzat kullanılabilecek
    durumda olması şarttır.
    Bu uygulamada, taşıtı hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolu
    kabul edilir. İlk iktisaptan önce hareket ettirici aksamda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat
    yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin engelliliğiyle uyumlu olması da
    zorunludur.
    Sol el ve/veya kolda engelliliği bulunanların, taşıtta hareket ettirici aksam sayılan manuel
    vites kolunu engelliliğe uygun olarak direksiyona monte ettirmesi ve benzeri şekilde tadilat
    yaptırması veya taşıtın fabrika çıkışında vitesin direksiyonun sağ tarafına sabitlenmiş olması gibi
    haller hareket ettirici aksamda özel tertibat olarak kabul edilir.
    Direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek
    kumandası, dörtlü flaşör, önarka
    cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer
    tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi ve benzeri tadilatlar taşıtı hareket
    ettirici aksamda özel tertibat kapsamında değerlendirilmez.
    Taşıtın otomatik vitesli olması, engelliliğe uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması
    şartının aranmasına engel değildir. Dolayısıyla otomatik vitesli taşıtların hareket ettirici
    aksamında da kişinin engelliliğine uygun olarak sabitlenmiş özel tertibat yaptırılması
    gerekmektedir. Örneğin, sağ ayağı ampute olan bir engellinin, fren ve gaz pedalında özel tertibat
    yaptırmadan otomatik vitesli taşıtı kullanması mümkün olmadığından, ancak anılan tertibatın
    yaptırılması halinde otomatik vitesli bir taşıt bakımından istisnadan faydalanılabilir.
    Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel
    tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli
    taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir.

Engellilik durumunun tevsikinde ibrazı zorunlu olan engelli sağlık kurulu raporu, engelliliği ile
    sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat
    yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli taşıtların) kullanılabileceğine dair değerlendirmeyi
    içermeli ya da bu hususun anlaşılabilmesini sağlayacak şekilde açık olmalıdır.

Üye
    fevzieryilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    CADILLAC_MAN
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    15

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba arkadaşlar bende sol alt ekstrmie polio sekeli %40 sol ayak dan engelliyim.98 yılında aldığım ehliyet ve raporda "otomatik vites"yazılı ve bugüne kadar aldığım otomatik sıfır araçlarda herhangi bir sorun yaşamadım tüm işlemleri araba bayisi halletti.

Bence senin sorunun Çorum vergi dairesi ile alakalı kardeş....

Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234