Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    27.01-2017
    Saat
    16:12
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar sol dirsekte %40 ankiloz ve kas atrofisi mevcut. Öğrenmek istediğim tanı sol kol olduğunda tertibat olmadan sadece otomatik vites ile ÖTV den muaf olunabiliyor mu? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Üye
    ysrkrdmr Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

ben de yazdım bunu daha önce sol kol kullanım kısıtlılığı diye yararlanabilirsin dediler

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    27.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@ysrkrdmr
    benim sormak istediğim, hiç tertibat olmadan sadece otomatik vites kodu ile faydalanabilir mi? araba plazasında bu işe bakan görevli illede tertibat olacak diyor. Birbirimizi ikna edemedik. Ona kalsa sol ayağa da otomatik vermiyorlar artık diyor. O karşılaştığı durumları söylüyor.

Üye
    ysrkrdmr Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

evet bende sordum ama şuan net birşeyin olmadığını yeni çıkan yasanın net olmadığını yani yanlış yorumlanmaya müsait olduğunu biraz beklemem gerektiğini yani 3-5 ay falan dediler ki bana da mantıklı geldi

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    27.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Vites kolunun direksiyonun sağ tarafina fabrikadan monte edildigi bir araç biliyor musunuz? F1 şanzımanlı araçlar, yani direksiyondan vites degistirmeyi saglayan otomotik vitesli araçlar bu tarife uyuyor gibi geldi bana

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    273
    Verilen Beğeniler
    434

@zenes

manuel vitesli araç alınacaksa, donanım takılması lazım. Ya da "manuel vitesli araç kullanamaz, otomatik vitesli araç kullanmalıdır" diye rapor olmalı. Böylesi bir raporla otomatik vitesli araç donanımsız şekilde ötv-mtv'den muaf tutulabilir.

Sol el ve/veya kolda engelliliği bulunanların, taşıtta hareket ettirici aksam sayılan manuel vites kolunu engelliliğe uygun olarak direksiyona monte ettirmesi ve benzeri şekilde tadilat yaptırması veya taşıtın fabrika çıkışında vitesin direksiyonun sağ tarafına sabitlenmiş olması gibi haller hareket ettirici aksamda özel tertibat olarak kabul edilir.

Direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi ve benzeri tadilatlar taşıtı hareket ettirici aksamda özel tertibat kapsamında değerlendirilmez.

Taşıtın otomatik vitesli olması, engelliliğe uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartının aranmasına engel değildir. Dolayısıyla otomatik vitesli taşıtların hareket ettirici aksamında da kişinin engelliliğine uygun olarak sabitlenmiş özel tertibat yaptırılması gerekmektedir. Örneğin, sağ ayağı ampute olan bir engellinin, fren ve gaz pedalında özel tertibat yaptırmadan otomatik vitesli taşıtı kullanması mümkün olmadığından, ancak anılan tertibatın yaptırılması halinde otomatik vitesli bir taşıt bakımından istisnadan faydalanılabilir.

Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir.

Üye
    Muttalip Mutlucan Avatarı

Son Giriş
    08.03-2017
    Saat
    21:58
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili arkadaşlar ; sol kol,el ve parmaklarından engeli olanlar,eğer raporunuzda otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresi varsa,ÖTV den istisnalı araç alabiliyorsunuz.Bu konu araba bayisini ilgilendiren bir olay değil.Sizlere tavsiyem bu tür konularda kimseyle muatap olmadan direk bulunduğunuz ildeki Defterdarlık veya vergi dairesi başkanlığına ÖZELGE ile müracaat edin.10-15 gün içerisinde size yazılı cevap veriyorlar.Herşey istediğiniz gibi olsun.Selamlar.(Araca takılan topuz,sinyal kolunu değiştirmek vb.aparatların ÖTV.ile hiç ilgisi yok.Sadece MTV.değerlendiriliyor.)

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    27.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yeni ÖTV raporlarında artık tertibat ya ada otomatik vites ile alakalı herhangi bir ibare yazmadıkları için sıkıntı olmaktadır. Acaba bu ifade ehliyet raporunda yazsa yeterli olur mu?
    Ben bir yandan %87 raporum ( ki bunun %37 'si ortopedik) bir kenara bırakıp, 2. el otomatik araba arayışlarına başladım. Bu işler çok yordu ve canımı sıktı. Gönül sorunsuz ve kaliteli bir otomatik araca binmek isterdi ama nasipte değilmiş. 30- 40 bin aralığında otomatik 2. el araba arayışlarına başladım. Allah'tan hayırlısı

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:25
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@zenes

Aynı şekilde bende bu işlerden usandım ve çare bulamadığımdan. Eski tip B sınıfı ehliyetim iptal olana kadar binmek için araç aldım. Bakalım artık ehliyetimizin değişmesi şart olduğu tarih geldiğinde ne yapacağım.

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    27.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aynen . Benim ehliyet te eski B sınıfı.

Üye
    alexxx Avatarı

Son Giriş
    20.02-2017
    Saat
    18:27
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Aynen banada otomatik vites araba kullanir yaziyo tertibatli araba kullanir yazsa is bitecek ama doktor lar yazmıyor

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    27.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

özel tertibatlı ehliyet rapor için özel hastane raporlarını il sağlık müdürlüğü kabul eder mi?

@alexxx
    sizin ÖTV raporunuz da ne yazmakta?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    273
    Verilen Beğeniler
    434

@zenes

Araç alımı için özel hastane raporu işe yaramaz.

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    27.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Teşekkürler