Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    imdatusta Avatarı

Gerçek Adı
    imdat
    Son Giriş
    13.03-2017
    Saat
    22:36
    Yaşadığı Yer
    sanliurfa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Benim h sınıfı ehliyetim var sağa Ayağım 6 santim kısa plio şekeli yüzde 47raporum var ÖTV siz araç akşam kardeşim kulanabılırmı ve bana ÖTV sız araç için rapor verebılırlermi ne yapmam gerekli

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    05.03-2017
    Saat
    03:45
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@imdatusta
    ÖTV muafiyetli araç alabilirsiniz.
    Bir devlet hastanesinden ötv muafiyeti içeren uygun ibareli bir rapor almalısınız.
    İlla tertibat kodları olmalı diye dayatılırsa ehliyeti de değiştirmek zorunda kalırsınız.
    Aracınızı kardeşiniz kullanabilir, bunun için araçla birlikte ilinizdeki TSE ye gidip uygunluk raporu alarak trafik tescile vermek yeterlidir.

Üye
    imdatusta Avatarı

Gerçek Adı
    imdat
    Son Giriş
    13.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sanliurfa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hocam 2010da aldım ehliyet raporuyla ÖTV sız araç alabılırmıyım bide bayıye gıtım diyor tertibatlı aracı senden baska sı süremez bu konuda hangi kurum detaylı bilgi verebilir hocam bide örneğin 60bın liralık araç bana kaç bine gelir TSK. Ederim

Üye
    Çaylak1907 Avatarı

Gerçek Adı
    fatih
    Son Giriş
    24.03-2017
    Saat
    13:57
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yaklaşık 2 hafta önce tertibatlı araç(ötv indirimli) aldım. Öncelikle aracı alırken vergi dairesine eski sadece sosyal yardım için aldığım raporum ve yeni ehliyet raporumla birlikte gittim ve ikisi birlikte vergi indirimim kabul oldu. Bilgisi olan arkadaşlar varsa Ben aracı babamında kullanabilmesi için bayiye TSE'den onay alınmasını istedim ve 450 lira gibi bir ücret verdim bunun için fakat ruhsat elimize geçtiğinde ruhsatta tertibatlı araç sadece kendisi kullanabilir ibaresi yazıyor. Bayi bu onayı almamış olabilir mi? Emniyette yanlış yazılmış olabilir mi? yani kısacası bu konuda babam aracı kullansa bi sıkıntı yaşar mıyız?
    Şimdiden Teşekkürler...
    Not: Tertibat elden kontrol edilebilen fren ve gaz kombinasyonu

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    05.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@imdatusta
    2010 da aldığınız sürekli ve uygun ibareleri taşıyan raporla ötv muafiyetli araç alabilirsiniz.
    Aracı kardeşinizin kullanabilmesi için gereken işlemi yukarıda yazdım, bu geçen yıl yayınlanan yönetmelikle mümkün hale geldiğinden bayi eski bilgilerle hareket ediyor olabilir verdiğim bilgi kesindir.
    60 bin liralık araç 41.300 tl ye gelir.

@Çaylak1907
    Bu halde o aracı babanız kullanamaz.
    Bayi şayet TSE den onay almışsa elinde uygunluk raporu olması gerekir, bu rapor trafik tescile ibraz edildiğinde ruhsatın ilgili sayfası değişir ve buraya 3.dereceye kadar hısımlar yazılır.
    Trafik tescile giderek sorun, dosyada böyle bir rapor yoksa bayi TSE ye falan gitmemiş o parayı cebe atmış demektir.
    Bu durumda bayiye verdiğiniz o 450 tl nin iadesini isteyin, TSE ye kendiniz gidip söz konusu raporu alarak trafik tescile verin.

Üye
    imdatusta Avatarı

Gerçek Adı
    imdat
    Son Giriş
    13.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    sanliurfa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ufuk hocam tertibatlı aracı kardeşi yakınları kullanabilir yönetmenliğini yazabilir misiniz rica etsem çok TSK. Ederim

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    05.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@imdatusta

c) Engellilik derecesi % 90’ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, “Özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...evzuatIliski=0

http://www.engelliler.biz/H-sinifi-e...lanimformu.jpg

Üye
    pharma22 Avatarı

Gerçek Adı
    yusuf
    Son Giriş
    17.10-2016
    Saat
    12:45
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp arkadaş ege üniversitesinde karaciğer nakli oldum heyete girmeden birer fotokopi çektim ve yükledim bu raporlara göre değerlendirmeniz ne olu saygılar

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    25.03-2017
    Saat
    22:56
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

Şu TSE sürecini geçen Kasım ayında ben de yaşadım. Ama ruhsat da sadece ben ve eşimin kullanacağını yazdılar.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    05.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @pharma22
    Hangi konuda değerlendirme istiyorsunuz anlamadım.
    Ayrıca mesajınızda yüklenmiş herhangi bir rapor yok.
    @Kederli
    Bu durum trafik tescil şubeleri arasındaki yorum farkından kaynaklanmaktadır.
    Yönetmelikteki möetni kimi 3.dereceye kadar hısımlar olarak yorumlarken kimi de 3.dereceye kadar hısımlardan sadece bir kişi olarak yorumluyorlar.